Soruşturmanın Selamatine Gölge Düşmesin!

DİDİM BELEDİYESİ GARAJ ALANI OLARAK BİLİNEN ALANDA GECE ÇIKAN YANGIN 3 AYRI DEPOYA SIÇRADI. İTFAİYE EKİPLERİNCE KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINAN YANGINDA CAN KAYBININ OLMAMASI SEVİNDİRİCİ AMA GÖRÜNEN O Kİ HASAR BÜYÜK !

23.07.2023 tarihinde saat 11.20 civarında Didim Belediyesi Garajı olarak bilinen geniş alanda, Park Bahçeler Müdürlüğünce kullanıldığı söylenen alanda 3 ayrı depoda sebebi bilinmeyen bir yangın çıktı. Çıkan yangının elektrik kontağı kaçağı sebebiyle olduğu tahmin edilmekle birlikte, görevlilerce yangının sebebi konusunda ilgili soruşturmanın da başlatıldığı bilgisini aldım.

KORKUTAN YANGIN !

Can kaybının olmadığı bilgisini de edindiğim, oldukça güçlü ve korkutan, kısa sürede itfaiye ekiplerince gerekli müdahalenin yapıldığı bu yangında, öncelikle bu talihsiz yangını yaşayan görevli personele ve Didim Belediyesi’ne geçmiş olsun. Tüm o iş güvenliği eğitimleri, işte böylesi sevimsiz, sürpriz durumlar için veriliyor. 

Didim Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü sorumluluğunda kullanılan komple yanan bu alanda, belediye araçlarına ait tüm motorlarının tamir edildiği işte tekne ve park bahçelerde kullanılan elle çalışan motorlar, ilaçlama motorları vb. gibi motorların tamir edildiği 1 Ad tamirhanenin ve yine belediyeye ait araç ve tekne motorlarının muhafaza edildiği ve malzeme deposu olarak kullanılan 2 ayrı deponun da komple yandığı, maddi hasarın büyük olduğu bilgisine ulaştım.

Didim Belediyesi Garajında Korkutan Yangın
Didim Belediyesi Garajında Korkutan Yangın

SORUŞTURMANIN SELAMATİNE GÖLGE DÜŞMESİN!

Çıkan yangının itfaiye ekipleri tarafından hızlıca kontrol altına alınmasına ve can kaybının olmamasına sevinmem sonrası ilk aklıma gelen, basında çıkan kayıp olduğu iddia edilen motorlara bir şey olmuş mudur? Sorusu oldu.

KAYIP OLDUĞU İDDİA EDİLEN DENİZ MOTORLARI DA O DEPOLARDA MIYDI?

Diliyorum ki koskoca Didim Belediye’sin kayıp olduğu iddiasıyla, personel şikayeti ile soruşturma açılmasına sebep olduğu iddia edilen haberde bahsedildiği gibi, 25 Ad deniz motoru ile adının lekelenmemesi için, olay yeri inceleme ekipleri ve görevliler, eğer ilgili soruşturma doğruysa lütfen soruşturmanın selametine gölge düşürmemek adına, görevlerini eksiksiz yerine getirsinler. Zira kayıp olduğu iddia edilen motorlar da muhtemelen diğer belediye araç gereçleri gibi yangın çıkan depolardan birinde muhafaza ediliyor olabilir. Kötü niyetli bir başka durum olduğunu düşünmek dahi istemiyorum ama bu korkutan yangının sebebi her ne olursa olsun, soruşturmanın selametine gölge düşmesin isteriz.

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği, ardı ardına çıkan orman yangınlarının korkuttuğu bu günlerde gerek vatandaşların, gerekse de görevlilerin çok daha dikkatli olmamız ve gerekli tedbir ve önlemleri almamız , çok daha dikkatli olmamız gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Yangın görüntüleri için “Didyma Haber” instagram sayfasına teşekkür ederim.

PEKİ NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde 25 Haziran 2023 tarihli okuduğum Manşet Gazetesi – Erdal Savaş imzalı çıkan haberde yazılanlara göre özetle “Didim Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin göçmen kaçakçılığına karşı yapılan operasyonlarda, el koydukları bot motorlarının gerekli bakım ve temizlik yapılmadığı takdirde hurda vasfında olacağı ve hurdaya dönüşmemesi için, bu insan tacirlerinin kullandığı tekne ve botlardan ele geçirilen 25 adet motorun depolarda çürümesi yerine ülke ekonomisine kazandırılması maksadıyla Didim Belediyesince kullanımı talep edilince dönemin Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, 25 tekne motorunun Didim Belediyesi zimmetine devredilmesine karar verdiği ve Kaymakamlığın olur yazısında , Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 2019’da ele geçirilen bu motorların mülkiyetinin kamuya geçirilmesi ve de yediemin olarak Didim Belediyesi’ne teslim edilmesine karar verdiği’ bilgisine yer vermiş ve aynı haberde yer alan iddiaya göre Didim Belediyesi zimmetinde bulunan ve tanesi 1000 ile 1500 dolar arasında olduğu belirtilen 25 adet tekne motorunun 2019 yılında yapılan devir protokolüne rağmen,  kullanılmayan bu motorların izini süren bir belediye çalışanının depolara alınan motorların yerlerinde olmadığını tespit ederek, 14 Haziran 2023’te yazılı şikâyette bulunarak, bu durumu Didim Kaymakamlığına bildirmesi ve yine Manşet Gazetesinde yer alan bu haberde yer alan iddiaya göre şikayet dilekçesinde ‘Teslim aldığımız tekne motorlarının belediye personelinin kişisel çıkarları sebebiyle eksildiği bilgisi şahsıma ulaşmıştır. Her ne kadar görev değişimi ve motorların bulunduğu depoları zimmet ile teslim etmişsem de vatandaşlık görevim gereğince Kaymakamlığınız tarafından gerekli inceleme ve denetimin yapılmasını, eksik motor var ise gerekli soruşturmanın başlatılmasını talep ederim’ yazılı şikayeti üzerine Didim Belediyesi mülkiyetine geçirilen ancak akıbetleri bilinmeyen 25 Ad tekne motoru hakkında yapılan haberin ihbar kabul edilerek Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açılmasını talep etmiş, daha sonrasında yine Manşet Gazetesi’nden okuduğumuz bir diğer habere göre, de savcılığın gazetenin ilgili haberini ihbar kabul ederek harekete geçtiğini ve kayıp motorların akıbetini ortaya çıkarmak üzere soruşturma başlattığını da haber yapmıştı.

Umut Kaşan – Ege İdea Dergi / Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.