Editör

Kim bu Umut?  Umut Kaşan  ( Sorumlu Yazı İşleri Müdürü –  Gazeteci- Editör – Grafiker )

Umut Kaşan - Didim - Ege İdea Dergi
Umut Kaşan – Didim – Ege İdea Dergi

1976 Antalya’da çok direnmesine rağmen öğretmen olan anne babasının ilk çocukları olarak 15 Haziran’da dünyaya gelmiş.  Babası Antalya’lı Annesi Aydın’lı olan Umut yine anne ve babasının öğretmenlik görevleri sebebi ile üniversite yıllarına kadar neredeyse memleketteki tüm köy okullarında okumuş. Birleştirilmiş sınıflarda erkenden okumayı kendiliğinden öğrenerek öğrencilik hayatının en güzel sınıfı olan ilkokul birinci sınıfı okumadan direk 2.sınıftan başlamış. Kendiliğinden öğrenmeyi küçük yaşta fark ederek, kendiliğinden öğrenmenin tadını alan kişi olarak hayali hep gazeteci olmak olan küçük umut eğitimini aldığı okul hayatından bağımsız iş ve meslekler seçmiş,  tam da bu sebeple okul hayatı hiç bitmemiş…en yakın arkadaşı kitaplar olmuş, hayatı boyu yazı yazmış. Umut’un okul hayatı da bitmez çünkü okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Bugün bile hala Balıkesir Üniversitesi/Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Yüksekokulu/Konaklama İşletmeciliği Bölümü/Konaklama İşletmeciliği son sınıf örgün öğrencisi ve aynı zamanda ‘ Ben Turizmi Turizm varken yaptım demiş ve 2. bir üniversiteye başlayarak Anadolu Üniversitesi /Açıköğretim Fakültesi/Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimi Bölümü öğrencisi. İş hayatına Turizmci, Turizm İşletmeciliği; Dalış Eğitmeni, Yaratıcı Drama Liderliği, Belediyecilik gibi birbirinden ayrı kollarda devam etmiş. ( deli mi ne! )

Turizm İşletme öğrencisi olarak başladığı iş hayatının Turizmci bölümünü Kuşadası/ Marmaris gibi turistik ilçelerde en iyi tesislerde ve çeşitli seyahat acentalarında, otellerde her kademede görev alıp,otel yöneticiliği yaparken ( Aras Otel / Mordoğan – Karaburun ) Eros’un okuna maruz kalıp evlenerek, – bu otellerin dışında daha güzel bir hayat var, bundan gayrı ben de kendi işimi yapıyorum diyerek girişimci bir ruhla turizmin acentecilik ve otelcilik bölümünü sonlandırmış. Dünya’nın altını üstünü ayrı merak eden Umut, ciddi bir süre de sualtında yaşamış. Yurt içi ve Yurtdışı Alternatif Turizm Programları pazarında Okenos Dalış merkezinin kurucu  ( Dalış TSSF 1*) Dalış Eğitmeni ve PADİ Divemaster olarak uzun yıllar Turizmci kimliğine İşletmeci sıfatı da ekleyerek yol almış. Aynı zamanda bir cankurtaran da olan Umut, kadın ve çocuk dalışı ve sualtı psikolojisi ve travmatik psikolojik durumlar ve insan psikolojisi konusunda ciddi eğitimler, sertifikalar almış.

Öğrenmenin ancak isteyerek, yaparak, yaşayarak, deneyimleyerek mümkün olduğunu çok küçük yaşta ve kendiliğinden keşfeden Umut, Çağdaş Drama Derneğinin uygulamalı Eğitim Programı olan MEB Sertifikalı Yaratıcı Drama Liderliğini ‘İletişim Becerileri’ konulu özel programını 3 koca yılda Didim- İzmir arası yolculuk yaparak tamamlayarak, Didim’i Yaratıcı Drama eğitimi ile tanıştırmış. İletişim becerileri ve beden dili, sanat dili, yaratıcı dans, yaratıcı yazarlık konusunda ileri eğitimlere katılmış sertifikalar almış. Bir dönem Didim Halk Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Didim’de okul öncesinden başlayarak her yaşta ve çeşitli kurumlarda ‘Yaratıcı Drama Öğretmenliği’ de yaparak, hayatta en çok yaratıcı özgün ve üretken olmayı sevdiğini fark etmiş.Tam da bu sebeple bir de grafik tasarım programı kullanımı eğitimi alarak özgün üretimlerinin önünü açmış oldu. Bugün bile hala en sevdiği sıfat Yaratıcı Drama Liderliği. Sosyal medyadaki dijital gelişimi de günüde yakalamış iyi de bir sosyal medya kullanıcısı. Çok isteyerek de anne oldu. Çok sevdiği kızı Derin için her anne kadar her şeyi yapar.

Belediye Başkanlığı seçimlerinde ısrarla ve her fırsatta, şöyle durmalı, böyle anlatmalı, şöyle söylemeli, bunun altını çizmeli, bunun da üstünü dediği için, sosyal medya ve sosyal medyada iletişim dili çok önemlidir diye diye yaptığı görüşme sonrasında da kazara Belediyeci oldu. Belediye Başkanının en yakın çalışma arkadaşlarından birisi olarak, kişisel sebeplerle istifa edene kadar da Didim Belediyesinde Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü yaptı.

  • Umut hangi sektörde görev yaparsa yapsın çalıştığı her kurumda üretken yenilikçi tasarımcı kimliği ile özgün işler yaptı. Çok beğenilen sloganlar bulup, özel logolar çizmesi ile tanındı. Turizm işletme, Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimi, Yaratıcı Drama eğitimleri ile grafik tasarım eğitimlerini birleşince reklam ve pazarlama dünyasında ona kendiliğinden de yer açılmış oldu.
  • Çocukluğundan bu yana okuduğu kitap kahramanlarına mektup yazar. Çok okur çok yazar çok çizer. Köşeye yazar, reklama yazar, her yere yazabilir.
  • Çok kahve içer, çok araştırır, çok okur, geç yatar, geç uyanır,az uyur.
  • Hiçbir işinde CV’si ileiş başvurusunda bulunarak çalışmadı. ( Buna belediyecilik de dahil) Çalıştığı tüm sektörlerde ve işlerde işe davet edilmenin mutluluğunu madalya gibi taşır.
  • Hayatındaki her yaştan arkadaşları hayatının en önemli yerindedir.
  • Çevresinde oluşagelen yaratıcı, yenilikçi, özgün ve üretken projelerin hep aranılan kişisi olmuştur.
  • Hayatı boyunca çok şey yazmış ama belki de ilk defa kendini anlatmıştır. Samimi ve doğal olan herşeyi ve hayatı çok sever.
  • Umut çok amaçlı mutfak robotu gibidir. Bu dergideki her şeyden sorumlu kişidir.