“MAVİ HAP” 20 YAŞINDA

40 yaş üzeri her iki erkekten birinde görülebilen bir durumun tıbbi adıdır Erektil disfonksiyon. Özellikle sağlık bilincinin tam gelişmediği erk toplumlarda erkeklerin kimseye söyleyemedikleri ve sorunun paylaşılmaması nedeni ile erkekler için öncelikle psikolojik sorun olan önemli ve hassas bir durumdur.

İlgili ilaç firması sildenafil etken maddesiyle tansiyon düşürücü etkisisiyle kalp hastalarına iyi gelecek bir ilaç üzerinde çalışırken tesadüfen bulunmuştur. Bilim adamları uzun süre çalışır ve ilaç ortaya çıkar denek hayvanlarda farelerde de işe yaramıştır. Sonunda çoğunluğu yaşlı olan, bu yeni ilacı kullanmayı kabul eden kalp hastalarına dağıtılır ve hastalardan veri beklenmeye başlanır. Yapılan ilk tahliller sonrasında ne var ki sonuçlarda ilaç beklendiği ölçülerde tansiyon düşürücü etkisini bile gösterememiş, beklenen fayda sağlayamamıştır. İlaçların geri toplanılmasına geliştirilmesine karar verilir.
Bazı denek hastalar ilacı geri vermek istemezler ve kullanmaya devam etmek isterler. Olay bilim insanlarının hemen dikkatini çeker ve konu detaylıca araştırılır. Sonunda görülür ki ilaç damarlara giden kan akışını hızlandırarak, damarları genişletmekte ve kanla dolmasını sağlamaktadır. Hatta denek kalp hastalarından birisi ‘ Bu ilacı çok sevdim benden çok karımın kalbine iyi gelmiş olmalı ki yıllar sonra ilk defa kahvaltımı yatağa getirdi’ espirisi bile yapar.  Yeni bir kalp ilacı üretmek için yola çıkan bilim adamları, ellerinde hedeflerinden çok farklı bir sonuçla yolculuğu tamamlar.  Sildenafil, erektil disfonksiyon (ED) tedavisinde etken madde olarak kullanılmaya başlanır.

Fenomen bir ilaç olarak erektil fonksiyon bozukluğu (ed) tedavisinde kullanılmaya başlanması ile tüm zamanların en populer ilaçları arasına giren mavi hap 20 yıldır hayatımızda. Dünya çapında milyarlarca sattı. Niagara ile de bir uyağa sahip bu ilaç Google’a göre Türkiye’de en çok aranılan anahtar kelimelerden biridir. Zaten adının da İngilizce “victory “ ( zafer) ve Niagara’dan geldiği söylentisi var. İlgili ilaç firmasına 28 milyar dolarlık gelir sağlayarak ilaç sanayinin de kralı oldu diyebiliriz. Patent korumasının 2020’de tümüyle kalkacağı ve jeneriklerinin satılabiliyor olacağı söylentileri var. Bu grup ilaçların ilk kuşağı olduğu için artık farklı markaların farklı isimlerde ürünleri de olsa Arko krem gibi adı değişmedi.

Günümüzde internet üzerinden satışı yapılan benzer çok ürün var. Uzmanlar bu tip ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini söylüyor ve bu tarz  ilaçların bilinmeyen muadillerinde son derece zararlı toksik ( zehirli) maddelerin bulunabildiğini, özellikle de merdiven altı üretimi tabir edilen ucuz taklitlerinden uzak durulması ve doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte bu mavi hap  İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla şimdiye dek reçeteyle satılırken, artık bu ilaçta18 yaşın üzerindekilere yapılabilen satışta inisiyatif eczacılara bırakılmış. Ülkemizde ise reçetesiz satılıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre ise bu ilacın reçetesiz satılması ile erektil disfonksiyon ( iktidarsızlık) sorunu yaşayan ancak doktora gitmekten çekinen kişilerin, internetten yasa dışı olarak bu tür haplar almasına engel olacaktır.

Türkiye’de 2006’da yaklaşık 3 milyon kutu “cinsel gücü artıran” ilaçlar satılırken bu rakam ilk 5 yılda iki katına çıktı. 25 mg, 50 mg ve 100 mg tabletler halinde satılan mavi hap günümüzde 20 milyon kutunun üzerinde satış yapıyor. Bununla birlikte “Utangaç, çekingen yapıya sahip kişiler bu tarz ilaçları eczaneden almak yerine sanal ortamda reklamını gördükleri cinsel gücü artırıcı ürünlere ve gıda takviyelerine yöneliyor.

Özellikle internet ortamında cinsel gücü artırıcı özelliği olduğu öne sürülen, içeriğinde sildenafil etken maddesinin farklı türevleri olan gıda takviyeli ürünlerin satışı oldukça yaygın. Laboratuar ortamında etken maddenin farklı formlarının geliştirilmesiyle elde edilen bu ürünlerin, deneme ve kullanım sonrası oluşabilecek olumsuz sonuçları araştırılmadığı için de sağlığını olumsuz etkileyebilir. Tansiyon düşüklüğü, kalp krizi ve ritim bozukluğu gibi sonuçların hatta ölümlerin olduğunu biliyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatı olmayan, sağlığa zararlı merdiven altı üretimlerle elde edilen bu ürünlerin satışı da çok yaygın. Bunun en büyük nedeni eczanelerde kişilerin yüz yüze görüşüp, eczacıdan ilacı almaktan utanma ve çekinme duygusu.

Didim’de performans ilaçları kullanımını ve hatta efsanevi mavi hapın satış oranlarını inceleyen bir araştırma yaptık. Farklı bölgelerden konuştuğumuz eczacılar ve satış yapan ilgili firmaların raporlarına göre ilçemiz gerçek bir tüketici.  Hatta ege bölgesinde iddialı bir satış grafiği zaman zaman birincilikleri var. Yaz aylarında bu tip cinsel performans arttıran ilaçların satış oranı kış aylarına göre 4 ya da 5 katı olabiliyor.  Satışı yapılan cinsel performans ilaçlarının satış grafiği zamanla yükselirken kullanıcı grubu da gittikçe gençleşiyor diyor eczacılar. Yaptığımız görüşmelerdeki hemen hemen tüm Eczaneler ve Eczacılar ege idea Dergisine özel paylaştıkları istatistiksel verilerde isimlerini geçirmek istemedikleri için isim vermiyoruz.

ALTINKUM’DA BİR ECZANESİ BULUNAN ECZACI T.Ö İLE ÖZEL BİR RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK.

Cinsel gücü artıran ilaçların satışında bir artış var mı? Didim’in Satış Performansı nedir?

Cinsel gücü artıran ilaçların satışında genelde giderek bir artış var. Yaz aylarında 5 katına varan bir artış söz konusu. Didim’in satış performansı oldukça yüksek. İlaçları alanların büyük çoğunluğunu da gençler oluşturuyor. Gençler bir gecelik performansa yönelik cinsel gücü artırıcı bu ilaçlara ilgi gösteriyor. Genellikle orta yaş ve üzeri yaşlı insanlar da sıklıkla gelip bu ilaçlardan satın alıyor. Erkek eczacıların satışları kadınlara göre çok daha fazla. Kadın eczacı olduğum için utanıp geri dönen insanlar da oluyor. Cinsel gücü artıran ilaçlardan almaya geldiklerini zaten kapıdan girdikleri andan itibaren anlıyorum ve alışveriş sıkıntılı olmasın diye uzaklaşıyorum ortamdan. Kalfalarımız da bu konuda çok deneyimli.

Reçetesiz satılan ilaçlar arasında bir sıralama yapacak olursak nasıl olurdu?

Spor yaparken kullanılan gıda takviyeleri, kilo vermeye yönelik ilaçlar ve takviyeleri, bebek ve takviye gıda mama ürünleri, anti depresanlar, ağrı kesiciler ve cinsel gücü artıran ilaçlar diyebilirim.

Oysa araştırmalar kişilerin eczaneden ve eczacıdan almak yerine bu tarz cinsel gücü artıran hapları ve gıda takviyelerini internet ortamından aldıklarını söylüyor. Buna rağmen sizler de satışlarımız arttı diyorsunuz ?

Genel satış oranlarına bakılırsa elbette internet üzerinden satılan bu tarz ilaçlar sadece ülkemizde değil, tüm dünyada çok satılıyor ve oldukça önemli sağlık sorunlarına da neden oluyorlar. Bu tür ilaçlar özellikle 3. dünya ülkelerinde ilaç pazarının yüzde 70-80’nin üzerinde hatta yüzde 90’ına yakın kısmını oluşturmaktadır. Güvenilirlik açısından son derece problemli, içeriklerinin ne olduğu belli olmayan bu tarz cinsel performans artıran ilaçların pek çok sevimsiz ölümlerle bile sonuçlanan hikâyesi vardır. Belki bu gün dokunmayan yan etkisini göstermeyen ilacın yarın ne gibi bir yan etkisinin olacağını bilemeyiz ama kişinin sağlık ve hastalık geçmişine göre bizler daha çok yardımcı oluyoruz. Bu tarz ilaçları eczanelerden almalılar.

Cinsel performansı artıran ilaçların 40 -50 ve üzeri yaşlarda kullanıldığını düşünmüştüm. Kullanıcıları giderek gençleşiyor bana çok ilginç bir veri oldu. Bu sadece Didim’de mi böyle Türkiye genelinde mi böyle? Sizce neden genç erkekler bu tarz ilaçlara yöneliyor?  Acaba sahiden toplum olarak erkeklerimizin Erektil Disfonksiyon ( iktidarsızlık) sorunu mu var?

Ben söylemlerimde tabii ki kendi satış grafiklerimizden yola çıktım ama eczacı arkadaşlarımla merkezi toplantılarda ve ilaç firmaları ile görüşmelerimden de biliyorum ki genel olarak kullanıcılar daha gençleşti. Sorun olduğu için ilaç ya da takviye kullandıklarını düşünmüyorum. Gençlerde daha çok performans arttırıcı etkisi gözetilerek kullanıldığını düşünüyorum.

Genel olarak dünyada ve bizde ekonomik krizler, bir takım felaketler işsizlik ve vb durumlar bu tarz ilaçların satışını arttıran en önemli faktörlerin başında geliyor. Çünkü bilinenin aksine cinsellik beyinde başlıyor. Cinsel isteksizliğin altında hem fiziksel, hem ruhsal sorunlar yatabilir. Bu tip sağlık sorunlarına sahipseniz mutlaka bu konunun uzmanı üroloji doktorlarına başvurmalısınız.

Başarı ve zafer duygusunun erkeklerde testosteron hormonunun salgılanmasını artırdığına dair bilimsel çalışmalar olduğu gibi aşırı stresli, mutsuz, maddi sıkıntılı, başarısız bir erkeğin cinsel hayatının kötü olması da çok normaldir ki. Öncelikle şunun da çok iyi bilinmesi gerekir. Çok aktif bir cinsel hayat için sağlıklı bir bünye gerekir. Bu olayı bir nevi spor aktivitesi gibi düşünürsek erkeklerde yüksek cinsel performansı karşılayacak iyi bir kardiyovasküler sistem gerekir.

Hiç spor yapmayan, orta yaş üzeri, kilo fazlalığı problemi olan, kalp, şeker, tansiyonu ya da başka rahatsızlıkları bulunan bir erkeğin halı sahada uzun süre futbol oynamaya çalıştığını, oradan oraya koştuğunu ya da koşu bandında uzun süre koşmaya çalıştığını düşünün! Kalp krizi geçirip hayatını kaybetme ihtimali bile vardır. Spor yapmak sağlıklı yaşamak, doğru beslenmek ve kendiliğinden performans edinmek yerine reklamların da özendirici etkisi diyelim daha kolay tercih edilen bir durum oldu bu ilaçları kullanmak.

2006 yılında Türkiye’de toplam 7 marka satış yapıyordu. 2011 de marka sayısı yaklaşık 12’ye çıktı. Demek ki arz talep dengesi böyle ilerledi. Hatta son yıllarda kaç marka ve muadili oldu inanın takip edemiyoruz. Ama sağlık bakanlığının son yıllardaki denetimlerinde 73 çeşit sahte-kaçak ürün (ruhsatsız ilaç) tespit ettiklerini 720’den fazla internet sitesini kapattıklarını okumuştum. Sağlıksız çok ürün var.

Cinsel performanslarını takıntı haline getiren beylerin öfke, içine kapanma ya da benzeri psikolojik sorunlarla da boğuştuğunu biliyoruz. Doktor reçetesi ile satışlarınız oluyor mu? Yani erkekler cinsel sorunlarını çözmek için doktora mı gidiyorlar birbirlerine tecrübe aktarımı mı yapıyorlar?

Eskiye göre doktora giderek profosyonel destek alanların sayısını arttığını düşünüyorum. İnternet bu konuda doğru araştırma yapılırsa pek çok sorunun cevabını bulabileceğiniz bir kaynak oldu. Aslında bir bakıma öfke, içine kapanıklık vb psikolojik sorunların da Erektil Disfonksiyon ( iktidarsızlık) sorunu yarattığını da biliyoruz. Hepsi birbirinin tetikleyicisi ya da tamamlayıcısıdır.  Cinsel gücü artıran ilaçlarda reçeteli satışımız yok denecek kadar sayılı olabilir. Zaten de alanlar çoğunlukla kişiler dedesine, babasına ya da ikisi de yoksa bir arkadaşına alıyor. ( Gülüyor ) daha kendim için alıyorum diyeni de görmedim.

Bu sırada Eczacı kalfası söze giriyor. Ya hani şu İngiliz vardı onu anlatsana. Eczacı T.Ö başlıyor anlatmaya.

Evet yahu, bu ilacı alan en tatlı adamdı ve 70’lerinde bir İngiliz amcaydı. ( Dede mi deseydik? ) Gülümseyerek girdi kapıdan içeriye. Güneş kremi alacağını düşünmüştüm. Öyle de rahat mutlu bir hali vardı. Genellikle bizim Türk erkekleri da çekimser oluyor kapıdan girişinde anlıyoruz. İçeride bayan varsa uzaklaşıyoruz ki rahat ifade edebilsin kendisini. Her neyse bu yaşlı İngiliz amcamız gülümseyerek girdi ve

– Merhaba. İlacın da tam ismini söyledi mavi hap alabilir miyim?

– Tabi ki hangisinden isterseniz? ( 4 kapsül, 8 kapsül… 25 mg, 50 mg ve 100 mg vs hangisinden verelim?
– Şimdilik sanki 4’lü olan yeterlidir dedi ve gülmeye başladı. Hem zaten hepsini içebilecek kadar yaşayacak mıyım inanın onu da bilmiyorum. Bizler hepimiz gülümsedik tabi eczanede içeride bir kahkaha tufanı. Aldı yaşlı İngiliz amcamız ilacı aldı kapıya kadar gitti ve sonra tekrar döndü, ” Lütfen bana şans dileyin” dedi. Ama gözlerinin için gülüyordu. Tüm eczaneyi gülümsetti ve hepimiz ona şans diledik. O gün de anladım ki cinselliğini olması gereken yaşında olması gerektiği gibi yaşayan erkekler, sonrasında böylesi takviyelere ihtiyaç duyarken, benlik algısını düşürmüyorlar. Özellikle İngilizler bu konuda daha rahatlar.

Cinsel performansı artıran ilaçların yan etkileri var mıdır?

Ereksiyon ilaçlarının hepsinin kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortak bazı yan etkileri vardır. Ayrıca alkolle birlikte kullanımını da önermiyoruz.

 • Ateş basması
 • Çarpıntı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Görme bozukluğu
 • Terleme
 • İştahsızlık
 • Burun dolgunluğu
 • Sırt ve bacak kaslarında ağrı
 • Yüzde kızarıklık hissi gibi genellikle minimal yan etkiler göstermektedir.

Ayrıca düzenli ve sık kullanımında psikolojik olarak yarattığı güven kullanılmadığı zamanlarda her şey yolunda bile olsa güvensizlik hissi yaratır.

Sık sık cinselliğin Afrikası tabirini kullanıdığımız memleketimizde bizde nasıl istiyor beyler tüm bu cinsel gücü artıran ilaçları.  Ne diyorlar genellikle? Nasıl istiyorlar?

Eczacı kalfası hemen söze giriyor. Ben söyleyeyim mi ?  Bir tane versene! Aynısından mı abi?  Aynısından. Bu kadar. ( Gülümsüyoruz )

Hep bir yakını dedesi babası hiçbirisi olmadı arkadaşları için isteniyor. Tek bir tane alınmıyor mu diye soruluyor  ve ne kadar da pahalıymış diye pazarlık yapılmak isteniyor ilaç pahalı bunulup şikayet ediliyor. Ama genellikle de birkaç gün sonra ve hem de pazarlık bile yapmadan bir kutu (4 Ad.) isteniyor. Bir kutu versene! Aynısından mı abi?  Aynısından. ( Gülümsüyoruz ) ialmak isteyen beyin kapıdan içeriye girişinden hatta cümleye başlamasından biz anlıyoruz zaten ne istediğini. Kadın eczacılar ya da kadın kalfalar  için daha zordur satış yapmak. Uzaklaşmak durumunda kalıyorlar ortamdan ki rahat bir alışveriş olsun. Kullanımına dair doğru detaylar paylaşılsın. Telefon ekranına adını yazıp, ya da kutusunun resmini gösterip sizde bu ilaçtan var mı diye soran da oluyor.  İsteyen alıyor ve bu ilaçlar inanın çok satılıyor. Bizlere göre bunda utanılacak çekinilecek bir durum da yok aslında. Biz sağlıkçıyız. Cinsel performans ilacı bile olsa kişilere ilacın doğru kullanımını anlatmalı ve bilgilendirmeliyiz. Pişik kreminden farkı yoktur. Bizim için ilaç ilaçtır.

Bu kadar cinsel sağlık üzerine konuşmuşken erkelerimiz mi daha çok kadınlar mı doğru korunuyor? Ya da güvenli sex hakkında neler söylersiniz ?

Aslında kadınlar daha bilinçli. Tabii bu Didim için böyle. Didim pek çok bölgeye göre daha küçük ve eğitimli insan sayısı yüksek. Kadınlar genellikle sağlık problemlerini önemsiyorlar ve daha sık doktora gidiyorlar. Haliyle aile doktorlarımız da hastalarını doğru yönlendiriyor ve takip ediyorlar. Erkelerin bu konuda karneleri daha zayıf. Güvenli sex konusu ise bambaşka bir konu. Bu konuyu bir ürologla ya da jinekologla hatta psikologla konuşmanızda daha çok fayda görüyorum. Biz eczanede prezervatifi erkeklere doğum kontrol ilaçlarını ya da ertesi gün haplarını da kadınlara satıyoruz bizim verilerimiz güvenli sex araştırması için yeterli gelmeyecektir.

Ben verdiğiniz tüm bilgiler için size çok teşekkür ediyorum. Güvenli sex de başka bir sayının araştırma konusu olsun.

Araştırma / Haber : Umut Kaşan

Ege İdea Dergi 2019

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.