AYLİN BAL

AYLİN BAL

TURİZMCİ

LOVE TOUR SAHİBİ / İŞLETMECİSİ

Aylin Bal / Love Tour

Didim gibi tarihi ve turistik önemi olan, öncelikli sıfatı da turizm olan bir şehirde yapılacak en kolay en mantıklı iş de haliyle turizm gibi gelebilir. Ama son yıllarda ülke olarak içinden geçtiğimiz sıkıntılı süreçlerde en çok etkilenen sektörlerin başında turizm ve en mağdurların arasında turizmcilerin olduğunu söylersek yıllardır bu sektörde, işini ve başarısını kanıtlamış, turizmci kimliği taşımak ne kadar zor ise kadın turizmci olarak başarılarını da katlamış bir iş kadını Aylin Bal. 19.04.1974 Erzincan doğumlu. Hem okullu hem de alaylı bir turizmci. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği BölümÜ mezunu. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme eğitimi gören 19 yaşında bir oğlan annesi. 1992 yılından bu yana başarı ile faaliyetlerine devam eden Love Tour Turizm Acentası’nın sahibi ve işletmecisi, aynı zamanda tüm yönetim kurulu üyelerinin kadınlardan oluştuğu 22.Dönem Didim TURSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı ve çalışmaları ile bireysel tecrübelerini Didim için değerlendirerek Didim’in marka değerini güçlendiren kahraman kadınlardan. İşini bilerek ve severek yapan turizmcilerden, çalışkan güçlü, başarılı bir kadın, bir anne ve en önemlisi de galiba Turizm Acentasının adı olan Love Tour gibi de adı sevgi ile anılanlardan.

 • Aylin Hanım turizmin bu kadar sıkıntılı olduğu yıllarda Love Tour olarak size başarı getiren, işinizde ortaya koyduğunuz farklı duruş, tutum ve davranışlar nelerdir? En önemli çalışma prensibiniz? İşimdeki en önemli özelliğim net olmaktır. Benim için bir cevap ya evettir ya hayır. Arada kalmak gri cevaplar almak en nefret ettiğim olaydır. Şirket olarak kurumsal kararlar alır ve aldığımız kararların da sonuna kadar arkasında dururuz. Önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyeti olduğu gibi statüsü hiç fark etmez tüm şirket çalışanlarıma hak ettikleri değeri verir ve karşılığını her zaman da fazlasıyla alırım. Dışarıdan gözlemleyen birisi için korkulan patron gibi bir imaj yaratabilirim ama iş arkadaşlarımın herhangi bir sorunu olduğunda ilk aradıkları kişi yine ben olurum, bu hep böyle oldu. İşin gereği ise saatlerce acıkmadan, susamadan yorulmadan da çalıştığımız olmuştur.
 • Love Tour başarısını kanıtlamış önemli bir turizm firması. Nasıl başarıyorsunuz işin sırrı nedir? Love Tour olarak istediğiniz noktada mısınız? Şirketimizin vazgeçilmez prensibi ve önceliği her zaman saygıdır. Love Tour’da çalışan ya da çalışacak kişilerin birinci özellikleri saygılı olmaları sonrasında da donanımlı olmalarıdır. Şirketimizde üniversite okumayan ve yabancı dili olmayan hiçbir çalışanım yoktur. Bu sene sektördeki 25. Yılımızı doldurduk. İlk günden bu güne kendimizden emin adımlarla, her sene daha gelişerek ve geliştirerek hak ettiğimiz istediğimiz yerdeyiz. 45 birbirinden değerli Seyahat Acentacılığı yapan meslektaşımın çoğunluğunun oyuyla TÜRSAB başkanı seçilmemi, bana olan güvenleri kadar kendi işimde ortaya koyduğum fark ve başarıya da bağlıyorum.
 • TURSAB Bölgesel Yönetim Kurulu üyelerinizin tamamı kadınlardan oluşuyor. Bu tesadüf olamaz değil mi? Kesinlikle değil. Bunun böyle olmasını özellikle ben istedim. Kadınlar el attıkları her şeyi değiştirip başarırlar. Samimiyetle, şevkle, aşkla çalıştığımız için, ince detayları kaçırmadığımız ve daha barış içerisinde çalışmayı tercih ettiğimiz için kadın bakış açısı estetiktir, bizim turizmde güzelliklere ihtiyacımız olduğu için kadınlarla çalışmayı istedim. Turizm incelik işidir. Turizmin bu denli sıkıntıda olduğu dönemde de bu zorlu görevi almamız kadının dayanıklılığı ile ilgilidir. Kadın dirençlidir. Erkeklerden bile daha dirençlidir aslında. Ama erkek arkadaşlarımız da çok desteklediler.
Aylin Bal / Love Tour

Batman’da TURSAB başkanlar toplantısından döndüm henüz çok yeni. 38 başkan içerisinde sadece iki kadın başkandık orada. Gaziantep ve Didim kadın olarak özellikle bizlere söz hakkı verdiler, beni ve Figen hanımı özellikle dinlemek istediler Didim ve Gaziantep adına mutluluk duydum.

 • Bacasız sanayi denilen turizm sektöründe işinizi isteyerek severek yapıyorsunuz ve bu çok belli oluyor TURSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı olarak Didim turizmi ya da genel olarak turizm için neler söylemek istersiniz? Bir kadın turizmci gözü ile Turizmciye önerileriniz nelerdir? Herkeste bir umutsuzluk var. Pazarlama kaygısı taşımadan keyifle, kazançla turizm yapmamızı gerektirecek kadar güzel bir şehir Didim. Tarihi doğası denizi plajı turizmci için her alanda pazarlama fırsatıdır. Maalesef çok sıkıntılı bir süreçteyiz, bir dar boğazdan geçiyoruz. Ama bir tek Didim değil ki her yer aynı. Didim’e de turist gelsin gelen turist memnun kalsın turizmci de turist de memnun olsun sezon bittiğinde diye üzerimize düşeni yapıyoruz emin olsun turizmci, çabalıyoruz. İstediğin kadar iyi ol. O uçak inmeyince turist gelmez. Önerilerim var elbette. Kısaca anlatayım.
 • Gelen turist de önce yeşili mavisi doğası bozulmamış turistik yerleri tercih eder. Yaptığımız hatalara yenilerini eklemeyelim. Bozmayalım Didim’in doğasını kirletmeyelim denizini de havasını da.
 • Zaten kazanamıyorum diyerek daha ucuz insan gücü ile çalışırsan yani gelen turisti karşılaması için bakımsız, eğitimsiz, hiç yabancı dil bilmeyen personeli yollarsan alanda, o gelen turist de bir daha gelmez. Daha donanımlı personeller tercih edelim.
 • Didim olarak tüm turizm beldelerinde de olduğu gibi biz de pazarlama ve reklam atakları içerisinde olmalıyız. Herkes kendinden başlamalı elinden geleni yapmalı. Kaliteden ödün vermeden hizmet vermeli. Bence Didim’de çok da ihtiyacımız olan yeni turizm yatırımları yapmak da güçlü yatırımcılarda olmalı. Küçük esnaf krediden borçtan uzak tutabilmeli kendini.
 • Turizmci iletişim içerisinde olmalı. Örgütlülük her zaman güçtür. Aynı fikirde olmayabiliriz ama birbirimizin fikrini önemseyerek dikkatle dinlemeli ve birlikte yol haritaları oluşturmalıyız. Toplantılarımıza tüm turizmci arkadaşlarımı davet ediyorum. Konuşmak paylaşmak isteyen buyursunlar Love Tour’a iş yerime de gelsinler.
 • Mevcut durumları iyi analiz ermeden, yapabileceklerimizi gücümüzü kaynaklarımızı belirlemeden sadece şikayet ederek ne turizmi ne kazancımızı ne de kendimizi iyileştiremeyiz. Bu ciddi bir çalışma ve süreç ister. Didim kaç yılda bu hale geldiyse, biz de yeni bir hedef koyalım o kadar yıl sonra şu konumda olacak Didim diyelim.
 • Patron ya da güçlü iş kadını yönetici Aylin Bal değil de Aylin Hanım nasıl birisidir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Mark Twain’in çok güzel bir parafı vardır ‘‘ Benim ne ırk ön yargım var, ne sınıf ön yargım ne de din ön yargım var. Tek umursadığım kişinin insan olması ve bu benim için yeterli.’’ Sanıyorum bu cümleleri benden önce söylemiş ( gülümsüyor) Küçük, büyük, kadın, erkek demeden karşıma geçen herkesi büyük bir özveri ile dinler ve elimden gelen yardımı esirgemem. Hayat sevince güzel sloganıyla hareket eder gerçekten dünyayı sevginin kurtaracağına inanırım. Ölümlü dünyada kalp kırmak son derece gereksiz ve yersizdir şahsımca. Şirketimin logosunda da olduğu gibi kalp sembolü ve vazgeçemediğim orkidelerim çevremdeki her yerde mevcuttur. En sevdiğim renk denizlerin mavisi. Ben deniz olmayan bir yerde yaşayabileceğimi hayal dahi edemiyorum. Didim’de yaşamayı Didim’i gerçekten seviyorum. Kitap okumak, yeni insanlar tanımak ve yeni yerler keşfetmek ise en büyük hobilerimdendir. Beni yakından tanıyanlar sabahları aramayacaklarını çok iyi bilirler. İşyerinde ne kadar çalışkan ve disiplinli isem bir o kadar deli dolu kafasına koyduğunu yapan da biriyim. Gerektiğinde hakkımı aramayı da iyi bilirim. Karşımdaki kişi bana nasıl geliyorsa ben de ona o şekilde giderim. Diyorum ki ben aslında ‘ Samimiyeti, sevgisi, içtenliğiyle gelenler buyursun; baş köşeye destur almadan otursun. Söylediklerinin arkasında duramayanlar hiç adım atmaya kalkmasın, olduğu yerde bir anıt gibi dursun. Beni seven böyle sevsin, sevmeyenin de yolu sevdiğine açık olsun.’
 • Size göre bir kadını güçlü ya da kahraman yapan detaylar nelerdir? Bence bir kadını güçlü yapan en önemli detay kendi ayakları üzerinde durabilecek donanıma sahip olması ya da bunu yaratan şartları olgunlaştırmasıdır. Ben bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü ailem kendimi bildiğim günden bu güne her anlamda, her zaman destek ve örnek oldu. Şirketimizin ilk kuruluş yıllarında anne ve babamın özverili fedakârlığını asla yadsıyamam. Abime gelince; sırtımı her zaman tereddütsüz dayayabileceğim dağ oldu ardımda. Bir kadını güçlü ve kahraman kılan en önemli faktörlerden biri de eminim anne olmaktır. Bana bu duygusunu yaşattığı için oğluma her zaman minnettarım.
 • Bir kadında asla tahammül edemediğiniz durum/durumlar nelerdir? Kadınlığı kullanarak başarı ya da statü bekleyen kadınlığı ile bir yere gelebileceğini sanan kadınlığını kullanan kadınlara tahammülüm yok. Bir iş oluş üretebilmek varken zamanlarını dedikodu ile geçirmeyi tercih eden kadınlara ve kişilere de tahammülüm olmadığı gibi başarılı insanları kıskanan, egoları tavan yapmış boş insanlara da tahammülüm sıfır.
 • Masallarda prenses bile olsan bir beyaz atlı prens olur kadını kurtaran. Kadınlar tüm zamanlarda hep kendilerine kahraman yaratmışlardır. Ya da kadınlara prensler kahramanlar yaratıldı. Kahramanlık güçlü olmak sanki erkeklerin hakkıymış da biz kadınlar rol çalıyormuşuz gibi biraz… İdea Dergi’nin kahraman kadınlar sayısının kahraman kadınlarından Aylin Bal’ın bir kahramanı/ kahramanları var mıdır? Kim / kimlerdir? Atatürk başta olmak üzere en büyük kahramanım ailemdir. Manevi hayattaki yol göstericim de her zaman Mevlana’dır. Mevlana’ya ait olan aşağıdaki satırlar da yaşam felsefemin özüdür.

Paranı ver , gönlünü ver , selam ver ama ; sırrını verme.
Günlerini say , senedini say , büyüklerini say ama ; yerinde sayma
emek ver , kulak ver , bilgi ver ama ; hiç bir zaman baş verme.
Sarıcı ol , bakıcı ol , kalıcı ol ama ; bölücü olma

Fidan büyüt , çocuk doyur çocuk besle ama ; kin besleme .
Eşini beğen , işini beğen , aşığını beğen ama ; kendini beğenme.
Davet et , hayret et , affet , tövbe et ama ; ihanet etme.
Hedefe koş , cihanda koş , yardıma koş ama ; ortak olma.
Elini aç , kapını aç , gözünü aç ama ; ağzını açma
okumaktan zarar gelmez , oku ama ; lanet okuma.
Rakibini geç , sınıfını geç ama ; gülüp geçme.
Ev al , araba al , abdest al ama ; beddua alma.
Zulmü devir , nesri devir ama ; çam devirme.
Yaklaş , konuş , tanış ama ; uzaklaşma.
Doğrul , devril ama ; eğilme.
Seslen , uslan ama yaslanma.
İtil , atıl ama; satılma (Hz. Mevlana)

 • Güç, mevki sahibi kadınların geliştirdikleri savunma mekanizmasıyla zaman içerisinde erkekleşmeleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Bizim gibi ataerkil toplumlarda kadın işletmeci olmak veya farklı alanlarda zaman içerisinde güç ve kariyer sahibi olmak biz kadınları zaman zaman oldukça zorluyor ve başkalaştırabiliyor. Aldığımız eğitim ve sahip olduğumuz özgüvenle istediğimiz her işi kadın olarak, kadın bakış açısı ile başarıyla tamamlayacağımıza olan inancım sonsuzdur.
 • İdea Dergi’yi okudunuz mu? Dergimiz hakkındaki düşünceleriniz bizim için çok kıymetli. Neler söylemek istersiniz? Türkçe İngilizce yayın yapmasını bir turizmci olarak takdirle ve beğeni ile karşılıyorum. Gelen turistler için Didim’e dair güzel haberler okuma şansı sağlıyor. Turisti de bölgemizde yaşayan yabancıları da dikkate alıyor. Bu mutluluk verir, zaten de turist mutlu hissetmeli kendisini tatilde. Okuduğu dergide de böyle yediği yemekte de böyle. Bilmediğini okumak yemediğini yemek bilgilenmek istiyor turistler. İdea Dergisi Didim yerel yayınları arasında ulusal nitelikte haberleri ile vazgeçilmezlerim arasında ilk sıralarda yer alır. Gayet başarılı ve istikrarlı çok emek harcanarak hazırlandığı her sayfasından belli olan ve her ay acaba yine hangi güzelliklerle gelecek diye merakla beklediğimiz Didim’in sahip olduğu çok keyifli ve faydalı bir değerdir. Başarılarınızın devamını ve sürekliliğinizi diliyorum.

Bu özel ve keyifli sohbeti için biz de Aylin Bal’a çok teşekkür eder, güzel haberlerinin devamını dileriz.

Röportaj : Umut Kaşan Karabacılı
Fotoğraf : Stüdyo Vision / Hüseyin Parlakkaya

 

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.