DİDİM DAVID PEOPLE

Marka Aşkına / DAVİD PEOPLE

SAYI 2: İşini Aşkla yapanlar

 

Marka işletme olmak işletmeye ne kadar başarı sağlar? Marka işletmelerde işletmeci ne kadar önemlidir ? Cevap bulmak adına İngiliz markası Didim David People’da  markanın Didim temsilcileri işletmeci Karahan kardeşler ile sohbet ediyorum. İşletme sorumlusu İhsan Karahan ve Ramazan Karahan ile yaptığımız bu keyifli sohbet esnasında, Mahmut Karahan Bey ise yan masada misafirleri ile yakından ilgileniyordu.

Didim’in ilk Cofee& Food Markalarından, bizlere alışkın olmadığımız biçimde kendini şımart diyen şapkasını ve sloganlarını sevdiğimiz Didim’de öncelikli kadınların tercihi bir İngiliz markası David People.  İşletmecilerinden Ramazan Karahan kişisel Diyarbakır gezisinde keşfettiği bu özel markayı Didim’e getirebilmek için 6 ay beklediğini söylüyor. Üniversite yıllarında da, yıllarca markanın montunu giymiş. Öğreniyoruz ki aslında zaten de David People İngiliz tekstil markası olarak doğuyor, daha sonrasında kahve borsasına girerek müthiş keyifli kahveleri  ile adını duyurup sonradan bizim bildiğimiz tanıdığımız sevdiğimiz David People oluyor. Türkiye genelinde 70’e yakın mağazasının olduğunu öğrendiğimiz David People 2011 yılının başında “ Kendini Şımart” sloganıyla, Türkiye Cafe & Food sektöründeki yerini almış. Türkiye’ deki tüketici yapısı ve tüketim alanlarına uygun olacak şekilde David People Coffee & Food un üç değişik konseptle Coffee, Coffee & Food ve Bigboss olarak hizmet verdiğini öğreniyoruz.  Franchise çalışmasına girmek yani bayiliğini almak da kolay değil.

Sizlerin kendi özel hayatınızda markalarla ilişkiniz nasıldır?

Ben markacı olduğumu da yeni keşfettim diyor güler yüzlü işletmeci Ramazan Bey gülümseyerek.  ‘Galiba konforu, kaliteyi ve güvenli hizmeti seviyorum. Aldığım hizmetin kalitesinden emin olmak isterim. İşletmeci olarak, güçlü bir markanın temsilcisi olmak da güzel. Düşünsenize marka senin adına her şeyi, düşünmüş, araştırmış ve senin verebileceğin en iyi hizmeti yaratmak ve en iyi gelire sahip olman adına gereğini oluşturmuş. Tabi bunun zor yaptırımları da var. Markanın kuralları dışına çıkmamak gerekiyor. Daha çok kazanmak için hizmet standartlarını değiştirmemek gerekiyor.  Ben markalara, markalaşmaya karşı değilim ama tekelleşmeye karşıyım’ diyor.

Markanız ile ilgili bunu neden böyle yapmışlar ki dediğiniz anlayamadığınız sizi zorlayan şartları durumları oldu mu? Marka işletme olmanın zorluğu nedir?

Olmadı diyemem ama aklımıza her takılanı sorduk cevabını da aldık. Marka işletme olarak Didim’de açıldığımızda kimse markamızı tanımıyordu diye başlıyor söze İhsan Karahan. Evet Didim bizi tanımak istedi, merak etti ve geldi. David People şapkamız herkese çok yakıştı. İşte marka size bu kadarını sağlıyor devamı ve başarı ise tamamen işletmecinin işi. Biz gerçekten çok emek verdik buraya. İlk günler günde 15 saatten fazla çalıştığımı biliyorum. Şimdi daha düzenli oldu çalışma saatlerimiz. Marka olmak size bir kimlik yükler ve insanlar artık sizi o kimlikle anmaya, hatırlamaya başlarlar. Zaman zaman ise kendi kimliğinizin önüne de geçebilir.

Markanızı ve işletmenizi başarıya taşıyan hizmetlerinizden, sizi  ayrıcalıklı kılan detaylardan da bahsedebilir misiniz ?

Markamızın güzel söylemleri güzel bir duruşu var rengârenk bir markayız ve sloganlarımız çok güzel. Kahvemiz, çayımız çok özel ve tüm lezzetlerimiz hizmetlerimiz standart. Mutfağımız konusunda da oldukça iddialıyız. Çok sevilen ve beğenilen çingene gecesi gibi, canlı viyolonsel dinletisi gibi konsept gecelerimiz var. Dünya müzikleri eşliğinde, Dünya mutfağının en özel lezzetlerini sunuyoruz biz. Bizim sadece yemeklerimizi çok sevdiği için düzenli olarak bize gelen, yani daimi ağırladığımız misafirlerimiz var. Barımız çok ekonomik. Bizim kokteyllerimiz de çok özeldir ve çok beğeni alır. Hizmet standardı ve kalitesi gözetilirse kendinizi Didim’de hissetmezsiniz ve aynı ölçütler gözetilirse Didim’in en ekonomik barı, mutfağı ve kafesi  David People’dadır demek mümkün.

Didim David People’da bütçenizi zorlamadan, en kaliteli hizmeti alır, keyifle yer içer eğlenirsiniz.  Aile işletmesiyiz ve mekânımızda aynı aile sıcaklığını yarattık. Gelen her müşteri bizim özel konuğumuzdur, burada tüm konuklarımız da kendini özel hissetmelidir. Biz işletme sahipleri olarak bile kendi kişisel hesabımızı ödeyerek kalkarız masadan bu kurumsallık gereğidir, ama gerektiğinde markamızı da eleştirebiliyoruz da bakın bu çok önemlidir. Kaliteyi yaratan her unsuru bünyemizde barındırıyoruz, Didim David People Birleşmiş Milletler gibidir, her milliyetten ve kültürden müşterisi olur. Ayrıca ben ekip olmaya çok inanırım. Hizmet ekibi olarak bizim çok keyifli bir çalışma ortamımız var. Ben bunu ben David People’ın patronu olarak değiş iş arkadaşları olarak söylüyorum. Biz başarılı bir ekibiz. Bizim başarımızda çalışanlarımızın emeği katkısı büyüktür, çalışanlarımızın hakkını hukukunu koruruz.

Didim David People markası ile Didim’de çok başarılı olduğunu, işinizi severek aşkla yaptığınızı ve kadınların tercih ettiği öncelikli mekan olduğunuzu çok iyi biliyoruz.

‘Didim’de kadınların özellikle bizi tercih etmesinden çok memnunuz. Bakın kadınlar için kendini güvende hissetmeleri, gittikleri mekânda rahat olmaları, çok önemlidir. Biz de zaten, tam bunu sağlamak istiyorduk. Kadınların öncelikli mekânı olduysak vardır bir bildikleri. Kadınlar bilir, kadınlar çok şeyi erkeklerden daha iyi bilir. Güvenli, kaliteli ve ekonomik olmamız, standart hizmet anlayışımız, yani kurumsal hareket etmemiz ile birlikte konuklarımıza aile sıcaklığını yaşatmamız başarıyı getirmiştir.’

Elimde bu işletmeden şu özel gözlem notları ile ayrılıyorum.

  • Güçlü bir marka doğru bir işletmeci ile bir araya gelince gerçekten keyif veriyor. Markanın amacına ulaştığını söyleyebilirim burada şımarmamak mümkün değil.
  • Didim David People Birleşmiş Milletler gibi her milliyetten ve kültürden gelen konuklarını aynı özenle ağırlıyor. Tüm müşterileri mekandan keyifle ayrılıyor.
  • İşletmecileri çalışanlarının hak ve hukukunu gerçekten gözetiyor olmalı ki tüm çalışanları bu işletmeyi çok seviyor. Çalışanların tamamı eğitimli ve yeterli.
  • Dünya müzikleri eşliğinde, dünya lezzetlerini deneyimleyebilir, dünya kadar içebilir ve cüzdanınızı yormadan kendinizi gerçekten şımartabilirsiniz.
  • Ayrıca çayı ve kahvesi de gerçekten çok keyifli.
  • Güçlü ve büyük tüm diğer markalar gibi sizi şımartırken, kendileri ise olabildiğince mütevazi işletmeci Karahan kardeşler.

Keyifli sohbetleri için çok teşekkür ediyorum. Yakaladıkları başarının David People markasının gücünden ziyade işlerini aşkla severek ve profesyonelce yapmalarına bağlı olduğunu bilmek bize şu sözü hatırlatıyor. Hiçbir başarı tesadüf değildir.

Haber Röportaj ve Fotoğraf : Umut Kaşan Karabacılı – Şubat 2017

 

İngilizce: David People  is an English brand that we love its hats and mottos. David People Didim is one of the first and the best coffee and food brands of Didyma. They say “Indulge Yourself” to us.  They have special  concepted nights like ‘’Gypsy night’’  or ‘’Live cello performans’’  They are serving world cuisine with the  worldwide songs with their succesfull music taste. They have regular customers who coming especially for – their delicious meals. They have alcoholic and non – alcoholic coctails and as we see, people love it. The fact is the price of drinks are really economic too.. David People feels you like you are in a cosmopolitan  city.With their style and quality of serving, like they say, you can literally indulge yourself in David People.Its possible to say that David People has the most economic foods and drinks, and the most delicious as well.

They have customers from much kind of nations and cultures, and they hosting them all with the same  special care. We observing during our visit that, all customers leaving happily with a big smile on their face like the staff. David People’s Didyma representatives  are Karahan Brothers who performing their job with love.  We had a joyful conversation with the manager of David People Didim, Ihsan Karahan, and his big brother,  Ramazan Karahan.

Ihsan Karahan points that; ” our brand has got a style. We have a stylish, colorful brand and its mottos are  strong. But its not enough, our branch is successful because we have a team work in a really joyful work  enviroment. I think it reflects on our guests. Our food, tea and coffees are special and delicious. We are really assertive about our meals. I want to point that we are really happy to see didimian women choosing  us to spend their time, enjoy their meeting and feeling safe and comfortable here. Im not talking here as the boss of david people, im talking as a co-worker, we are a good team!”

 

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.