Çözüm ‘Etkin bir kısırlaştırma ve yaşanabilir barınaklar”

Antalya’lı Mahra Melin Pınar sokak köpeklerinden kaçarken, yolda bir kamyonun ona çarpması ile ağır yaralandı. Tedavisi için sağ bacağı kesilen 10 yaşındaki kızımız Mahra Melin malesef hayatını kaybetti. Çok üzgünüm. Öncelikle melek kızımıza Allah’tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı ve sabır dilerim.

Mahra Melin Pınar melek oldu. Başımız Sağolsun. Çok üzgünüz.
Mahra Melin Pınar melek oldu. Başımız Sağolsun. Çok üzgünüz.

Sonrasında ise; yaşam hakkını savunmak, hayvanları sevmek suçmuş gibi konuşan, gözü dönmüş herkese diyorum ki – Siz delirdiniz mi! Çok iyi biliyoruz ki sorun insanda ! Hayvanlardan da hayvan haklarından da üstün ırk insan sorumludur.

Sokaklarda yaşamak zorunda kalan sahipsiz hayvanların insanlar için potansiyel tehlike yarattığını bilmiyor değiliz ki ! Birbirleri için bile tehlikeliler. Sokaklarda yaşamaya terk edilen, her canlı bir diğeri için potansiyel tehlikedir günümüzde!

Sahipsiz sokak köpekleri yüzünden bu kaçıncı acılı ölüm? Madem bu insanlar, çocuklar köpek saldırıları yüzünden ölüyor o zaman sokaklarda yaşayan tüm köpekler toplatılsın öldürülsün, sizin hayvan sevginiz yüzünden oluyor bu ölümler ne demek !

Sizin kafanızdaki hayvan sever insan modeli nedir? 

Ölümlere susan, tepki vermeyen üzülmeyen sadece kedi köpek seven hayvansever mi olur ! Yaşam hakkını savunanların insanın, dahası bir çocuğun ölümüne tepkisiz kalabileceğini düşünmek nasıl bir mantık hatası ?

Elbette içimiz acıdı. Her zamansız ölüm gibi. Her şiddet, taciz, tecavüz, mağdurunun da ölümünde olduğu gibi yine lanet olsun dedik. Yaşayabilecekken ölen ya da daha da ağır öldürülen her canlı için, üstelik de insanın üstün ırk olduğundan yola çıkarak, bu sorunun çözümü insana yakışır olmalı diyoruz.

Etkin bir kısırlaştırma ve yaşanabilir barınaklardır çözüm.  Bu sorunu oluşturan insandır. Çözüm yaratamayan, doğru yasaları geliştiremeyen yaşatamayan yöneticilerdir.

Sizin önerdiğiniz çözüm nedir ?

En kestirmesinden, en kolayı sokak hayvanlarını topluca zehirlemek, öldürmek gibi sapkın noktalara varıyor sizin öfkeli vahşi çözümleriniz. Bunu mu kabul edelim ?

Zavallı hayvanları acımasızca mevcut şartları ortada, açıkça şartları yetersiz barınaklara tıkarak, canlı canlı ölüme terk etmek midir insanlığınız !

Saldırgan köpekler yüzünden tüm köpekleri cezalandırmak mıdır?
– Sapık, katil insanların yüzünden bütün insanlığı mı cezalandırıyorsunuz ?
– Kadın cinayetlerine sebep oluyorlar diye tüm erkekler mi cezalandırılıyor ?

Bakın Allah korusun, benim çocuğuma değil hayvan, bir insan bile zarar verse ben de o acıyla gidip o kişiyi vurabilirim diye var insan hakları ve hukuk sistemi. Canı yanan insan her şeyi söyler yapar. İnsan hakları ya da hayvan hakları yasalar ve hukuk işte bu yüzden var. İnsan haklarını, hayvan haklarınından üstün görmenize sebep olan acılarımız, bizleri hayvanlardan bile daha vahşi hale getirmemelidir.

Bir arada yaşıyorsak elbette tedbirler ve önlemler almalıyız. Almadığımız alamadığımız tedbirler, yaratamadığımız çözümler için sokakta yaşayan tüm canları acımasızca ortadan kaldırmak da çözüm değildir. Bir arada birbirimizi yok etmeden, acıtmadan, öldürmeden yaşamın mümkün olduğunu savunmak üstün ırk olarak önce biz insana düşer de ondan !

Çaresizce sokaklarda yaşamak zorunda kalan insanlar için bile doğru çözümler üretememiş politikalarınızın, yasalarınızın zavallı hayvanları korumadığını bildiğimiz için, düzenli besleme yapan insanlar var.

Her koşulda yaşam hakkını savunacağız !

#UmutKaşan – #Didim 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.