MEMURUN SUÇU NE?

Gerçeği yansıtmayan TUIK rakamları yüzünden memur maaşları neredeyse asgari ücrete çalışan işçi maaşları ile eşitlendi.  Asgari ücrete yapılan %50 ye yakın zam işçilere derman olurken, bu kez de memurlar isyan etti.

Memurun Suçu ne Devlet memurlarının kanunen başka bir iş yapmaları, ek gelir sahibi olmaları yasak. Bugün şartlarında devlet memurlarının maaşları her gün yenisi gelen zamlarla baş edemeyecek halde. Haliyle memurlar bu duruma ve oluşagelen bu duruma tepki göstermeyen, en güçlü sendikalardan kabul edilen Kamu-Sen ve Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen gibi kendi sendikalarına isyan ediyorlar.

Memurun Suçu ne ?
Memurun Suçu ne ?

Araştırmalarıma göre yeni atanan bir memur ortalama aylık 4.200 TL maaş alırken 2 yıllık öğretmenin maaşı 4.450 TL. Alacağı zam ile birlikte acilde görev yapan doktor 5.000 Tl olan maaşını paylaşmış hikayesinde.

Memur maaşları devletin kasasından çıkıyor. Tabii ki öncelikle alınan bir kararla patronun cebinden çıkan ve oy potansiyeli olan tabanı mutlu edeceklerdir.

Sosyal medya kanalları üzerinden memurların başta kendi sendikalarına giden maaş isyanına, sendikalarından değil de işçilerden yanıt gecikmedi.

Bir yüksek mühendis memur “2013’te kamuya atandığımda maaşım asgari ücretin 2.5 katıydı. Evet bu farkı biliyordum ve o yüzden gece gündüz çalıştım. Sınavdan sınava koştum. Paramdan, zamanımdan, ailemden hayatımdan feragat ettim ve bu sınavları hazırlandım. Şimdi maaşım asgari ücretin 1.3 katı. Bu işte bir haksızlık yok mu ? dediğinde  sendikası yerine, bir başka işçi hemen cevaplıyor. “Devlet dairelerinde bir kişinin rahatlıkla yapabileceği işi 3 kişi yapıyor. Memurlar bu ülkenin kamburudur, isyan etmeyin. Maaşından memnun olmayan istifa etsin.”

Memurlar okul ve eğitim kariyerlerini boy boy diplomalarını ortaya koyup, çürüttüğü dirseğinden yola çıkarak aldığı maaşa ve haklarını savunmayan sendikalarına isyan ederken, işçilerin öfkesini anlayamıyorlar.

Çoğu asgari ücretli çalışan işçinin de dirsek çürüttüğünü, hatta bazılarının KPSS  60 Puan ile memur olurken, 80-85 puanla memur olamayıp hakkı çalınanların öfkesini de memur anlayamıyor.

Orta sınıfı tamamen yok eden, muhtaç bir toplum düzeni yaratan ve adaletsiz yürütülen politikalar yüzünden bugün aslında işçi de mutsuz memur da.

Hayatı boyun örnek bir insan olmuş, 30’lu yaşlarına kadar okumuş, eline sınav soruları tutuşturulmamış, siyaset yapmamış, çok çalışmış ve girdiği her sınavı bileğinin hakkıyla kazanmış on binlerce devlet memuru var! Taşere edilemeyecek meslekler var. Devletin memurlarının suçu ne ? Polisler mesela. En zor meslek grubundan olan polisler, eşi çalışmayan polis bu hayat pahalılığında nasıl geçinecek?

Maaşlarından memnun olmayan memurları istifaya çağırıp özel sektöre davet eden kişilere de şunu hatırlatmakta fayda var.

Konu kim ne is yapıyor ve kim kimden daha üstün olayı değil. Bu ülkeye herkes kendi uzmanlık alanında ve çeşitli branşlarda katma değer sağlıyor. Ama çok okuyanla az okuyanın hiç mi farkı olmasın? Asgari ücretli emekçi de 4 değil 7 alsın ama memur da hak ettiğini alsın.

Memur olmanın asgari ücretle çalışan işçi olmaktan, mevkien ya da fiziken hiç bir farkı yoktur ve olmamalıdır. Ama eğitimli eğitimsiz ayrılmalıdır. Çok okuyanla az okuyanın da farkı olmalıdır.

Bekçileri ya da bir meslek grubunu küçümsediğimden değil ama siz geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmene okul kapısındaki bekçi ile aynı maaşı verirseniz o da sınıfta çocuklara sadece bekçilik yapar.

Dilerim ki işçiye de memura da hak ettiği emeğin karşılığı verilsin. 

Umut Kaşan – Ege İdea Dergi / Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.