Onlar ADÜ Onkoloji ve Kemoterapi Polikliniğinde gerçek bir mücadele örneği sergiliyorlar.

MORALSİZLİK KANSERDEN DAHA ÇOK HASTA EDİYOR!

ADÜ Onkoloji ve Kemoterapi Polikliniğinde tanıştım kendileriyle. Hollandalı (1946) Marianne Vanfanderay – Kinest ve Ergoterqpist ve bu günlerde ADÜ Onkoloji ve Kemoterapi Polikliniğinde kolon kanseri tedavisi görüyor.

Neredeyse tüm hastaların mutsuz bir şekilde kemoterapi tedavisi gördüğü şifa aradığı malesef sıklıkla Mavi Kod alan, babamın rahatsızlığı sebebiyle Benim de bizzat içinde olduğum Onkoloji Polikliniğinde zorlu kanser tedavisinin, mutluluk saçan, örnek gösterilen çifti oldular.

Hollandalı Marianne’nin odasına kuaför geldiğinde yatağından kalkarak prensesler gibi sandalyeye oturması ve onun tüm kişisel bakımını, tüm süprizi sevgiyle sevgi dolu cümlelerle hazırlayan  Malatyalı  (1961) Hüseyin Aslanargan. Hüseyin Bey Sosyal Pedegog Danışman.

Onları daha yakından tanımak ve Hollandalı Marianne ve Malatyalı Hüseyin’in bu örnek dayanışmasını, bu şahane arkadaşlığı haberleştirmek istediğimi söylüyediğimde öğreniyorum ki 1998 de Hollanda’da tanışmışlar. Son Malatya depreminde de yakın sevdiklerini kaybetmişler.

Ondan fazla ameliyat geçiren, tedavi sürecindeki Marianne’i çok yormamak adına Hüseyin Bey ile deprem üzerine, kanser tedavisi hakkında sohbet ediyoruz.

DEPREMDE EN YAKINLARIMIZI KAYBETTİK 

Tanıdığım en centilmen beyefendilerden olan Hüseyin Bey tedavi sürecinin en önemli parçasının moral olduğunu çok da iyi bildiği için kemoterapi tedavi günlerinde mutlu ve güzel anılar yaratmak için her yolu deniyor. Pandemi sürecinde Hollanda’dan emekli olup Türkiye’ye yerleşmişler. Hastalığını kanser olduğunu öğrendiğinde üzgündü ama reddetmedi, hemen tedavi sürecine başladık diyor Hüseyin Bey.

Son derece mutsuz, gergin ve stresli olan kemoterapi tedavi sürecindeki hastalara nezaketle, iyilikle şefkatle ve anlayışla yaklaşmak gerektiğinin sahici moral vermenin yaratacağı şifanın altını çiziyor. Çok ağrısı olduğunu biliyorum, onun için yapabileceğim şeyler sınırlı ama basit dokunuşlarla onun daha iyi hissetmesini sağlamanın mutluluğunu ikimiz de yaşıyoruz. Oysa ikimiz de çok moralsiziz aslında. Depremde sevdiklerimizi kaybettik. Ardından bu zorlu hastalıkla zorlu mücadele süreci. Acımak ya da üzülmekten daha önemli moral vermek, güç vermek ve destek olduğunu hissettirmek. Şu günlerde hepimizin en çok morale ihtiyacı var.

Depremde yakınlarına ve sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı, yaralılara şifa ve Marianne gibi mücadele veren tüm kanser hastalarına güç dilerim diyor Sosyal Pedegog Danışman Hüseyin Aslanargan.
Haber : Umut Kaşan – Aydın 

Umut Kaşan & Hüseyin Aslanargan / Sosyal Pedegog Danışman

Hollandalı (1946) Marianne Vanfanderay – Kinest ve Ergoterqpist ve bu günlerde ADÜ Onkoloji ve Kemoterapi Polikliniğinde kolon kanseri tedavisi görüyor.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.