Ticaret Odası Seçimleri ve Ticaretin Kadınları …

Ticaret Odası Seçimleri ve Ticaretin Kadınları …

Didim Ticaret Odası Seçimlerinde yer alan tüm kadın adaylara güç olmaya hazırız… Lütfen bize ulaşın.

Didim Ticaret Odası grup başkan adaylarının ve başkan adaylarının seçim sürecini çok yakından takip ediyorum. Yakın tarihte seçimler ertelenmeden önce de adaylığını resmen açıklayan tüm adaylarla tek tek röportajlar yapmış fakat seçim tarihi ertelenince etik olmayacağı gerekçesi ile o günlerde yayınlamamıştım. Yaklaşan bu seçimler sadece Didim Ticaret Odası üyelerini yakından ilgilendiriyor gibi görünse de bu seçim ve başkanlık değişimi Didim ve sıradan Didimli için de oldukça önemlidir. En başta hemen söylemeliyim ki dergi yayınlarını ve yayıncılarını ve çalışanlarını basın mensubu olarak gazeteci olarak görmeyen Mevcut Ticaret Odası Yönetiminin değişmesi bile Didim için hayırlı olacaktır kanaatindeyim.  (Yapılan bu büyük hata için her ne kadar gerekli özür telefonları, oda çalışanlarından ve yönetimin çeşitli kademelerinden gelmişse de ) Telefondan gelen özür ile yapılan hatanın telafisi mümkün de olmamıştır.

Neredeyse tüm grup başkan adayları ve başkan adayları ile bire bir görüşmelerde bulunmuş,  röportajlar yapmış gazeteci olarak değil de kendi sektöründe kendince ticaret yapan bir sıradan bir Ticaret Odası Üyesi ve bir kadın işletmeci olarak yazıyorum. Her ne kadar kadınlar ticaret hayatında erkekler kadar çok değillerse ve temsil yeteneğini bulamamışlarsa da emin olunuz ki kendisine fırsat yaratabilen her kadın ticareti de siyaseti de erkekler kadar iyi yapar yapmıştır da! Evin kaynaksız ekonomisini döndüren, ev ahalisini çekip çeviren kadın mı ticareti döndüremeyecek? Alasını bile yapar… Kadın işletmeci olarak sadece, çoğunlukla erkelerle ve bu memlekette ticaret yapıyorsanız bir psikoloğunuz ve bir de avukatınız olmalı tavsiyesinde bulunmalıyım. Sektöründe ticaret de yapan, kendi kazancını ve üretimini oluşturan istihdam yaratan bir kadın olarak sıklıkla da dişlerimi sıkıyorum bir de dişçi lazım demeliyim galiba. Benim diş sıkan gülümsemelerim elbette yayıncılık ve kendi sektörümün sorunlarıyla birlikte oluşageliyor ama kaç kadın vardır kendi sektöründe dişlerini sıkarak gülümsemek zorunda kalan acaba? Egosu kendinden büyük, erk düzenin, babadan kalma işiyle gücüyle büyümüş, ard arda üç seri cümle kurmayı başarı hisseden bazı ( !) iş adamlarına karşı bir süre sonra istemesek de zaten erkek gibi kadınlar olup çıkıyoruz . Hangi sektörde ve ticaret hacminde hangi pozisyonda olursan ol kadınsan ve o dişler sıkılacak arkadaşım…  Kadın işletmeci isen bilgin, becerin, iş hacmin, ticari zekan hatta paran hiçbir zaman yeterli gelmeyecek.  Hiçbir tanıtımda ve oluşumda erkeklerden bir adım öne çıkamayacaksın.

Didim Ticaret Odası seçimlerinde öyle kadınlar tanıdım ki erkekler kadar aktif üretken çalışkan ve hatta daha bile disiplinliler. Kadınlar bence siyasette de ticarette de daha güçlü olsunlar. Erk düzenin sonuçları çok ortada. Siyasi partilerin uyguladığı kadın kotası çabası hiç boşuna değil… Yaklaşan Ticaret Odası seçimlerinde bariz olarak kadınların çoğunlukta olduğu grup gözlemleyebildiğim kadarı ile Didim Değişim Grubu.  Didim Vizyon Grubunda da sanıyorum tek bir kadın gördüm. Sadece bu sebeple bile değişim grubunu tebrik ediyor ve kendi grubunda seçimlerde yarışan tüm grupların tüm kadın yarışçılarına sonsuz başarılar diliyorum. Kadın işletmeci ve sıradan oda üyesi olarak çok daha fazla şey söylemek istiyorum, hatta bazı tanıtımları ve söylemleri okudukça ya da gördükçe hadi canım şaka yapmanın hiç sırası değil. Yok artık! Tüm bu söylediklerinizi kim yapacak? Diye sormak istediğim, hayatı çıkar ve nakit döngüsüne odaklı yaşayan, bu güne kadar toplumsal katkı sunan hiçbir faaliyette yer almayan, ticari faaliyetlerinde şehrin diğer dinamiklerini zerrece önemsemeyen, bireysellikte, bencillikte, egoda zirve yapmış bazı kişilerin, oldukça afilli ve masum seçim söylemlerini gördükçe dişlerimi sıkarak gülümsüyorum sadece. Hatta öyle bazıları var ki kurdukları tüm ilişkiler şahsi çıkar ve menfaat odaklı, toplumsal hiçbir faaliyeti ve ilişkisi yok kaz gelecek diye düşündükleri her yere sürekli tavuk hediye ederler yoksa bir tek yumurta hediye etmemiştir menfaatsiz ve karşılıksız ama çoğu kişi de onların yardım severliğinden… her neyse bir kadın işletmeci olarak burada susmalıyım galiba.

Şimdi de gazeteci olarak, takipçileri ve aboneleri olan çok okunan bir derginin kadın yöneticisi olarak açıkça ifade ediyorum. İyi bilindiği gibi basın yayın organları ile genellikle seçimlerden seçimlere doğrudan ve stratejik ilişkiler kurulur bu iş için de bir bütçe ayrılır. Çünkü seçim dönemlerinde ne kadar çok gazetede reklamın ya da haberin tanıtımın çıkarsa da o kadar iyidir. Ticaret Odası seçimlerine katılan tüm gruplara, başkan adaylarına açık çağrımdır. Listelerinizdeki kadın adaylarla ‘bila bedel’ yani bedelsiz röportajlar yapmaya onları, firmalarını ve birlikte hareket ettikleri grubu daha yakından tanıtmaya, cesaret vermeye hazırım. Ağalar, beyler abiler amcalar iyi biliyorum ki sizler sadece banka hesaplarınızla bile her çarkı döndürüyorsunuz ama kadınların eğitimden, tecrübeden, bilgiden ve paradan daha fazlasına ihtiyacı oluyor her daim…  Kusura bakmayın da bila bedel tüm tanıtımlar kadın yarışçılar için. Didim Ticaret Odası Seçimlerini de hangi grup alırsa alsın öncelikle Didim için hayırlısı olsun ama benim de bir kadın yayıncı olarak dileğim var ki yeni Ticaret Odası Yönetiminde yani ticaretin temsil grubunda yönetim kademelerinde kadınların daha çok olması.

‘Didim Ticaret Odası Üyesi ‘ Kadın İşletmeciler arasında ve seçim yarışında iseniz, hangi grupta veya oluşumda yer alırsanız alın  ‘Ege İdea Dergi’ tüm kadın adayları ve temsil ettikleri firmaları ‘karşılıksız’  tanıtmaya, haber ve röportaj ile seslerini duyurmaya ve kadın adaylara güç olmaya hazırdır. Lütfen bize ulaşın.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.