Sahiden de şeytan dolduruyormuş!

Çocukluğum şu fotoğraftaki çiçekli balkondan karşı camiideki leylekleri izleyerek hayaller kurarak geçti. Çok severdim o leylekleri. Hala çok severim.

Koçarlı Yeni Camii
Koçarlı Yeni Camii

Balkon manzaranız bir camii ise, eviniz nerdeyse camii bahçesinde ise, bir de emanet çocuksanız, değil izinsiz sokağa, balkona bile çıkamıyorsanız can sıkıntısından leyleklerle de ağaçlarla da sohbet edebildiğini öğreniyor insan.

Minaredeki leylekleri izlemek de camii manzarasında yapılabilecek en güzel aktivite. Bana ilk güzel hayaller kurmayı leylekler öğretti.

Bugün gibi net hatırlıyorum. Balkona oturur ayaklarımı balkon demirlerine dayar saatlerce leyleklere bakardım. Onlar uzaklaştıkça hayalden ben de tepeden drone gibi şehri gördüğümü uzaklaştığımı hayal ederdim. Görürdüm sahiden de, hatta Urfa’ya annemlerin yanına kadar uçmuşluğum var.

Ben ne zaman camiiye karşı ayaklarımı balkon demirine dayasam, derin derin baksam, uçuşa geçsem rahmetli anneannem de zırt hemen gelir,

– Töbee çocum, camiye karşı hem ayıp, hem günah indir o ayaklarını !
– İyi de anneanne kimse yok ki camiide, leylekler var. Kız kısmı ayaklarını balkondan öyle tepeye dikmez, sokağa karşı, olmaz çocum, indir ayaklarını.
– Boş boş otuma çocum, şeytan doldurur. İki dantel öğren desem yapmaz, oku dur!! Kalk çiçekleri sula !
– Anneanne suladım, ben kitap okuyom hem boş boş oturmuyom!
– Aman ne çok iş ne çok iş. Şu leylekleri bakı bakı sen büyüttün. Git camii bahçesindeki çiçekleri sula !
– Anneanne sıcak, hem başım açık diye kızıyo hoca. Buraya başın açık gelme diyo!
– Örtüvee başını ni va!
– Anneanne git ben kitap okuycam!
– Aman okuyanları gördük. Annen öğretmen oldu da n’oluvedi. Kendi çocuğuna faydası yok. O gominist gonuşkan gumarcı Ali’yi buldu. Sakın gızım, okuyup da gominist olma sen de!
–  Anneanne yavru leyleklerin adını koydum. Biri gominist öteki de gonuşgan. Anne leylek de gumarcı olsun mu?
– .. de gari, şuna bak benlen maytap geçipduru. Kalk balkonu yıka.
– boş boş oturdun mu şeytanlaa gelir böle insana. Çok aynaya bakmıcan bi de boş oturmucan cocom, şeytanlaa bi dadandı mı bırakmaz, guzum. Şeytanlanma !

Az önce balkona sigara içmeye çıktım. Boş boş camiye baktım. Belki benim gomist ve gonuşkan leylekler de hala geliyorlardır yarın bakayım hala yuvaları duruyor mu?

Ne çok sevdiğim insanı uğurladım bu camiden. Rahmetli anneannem, dedem ki onlar beni büyüttüler. Çok sevdiğim insanları uğurladım bu camiden. Bu camii benim çocukluğum ve ben camii bahçelerini de leylekleri de çok severim.

İnsan uykusu kaçınca camiiye bakmamalı ! Sahiden şeytan dolduruyor galiba. Rahmetli derdi.

22. Ocak 2023 / Koçarlı 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.