Yağmur Tayhan davasında Katil Nizam Cansızlar Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası aldı.

27 Temmuz 2021 tarihinde Didim’de korkunç bir cinayete kurban giden 16 yaşındaki Yağmur Tayhan’ın davasında son duruşma Söke’de yapıldı.

Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada sanık Nizam Cansızlar mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

2021 yılı Temmuz ayında 37 bıçak darbesiyle vahşice öldürülen 16 yaşındaki Yağmur Tayhan cinayetinin üçüncü duruşması Söke’de yapıldı. Cinayet zanlısı Nizam Cansızlar (54) Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasında tüm olayı anlatmış ve cinayeti işlediğini bir kez daha itiraf etmişti. Akli dengesinin yerinde olmadığı yönünde bir tutum içinde bulunduğunu ileri süren Nizam Cansızlar, mahkeme tarafından adli tıp kurumuna sevk edilmişti. Adli Tıp Kurumunca gönderilen raporda Cansızlar’a ait akıl sağlığı raporunun yerinde olduğu belirtilen rapor mahkeme heyetine sunuldu.

23 Şubat 2023 tarihinde yapılan üçüncü duruşmaya ise Anne Ayşe Tayhan, Baba Mehmet Tayhan ile Tayhan ailesi, yakınları ve kadın derneklerinden temsilciler katıldı. Mahkeme heyetin ailenin son sözlerini dinledikten sonra karar verdi. Segbis yöntemiyle mahkemeye bağlanan sanık Nizam Cansızlar “Herşey için çok pişmanım ve üzgünüm.”dedi. Mahkeme heyeti aile avukatlarının dinledikten sonra kararını açıkladı. Sanık Nizam Cansızlar’ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 18 yıl hapis cezası verdi.

Dava sonrasında aile adına basına açıklama yapan Av. Zekiye Baran sanığın üst sınırından ceza aldığını ve indirim uygulanmadığını ifade ederek, bu kararın aileyi ve yakınlarını bir nebze de olsa memnun ettiğini söyledi.
Baba Mehmet ve Anne Ayşe Tayhan “Karar beklediğimiz gibi çıktı, içimize şu serpti.”dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
16 yaşındaki Yağmur Tayhan; 27 Temmuz 2021 günü babası Mehmet ve annesi Ayşe Tayhan ile birlikte düğün dönüşü bir yere uğrayacağını söyleyip, ailesinden ayrıldı. Kızlarından haber alamayan aile polise haber verdi. Yapılan arama sonrasında 2 gün sonra Yağmur’un cansız bedeni Cumhuriyet Mahallesi’nde evlerine 1 kilometre, babasının iş yerine ise 20 metre mesafede boş bir arazide bulundu. Olay yeri civarında yapılan araştırmada kan izlerinin takibi sonucu cinayetin Nizam Cansızlar’a ait iki katlı evin teras katında işlendiği, daha sonra Yağmur’un cansız bedeninin boş arsaya bırakıldığı ortaya çıktı. Nizam Cansızlar, polis tarafından bir parkta yakalanmıştı.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.