Yılın Haberleri 2016

 • EN HABERLER
 • Yılın en sanatsever iş adamı ‘Dilaver Demir’
  İlçemizde yaşayan İngilizler Didim Glee Club amatör tiyatro grubunun okullar yararına sahneledikleri “Aladdin” adlı komedi tiyatro gösterisi sponsoru olması ile yılın en sanatsever iş adamı ‘Dilaver Demir’ kutluyoruz. Sanata sanatçıya tiyatrolara konserlere desteğinin hiç bitmemesi dileklerimizle.
 • Yılın en sessiz sedasız yapılan kampanyası.
  Ülkü Ocakları, ülke genelinde Suriye’deki Türkmenlere yardım amaçlı bir kampanya başlattı. Kampanyaya Didim’den de destek gelirken kapsamında Gıda ve Tekstil ürünleri yardımlarının kabul edileceği bildirildi.
 • Yılın çok oy alan kadın örgütlenmesi.
  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Didim Bölgesel Yürütme Kurulu seçimi yapıldı. Bölge ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve yerinde hizmet verilmesinin kolaylaştırılması amacıyla oluşturulan TURSAB Bölgesel Yürütme Kurulları seçimini, asil üyelerinin tamamı kadınlardan oluşan Aylin Bal’ın listesi kazandı. Aylin Bal’ın listesi ile Nihan Salıbaş, Neslihan Çavuş, Sevim Erdoğmuş Atilla ve Birsel Dündar Didim TURSAB bölgesel yürütme kurulunun tamamı kadın üyelerden oluşuyor. ( 2 Ara 2016 ) Didim turizmine kadın dokunuşları bekliyoruz.
 • Yılın en şaşırtan özürü.
  Merkez Camisi bünyesinde bulunan Türkiye Diyanet Vakfı bürosuna 26 Kasım 2016 ‘da pencereden giren hırsızlar, 3 adet bilgisayar çalmıştı. Sonradan insafa gelen hırsızlar, çaldıkları 3 bilgisayardan 2’sini “Hata yaptık, özür dileriz. 2’sini getirdik, 3’üncüsünü de yakın zamanda getireceğiz.” yazılı notla geri bıraktı.
 • Yılın en berbat skoru 30 – 0 ‘ Kadının kadından çektiğini kimse kimseden çekmedi ’
  Kadınlar 3. Futbol Ligi’nde Soma Zaferspor, Didim Belediyespor’u 30-0 mağlup etti. 90 dakikada 30 gol atan Soma Zaferspor’lu kadınlar futbol takımı ortalama her 3 dakikada bir kalemize gol atmış oldular. 29 Kas 2016
 • Yılın en Başarılı Sporcucu: Ulaş Maden
  Türkiye’de henüz bir federasyonu olmayan, ancak uluslararası arenada dünya ve Avrupa şampiyonlukları düzenlenen Powerlifting halter sporunda Didim Belediyespor sporcusu 20 yaşındaki Ulaş Maden, Didim Belediyespor formasıyla Ukrayna’da katıldığı halter sporu Powerlifting WPA Avrupa Şampiyonası’nda 280 kg kaldırarak birinci ve Avrupa şampiyonu oldu.
 • Yılın en çevreci hareketi Didim Bizimdir Platformu üyeleri
  Özelleştirme İdaresine devredilen 1020 parselin planlamasının değiştirilmemesi noktasında Didim Bizimdir Platformu üyeleri her koşulda bilgilendirme çalışmalarına itirazlarına devam ediyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.
 • Yılın en aktif kadın dayanışma derneği
  Didim Kibele Kadın Dayanışma Derneği 2016 yılında neredeyse tüm eylem ve boykotlarda en ön saflarda yer aldılar. Söz konusu kadın hakları ve demokratik eylemlerse Didim Kibele Kadın Dayanışma Derneği mutlaka oradaydı.
 • Yılın istihdam projesi
  Didim Belediyesi tarafından yaptırılan ve son aşamaya gelinen gündüz bakımevi ile kadınlar için uygulamalı eğitim merkezi inşaatı Didimli kadınların çocuklarından ayrılmadan katılabildikleri eğitim alabildikleri ve üretebildikleri uygulamalı eğitim merkezi olarak beklenen istihdamı ve üretimi yaratacaktır. Didim Belediyesi’ni kutluyoruz.
 • Yılın en başarısız derneği “ Didim Turizm Derneği ”
  Tüm yurtta olduğu gibi ilçemiz Didim’de de turizmciler bu yıl zor günler geçirdiler. Derneklerin ve dernekleşmenin böyle zamanlar için var olduğunu düşünen Didimli turimciler bu kötü günlerde ilçemiz turizmini destekleyecek güçlendirecek moral, motivasyon sağlayacak Didim Turizm Derneğini ve Dernek Başkanı Ercüment Alkaner’i maalesef ilçemiz için önemli turistik etkinliklerde Didim Turizm Fuar stantlarında bile göremiyoruz. Didim Turizm Dernek başkanlığından sona Didim Belediye Başkanı seçilen A.Deniz Atabay başkanlığı sonrasında turizmci Turizm Derneğinden bekledikleri ilgi ve desteği alamamaktan şikayetçi.
 • Yılın en başarılı derneği Didim ve Yöresi Engelliler Derneği
  Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Başkanı Bedri Altıntaş 3 Aralık Dünya Engelliler gününde derneğin bu yıl kuruluşunun da 10. Yılını kutladıklarını belirtti. 10 yıldır binbir sevgi gönüllüleri başta olmak üzere desteklerle günden güne büyüyen ve sürekli engel yok eden, proje üreten düzenledikleri çeşitli kurs ve aktiviteler ile sürekli dikkat çeken kurum ve diğer stk lar ile sürekli iletişim halinde bulunan ve farkındalık yaratan Didim ve Yöresi Engelliler Derneğini ve Dernek başkanı Bedri Altıntaş’ı ve dernek yönetim kurulu üyelerini biz de kutluyoruz. Elbette engelsiz bir Didim mümkün.
 • Yılın web sitesi didimgezgini.com
  Didim’e gelebilecek turistlerin gelmeden evvel tercih etme sebeplerini oluşturacak, geldikten sonra da İlçemizde geçirecekleri zamanları azami düzeyde keyifli ve katma değerli hale getirmek üzere hazırlanan Didim Tanıtım Sitesi olan Didim gezgini kare kodların yer aldığı harita ile turistlerin hızlıca bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Özellikle sosyal ağlarla entegre etkileşimli tanıtım sitesi, android ve ios uyumlu olarak, kullanıcının yerini GPS kullanarak tespit ediyor, alternatifli olarak gidebilecekleri yerleri yol tarifi, gidilecek yerin bilgileri ve fotoğraflarına yer veriyor. Sitede kumsallar, tarihi yerler, alternatif aktivite seçenekleri ve benzeri başlıklar ayrı ayrı kategorilerde yer alıyor ve her birinin ulaşım yolları, imkanları, özellikleri gibi bilgiler interaktif olarak sağlanıyor. Önemli mekanlar için sesli rehber hizmeti sunuyor. Gittiğiniz yere alternatif seçenek arasanız o konuma en yakın seçenekleri de alternatif olarak öneriyor. Tatil öncesi Didim’i araştıranların doğru bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak, Didim’e gelen kişilerin daha çok yer görmesini sağlamak öncelikli amacı ile Didim Ticaret Odası’nın GEKA desteği ile hayata geçirdiği tanıtım sitesi www.didimgezgini.com u ziyaret etmenizi ve Didim işletmelerinin üye olmasını sağlayan olanaklarından faydalanmanızı tavsiye ederiz.
 • Yılın en kötü yemek menüsü : Tavuk Suyu Çorba, Kadınbudu Köfte ve Makarna
  Didim’in Akbük Mahallesi ile Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Kıyıkışlacık Mahallesi arasında yapımı devam eden bir otelin inşaatında çalışan işçiler, öğle yemeğinin ardından mide bulantısı ve baş ağrısı şikayetleri sonrası 34 işçinin, gıda zehirlenmesi sonrası kaldırıldıkları Didim Devlet hastanesinde tedavileri yapıldı. Gıda zehirlenmesi geçiren 34 işçinin öğle yemeğinde tavuk suyu çorba, kadınbudu köfte ve makarna yedikleri ortaya çıktı.
 • Yılın en dikkatli sürücüsü
  Didim Adliyesi’ndeki bir davaya beraberindeki avukatıyla birlikte yetişmeye çalışan Ekrem Ş’nin kullandığı 35 FC 263 plakalı otomobil, ara yoldan aniden önüne çıkan 9 yaşındaki F.K’nin kullandığı bisiklete yandan çarptı. Bisikleti fark ederek direksiyon kıran Ekrem Ş., çocuğu altına almaktan kurtararak orta refüje çıktı. Hafif şekilde yaralanan F.Ç. şoka girerek ambulans görevlilerine “Canım yanıyor abla. Babam bana kızacak” diye söylenen küçük çocuğu dikkati ile yaşatan ve büyük bir kazayı önleyen Ekrem Ş’yi kutluyoruz. (20 Nisan 2016)
 • Yılın trampası
  Didim Hisar Mahallesi’ndeki 1. derece arkeolojik sit alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı trampa programına alındı. Tarihi Apollon Tapınağı’nın da bulunduğu Didim’in ilk yerleşim yeri olan ve arkeolojik sit alanı içinde kalan arsa ve harabe bazı evlerin hem çok hissedarlı olması, hem de izin alıp tamir edilmesi işlemleri ağır yürüdüğünden birçok mülk sahibi ve varisleri çözümsüzlük içinde kalmıştı. Yapıların onarılamaması ve yenilenememesi nedeniyle yıllardır harabe olarak kalan Hisar Mahallesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı Trampa programına dahil edildi. Trampa yapmak isteyen 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda kalan taşınmazların mülk sahiplerinin Milet Müze Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiği, hazine arazileri ile trampa yapılacak yerlerin emsal bedellerinin ve arazinin takasının daha sonra oluşturulacak bir komisyon tarafından değerlendirileceği bildirildi. Bölgenin programa alınmasının sevindirici ve faydalı olduğunu belirten Didim Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Deniz Atabay, “1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde kalan herhangi bir taşınmaz varsa orada bir şey yapamıyorsunuz. Devlet, burada taşınmazları olan mülk sahiplerine başka bir yerde eşdeğerde bir taşınmaz vermeyi teklif ediyor. Bugüne kadar orada korunması gereken 35 bina var. 2-3 bina koruma alanı içerisine sokulmak istenmiş ve kurulda kabul etmemiş. Yakın zamanda burada gerçek koruma planına başlayacağız” dedi. 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde tarihi değeri olup korunabilecek binaların koruma planı içerisine alınacağını ifade eden Atabay ayrıca “Bunların dışında kaçak yapılar yıkılacak. Burada hem 1. derece, hem de 3. derece sit alanı var. 1. derece arkeolojik sit alanı içerisindeki bütün kaçak yapıların yıkılıp temizlenmesi lazım. Korunması gereken, gerçekten tarihi değeri olan yapıların açığa çıkarılıp Apollon Tapınağı etrafına nefes aldırmak lazım. Bugüne kadar yapılamamış, uzun bir süreç.” dedi. (12 Kasım 2016)
 • Yılın en kafası karışık şefi
  ADÜ Didim Meslek Yüksekokulu’ndan mezun, halen Turkish Do&Co’da Executive Sous Chef olarak görev yapan Mehmet Taş, Sedat Balkan ve Yaşayan Mutfak’ın kurucusu Executive Chef Hüseyin Bölük, mezun oldukları okullarında bir sunum gerçekleştiren Sedat Balkan, bir sunum yaparak öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. Balkan, öğrencilere “Coğrafyamızda yetişen ürünlere sahip çıkarak kendi mutfak terminolojimizi üretmemiz gerekiyor. Yabancı hayranlığından kaçınmalı ve Türk yemeklerine Türkçe isimleri kullanmaktan utanmamalıyız. Fransız mutfağı bu yönüyle ön plana çıkmaktadır” dedi. Sıfatı ve mesleğini İngilizce tanımlayan halen Turkish Do&Co’da Executive Sous Chef olarak görev yapan Sedat Balkan’a katılmamak mümkün değil.( 09 Kasım 2016 )
 • Yılın En Ticari Ürünü Zeytin
  Zeytinimiz ve zeytinyağımız tercih sebebi. Büyük firmalar artık Didim’den zeytin alımı yapıyor. Geçen yıl 3,50 kuruş ila 4 TL arasında satılan dane zeytinin kilosu bu yıl 5 TL ila 5,50 kuruş arasında satılıyor. (23 Ekim 2016)
 • Yılın düğünü Burak Öymen& Tereza Maxova çiftinin köy düğünü.
  CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen, yıllardan bu yana birlikte yaşadığı Çek model Tereza Maxova ile Bodrum ile Didim Akbük arasında yer alan Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya’da, çocuklarının annesi ünlü Çek model Tereza Maxova ile dünyaevine girdi. ‘Victoria’s Secret’ meleklerinden Karolina Kurkova ve Eva Herzigova da çiftin Didim’deki bu unutulmaz köy düğününe çok sayıda ünlü ve işadamı katıldı. ( 8 Ekim 2016 )
 • Yılın en havalı raporu ‘Didim’in Türkiye’nin en temiz havasına sahiptir raporu.’
  2012 de Didim Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda başlayan, ilçedeki hava kalitesi seviyelerinin belirlenmesi, hava kalitesinin zamana ve mekâna bağlı değişimlerinin incelenmesi amacıyla yapılan ölçümlemeler ve raporlama işlemleri tamamlandı. Didim’in hava kalitesinin tespiti amacı ile nem ve oksijen ölçümleri yapılarak havamızın temizliği Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonu ile Dokuz Eylül Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Hava Kirliliği Laboratuvarı tarafından tescillendi. Ölçümlemeler sonucunda alınan raporda Didim Türkiye’nin havası en temiz yerleşim alanlarındandır yazıyor.  (31 Eki 2016)
 • Yılın en hassas ihbarı
  Şiddetli lodos sonrası nesli tükenme tehdidi altında bulunan ve Altınkum sahiline vuran 3 adet caretta caretta cinsi kaplumbağayı bir gereken özeni gösteren vatandaşımızın ihbarını değerlendiren Didim Belediyesi Hayvan Barınağı yetkilileri bu özel canlıları Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine teslim ettiler.
 • Yılın Teslimatı ‘ Karaya oturan Yunanistan sahil güvenlik botunu Didimli balıkçı Yiğit Olgun kurtarıp yetkililere teslim etti.’
  15 Ocak 2016 günü saat 01.05’de meydana gelen olayda, ‘LS-604’ borda numaralı Yunanistan Sahil Güvenlik Botu, kaçakçılık faaliyeti şüphesiyle bir sürat teknesini sıcak takip yaptığı sırada Türk karasuları içerisinde Didim’in Taşburnu açıklarında karaya oturması sonrasında, Didim’de balıkçılık yapan Yiğit Olgun teknesiyle bölgeye gelerek Yunan Sahil Güvenlik botunu karaya oturduğu yerden kurtararak Yunanistan Sahil Güvenlik botuna teslim edilmesini sağladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Didimli balıkçı Yiğit Olgun’a taktir belgesi gönderildi.
 • Yılın en yaşlı öğreticisi Hasan Çetin 82 yaşında ama öğretmek için günde 80 km yol yapıyor.
  Çinli bir kadından öğrendiği hasır şapka, sepet ve çanta yapımını, gelecek kuşaklara aktarmak için 82 yaşındaki Hasan Çetin ilerleyen yaşına rağmen haftada 2 gün 80 kilometrelik yol kat ediyor. Çetin, özellikle palmiye ağaçlarının çöpe atılacak yapraklarını değerlendirerek yaptığı birbirinden ilginç el emeği ürünlerini de yazın sahil kenarında açtığı tezgahta satıyor. ( 27 Ekim 2016 )
 • Yılın en gizemli ve üzücü toplu ölümü ‘kıyıya vuran orkinosların toplu ölümüne çok üzüldük.’
  Denize girmek için plaja gelen vatandaşlar tarafından kıyıya vurmuş bir halde bulunan her biri yaklaşık 100 kilogramlık ölü Orkinosların toplu ölümü herkesi üzdü ve şaşırttı. Yaklaşık 100 kg’lık Orkinosların daha önceden öldüğü anlaşılırken denizlerin devasa hayvanlarından olan Orkinosların Didim sularına nasıl geldiği neden öldükleri Didimliler tarafından çok merak edilen ve Orkinosların toplu ölümlerine bir açıklama getirilememesi en gizemli toplu ölümü oldu.  (07.09.2017)
 • Yılın Aynı Anda En Çok Okunan Haber Konusu ‘ Basın Özgürlüğü ’
  Cumhuriyet gazetesi yazarlarının tutuklanmasını, basına baskıları tüm ülkede olduğu gibi Didim Cumhuriyet Meydanında da protesto edildi. Didim CHP İlçe örgütü ve Didim Demokrasi platformu yaptıkları protestoda “O halde susmuyoruz Cumhuriyet okuyoruz” pankartı arkasında bir araya gelerek toplu halde cumhuriyet gazetesi okudular. (02 Kasım 2016)
 • Yılın en gereksiz yarışması. ‘ Miss Apollon Uluslararası Güzellik Yarışması ’
  Uluslararası Güzellik Yarışması olmasına karşın Didimlilerin yeterince ilgi göstermediğini gözlemlediğimiz, uluslararası ve ulusal basında haberlerinin yer almadığı, ilçemiz tanıtımında değerlendiremediğimiz ama düzenli olarak her yıl Peninsula Grup Otelleri tarafından organize edilerek 7 ülkeden 16 adayın yarıştığı 21 Mayıs 2016 da bu yıl da 8’incisi yapılan “ Miss Apollon Uluslararası Güzellik Yarışması”  bu yıl da Venosa Beach Resort& SPA’da gerçekleşti. ( 21 Mayıs 2016 )
 • Yılın En Sportif Vedası : Bölgesel Amatör Liginde 2011/12-2014/15 -2015/16 sezonlarında Didim Belediyespor’da Antrenör olarak görev alan Ayhan Yıldız’ın takımdaki görevinden ayrılması.
 • Yılın Golü: Süleyman Görgün’ün Çine Madran’a attığı frikik.
 • Yılın en ofsayt spor olayı: Antrenör Alparslan Başkaya’nın Didim Belediyespor’da görev alması.
 • Yılın spor transferi : Oğuz Beğendi, Fenerbahçe Didim’de İki Yeteneği Aldı ilçemizdeki iki genç yeteneğin elinden tutan Türk Futbolunun ve Fenerbahçe’nin efsanevi ismi Oğuz Çetin iki genç yeteneği Fenerbahçe’nin altyapı kampına götürdü.
 • Yılın Didim’e doğru atılan en anlamlı kulacı
  Eski milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan kahramanları anmak ve darbeyi püskürten halka teşekkür etmek amacıyla Didim’den Bodrum’ 46 kilometrelik mesafeyi 9 saat 30 dakikada yüzerek tamamladı.
 • Akyeniköylü’nün yaptığı tek eylem
  Hazine arazisi üzerinde yıllar önce dikilen ve atalarından kalan yerlerin 1986 yılında Milli Savunma Bakanlığına geçmesinin ardından başlayan süreçte son 2 yıldır askeri arazilerin içerisinde kalan zeytinleri, toplayamamaktan şikayetçi olan Akyeniköylü bazı üreticiler yetkili makamlardan çözüm istedi.
 • Yılın şaka gibi göz altısı
  Didim’de yaşayan ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden esnaf Ali Arabul’u anmak isteyen arkadaşları ve aile fertleri Didim Asri Mezarlığı’nda gözaltına alındı. Gözaltı tarihi ile dikkat çeken olayda 1 Nisan 2016’da mezarlığın çevik kuvvet ve panzerle çevrilmesi sonrası, gözaltına alınan 27 kişi aynı gün serbest bırakıldı. (1 Nisan 2016 )
 • Yılın en çarpan etkinliği MİLET’TE I. TALES BULUŞMASI
  Yunan filozof, felsefe ile bilimin öncüsü olarak adlandırılan Miletli Thales için doğduğu ve öldüğü yer olan Didim’in Milet Antik Kenti’nde buluşma düzenlendi. Didim Belediyesi, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Türk Matematik Derneği (TMD) ve Didim Turizm Derneği (DİTUR) işbirliğiyle düzenlenen Didim Tales Buluşması’na, çeşitli üniversitelerden konuşmacılar katıldı. Didim’in Balat Mahallesi’nde bulunan binlerce yıllık Milet Amfitiyatro’da yapılan etkinlikte; matematikçiler ve felsefeciler, Tales’i ve Tales’in günümüze kadar gelen matematik hesapları ile felsefeye bakışını paylaştı. Güneş altında yapılan uzun saatler süren etkinlikte tarihi antik tiyatroda bulunan izleyiciler güneş çarpmasına karşı tedirgin oldular. (24 Eylül 2016)
 • Yılın en tartışılan inşaat projesi.
  Altınkum Mahallesi 41 pafta 41176 parsel’de yer alan Kamuoyunda Altınkum’daki 11 katlı bina olarak bilinen inşaat projesi.
 • Yılın en konforlu makam aracı
  Didim Belediyesi için Çorumlu bir firma tarafından özel üretilen morglu cenaze nakil aracı 4 cenazeyi aynı anda saklama ve taşıma kapasitesine sahip olup morglu cenaze nakil aracı soğutuculu sistemiyle cenazelerin şişmeden ve kokmadan uzun mesafe taşınmasına olanak sağlıyor. ( 16 Eki 2016 )
 • Yılın kimsenin duyup bilmediği yat yarışı
  İzmir Çeşme’de 29 Eylül’de başlayan “Aegean Link” Türk-Yunan dostluk yat yarışı, 2 Ekim tarihinde D-Marin Didim Marina’da gerçekleştirilen ödül töreni ile sonlandı. Maalesef kimsenin bu önemli yarıştan haberi olmadı (4 Ekim 2016)
 • Yılın en çok ilgi çeken kültürel etkinliği
  Didim Belediyesi’nin katkılarıyla 1-15 Ağustos 2016 tarihlerinde bu yıl 12. si düzenlenen Altınkum Yazarlar Festivali birbirinden değerli yazarlara yine ev sahipliği yaptı. (1 Ağustos 2016 ) her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçemize gelen yazarları Didimli okuyucuları yalnız bırakmadılar.
 • Yılın en çok paylaşılan sosyal medya iletisi.
  Kaybolan 10 yaşındaki Gizem Nur Sügür, ailesinin sosyal medyadaki paylaşımlarına Didimlilerin gösterdiği yoğun ilgi ve destek sayesinde 8 saat sonra bulundu. (20 Temmuz 2016)
 • Yılın en iyi sanat etkinliği ‘ Wia Camp Didim ’
  Adnan Menderes Üniversitesi, Didim Belediyesi ve Wia Camp’ın işbirliğiyle 16-24 Temmuz tarihleri arasında ADÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Kara öncülüğünde Didim Tavşanburnu Orman Kampında Wia Camp Resim Çalıştayının 7.’si  yapıldı. Resim Çalıştayına 20’i yabancı 35’i yerel olmak üzere 55 Sanatçı katıldı. Plastik sanatlar hariç her türlü sanatsal çalışmanın yapıldığı bu önemli çalıştaya gerekli duyuru ve tanıtımının yeterince yapılmaması sebebi ile Didimlilerin ilgisi beklenenden daha az oldu. (19.07.2016)
 • Yılın en iyi marinası D-Marin Didim
  D-Marin Didim sektörün ‘Oscar’ı olarak kabul edilen 23 ülkenin marinalarını kapsayan ödül olan ‘5 Altın Çıpa’ ve ‘ICOMIA Temiz Marinalar’ ödüllerine layık görüldü. (25 Haziran 2016 )
 • Yılın en uzak çok uzak hissettiğimiz en uluslararası en jet turizm hareketliliği. / Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya
  Coğrafi olarak Muğla sınırları içerisinde yer alan dünyaca ünlü sağlıklı yaşam merkezi Canyon Ranch, ABD dışındaki ilk yatırımını Didim-Akbük’te yaptı. İçinde otel ve lüks villaların yer aldığı Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya; sanat, iş ve cemiyet dünyasının ünlülerinden büyük ilgi gördü. Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya’da villa satın alan ünlüler arasında Meryem Uzerli, Boyner ailesi, Ali Koç, Acun Ilıcalı ve Okan Bayülgen gibi birçok ünlü isim var.
 • Yılın nöbeti / Demokrasi nöbeti
  15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla Ülke genelinde başlatılan Demokrasi nöbeti Didim’de de aralıksız devam etti.
 • Yılın en kötü şakası ‘ iş arkadaşını ayağından vurdu’
  Didim’de yaşayan F.I çalışmıyor diye iş arkadaşını yanlışlıkla ayağından vurdu. (10 Tem 2016)
 • Yılın TEOG başarısı
  Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavının ikincisinde de Aydın’da 18 ilçeyi geride bırakan Didim bu yıl da il birincisi oldu. ( 23 Haziran 2016 )
 • Yılın renkli bayramı
  Hıristiyanlarca Hazreti İsa’nın tekrar dirilişini simgeleyen Paskalya Bayramı, Didim’de yaşayan İngiliz, İskoç ve İrlandalılar tarafından renkli etkinliklerle kutlandı. Apollon Tapınağı’nın çevresinde bulunan 300 yıllık tarihi şapelde düzenlenen ayine katılanlar, birbirlerine Paskalya yumurtaları vererek ilahiler okudu. Altınkum’da kafeteryalarda düzenlenen kutlamalara da çok sayıda İngiliz, İrlandalı ve İskoç vatandaşı katıldı. Kutlamalar kapsamında, yumurta boyama, taş boyama, yumurta avı, kaşık ile yumurta taşıma, Paskalya bonesi ve üç bacakla koşu yarışması gibi çeşitli yarışmalar düzenlendi. Şenlik havasında geçen yarışmalarda Paskalya bonesi çocuklar ve büyükler kategorilerinde, yumurta boyama ise çocuklar kategorisinde gerçekleştirildi. Kaşık ile yumurta taşıma yarışması çocuklar ve büyükler olarak gerçekleştirilirken, ayrıca üç bacakla koşu yarışması yapıldı. Dünyaca ünlü Altınkum Plajı’ndaki eğlence ve yarışmalar şenlik havasında geçerken, ilgiyle izlendi. ( 28 Mart 2016 )
 • Yılın en yaratıcı annesi “ Kamuran Çelik ”
  Didim’de yaşayan modelist anne Kamuran Çelik, doğum esnasında oksijensiz kalması sonucu Serebral Palsi (Beyin Felçi) hastası olan 6 yaşındaki engelli oğlu Mustafa Kemal Çelik’in hayata tutunmasını sağlamak için mesleki bilgisine sevgisini de katıp evladının ilk adımını atabilmesi için gördüğü fakat Türkiye’de bulunmayan aparatı kendisi yaptı.
 • Yılın en umut veren ama beklenen sonucu vermeyen toplantısı . “Turizmin Bugünü ve Geleceği; Analog’dan Dijital Çağa Geçiş”
  Didim Belediyesi’nin  5 Mart 2016’da düzenlediği  ‘ Türk turizmini, geleceğe taşıyacak akılcı çözümleri konu alan, çözüm yoluluğu için Didim’den yola çıkılan, turizm sektöründeki sorunların ve dünyadaki gelişmelerin, geleceği tasarlayacak bir yaklaşımla ele alınarak,  dönemsel değil yapısal çözümlerin masaya yatırılması hedefi ile yapılan “ Turizmin Bugünü ve Geleceği; Analog’dan Dijital Çağa Geçiş” konulu toplantı
 • Yılın en umut veren ama beklenen sonucu veremeyen projesi
  Didim Serbest Ticaret ve Turizm Bölgesi’ projesi ile 109 bin dönümlük alanda oluşturulacak serbest bölgede termal ve golf otelleri, eğlence mekanları ve alışveriş merkezleri yapılacak. Didim’e zengin turistleri çekmek için turizm serbest bölgesi kurulacak. 19 bin dönümü mera, 47 bin dönümü askeriye ve 43 bin dönümü orman olmak üzere ilçedeki hazineye ait 109 bin dönümlük alanda oluşturulacak serbest bölgede termal ve golf otelleri, eğlence mekanları, hayvanat bahçesi, EXPO, sergi alanları ve alışveriş merkezleri yapılacak. Kurulacak serbest bölgede turistlere gümrüksüz alışveriş imkanı sunulurken, butik otel ve işletmelere çeşitli muafiyetler tanınacak. Projenin dünyada ikinci Türkiye’de ise ilk olacağını söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş da, “Aydın’ın ‘Mega’ projesi Serbest Ticaret ve Turizm Bölgesi’ni Didim’de hayata geçireceğiz. Proje bölgeye hem ekonomik anlamda, hem de istihdam anlamında canlılık katacak” diye konuştu. ( 22.06.2016 )
 • Yılın şaşırtan açıkları ve ihraçları
  Didim’de FETÖ/PYD soruşturmalarında kamu kurumlarına yönelik operasyonlarda 16 devlet memuru açığa alındı 3 kişi memuriyetten ihraç edildi
 • Yılın en merak edilen kelimeleri VEGAN- VEJETERYAN
 • Yılın En İyi Çevre Düzenlemesi Didim Belediyesi tarafından yapılan
  AKBÜK – Zübeyde Hanım Parkı
  DİDİM – Altınkum Mahallesi Çamlık Düzenlemesi
 • Yılın En Uzun Toplu Yürüyüşü
  20 Nisan 2015 doğa yürüyüşçüleri tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Akköy Meydanı’ndan Apollon Tapınağı’na kadar uzanan 13 kilometrelik ‘Kutsal Yol’da yürüyüşünde bu yıl yaklaşık 900 kişi katıldı.
 • Bu yılın komşuya yapılan en paket ziyareti.
  Didim ile Yunanistan’ın Kos ve Kalymnos adalarına karşılıklı turların başlatılması amacıyla 6-7-8 Mayıs tarihlerinde 3 günlük ilk paket, Didim destinasyonu ile ülke turizminin gelişimine katkıda bulunmak, Yunan adalarıyla ilişkilerin karşılıklı olarak geliştirilmesi amacıyla hazırlanan ilk paket tur gerçekleştirildi. ( 7 May 2016 )
 • Yılın en uzak görüşmesi
  Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi öğrencileri, NASA’da görevli iki Türk bilim insanıyla e-konferans yöntemiyle canlı bağlantı yaptı. Öğrencilere “Galaksi-evren-Mars’a yolculuk ve Dünya” konularında bilgilendirme yapıldı. Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmenleri Turgut Ege ve Gaye Fidan’ın çabalarıyla yapılan etkinlikte canlı bağlantılarla Dr. Umut Yıldız ve Dr. Selçuk Topal’la karşılıklı sohbet edildi. E-konferans ilk olarak Dr. Selçuk Topal’ın “Galaksi- evren ve dünyamız” sunumuyla başladı. Daha sonra Dr. Umut Yıldız, “Mars’a yolculuk ve yaşam” konusunda bilgi verdi. ( 15.03.2016 )

 

 

 

 

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.