Onlar Avrupa’nın en iyisi. Bu şampiyonluk Didim’i de çok mutlu etti kızlar !

A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon Oldu Didim
A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon Oldu. Tebrikler Kızlar.

Cumhuriyetin 100. Yılında Sporcularımızdan peş peşe ataklar geliyor. Şahika Encümen’in 100 metre Dünya Rekoru’ndan sonra Aysu Türkoğlu da Kuzey İrlanda ile İskoçya arasındaki 40 km’lik “Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk Sporcu olmuştu ve şimdi de bir atak da filenin sultanlarından geldi.

41 yaşındaki ülkemizde çok sevilen ve kısa sürede kabul edilen İtalyan antrenör Daniele Santarelli’nin desteği ile A Milli Kadın Voleybol Takımı Turnuvada oynadığı 9 maçı da kazanarak namalup şampiyonlukları tüm ülkede mutluluk gözyaşlarına neden oldu.

NAMAĞLUP ŞAMPİYON

Avrupa şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımı 2023 CEV Avrupa Şampiyonasında İsveç’i 3-0, Azerbaycan’ı 3-0, Çekya’yı 3-1, Yunanistan’ı 3-0, Almanya’yı 3-0 ve Belçika’yı 3-1 mağlup etti. Çeyrek final karşılaşmasında Polonya’yı 3-0 yenen Filenin Sultanları, yarı final karşılaşmasında da İtalya’yı 3-2’lik skorla geçerek final biletini aldı. Turnuvanın final karşılaşmasında rakibi Sırbistan’ı 3-2 yenerek hem 2019’un rövanşını aldı hem de Avrupa’nın 1 numarası oldu.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon Oldu Didim
A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşanan bu heyecanda deplasmanda oynanan maçın tribünlerini dolduran biz olduk. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Brüksel’de oynanan mücadeleyi tribünlerden canlı takip etti. Bakan Bak’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakan Yardımcıları Hamza Yerlikaya ve Safa Koçoğlu, Gençlik ve Spor Eski Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dışişleri Eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Filenin Sultanlar için özel şarkı hazırlayan Dünya Starımız Sanatçı Tarkan da mücadeleyi yerinden izledi ve maç sonunda sahaya inerek kızları tebrik etti.

Milli takımımız, FIVB Milletler Ligi’nin ardından Avrupa Şampiyonası’nda da tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaştı. Erik Dalı oynayarak kutladılar.

Bu kızlara şampiyonluk çok yakıştı. Tüm Dünya 'Erik Dalı' oynasın
Bu kızlara şampiyonluk çok yakıştı. Tüm Dünya ‘Erik Dalı’ oynasın

Tüm ülkede nerdeyse her şehirde dev ekranlardan ve toplu halde izlenen şampiyonluk maçının ve maç sonrası yapılan şampiyonluk kutlamalarının Didim’de yapılmaması sebebi ile sosyal medya üzerinden Didim Belediyesi ağır eleştiriler aldı.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon Oldu
A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli

A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli dahil tüm takım, ekranlardan maçı izleyenler ve neredeyse tüm ülke geleneksel hale gelen “Erik Dalı” oynarken salonu terk etmeyen 2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda 3. olan Hollanda Milli Takımı’nın hatta sanatçı Tarkan’ın da salonda “Erik Dalı” oynaması ve A Milli Kadın Voleybol Takımımızın mutluluğu gözlerden kaçmadı.

Sanatçımız Tarkan da A Milli Kadın Voleybol Takımımızın Şampiyona Mutluluğunu Erik Dalı oynayarak paylaştı
Sanatçımız Tarkan da A Milli Kadın Voleybol Takımımızın Şampiyona Mutluluğunu Erik Dalı oynayarak paylaştı

MAÇA DAİR BAZI DETAYLAR ÇOK ÖZEL GÜZELLİKLER

 • Akşama maç var dendiğinde artık aklımıza sadece futbol gelmiyor.
Sanatçımız Tarkan da A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon
Sanatçımız Tarkan da A Milli Kadın Voleybol Takımımız Şampiyon
 • Takım kaptanı Eda Erdem’in “Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında gelen bu şampiyonluk, zorluklar karşısında dimdik duran, güçlü ve azimli Türk kadınlarına armağan olsun.” Sözleri ile ile Atatürk’ün kızları olduklarının altını çizerken istiklal marşı okunurken bağıra bağıra okuyan ve bir yandan da ağlayan sırtına aldığı bayrakla tribünlere selam veren takımın smaçörü Ebrar Karakurt’un o duygusal görüntülerini neredeyse paylaşmayan kalmadı.
A Milli Kadınlar Voleybol Takım Smaçörü Ebrar Karakurt
A Milli Kadınlar Voleybol Takım Smaçörü Ebrar Karakurt İstiklal Marşı okunurken ağladı ve ağlattı
 • Brüksel’de maçı izleyenlerden olan sanatçı Tarkan Sahaya inmek için uzun süre bekledi. Kimseden rol çalmadı. Bol bol alkışladı. Gönlüyle millilerimize destek olmaya giden sanatçımız Tarkan önce tribünlerden sonra da Milli Takım ile birlikte sahada erik dalı oynaması unutulmaz güzellikteydi. Tarkan’ın milli voleybolcu kızlarımız ile birlikte kupayı kaldırdığı görüntüyü TRT yayına vermedi ama Sosyal Medya’da paylaşmayan kalmadı.
Tarkan’ın Milli Voleybolcu kızlarımız ile birlikte kupayı kaldırdığı görüntüleri TRT yayına vermedi
Tarkan’ın Milli Voleybolcu kızlarımız ile birlikte kupayı kaldırdığı görüntüleri TRT yayına vermedi
 • Her maç sonu kızlarla birlikte Erik Dalı oynayan, şampiyonluk maçı sonrasında da ‘Kendimi Türk gibi hissediyorum sizlerden biri gibiyim’ diyen İtalyan Antrenör Daniele Santarelli’nin Erik Dalı performansındaki gelişme görülmeye değerdi.
İtalyan Antrenör Daniele Santarelli
İtalyan Antrenör Daniele Santarelli
 • Gizem Örge’nin Şampiyonluk kutlamaları yapılırken canlı yayında ağlayarak “Babam her maçta beni ağlayarak aradı, bir gün sen de orada olacaksın dedi. Baba buradayım bugün!” demesi ekranları ağlattı.
 • Sanatçı Mahsun Kırmızıgül’ün “Vergisini ödeyen vatandaş olarak devlet erkanından ricam şu; 2010 yılında erkek basketbol takımına astronomik rakamlar verildi. Şahsım adına Avrupa şampiyonu olan, bayrağımızı göklere çeken kadın voleybolcularımıza da aynı hassasiyetin göstermesini bekliyorum  #FileninSultanlari ” tweeti çok dikkat çekiciydi ve beğeni aldı.
 • Haber spikeri, Sunucu ve Gazeteci Ece Üner’in TV100 Ana Haber Yayınında ‘İnsanın ağzına pek çok söz geliyor ama Filenin Sultanları,  #MelissaVargas’tan Ebrara, Eda’dan Zehra’ya boş yapanlara karşı iş yapanların sembolü oldular. Vatanın en çok sevenin boş yapanlar değil işini en iyi yapanlar olduğunu hepimize hatırlattılar ve bir kez daha Cumhuriyetin 100 yılına pek bir yakıştılar. Atatürk‘ün çağdaş, modern ve güçlü Türkiye’sinin güçlü kadınları size bayılıyoruz. Karanlığa karşı aydınlığın, umutsuzluğa karşı umudun, ayrışmaya karşı birlik ve beraberliğin sembolü oldular.’ demesi büyük alkış topladı.
 • Sosyal medyadan peş peşe gelen “13 uçağı olan ülkemiz var ama #FileninSultanları ‘nı almak için birini bile gönderen yok! Tarifeli Türk Hava Yolları uçağıyla dönüyor şampiyonlarımız. Futbol takımına ayrılan bütçenin yüzde kaçı voleybola veriliyor acaba? Soruları sonrasında THY, Filenin Sultanlarını yanlarında istedikleri bir yakınlarıyla Dünya’nın istedikleri yerinde 1 hafta tatile göndereceğini açıkladı.
Ebrar 'Bu ne oynadığımız ilk final, ne de verdiğimiz ilk psikolojik savaş'
Ebrar ‘Bu ne oynadığımız ilk final, ne de verdiğimiz ilk psikolojik savaş’
 • Özel hayatları ve cinsel yönelimleri sebebi ile zaman zaman hareketlere varan ağır eleştirilere maruz kalan ve maçın iki yıldızı Ebrar Karakurt, şampiyonluk sonrası  Melissa Vargas ile fotoğrafını paylaşarak: “Bu ne oynadığımız ilk final, ne de verdiğimiz ilk psikolojik savaş.” Dedi. Sosyal medya’da kullanıcı adı Abdülamid olan bir kullanıcının Ebrar’a ‘Müslüman Türk Milleti olarak sana tahammül etmeye devam ediyoruz ’demesinin ardından Ebrar’ın sosyal medyada paylaştığı üzerinde ‘Boş Yapma Abdülhamid ‘ yazan fotoğrafının ardından  “Boş yapma” maçın bir diğer sloganı oldu.
Ebrar 'Bu ne oynadığımız ilk final, ne de verdiğimiz ilk psikolojik savaş'
Ebrar ‘Bu ne oynadığımız ilk final, ne de verdiğimiz ilk psikolojik savaş’
 • 1.94 boyuyla 2021 yılında Türk Vatandaşı olan Küba’lı Sporcu Vargas turnuva’nın en değerli oyuncusu seçildi. Fenerbahçe kadın voleybol takımında oynayan Küba asıllı Türk voleybolcu Melissa Vargas veya tam adıyla Melissa Teressa Vargas Abreu unutulmaz şampiyonluk maçında 90 sayının 41’ini tek başına aldığı attığı smaçlarla akıllarda unutulmaz sahneler bıraktığı için maçı anlatan spikerin o anlarda Vargas Airlines demesi çok sevildi. Maçın yıldızı Vargas’ın maçlara uğurlu rakamı olan  44 numara  forma ile çıkmasıyla kendini Malatya’lı olarak tanıtan Vargas’a , Malatya’lılar fahri hemşehri beraati vermek isterken, Kütahya’da bir simit fırını da “Melissa Vargas’a nazar değmesin” diye şampiyonluk simiti dağıttı.
Fenerbahçe kadın voleybol takımında oynayan Küba asıllı Türk voleybolcu Melissa Vargas
Fenerbahçe kadın voleybol takımında oynayan Küba asıllı Türk voleybolcu Melissa Vargas

Onlar Dünya’nın En Güzel takımı. Hadi onları daha yakından tanıyalım.

Onlar Dünya’nın En Güzel takımı. Takım kaptanı Eda Erdem’in "Mustafa Kemal Atatürk'ün emaneti olan Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında gelen bu şampiyonluk, zorluklar karşısında dimdik duran, güçlü ve azimli Türk kadınlarına armağan olsun.
Onlar Dünya’nın En Güzel takımı. Takım kaptanı Eda Erdem’in “Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında gelen bu şampiyonluk, zorluklar karşısında dimdik duran, güçlü ve azimli Türk kadınlarına armağan olsun.
 • Türkiye kadın voleybol milli takımımız, “Filenin Sultanları” unvanını 2003 yılında Avrupa Şampiyonası sırasında aldı. O yıl karşılaşmaları anlatan TRT Spikerleri tarafından takımın maçlarda gösterdiği efsanevi performans sonrasında verildi.
 • Neslihan Demir, Esra Gümüş, Gülden Kayalar ve Natalia Hanikoğlu o yıl Filenin Sultanları kadro listesinde bulunan isimlerden sadece birkaçı. İşte o günden beri kadın voleybol milli takımımızda forma giyen her oyuncu bizim için birer sultan! Böyle Sultan mı olur diyenler varsa ağlayarak günlüklerine yazabilirler. A Milli Kadın Voleybol Takımı Şampiyon Sporcularımız
 • Gizem Örge / Pozisyon: Libero
 • Cansu Özbay / Pozisyon: Pasör
 • Melissa Vargas / Pozisyon: Pasör Çaprazı
 • Hande Baladın / Pozisyon: Smaçör
 • Aslı Kalaç / Pozisyon: Orta Oyuncu
 • Eda Erdem Dündar / Pozisyon: Orta Oyuncu
 • Zehra Güneş / Pozisyon: Orta Oyuncu
 • İlkin Aydın / Pozisyon: Smaçör
 • Elif Şahin / Pozisyon: Pasör
 • Ebrar Karakurt / Pozisyon: Smaçör
 • Simge Aköz /  Pozisyon: Libero
 • Kübra Akman / Pozisyon: Orta Oyuncu
 • Derya Cebecioğlu / Pozisyon: Smaçör
 • Ayça Aykaç / Pozisyon: Libero

Haber : Ege İdea Dergi / Didim – 2023

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.