Konsolosluklar Neden Kapanıyor? Bilmek istiyoruz !

Neler oluyor !!! İstanbul konsolosluklarını kapatan İsviçre, Hollanda, İngiltere, Almanya, Kanada, Fransa, Belçika konsoloslukları hatta bazı özel yabancı okullar güvenlik ve terör saldırıları gerekçesiyle kapattıklarına dair açıklamalarla çeşitli seyahat önlemleri uyarılarında bulunuyorlar.

Vaktiyle iç savaşın olduğu Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da bile böyle hızlı kapatılmadı bu konsolosluklar.

Güvenlik gerekçesiyle İstanbul’daki konsolosluklarını kapatan ülkelerin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin büyükelçileri dün Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Bakanlıkca konuya ilişkin yapılan resmi açıklamada ‘ Ülkemize yönelik olarak güvenlik uyarısı yayınlayan ve/veya bu çerçevede ülkemizdeki bazı diplomatik ve konsüler temsilciliklerini geçici olarak kapatan Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın Ankara Büyükelçileri ve temsilcileri bugün Bakanlığımıza çağırılmıştır’ dendi.

Bakan Çavuşoğlu “İçişleri Bakanlığına soruyoruz, böyle bir terör tehdidi yok. Somut bir bilgi paylaşımı yok. Biraz dürüstlük samimiyet bekliyoruz. Bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Müttefiksek bu tehdidin kimden kaynaklandığını bize bildirmeleri gerekmez mi ?” Derken,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “60 milyon turist hedefi koyduğumuz bir günde, 46 milyar dolar turizm geliri elde ettiğimizi açıkladığımız bir günde Türkiye’ye karşı yeni bir psikolojik harp başlattılar” dedi

Amerikan savaş gemisi USS Nitze’nin Dolmabahçe Sarayı açıklarına demirlemesi de gündemin dikkat çekici bir diğer gelişmelerinden oldu.

Konsolosluk kapatan ülkelerin aldıkları istihbaratı ülkemiz idarecilerine bildirmemiş olmaları mümkün mü?

Gündemi seçim ve siyaset olan Türkiye’de peş peşe kapatılan konsolosluklar ile ilgili görüş ayrılıkları var.

“Endişe ve korkuya sebep olan durumlarla ilgili gerekli güvenlik önlemleri sağlanacaktır” gibi bir açıklama okumadım.

Yaklaşan seçimler öncesi iktidar kanadı, bunun manipülatif bir algı operasyonu olduğunu söylerken, muhalefetin konuya dair etkili bir tepkisini göremedim.

Son derece önemli bir kriz olduğunu düşündüğüm konsoloslukların kapatılması bir önlem midir? yoksa bir eylem midir? Neler oluyor bilmek istiyoruz !

Umut Kaşan – Didim [ 2023]

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.