MUHTAÇLIK BELGESİ NASIL ALINIR?

Alo 144 Çağrı Merkezi;

2022 maaşları, gıda yardımları, nakdi yardımlar, kömür yardımları, Şartlı eğitim ve Şartlı sağlık yardımları, eşi vefat edenlere yapılan yardımlar ve diğer yardımlar hakkında bilgilendirme yönlendirme sağlayan sosyal yardım hattıdır.

Sosyal Yardım Başvuruları İçin Nereye Müracaat Edilir?

Sosyal yardımlar için en çok kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmaktadır. Halk arasında kaymakamlık yardımı olarak bilinen yardımın asıl SYDV yardımlarıdır. Sosyal yardım sağlayan veren diğer kurum ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleridir. Aile ve Sosyal Politikalar yardım başvurusu aynı zamanda sosyal yardımlaşma vakıflarından da yapılabilmektedir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler başvurularını; -Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, -Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, -Vakıf Genel Müdürlüğüne, -Bulundukları bölgelerdeki belediyelere, yapabilirler.

Ege İdea Dergi “Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır? “

Muhtaçlık belgesi alarak sosyal yardım alabilmek mümkündür. Muhtaçlık belgesi olan kişiler yaşlılık maaşı, engelli maaşı veya diğer sosyal yardımlardan faydalanabilmek için başvuru hakkına sahiplerdir. Bütün yardımların farklı şartları olsa da muhtaçlık belgesi bütün yardımlarda istenmektedir. Muhtaçlık belgesi ikamet edilen yerdeki muhtarlıklardan alınabiliyor.

SED Yardımı Nedir ve Kimlere Verilir?

SED yardımı zor durumdaki öğrencilere verilmektedir. Fakat bunun için gereken şartlar vardır. Okul yardım parası almak için başvuru şartları şunlardır: -Korunmaya muhtaç olabilecek çocuklara -Hayati tehlikesi olan bir operasyon geçirecek ailelerin çocuklarına -Doğal afet ya da kaza geçirmiş ailelerin çocuklarına. -Ailesi vefat etmiş çocuklara -Koruyucu ailenin yanında kalan çocuklara -Ailesi SGK kapsamında çalışmayan çocuklara yapılan yardımdır.

Öğrenci yardımı: Öğrencilere eğitim giderlerini karşılamaları için yapılan resmi yardımdır. Bu yardım ile okul kıyafeti, kırtasiye giderleri ve benzeri tüm ihtiyaçlar giderilebilir. Yapılan yardım miktarı değişiklik göstermektedir. Öğrenci yardım parasını kimler alabilir?

  • Bu yardımdan faydalanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
  • Bu yardım yalnızca üniversite öğrencileri için değil, her düzeyde eğitim alan öğrenciler için geçerlidir.
  • Okul yardımı alan öğrenciler bu yardımdan en fazla 2 kere yararlanabilmektedirler. Ailede tek kişi faydalanır.
  • Özel okullarda okuyan öğrencilerde durumlarının yetersiz olduğunun tespit edilmesi halinde bu yardımdan yararlanabilirler.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.