Listeler renkli ve seçmen kimliğin senin kimliğinden daha değerli…

Listeler renkli ve seçmen kimliğin senin kimliğinden daha değerli…

Son günlerde siyaset hiç olmadığı kadar renkli ve ilgili… unutma ama bu günlerde seçmen kimliğin de senin kimliğinden daha değerli.

Bir siyasi partiye üye olmak aleni açık ve net fikir beyanında bulunmaktır aslında. Ben tek başıma değilim. Bu siyasi iradenin bir parçasıyım, değişim ve dönüşümde öncü ve mücadeleciyim, yaşadığım, çalıştığım, ürettiğim, tükettiğim her süreci dikkatli ve bilinçli olarak takip ediyorum onaylıyorum ya da reddediyorum; tüm bunlar üzerine düşünmeye, fiili maddi manevi emek ve vakit ayırıyorum; benim gibi düşünen ya da düşünmeyen diğerler üyeler ile birlikteyim demektir. Siyasi irade de özünde renkli minik parçalardan oluşan bütündür. O sebep o parçalar parçacıklar ne kadar çoksa ve renkli ise o siyasi irade de o kadar güçlü kuvvetli demektir. Sonrasında o siyasi iradenin tüm gücü kuvveti doğru iletişimden paylaşmaktan ve bir arada gerçek bir bütün olabilmekten geçer.
Siyasi iradenin olduğu her yerde de seçtiğin sandığa bağlı olarak seçmen ve seçilen ve sandık sonuçları vardır. Bu memlekette seçmen kimliğin de daima senin kendi kimliğinden daha değerlidir. Keşke öyle olmasa ama seçen de seçilen de bunu bilir buna göre oynar oyununu. Ama tek tek sorsan her iki taraf da bu oyundan rahatsız ama oynar durur zamanlı zamansız… Son günlerde Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset hiç olmadığı kadar renkli ve ilgili ve hatta aslında olması gerektiği gibi de iletişim dolu. Hiç de şaşırmadığımız hatta alışık da olduğumuz biçimde düne kadar sizi aramayanlar arıyor, hal hatır soruyor, sizi dinlemek ve size anlatmak istiyorlar. Çünkü seçim sürecinin o değişmez dinamiği devrede. Seçmensin ve senin bu kararın önemli birilerini diğerlerine karşı seçilmiş yapacak. Seçilmiş olmak da çok şey…
Yıllardır üyesi olduğum, zaman zaman fikir ayrılıklarına da düşsem üyesi ve bir parçası olmaktan daima mutlu olduğum Cumhuriyet Halk Partisi İlçe başkanlığı yarışında yine renkler ve listeler yarışıyor. Bir üye olarak tüm başkan adayların beyanlarını söylemlerini yakından takip etmekle birlikte açık olarak da ifade etmek istiyorum ki, bir yerde bir yarış varsa ve o yarışta bir kadın varsa ben daima kadından yana çekiyorum o yolda. (Süratine ve yanındaki diğer yolculara aldırmaksızın otomatik olarak kadına ayrımcılık yapıyorum ben ) Bu memlekette siyaset öyle zor, öyle yıpratıcı ve öyle mücadeleci ya tam da bu sebeple de sanki erkek işiymiş gibi pazarlanıyor. Oysa bunu böyle pazarlayanların, bu hale getirenlerin çoğu da erkek ve samimi olarak hiç de memnun da değiller bu sevimsiz vaziyetten. Oysa çok iyi biliyoruz ki her gerçek başarı ya da başarısızlık her alanda ekip işidir. O ekibi yaratan da liderdir.
İyi biliyorum ki en çok kadınlar ve gençler arşınlıyor seçimlerde sokakları, erkekler kadar yoruluyor erkekler kadar konuşabiliyor ve erkekler kadar iyi oynuyor kadınlar oyunu ve emin olun kadınlar çok da iyi biliyor sorunları, sorunsalları… Kadınlar cevapları da iyi biliyor, yarışı da, temsil yeteneğinde bence daha da iddialı oldu hep başarıları ve de hep daha çok konuşuldu başarısızlıkları. Kadınlar siyasi ya da sivil tüm örgütlenmelerde ne kadar başarılı ise o örgüt de o kadar başarılı. Evini işini kocasını ve çocuklarını idare edebilmiş bir kadın, onca erk ve erk söylem arasında ben de varım diyorsa, içimden hadi buyur var ol demek geliyor bana da daima. Hayatın pek çok alanında olduğu gibi siyasi örgütlenmede bile aslında çekenler çoğunlukla kadınlar ama diyorum ki neden bu sefer halay başı bir kadın olmasın.
İlçe başkanlığı yarışında olan her birisi ayrı kıymette tüm adaylara şimdiden yüksek başarılar diliyorum. İyi biliyorum ki hangi renk ve liste ile her kim temsil hakkı alacaksa bu gerçekten hakkıdır. Bir kadın olarak kadınların isteyerek yüklendikleri sorumluluklarında ne kadar özverili çalışkan cesur ve başarılı olduklarına dair gözlemlerimden yola çıkarak, cinsiyetçi saldırıların yarasını acısını ve öfkesini de iyi bilen bir kadın olarak, sadece kadın dayanışmasından yola çıkarak yolunuz açık olsun Filiz Korkmaz dilerim ki bu kez de bir kadın olsun yarıştan galip çıkan.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.