YENİ NESİL, GENÇ MÜTEAHHİT “CİHAT SAYGIN”

Ege idea Dergi’nin iyi bir takipçisiyim. Yayınlanmış tüm röportajları da okumuşumdur ve tüm yayınlarınızı ilgiyle de takip ettim Umut Hanım aslında biz de size teşekkür etmeliyiz. Sektöre dair önemli de bir araştırma yaptınız, yakından takip ediyordum.

Kurulduğu günden bu yana ortaya koyduğu istikrarlı performansıyla sürdürülebilir örnek bir büyüme örneği sergileyen Cihat Saygın İnşaat, Didim’in  güçlü ve saygın şirketleri arasındaki yerini aldı.  Cihat Saygın İnşaat’ın başında ise alışkın olduğumuz müteahhit profilinden uzak genç, çalışkan, kararlı yeni nesil müteahhitlerden Cihat Saygın bulunuyor.

İnşaat-Taahhüt ve turizm-hizmet iş kollarında Didim’de faaliyetlerini başarıyla sürdüren, kaliteli, disiplinli, dürüst ve güvenilir ve profesyonel bir hizmet sağlayıcı olan örnek bir girişimci evli ve bir evlat sahibi olan 23 Haziran 1993 doğumlu Cihat Saygın ile sektöre ve kendi inşaatları hayatı ve mesleğine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

• Sevgili Cihat Saygın siz alışkın olduğumuz müteahhit profili dışındasınız ve çok da gençsiniz.  Kaç yıldır müteahhitlik yapıyorsunuz ve nasıl başladınız?  Aslında hep bu işlerin içinde büyüdüğümü en baştan söylemeliyim.  İlkokuldan bu yana  iş hayatını usta çırak ilişkisini iyi biliyordum. Yani inşaatın projelendirmesinden satışına kadar her aşamasında kadar öğrenmeye çalıştığımı söylemeliyim. Saygın Yapı Ercan Saygın ile başladım sektöre aslında. Sonra kendi yolumda ilerledim.

Her ne kadar yollarımızı ayırsak da  büyüğümüz Ercan Saygın’dan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.  Bu günlere onun verdiği düzen, disiplin ve pazarlama tekniği ile geldim.

Yaşım genç olabilir ama iş hayatına erken başladığım için olabilir kendimce yeterince tecrübelerim var. Önemli ve büyük sorumluluğun altına girdim.  Belki ticaretin bütün kurallarını bilmeyebilirim.  Nereden ne tür tehlike gelecek, nasıl bir politika izlenecek, nasıl yatırımlar yapılacak ne tür hamleler yapmalıyım bilmeyebilirim ama öğrenmeye açığım. Bunları kendime dert edinmiyorum.

Babamın engin iş tecrübeleri her şeyden önce benim için büyük bir yol haritası. Sonrasında alanlarında uzaman danışmanlarımız, aile büyüklerimiz, eşim en büyük yardımcılarım.

Küçük yaşta ticaret hayatıma girdiğimden öngörüm oldukça yüksek, algılarım çok açıktır. Şua ana kadar iş hayatımda hata yapmadım. İnşallah bundan sonra da yapmam.

Yaşıtlarının çoğu belki iş hayatına bile başlamadılar. Büyük ve ciddi sorumluluklar almadılar. Oysa sen inşaat ve konut gibi büyük paraların harcandığı ve de kazanıldığı, son derece önemli sorumluluklar gerektiren sektörde çok da başarılı projelerle yol aldın. Kısaca seni daha yakından tanımak istiyorum. Aslında ben size teşekkür etmeliyim.

Ege idea Dergi’nin iyi bir takipçisiyim. Yayınlanmış tüm röportajları da okumuşumdur ve tüm yayınlarınızı ilgiyle de takip ettim Umut Hanım aslında biz de size teşekkür etmeliyiz. Sektöre dair önemli de bir araştırma yaptınız, yakından takip ediyordum.

Bekarken çok risk alırdım.  Daha deli doluydum.  Aile olmak, baba olmak daha temkinli daha sakin olmayı da gerektiriyor. İlk büyük paramı kazandığımda ise hep İstanbul’a gidip gezmek isterdim ama gitmek istemiştim ve İstanbul’a gidip gezip görmek istediğim her yere de gittim.  Yeni yerlere gidip gezmeyi çok seviyorum. Ailemle gezmeyi, farklı yerler, yapılar, dokular keşfetmeyi çok seviyorum. Eskiden param yoktu, şimdi de öyle gezecek tatil yapacak vaktim yok maalesef.

Varlık bilincini iyi tanımak, haddini bilmek , paylaş-mayı bilmek ve kendini yetiştirmek, öğrenmek çok önemli.  Arkamızdan adam desinler. İyi adam.  Bu kadar işte. İşine emek veren, kaliteli ve doğru işler yapan herkesin bir şekilde karşılığını alacağını biliyorum.  Menfaat ilişkilerinden uzak durmaya çalışıyorum.  Çalıştığım hiç kimseyi mağdur etmemeye çalışıyorum.  Kalite, estetik ve her ne yaparsam yapayım işin hakkını vermek ise işimde önceliğim. Özenmem ama örnek alırım.

Tüm ağabeylerimiz ve meslek üstatlarımız gibi başladım ben de iş hayatına sanırım ama ben biraz erken başladım o kadar. Okumayı araştırmayı sektöre dair yenilikleri takip etmeyi ve disiplinli çalışmayı çok seviyorum. Mesela eskiden okumayı da disiplinli çalışmaları da çok sevmezdim ama eşimle tanıştıktan ve evlendikten sonra onun okumaya olan bağlığı onun beni de okumaya teşvik etmesi ile artık kendimden iyi bir okurum diye de bahsedebiliyorum.

Hayatta her şeyin maddi bir karşılığı var diye düşünmem. Maneviyatım, sezgilerim güçlüdür.  Aileme kızıma çok düşkünüm. Ama ben de kendime bazen şaşırıyorum.

Ama hiçbir zaman sık sık sevgili değiştiren, mekan mekan, bar disko disko gezen bir adam da olmadım.  İnanın Medusa’nın içini Sensation’un içini bilmem. Bir yandan da hep çalışmak, paramı kazanmak zorundaydım.  Para nasıl zor kazanılır iyi biliyorum. Yaptığımız inşaat ev ya da villalar için insanların yılların birikimlerini harcadığının da gayet farkındayım. Bunun sorumluluğunu taşıyorum.  Dürüst ticaret yapıyorum. İşimin hakkını veriyorum ve hakkım olanı  istiyorum. Cihat Saygın böyle çalışmasaydı zaten başarılı olamazdı .

“O zaman vaktiyle haytalık yaramazlık yapan başka kafada bambaşka bir Cihat Saygın vardı. Oysa şimdi pek çok yetişkinden daha olgun ve tecrübe sahibi, büyük sorumluluklar alabilen genç bir iş adamı görüyorum. Nasıl oldu bu değişim? Çok genç yaşta büyük paralar harcayıp, yaşıtlarına göre de büyük paralar kazanan Cihat Saygın mesela ilk büyük parasını kazandığında ne yapmak istedi? “

Evet. Olgunlaştığımı bambaşka bir insana dönüştüğümün ben de farkındayım. Sorumluluklar alınca büyüyor insan. Gerçek riskler alınca olgunlaşıyor.  Aslında belki de tüm o yaşanmışlıklar, yaramazlıklar, haytalıklar beni bu denli olgunlaştırdı diyebilirim. İyi ki o günleri de yaşadım. İçimde uhde kalmış hiçbir şey yok. Baba olmak zaten şu hayattaki en büyük sorumluluklardandır.

Eşimin de benim üzerimde, olgunlaşmamda, kişisel yolculuğumda, tüm bu değişimimde çok büyük katkısı ve payı vardır, iyi ki hayatımda ve ben de kendimi çok şanslı hissediyorum.

Müteahhit deyince aklımıza paracı, çıkarcı ilişkiler kuran, eğlenceye ve gece hayatına düşkün, lüks harcamalar yapmayı seven ukala ve bir o kadar da zengin ve zevksiz, ucuz inşaatlar yaparak çok paralar kazanan, çevreci olmayan ve çok yakın çevresi dışında kimseyi umursamayan ağır ağabeyler geliyordu. Yeni nesil müteahhitleri ise renkli magazin gündeminden çok, sosyal sorumluluk projelerinde görüyoruz. Ailelerine çok düşkünler, eskisi kadar lüks tutkusu taşımıyorlar. Hatta çevreci, yardımseverler ve bir o kadar da daha kurumsal hareket ediyorlar.

İnşaat yapı ve modelleri de değişen yeni nesil müteahhitlerle birlikte değişti. Cihat Saygın için mesleğinin en zor tarafı nedir ve de inşaat sektöründeki krize dair neler söylemek istersin?

İnşaat sektörü beşikten mezara kadar pek çok iş kollarını kapsayan bir sektör. Yüzlerce iş kolunu içinde barındıran, ülkelerin ekonomilerini yönlendiren çok geniş kapsamlı bir sektördür. Onun için sektör içinde her koşulda yaşamınızı idame ettirebilirsiniz. Ayrıca ben mesleğimi ve yaptığım işi seviyorum. İnşaat sektöründe, kaybedecek şeyleri olmayan insanlardan korkunuz. Yanlış yapma riskini minimumda tutunuz. Çünkü yanlış katsayınız arttıkça,doğrularınızın cesareti kırılır.

Size katılıyorum benim gibi genç dinamik, sorumluluk ve vizyon sahibi çok genç arkadaşım var. Hayata bakışımız da yaptığımız projeler de inşaat kalitemiz de her şeyimiz ile bir önceki nesilden farklıyız. Benim yaşım dışında Allaha şükür mesleğimde çok zorluk yaşadığım bir durum olmadı. Yaptığımız inşaatlar da projelerimiz de ortada. Didim’de mimarisinden kalitesine, en küçük detayına kadar her açıdan referans kabul edilen güvenilir işler, yüzde yüz müşteri memnuniyeti olan satışlar yaptık. Kendim kullanmayacağım, kalitesi sorgulanan hiçbir ürünü ya da durumu inşaatlarımda kullanmam.  Malzemeyi çok iyi tanıyorum. Yaşımdan büyük konuşmuş olmayayım ama inşaat sektöründe her işin ustalığını aldığımı da söyleyebilirim. İşi de, o işin hakkını veren iyi malzemeyi de tanıyorum. Kriz konusunda ise söylemeliyim ki hayatımızın bir parçası. Şahsen krize bağlı öyle büyük zararlarım olmadı. Galiba krizi doğru okumak, kriz yönetimi yapabilmek de çok önemli.  İnşaat sektörü pek çok alt sektör ile iç içe. Zincirde aşınan zayıf halkalar kopar. Temkinli olmak, çok büyük riskler almamak kimseyi mağdur etmemek, mağdur olmamanın tek yolu.

Her zaman krizlere hazırlıklı olmalıyız. Şöyle de bir laf vardır ki çok severim Hiçbir şeyini riske atmayan her şeyini riske atmış sayılır.

• Sizin için başarı ne demektir? İş yaşamında “ Vizyon” ve “ Amaç”  belirlemek neden önemli?  Bence başarı yaptığınız işle takdir edilmek ve her zaman saygı duyulan bir insan olmaktır.  Sadece iş hayatında değil insan yaşamında da vizyonu ve hedefi olmayan kişiler yerinde sayarlar. Bunlar, başarının en önemli anahtarlarındandır.

İyi bir iş adamı geniş bir vizyona sahip olmak için dünyayı gezmeli ve yeni gördükleri ülkelerden kültürel, sosyal ve teknolojik anlamda çok şeyler öğrenmelidir. Hedefi olmayan kişilerin bir yerden sonra ilerlemesi mümkün değildir.

İş yaşamındaki öncelikleriniz ve ilkeleriniz neler? En önemli ilkem ve önceliğim dürüstlüktür. Sözünün eri ve güvenilir olmak önemli bir erdemdir. Dürüst olmayan insandan hiçbir şey olmaz bana göre. Yakaladığı başarılar ve zenginlikte tesadüfi ve geçicidir. Ayrıca iş hayatında daima araştırmacı ve kendinizi geliştiren bir yapınız olmalı. Yeni ufuklar her zaman yeni umutlarla doludur.

Haber / Röportaj : Umut kaşan / 2020 – Didim  Fotoğraf : Mehmet Beşler

Bu röportajı sesli dergi formatında dinlemek için lütfen linke tıklayınız.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.