Turgay Elçi & Barış ELÇİ – Öğretmen

Turgay Elçi & Barış Elçi

 

  15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte görevinden alınmış ya da ihraç edilmiş kamuda yaptığı görevi yapamayan yüz binin üzerinde öğretmen var. 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile mesleğinden olmuş, eğitimciler hukuk ve hayat mücadelesi veriyorlar.

 

2008 yılından itibaren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ( EĞİTİM SEN ) Didim Baş Temsilcisi Turgay Elçi de artık çok sevdiği mesleğini yapamayan çok sevilen ve iyi tanıdığımız öğretmenlerden.

Öğretmenlik mesleğinden ihraç edilen öğretmenlerin çeşitli sektörlerde ve zor şartlarda, oldukça düşük rakamlarda çalışmak zorunda bırakıldığını söyleyen Turgay Elçi 1977 yılında Hatay’ın Serinyol kasabasında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Serinyol’da tamamladı. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesini bitirerek Adıyaman, Diyarbakır, Hatay ve 2005 yılından itibaren Didim‘in Balat Köyünde öğretmenlik yaptı.

10 yaşında Deniz adında bir kız ve 8 yaşında Barış adında bir erkek çocuk babası Turgay öğretmen  ‘Hayatım boyunca darbelere karşı mücadele veren biri olarak, ben de 15Temmuz darbe girişimin mağduru olmuş  686 sayılı KHK ile sorgusuz ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş, yüz binin üzerinde kamu emekçisinden biriyim ‘ diyor.

Ülkemizde OHAL ile birlikte KHK ile ihraç edilmiş yüz binin üzerinde kamu emekçisinin yarısına yakınının öğretmen olduğunu, bu öğretmenlerin 50’ye yakınının intihar ettiğini öğreniyoruz.

‘On binlerce meslektaşım işsizlik ve açlıkla mücadele etmektedir. Adil bir yargılama yapılmadan bu mağduriyetlerin önlenmesi mümkün olmayacaktır. Suçu ispatlanmadan ve hakkı verilmeden haksızca görevinden edilmiş tüm meslektaşlarım bir zamanlar sınıflarındaki tüm öğrencilere annelik ve babalık yaparlarken şimdi kendi evlatlarına zor bakıyorlar. Öğretmenlik sıfatını alan her meslektaşlarım iyi bilir ki, öğretmenlik baba ile babalıktır, ana ile analıktır. Ülkemizde yaşanan bunca acı olay yanında bizde payımıza düşeni ihraç edilerek aldık. Ülkemizi sevmenin bedelini ödüyoruz. Öğrencilerimden ayrı olmanın ve derse girememenin dışında hiçbir şeye üzülmüyorum. Her şey düzelir. Asıl olan yaşam ve mücadeledir. Asıl olan umutla geleceğe bakarak gülebilmektir’ diyor.

Öğretmen ya da hoca; bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği veya belli bir bilgiyi öğretmeyi kendisine meslek edinmiş kimsedir. Bu mesleğe de öğretmenlik denir.

 

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.