ÜNAL AYKAÇ – İNŞAAT MÜHENDİSİ (ÜÇ MEVSİM- MİMARLIK MÜHENDİSLİK İNŞAAT)

Yaşama Dair Çözümler Üretiyoruz 

Türkiye genelinde, 20 yılı aşkın süredir hizmet veren, bünyesinde bulunan mimar ve mühendislerle, yüzlerce mimari, statik ve mekanik proje üretimi yapan Üç Mevsim Mimarlık Mühendislik İnşaat Proje firması kurucu İnşaat  Mühendisi Ünal Aykaç  “ Türkiye genelinde inşaat faaliyetleri yürütüp, bugüne kadar başladığı tüm işleri söz verdiğimiz gibi teslim ederek “ Yaşama Dair Çözümler Üretiyoruz”  diyor.

Son günlerde inşaat sektörü krizde iken onlar ise Zen Park Didim Projesi ile Akbük’te çok kısa sürede oldukça farklı, çok da alışkın olmadığımız kalite ve özelliklerde dikkat çekici mimarisi ve Zenpark Didim’in yüksek satış grafiği  ile dergimize konuk ediyoruz ve bu keyifli röportaj için yoğun iş temposunda bize zaman ayıran Ünal Aykaç’a çok teşekkür ediyoruz.

• Aslında gerek sektörde gerekse de sosyal çevrede bilinen tanınan simalardansınız ama çok kısaca sizi sizden dinlemek ve daha yakından tanımak istiyoruz?  Evet inşaat mühendisiyim. Fransa’da doğdum, Çorum, Ankara, İstanbul gibi farklı şehirlerde yaşayıp çalıştıktan sonra;  yaklaşık 20 önce Didim’e geldim yerleştim.  Son 20 yıldır çokça sevdiğim Didim’de yaşıyorum ve bu konuda da kendimi şanslı sayıyorum. Bildiğiniz gibi de kurucusu da olduğum Üç-Mevsim Mimarlık Mühendislik İnşaat Firması ile Türkiye Genelinde Proje , inşaat ve deney faaliyetleri yürütüyoruz.

• Başarılı bir iş adamı olarak işini yaparken profesyonel çerçevede sizin olmazsa olmazlarınız nelerdir? Size göre başarının sırrı nedir? Sizi başarıya taşıyan farkınız nedir?  Öncelikle teşekkür ederim. Ben hiçbir zaman sonuç odaklı olmadım. İşimi ve hayatımı etik kurallardan ödün vermeden yapmaya özen gösteriyorum ve ekip çalışmasına inanıyorum. Tüm süreci doğru yönettikten sonra başarının geleceğine inanıyorum. Bana göre tek başına ve satış odaklı yapılan işler de zaten başarı değildir.

Çok inandığım ve her daim bana ışık tutan bir söz var; “Yol cümleden uludur”.  Her anlamda Yol’a inanıyorum ve öyle yaşamaya çalışıyorum.  Aslolan Yol’un kendisidir ve başarı için “ Her yol mübah değildir”.

• Sektörünüzü değerlendirmeniz gerekseydi inşaat ve emlak sektörünün yaşadığı krizleri siz neye bağlıyorsunuz? Dünya genelinde yaşanan ekonomik bir kriz ve bu da doğal olarak inşaat-emlak sektörünü etkiliyor. Üstelik krizin nereye evirileceği, ne kadar derinleşeceğini kestirmek de çok zor. Sektörle ilgili emin olduğumuz ve değişmeyen tek şey insan var olduğundan bugüne barınma ihtiyacı hep vardır.

• Sık sık yurt dışı seyahatleri yaptığınızı biliyoruz. Sizi yurt içinde ya da yurt dışında gerek inşaat kalitesi ya da lokasyonu ya da mimari projesi ile çok etkileyen yapılar oldu mu? Nelerdir?  Kardeşlerim Fransa’da yaşıyor, onları görmek ve bazen de farklı yerler keşfetmek için yurt dışı gezileri yapıyorum. Tekil bazda binalardan çok, bizde görmeye pek alışık olmadığımız şehircilik beni etkiliyor. Mimari olarak ise doğa ile iç içe yapılar daha çok ilgimi çekiyor.

•  Sosyal hayatınıza ailenize ve arkadaşlarınıza vakit ayırabiliyor musunuz?  Elbette bunun olması için de özen gösteriyorum.

• Çok da başarılı yürüttüğünüz Zen Park Didim Projesi için neler söylemek istersiniz?  Zen Park Didim başlamadan üzerinde çok çalıştığımız bir proje oldu. Zen Felsefesinden ve Didim Akbük’ün lokasyon avantajlarından faydalanarak ve akıllı ev teknolojisi ekleyerek tasarladığımız çok özel bir çalışma oldu.

Zen Park’ta oturan insanlar bol ışıklı, huzurlu, rahat, yeşil ve mavi ile iç içe olsunlar istedik. Peyzaj çalışması olarak Didim-Akbük’ün en özel projesi olduğunu düşünüyoruz.

Zen Park Didim tamamı deniz manzaralı 36 akıllı daireden oluşuyor ve inşaat faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu aşamada ise özellikle yurt dışında oturan vatandaşlarımızdan büyük talep alıyoruz.

• Teknoloji ile oldukça yakından ilgilisiniz. Sosyal medyayı çok etkin kullanıyorsunuz. Kendi web sitenizi, hatta kataloglarınızı kendiniz hazırlıyor, tasarlıyor hatta yakın arkadaşlarınızın tanıtım projelerinde video kurgu montaj gibi teknik ve bakış açısı isteyen işler de yapıyorsunuz. Daha pek çok farklı ilgi alanlarınız olduğunu, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli derneklerde aktif olduğunuzu da iyi biliyorum. İyi bir gözlemci ve yüksek iletişim becerinizin olduğunu düşünüyorum.  Didim ve Akbük için gözlem notları tutmanız gerekse idi neler yazıyor olurdu o notlarda?

Bilgisayar ve teknoloji uzun zamandır hayatımda var ve özellikle işin tasarım kısmına ilgiliyim. Ama bazen profesyonel yardım almak gerekiyor. İşi ehline bırakmak gerekiyor. Bu yüzden harika katalog çalışması ve en önemlisi fikir alışverişi için tekrar çok teşekkür ederim. İyi ki Didim’de sizler varsınız. ( Biz de size çok teşekkür ederiz )

Didim ve Akbük’ü anlatacak çok yazı ve çok ta görsel var. Havası, doğası, konumu, tarihi.. uzar gider. Başkaca bir gözlemden ziyade bir durum tespiti yapabilirim size. Aslında en başta söylediğim gibi burada yaşıyor olduğum için kendimi şanslı saydığım bir yer Didim.

• Sizin görüşünüze göre yakın gelecekte Didim’de ya da Akbük’de yapılaşma ve şehirleşme nasıl olacak?

Umarım her alanda, her sektörde insan odaklı ve değer katan işler yapılır. Bu günden söyleyebileceğimiz; alt yapı olarak çoğu ilçeden iyi durumda olduğumuz ama çok da eksiklerimizin olduğudur. Akbük alt yapı çalışmaları hızlı başladı ve biran önce bitmesi temennimiz. Yeni yapılan ortak yaşam alanları, parklar daha da arttırılarak yapılmalı.

Yapılaşma süreci içerisinde olanlarında yasal mevzuatlara uyarak iş yapması gerekiyor. Unutmayalım ki geleceği hep birlikte şekillendireceğiz.

• Takip ettiğiniz düzenli yayınlar var mı? Ege İdea Dergiyi okuyor muydunuz?

Düzenli takip ettiğim sanat, bilim, kültür alanında çokça yayın var. Ege İdea Dergi’de en başından takip ettiğim ve Didim’e çok değer kattığına inandığım bir yayın. Emekleriniz ve katkınız için çok  teşekkür ediyorum.

Üç Mevsim Mimarlık Mühendislik inşaat  – Ünal Aykaç / İnşaat Mühendisi
Haber / Röportaj: Umut Kaşan – Ege İdea Dergi ( Didim)

Bu röportajı sesli dergi formatında dinlemek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.