O sen olsan bari !

O sen olsan bari !

Siyaset tarihinde onurlu istifalara zaten alışkın değiliz hele ki İstanbul gibi pek çok Avrupa ülkesinden daha büyük bir şehrin Belediye Başkanı‘nın da gerekçesiz istifası normal değildir. Bence de Sn Başkan’a onu o koltuğa taşıyan onca istanbul’lunun haklı olarak sorması lazım gelir? Sebep? Zira içinde açıklama barındırmayan sadece beyan bildirimi niteliğindeki  “istifa ettim” o özel duruşu da zedeleliyor.

Zaten siyasette duruş sorunu malumunuz…

Başkan yaptığı konuşmada “Hata ile ihanet birbirine karıştırılmamalı, siyasette ya idealist olursun ya menfaatçi ortası yoktur gibi beylik manşetlik cümleler kurdu ve istifa etti ama mutsuz, kırgın ve de üzgün geldi üstelik bana. kimse istifa ederken oynamaz ama istifada güvenli bir duruş da vardır ya o yoktu işte… ‘Alışılmadık bir biçimde bu kez ‘rant’a olmadık yerden dokundu ya onun da ipi çekildi’ diyenler haklı olabilir mi? Aslında olayın deşifre edilmemiş alt metinlerini herkes de gayet iyi biliyor okuyor. İstanbul’da Ortaköy, Sarıyer ve birkaç yer daha var işte kıymeti malum orman arazileri için imar izni istenen. Kadir bey önce veto ediyor bu yaklaşık 5 önemli imar dosyasını. Veto sonrası Büyükşehir Belediye Meclisine (talimatla gittiği de söyleniyor) tekrar gidiyor dosya ve bu sefer geçiyor. Topbaş’da bu olay üzerine madem ki bana gerek yok o zaman ben de istifa ediyorum diyor. Çünkü ‘istifa basın toplantısında söylediği ”insan her şeyi affeder, adam yerine konulmamayı affetmez’ söyleminde inceden bir ayar, bir gönderme de var. Oyundan kendisi mi çıktı, çıkarıldı mı bilemiyoruz, damat mevzuu hepten karışık çok ayrı mevzuu ama gerekçesiz istifası sonrası duyan ağız birliği yapmış gibi aynı kelime ile özetliyor durumu. ‘Gönderildi’

Yönetici olmak hele ki İstanbul gibi bir şehre yöneticilik yapmak hiç kolay bir iş değildir. Ama Sayın Başkan’ın basın toplantısını bitirip de soru istemiyorum demesi çaresizliğini, cevapsızlığını ve duruşunu ve ondan beklenen cevapları da özetliyor. Siyaset yapmadan işini yapmak yerel yönetimlerde söz sahibi olanlar için kırılma noktası olsa gerek. Bir kez kırılınca kırıla kırıla artık kırılmayacak kadar küçülüyor ve kendiliğinden açmazlarla yok oluyor sonra tüm o emekler. Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösteriyorsa elbette faydalı projeler ve işler de yapmıştır başkan teşekkür ederiz ama demokratik yönetimler açık ve şeffaf olur. Susmak bazen en etkili cevaptır ama susuyorsanız ‘Gönüllerinizde güzel izler bırakmış olmayı umuyorum ümidiyle ’ söyleminiz de temenniden öteye geçemez. istanbul hepimizin bir parçasıdır. İstabul için de bu durum bizim şehrimizde değil bizi ilgilendirmiyor demek bile mümkün değildir.

İstanbullu da zaten en son #hayır demişti değil mi?  İstifa ederken partisine de zarar vermemek adına hiç de inandırıcı ve samimi olmayan göstermelik yapılan açıklamalar bir yana, yukarıdaki o irdelenesi manşetlik cümlelerine de değil de konuşurken arada söylediği ” Evimize hırsız gibi gittik. çocuklarımızı hırsız gibi sevdik.” cümlesine de takıldım ben … hırsız gibi? Demek hırsız gibi dedim içimden… Borçlu bir belediye bırakmıyorum da dedi sayın Başkan. Kaynak sıkıntısı da yaşamadınız ki, zaten de borçsuz belediye mi var dedim yine içimden. Biz bile buradan çok net görebiliyoruz ki İstanbul’da yeşil alan kalmadı, her yerden iğrenç betonların fışkırdığı insan ve araç kusan artık hasta bir şehir İstanbul. Çok da eski değil 2000’li yıllardaki dizilerdeki İstanbul görüntülerine bir bakın daha net anlarsınız İstanbul’a neler olduğunu. Her beklenmedik yağmurda sel mücadelesi veren, güvenlik zafiyeti hat safhada olan İstanbul. Betona dönüşmüş, yeşili parkları ve meydanları yağmalanmış talan edilmiş sürekli öksüren kronik hastalıklarını kabul etmiş mücadeleden vazgeçmiş bir İstanbul. Kendine has bir dil,tahammül ve özel bir yaşam şekli geliştiren İstanbullulardan da aynı cümleyi duydum.” Giden geleni aratır. İstanbullu her durumda her başkanda aynı umutsuzlukta gibi. Ama ben en çok da Gezi Parkı’nda ağaca iliştirilmiş o gülümseten notu sevdim.

“Çaldığın o İstanbul’u yerine koy lütfen;  O sen olsan bari ”

Çok ilginç bir başka detay da ‘ Siyasi arenada son dönemde gerçekleşen istifalarda, onurlu bir duruştan bahsedecek gerçek argümanlar bulmak çok zor…’

Sayın Başkan hakkınızda hayırlı olan her durumun memleketin de hayrına olmasını dilemek de geliyor içimden.

Umut Kaşan / 2017-Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.