ONLAR ÇARESİZ DEĞİL !!!

Bana gelen bir ihbarda “Bu kızcağızı potansiyel fuhuş, hırsızlık ve uyuşturucu batağına kurban vermeyelim, bu çocuklara sahip çıkmalıyız, onların çaresizliğini bir görmelisiniz diyordu”

onlar çaresiz değiller !
onlar çaresiz değiller !

İhbar üzerine kimlik değiştirerek gittim tanıştım onlarla. Beş kardeşler. Anne ve baba uyuşturucu bağımlısı ve hırsızlıktan resmi suç kayıtları var. Bana ihbar 13 yaşındaki okula gidemeyen ve kardeşlerine bakan küçük ablayı kurtarmak için geldi.

Bizzat gittim, tanıştım onlarla. Kaldıkları çadırda, barakada elektrik ve su yok. Zaten öğrendiğime göre anne de baba da uyuşturucu bağımlısı yani anne de baba da var diyebilir miyiz? Bilmiyorum !!!

Yine bana söylediğine göre büyük abi daha 15 yaşındayken kendinden yaşça büyük hani söylediği doğru ise 15 yaş kadar büyük bir kadınla evlendirilmiş. gelen bilgiye göre doğru ise maalesef ki o da bağımlıymış !

15 yaşında bir çocuk nasıl evlendirilir ki! Çocuk o daha! Bana “ – İki yıldır evli abem, o bizimle değil” diyor. Ben abiyi göremedim. Ama abinin de uyuşturucu bağımlısı olduğu bilgisi doğru ise ona da yardım edilmelidir !

Ben de kimlik değiştirdim de görüştüm onlarla. Çikolata ve minik yardımlar götürdüm, sohbet ettim, tanıdım onları. Onları rencide etmeden, üzmeden konuştum.  Çocukların yüzlerini kapattım ama zaten kirden görünmüyor yüzleri. Kendisi ile konuştuğum 13 yaşındaki abla çoktan anneleri olmuş, okula da gitmiyor bu çocuklar.

Kaldıkları barakada elektrik ve su yok. Bu soğuk kış günlerinde bu kardeşler, bilenlerinden gelen yardımlar ile karanlıkta yaşıyorlar. Yaşları daha çok küçük ve çaresizlik içindeler.

Onları suç, fuhuş ve nice potansiyel suç batağından çıkarmak hepimizin boynunun borcudur. Didim sosyal hizmetlerin ve mahalle muhtarının aileye yardım etmek için sosyal ekonomik destek sağladığını da yardım etmek için çırpındıklarını da öğrendim. Onları daha yaşanabilir bir eve çıkarmak için çırpınıyor kurum müdürü ve mahalle muhtarı. Muhtemelen anne ve babaya yapılan kira yardımı da uyuşturucu için harcanıyor olmalı ki çocukların yaşam şartları çok kötü durumda.

Değerli yetkililer lütfen bu haberimi ihbar kabul edin. Yardım ve yönlendirmelerinizi yaparken, anne ve babanın uyuşturucu bağımlılığı ve fuhuşla olan ilişkisini de araştırın. 

Yaptığım haberin ve ihbarın uyuşturucu ve fuhuş bağlantılarını kestiğim için birilerini öfkelendireceğini iyi biliyor, tüm sorumluluğu kabul ediyorum. Lütfen bu çocukları kurtaralım.  Besbelli ki bu çocuklara anne ve babasından çok bizler sahip çıkmalıyız.

Bunu yapabiliriz. onlar çaresiz değiller !

Umut Kaşan / Ege İdea Dergi – Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.