Siyaset uzun zamandır enkaz altında !

Nasıl olabiliyor da herşeyi siyasi malzemeye dönüştürebiliyorsunuz aklım almıyor !

Acaba seçimler yaklaşmamış olsaydı, yetkililer öz eleştiri yaparak bazı konularda eksiğiz ve hatalıyız,  yanlışlar yaptık üzgünüz diyecek miydi?

Zaten acılıyız, zaten sinirlerimiz hiç olmadığı kadar bozuk zaten üzgünüz ve kızgınız ! Çok yasımız çok acımız var. Kutuplaştırıcı söylemlerden uzak, çözüme ve iyileşmeye yönelik, ortak acımızı yasımızı tutamaz mıyız?

Biz neden her konuda bölünüyoruz ! Neden sarsıntılara dayanıklı olmamız istenmiyor ! Bu kimin işine yarıyor?

Depremde Ak Partilisi de öldü, CHP”lisi de HDP’lisi de  MHP’lisi de. Kürt de öldü Türk dövdü Suriyeli de öldü. Çok öldük ! Bebeği de öldü genci de yaşlısı da ! içimiz kan ağlıyor. İyileşmedik ki biz daha !

Bir kişi daha kurtarılabilsin diye, bir kedi, bir köpek, kafesindeki bir kuş daha hayatına devam edebilsin diye iyi insanlar, çoğu gönüllü insanlar kendi canını riske atarak o tehlikeli enkazların altına girdiler. Kimi (hangi siyasi görüşü)  kurtardıklarını bilmeden ve bu detayı hiç düşünmeden.

Kızılay’ın ya da Afad’ın #çadır yetersizliği ortada iken, kurtulan depremzedeler günlerce gecelerce soğukta çadır beklemiş ve hala bekliyorken, türlü türlü yetersizlikler sebebi ile çığlıklar geliyorken, hala enkaz altında canlar varken, gündemin inatla seçim olmasını, kutuplaşmayı anlamıyorum, asla anlayamayacağım!

Tarifsiz büyük acı Gölcük Depreminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan da dönemin iktidarına çok ağır eleştirilerde bulunmuştu. Haklıydı da ! Ona oy da verdik, hak da verdik.

Gölcük Depreminde de yok hırsızlık için kentlerimize Kürtler geldi diye bugün Suriyeli yağmacılara yapıldığı gibi ırkçı kirli propaganda yapanlar da olmadı mı? Vatandaş o zaman da isyan etmedi mi? Rahmetli Bülent Ecevit’in aynı gün yani 17 Ağustos 1999’da bölgeye gittiği halde afet bölgesine günler sonra gittiği iddiası olmadı mı? Dönemin muhalefeti de o zaman bunu kullanmadı mı? Sayın Erdoğan “Bu, kader diye geçiştirilemez” demedi mi? Siyaset kullanabileceği her argümanı acımasızca kullanıyor. Buna deprem acısı da dahil! Yapmayın ! Seçmen insandan daha mı değerlidir !

Ortada 10 dan fazla acılı hala kanayan #deprem bölgesi var. Bu gerçekten çok büyük bir afetti. Baş edilmesi çok zor, çok büyük bir krizdi. Sınıfta kaldığımız zamanlar da oldu, mucize gibi güzellikleri yarattığımız zamanlar da oldu. Eleştiriye bu kadar kapalı olmak, aykırı her sesi susturmak, kışkırtmak da doğru değildir. Tribünler halkın sesidir. Tribünlerin yasa çıkarma yetki verme ,görevden alma ve görev verme gibi yetkisi de yoktur. Üstelik değil futbola, sanata, hiç bir kuruma siyasetin karışmaması en çok bizim tercihimizdir. Ne bu acıları depremi iktidarı zedelemek ya da ne bileyim sizlerin dediği gibi seçimler için bir fırsat olarak görüyoruz ne de Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi sokağa çıkmaya bahane arıyoruz. Biz daha sokaktaki insanların başını sokabileceği barınakların, çadırların derdindeyiz. Kimse sokakta kalmasın diye bağırıyoruz. Çocuklukla gönüllülerden oluşan ve bağışlarla ayakta duran Afad’da bizim Ahbap da bizim Kızılay’da bizim. Devlet de bizim devletimiz. Hükümeti istifaya çağıran da Allah devletimizden razı olsun diyen de bizim insanımız.

“Kişi kendinden bilir işi” demiş atalarımız. Her kim ki bir acıyı felaketi kendine rant için kullanıyor, ona hep bir ağızdan bunu yapma diye bağırıyoruz. O bir ev sahibi de olabilir, yağmacı da ! Korkmuyoruz ama şimdi sırası değil !Asla provake de olmayacağız. Size katılıyor ve ekliyorum o zaman ! Bu ezan, bu bayrak, bu sağduyu, ve bu inat bizim! Sebep olan tüm müteahhitler ceza alacak. Her kim görevini kötüye kullandıysa o görevinden, koltuğundan olacak. Şimdi rahmet dilediğimiz, yok olup giden o 44 bin, 80 milyondan fazla insana bir başıma ben bile söz veriyorum ki başka zamansız ölümler, acılar olmasın diye bundan sonra ne gerekiyorsa öyle olacak!  Temelsiz binalar, çadırsız depremzedeler, seyircisiz maçlar, dinleyicisiz konserler, okursuz gazeteler, öğrencisiz sınıflar ve evsiz insanlar cezasız suçlar sebepsiz hakaretler, cevapsız sorular istemiyoruz !

Umut Kaşan – 27,02,2023 -Didim #deprem #siyaset

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.