İşletmeciye silahlı saldırı var, vatandaş ihbarı var ama bu haber basında yok !

Didimde işletmeciye silahlı saldırı
Didim’de işletmeciye silahlı saldırı haberi gazetelerde ve haber sitelerinde yok! 

Çünkü haber başka şey dedikodu başka şey.

Didim’de sezonun başladığını insanların denize girmesinden, gelen kavga ve çatışma haberlerinden sezonun bittiğini de silahlı çatışma ve sevimsiz haberlerinin azalmasından hatta bitmesinden anlıyoruz. Didim’de kışın bile denize girilebildiği için denize girenlerin azalmış olmasını artık sezon kıstası kabul etmiyoruz… sezon sonu mekanlar kapanınca artık ne konser, ne eğlence ne de çatışma haberi geliyor. İşte bunlar da son çatışma haberleri.

Diliyoruz ki tekrarı olmaz. Diliyoruz ki böylesi çatışma haberleri hiç olmaz.

Didim gece hayatının eski, ikonik mekânlarından birinin işletmecisinin birisinin evi önünde dün gece silahlı çatışma yaşanıyor. İşletmeci vuruluyor.

Mekânın işletmecilerinden birisi, kimliği ve sebebi bilinmeyen kişi/ kişilerce evinin önünde, sokakta vuruluyor. Diliyoruz sağlık durumu iyidir, kendilerine geçmiş olsun.

Civardaki vatandaşların korku dolu “Neler oluyor?” soruları ve ihbarı üzerine, biz daha adresi bulana kadar, çatışmanın yaşandığı sokakta emniyet ve sağlık ekipleri çoktan olay yerine intikal etmiş, gece eski sessizliğine kavuşmuş oluyor. Biz gelen ihbarı değerlendirene kadar, adres vb. bilgileri korku dolu halde bizi arayan vatandaşlarla teyit edene kadar olay yeri ekipleri işlerini, yani gerekeni yapıyor.

Konuya dair resmi ve teyitli bilgi alamadığımız, olayın bileşenleri de sessizliğini koruduğu için konunun beklenen haber değeri oluşamıyor. Bildiğiniz gibi haberciler vatandaş yani, kamuoyu adına konuyu irdeler, gerçek ve tehditli bilgilerle haberini yazar. Haberi olmayan durumların da dedikodusu olur.

Konu hakkında ilgili ve yetkili kurumlardan basınına verilmiş bir bilgi notu ya da haber paylaşımı yok. Bazı haberler vatandaş ihbarı yoksa bizde de yok. Vatandaş bize neler oluyor? Ne olmuş? Neden olmuş? Diye de soruyor, hiç sormayın haklısınız BASININ DA HABERİ YOK. Yapamadığımız haberler var.

İhbar eden vatandaşlar da haliyle soruyor? Ne? Neden olmuş? Hala tehlikeli bir durum var mı? Bildiğim ve edindiğim bilgileri resmi kaynaklardan teyit edemediğim için haberci olarak bilgi ve haber paylaşamadığımdan ancak dedikodu kabul edilen bilgilerle vatandaşı sakinleştirmek de yine bize düşüyor.

Basında yer almasını istemediğiniz her haber fısıltı gazetesi ile çok daha geniş kitlelere ulaşıyor ve siz yetkililer bunun farkında değilsiniz!

Hesaplaşmalar sadece Didim’ de mi yaşanıyor? Mafyatik, kriminal tipler, silahlı ağır abiler sadece Didim’de mi var? Memleketin her yerinden geliyor, sebebi bilinmeyen silah sesleri. Ama Didim son yıllarda hiç olmadığı kadar dedikoduya maruz kalıyor.

Bu arada kendisi ile konu hakkında bilgi almak için görüştüğüm Didim Emniyeti konuyla ilgili bir basın notu paylaşacağı bilgisini iletti.

Umut Kaşan / Ege idea Dergi – 15.10.2023 Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.