DEPREM BÖLGESİNDE SAHTE DOKTOR SKANDALI! SAHTE DOKTOR DİDİM’DE DE ÖZEL BİR SAĞLIK MERKEZİNDE ÇALIŞMIŞ.

Bu iddia büyük şaşkınlık yarattı. Didim’de özel bir sağlık kuruluşunda da sahte doktorluk yaptığı iddia edilen şahıs Elbistan’da gönüllü doktorluk yapmaya gitmiş! Şikayet Edilmiş! Yakalanmış! Tutuklanmış!

Elbistan’a depremzedelere yardım için giden Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Gönüllü intörn doktorların, sahte doktorun yanlış ve eksik müdahalelerini fark ederek ortaya çıkardıklarını anlatan ve “ELBİSTAN’DA SAHTE DOKTOR, LÜTFEN TÜM HALKIMIZ OKUSUN” Fatih Can Durmaz @fatihcandurmaz kullanıcı adı ile Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile ortaya çıkan ve sosyal medyada ve çeşitli sosyal medya platformlarında başka kullanıcıların da halkımızı uyarmak ve bilgilendirmek maksadı ile paylaştığı bu skandalda adı geçen sahtekar kişi takma adı Miran Aras, gerçek adının K. O. olduğu iddia ediliyor.  Tüm isimleri ile açılan sosyal medya kullanıcı profillerini incelediğimizde ilgili şahsa ait sosyal medya profillerinde kendini doktor olarak tanıtan şahıs, sahte doktor çıktı.

Sahte Doktorun nerelerde görev yaptığını öğrenmek adına araştırdığımız incelediğimiz tüm  sosyal medya paylaşımlarında çeşitli sağlık kuruluşlarında ve de Didim’de Özel bir sağlık kuruluşunda da hekimlik yaptığı açıkça anlaşılıyor. Elbistan’da faaliyet gösteren özel hastaneye sözde yardıma giden doktor olmadığı ortaya çıkan şahıs, sahte doktor polis tarafından kıskıvrak yakalanarak, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÖNCELİKLE Sosyal Medyada büyük tepki alan o tweet serisinde kendisine bizzat ulaştığım intörn doktor Fatih Can Durmaz’ın sağlık bakanlığı dahil pek çok yayıncı ve haberciye ulaşan “ELBİSTAN’DA SAHTE DOKTOR, LÜTFEN TÜM HALKIMIZ OKUSUN” tweet serisindeki ifadeleri aşağıdaki gibi ve aynen yayınlıyorum.

“Bizler hekim ve intörn hekimler olarak Elbistan’da gönüllü sağlık hizmeti vermek üzere bulunmaktayız. Enkaz zedelere verebileceğimiz elimizden ne geliyorsa sağlık hizmeti basta olmak üzere maddi manevi her turlu desteği vermekteydik. Kendi hekimleri de birer afetzede olan Elbistan özel yaşam hastanesi’nin kapanmak üzere olan 8 Şubat günü sabaha karşı gönüllü arkadaşlarımızla ve hastane çalışanlarıyla ortaklaşa depremzede Elbistan halkımıza sağlık hizmeti vermeye başladık.

Ancak baştan beri kendini travmatoloji ve savaş cerrahisi alanında İspanya’da eğitim aldıktan sonra Kıbrıs ve sonrasında Türkiye’de ortopedi travmatoloji uzmanı doktor olarak çalıştığını söyleyen ve kendini 41 yaşında MİRAN ARAS olarak tanıtan sahsın, bilgi ve beceri yetersizliği, kendisine yardımcı olmak isteyen bizlerin yanında bulunmasından rahatsızlık duyması, sürekli sahte bahane ve şikayetlerle çalışma huzurunu bozması, şüpheli hasta müdahaleleri, yanlış tanıları ve tedavileri , örneğin hipoglisemideki bir bebeği tedavi vermeden taburcu etmiş annesi babasının içi rahat etmeyip devlet hastanesine gidince durum ortaya çıkınca suçu biz İNTÖRNLERE attı.

2.bir örnek yüksekten düşen 2 aylık bir bebeği nörolojik muayene dahi yapmadan yollamış sonradan fark ettik. Grafisinde bariz kırığı olan bir hastayı krem verip yollamış. Bariz kesisi olan hastayı sütur atmadan yolladı. Sorduğumuzda ise çirkefleşerek ben travmatoloğum benim bilgim mi sorgulanıyor diyerek olay çıkarttı. Babasının cumhuriyet başsavcısı olduğunu, teyzesinin HSYK üyesi olduğunu söyleyerek bizleri tehdit etmesi vs. Ortak şüphemizle emniyet güçlerimize ihbarda bulunduk. Emniyet güçlerimiz anında müdahale ederek şahsı gözaltına almış ve adlî süreci başlatmıştır.

Bu kendini doktor olarak tanıtan, gerçek isminin K.O ve yaşının 28 olduğunu öğrendiğimiz kişiyle beraber çoğunun lise terk olduğu ve kendini sağlık çalışanı olarak tanıtan birkaç sahtekarla beraber gözaltına alınmıştır. Didim’de ………… adı altında çalıştıklarını, İstanbul’da birçok yerde kaçak hekim olarak çalıştıklarını, yatalak hastalara gidip sahte sağlık hizmeti verdiğini öğrendik.
( Orijinal iletide metinde adı açık açık geçen Didim’de faaliyet gösteren özel sağlık kuruluşunun adını, bu özel sağlık kuruluşunun kendilerinden internet sitelerinden ya da sosyal medya hesaplarından konuya dair yapılan herhangi bir resmi açıklama bulamadığım için orijinal metinde boşluk kullandım. İlgili tweeti sizler de okuyabilirsiniz.)

2 ambulans eşliğinde geldiklerini ve köylere ilaç yardımı yaptıklarını iddia ediyorlar(?) Kim bilir oralarda halkımıza ne yanlış tedaviler uygulandı. Olay yalnızca yanlış tedavi vermesi değil belki de olayın arkasında bebek kaçırma organ kaçırma 99 depreminde basımıza gelen yağmacıların yaptıkları ve daha nicesi… Görev süremizi tamamlamak üzereyken depremzede Elbistan halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetinin yanında böyle bir sahtekârlığa psikolojik fiziksel şiddete şahit olduğumuz için derin üzüntü içerisindeyiz. Bu sahtekârları ifşa ettiğimiz, halkımızın canına kast etmelerini engellediğimiz için bir nebze de olsa teselli buluyoruz.

Bunca acının yanında bu gibi suçların ortaya çıkması ve önlenmesi açısından açıklama yapmayı gerekli bulduk. SON OLARAK BU BASİT BİR SAHTE DOKTORCULUK VAKASI DEĞİLDİR.18 KİŞİLK BİR EKİP HALİNDE ORGANİZE ŞEKİLDE GELDİKLERİ VE DEPREM BÖLGELERİNE YAYIKLARI İDDİA EDİLİYOR. BUNUN ARAŞTIRILMASİ VE KAMUOYU OLUSTURULMASİ ADINA BU FLOODU YAZIYORUZ.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖNÜLLÜ İNTÖRNLERİ”

Öncelikle onca acının içerisinde, sahte doktor olduğundan şüphelenip, kolluk kuvvetlerini uyarıp, bu lise mezunu sahtekârın yakalanmasını ve tutuklanmasını sağlayan tüm intörn doktorlarımızı tek tek kutlarım. Sosyal Medya üzerinden bilgilendirici tweetler atarak kısa sürede halkımızın, diğer gönüllü ve görevli doktorları ve de Sağlık Bakanlığının dikkatini çekmeleri ve gerekli uyarıda bulunmaları da bölgedeki kriz ortamında oldukça kıymetlidir.

“ÇOCUK MU KAÇIRACAKTI, ORGAN MI KAÇIRACAKTI?”

Yerel ve ulusal basında haber olan sahte doktor vakası sonrasında, www.milliyet.com.tr nin haberine göre (Bu linke tıklayarak milliyet.com.tr nin ilgili haberini okuyabilirsiniz) Şüphelinin 4 gün boyunca özellikle akşamları hastaneye geldiği, gündüzleri ise sahaya sözde yardıma gittiği öğrenildi. Hastane teknik sorumlusu Ahmet Kelek, “Gece buraya görevliyim diye geldi doktor. ‘Ortopedi ve travmatoloji uzmanıyım’ dedi. Savaş cerrahi eğitimi almış sözde. Ben birkaç zarf attım hocam iğne falan yapın diye, saçmaladı. Sonra bizim asistan doktorlarımız devreye girdi, zaten anlaşıldı o zaman. Bildirdik emniyete, emniyet mensupları geldiler gerekeni yaptılar. Savcılıkta da ifade verdi, tutuklandı. Gündüz ‘yardıma gidiyoruz’ diye kayboluyorlardı, akşam geliyorlardı. Mardinli olduğunu söyledi. Yakalattık, teslim ettik gereken yapıldı. İnsanların bu zor günlerinde gelip çocuk mu kaçıracaktı, organ mı kaçıracaktı artık. Biz depremlerde de hiçbir yere kaçmadık, hastanemizi kontrol altına aldık” dedi.

DİDİM’DE DE ÇALIŞMIŞ !!!
PEKİ SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPACAK?

Skandalda adı geçen takma adı Miran Aras, gerçek adının K. O. olduğu iddia edilen ve tutuklanan bu sahtekar kişinin her iki adı ile kullandığı tüm sosyal medya profillerinde kendini doktor olarak tanıttığı ve paylaşımlarında Didim’de de görev özel bir sağlık kuruluşunda görev yaptığı anlaşılıyor. Sağlık bakanlığı müfettişlerinin gereken inceleme ve araştırmayı ivedilikle yapacağından endişe duymamakla beraber, bu sahtekâr doktorun kendi paylaşımlarından çok net anlaşılıyor ki çeşitli il ve ilçeler gibi Didim’de de özel bir sağlık merkezinde de görev yaptığını sosyal medya paylaşımlarından sizler de görebilirsiniz. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanıyım diyen, Savaş cerrahi eğitimi aldığını iddia eden sahte doktorun Didim’de de tedavi ettiği hastası ya da görev arkadaşları varsa uyarmak adına özellikle uyarıyorum.

Sahte doktorun Didim’de kimlere nasıl hikayeler anlattığını, nasıl kandırdığını, nerelerde nasıl görevler aldığını bilmiyoruz ! Dilerim ki daha başka kötü tedavi hikâyelerini okumayız. Sadece okurlarımızı uyarmak ve konuya dair bilinçlendirmek için ve de Sağlık Bakanlığı’nın konuya dair dikkatini çekerek, Bakanlığın da adını lekeleyen bu tip olayların önüne geçmek adına soruyorum !

Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı? 

Haber: Umut Kaşan – Didim – Ege İdea Dergi

Bu iddia büyük şaşkınlık yarattı. Didim’de özel bir sağlık kuruluşunda da sahte doktorluk yapan şahıs Elbistan'da gönüllü doktorluk yapmaya gitmiş! Şikayet Edilmiş! Yakalanmış! Tutuklanmış!
Bu iddia büyük şaşkınlık yarattı. Didim’de de özel bir sağlık kuruluşunda da sahte doktorluk yaptığı iddia edilen şahıs Elbistan’da gönüllü doktorluk yapmaya gitmiş! Şikayet Edilmiş! Yakalanmış! Tutuklanmış! Soruyorum “Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı?”Bu iddia büyük şaşkınlık yarattı. Didim’de özel bir sağlık kuruluşunda da sahte doktorluk yapan şahıs Elbistan'da gönüllü doktorluk yapmaya gitmiş! Şikayet Edilmiş! Yakalanmış! Tutuklanmış!

Soruyorum “Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı?” Didim ?

Sahte doktor Didim'de de özel bir sağlık merkezinde çalışmış !
Soruyorum “Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı?” Didim ?
Sahte doktor Didim'de de özel bir sağlık merkezinde çalışmış !
Soruyorum “Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı?” Didim ?
Sahte doktor Didim'de de özel bir sağlık merkezinde çalışmış !
Soruyorum “Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı?” Didim ?
Sahte doktor Didim'de de özel bir sağlık merkezinde çalışmış !
Soruyorum “Bu sahtekarlığı daha önce hiç kimse anlamadı mı?” Didim ?

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.