MUSTAFA BEKAR

SAYI 2: İşini Aşkla yapanlar
KALİTE AŞKINA / DİDİM KARYA GRUP

 

Didim’de siyaset ve iş ve dünyasının yakından tanıdığı renkli bir isim Mustafa Bekar. İlk Markasını koruyan , mücadeleci ve direnenişçi krallık olan Karya krallığından esinlenmiş Firmanın ismini oluştururken. Karya kırallığının hikayesini ondan dinlemelisiniz öyle ki  kızına bile Karya ismini vermiş Mustafa bey.

Didim Karya Grup kalite ile çalışmaya ilk olarak winsa pvc  pencere, doğrama, kapı sistemleri ile başlamış, SKS panjur ve cam balkon sistemi  Albert Genau sonrası, Vitra  Artema armatür ve vitrifiye ürünleri sonrası  Hüppe duşakabin sistemleri ile günden güne kalitesini arttırmaya devam ediyor, darısı Didim’in başına.

PVC pencere kapı ve panjur sistemleri üretim ve satışı yapan kuruluş olan Winsa’nın da Didim üretici bayii olan Karya Grup 17 yıldır Didim Winsa olarak hizmet veriyor.

Cam balkon sistemi yerine, ısı camlı cam balkon sistemini ilk defa üreten ve Alman ekolünden gelen bir firma olan, Katlanır Cam balkon , Sürme Cam balkon, Tente-Pergola, Otomatik Kapılar, Alüminyum, Alüminyum-Ahşap Pencere ve ısı camlı cam balkon sistemleri olmak üzere beş  farklı ürün grubun kalitede tescilli temsilcisi olan Albert Genau ürünleri de Karya Grup’da.

Banyolarda kalite, estetik ve işlevselliğin öncüsü Avrupa ve Türkiye’yi duş kabini ile tanıştıran. Ön ve arka panelleri tamamen cam ile çevrilmiş , tekne ile bütünleşmiş ama üstten açık, arka panellerde duş ve hidro masaj jetlerle donatılmış açılır kapanırken kesinlikle takılmayan ve ‘ Herşey mümkün’ sloganı ile kalitenin bir diğer temcilcisi olan komple duş alanı sunan ilk firma olan Hüppe markasının da Didim bayii Karya grup aynı zamanda.

Dünyada panjur üretim alanında 20 ‘ye yakın ülkede faaliyet gösteren yüksek değerli inşaat elemanları geliştirme ve üretiminini yapan SKS STAKUSİT panjur sistemi satıcı bayii.

Kalitenin markanın ismi de bedeli de ağırdır. Üretim standardını ve müşteri memnuniyetini çok önemserim diyor iş adamı Mustafa Bekar. Bu kadar kaliteli ürün ve markanın Didim’de temsilcisi olan Karya Grup temsilcisi Mustafa Bekar ile İş hayatına ve kalite kavramına dair kısa bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

Karya şirketini kurduğunuzda ilk olarak Vinsa ile mi başladınız? Karya grubu bir de sizden dinlemek isteriz.

Daha öncesinde kendi  inşaat şirketim vardı. 4 yada 5 yıl winsa’nın satış bayisi olduktan sonra Vinsa’nın üretici bayisi de oldum. Yaklaşık 17 yıldır sıkıntısız biçimde Vinsa’nın üretim ve satışını yapıyoruz. Vinsa’dan sonra SKS Panjur Sistemlerinin satıcı bayiliğini yapmaya başladık. Albert Genau cam balkon sistemi yerine ısı camlı cam balkon sistemini ilk defa üreten ve Alman ekolünden gelen bir diğer firma ile işlerimizi geliştirdik. Bu firma Türkiye’de en kaliteli cam balkonu üreten firmadır.  Kaliteli işler yapmak inşaat sektörü için oldukça önemlidir. Sadece Didim değil Türkiye genelinde kaliteli işler yapmak peşindeyiz. Dünyanın en kaliteli markası olan, 2015 -2016 tasarım ödülüne sahip HUEPPE (Duşakabin markası) ile de çalışıyoruz. Kendi dalında vitri ürünler  (banyo dolapları , klozetler…vb ) üreten Vitra ile yine banyo bataryaları üreten Artema gibi firmaların da ürünleri bizim ürün portföyümüzde yer alıyor.  Sattığım her ürünü bizzat kullanır deneyimlerim. Kalite benim için çok önemlidir. Didim’i öncü ve yenilikçi markalarla tanıştırmak ve  Didim’e Didimlinin hak ettiği kaliteyi getirmek adına yıllarca çok çalıştım hala da daha çalışmaktayım.

Biliyoruz ki siz aynı zamanda  bir siyasi  kimliksiniz.  Siyasi kimliğinizin ticari kimliğiniz ile olan ilişkisi nasıldır ?

Siyaset ile uğraşmasaydım ticarette daha başarılı olurdum diyebilirim. Siyaset de ticaret de eş’da yakından ilgi istiyor. Hangisi ile daha çok ilgilensen diğeri küsüyor tabii. Şimdi hanım da sağolsun ticarette bana çok büyük destek, iş yerinde güvenilir kişilerle, doğru ekiple çalışmak çok önemli ve büyük rahatlık o zaman demek ki siyasetle ilgilenebilirim diyor gülümseyerek.

Ticari prensipleriniz nelerdir? Ticari mottonuz var mıdır?

Taklitleri sevmem, kaliteli , yenilikçi ve öncü ürünlerin bayiisi olmamdan da anlaşıldığı gibi kalite çok şeydir. Ne ticarette ne de siyasette kimseyi aldatmadım. Bu benim hayat prensibimdir. İş hayatıma başladığımda bir büyüğümden öğrendiğim en önemli laftır ‘Dünyanın en büyük kurnazlığı ise dürüstlüktür’  bu da ticari mottom.

Markaya inanır mısınız?

Elbette inanırım. Bir kalite yaratmak ve onu korumak Marka olmak çok önemli şeylerdir. Hayatın her alanında bu böyledir. Marka yenilikçi ve mücadelecidir. Marka olmak akıllıların işidir. Herkes marka olamaz, olsa da herkes markasını kalitesini koruyamaz. Kalitesini koruyan büyük markaların tüm eğitim programlarına katılırım. Marka kendi gelişirken geliştirir de kaliteyi yaratırken yenilikçidir. Tüm bu kaliteli markaların ürün geliştirme ve satış müdürleri ile yakın temaslarımız vardır. Karya grup olarak biz de Didim’e kaliteyi getirmek için çalışan, kendini geliştiren bir grubuz.

Kalite aşkına çalışmalarınızı, satışını bayiliğini ya da üretimini yaptığınız birbirinden önemli kaliteli ürünleri takdir ediyoruz.  Kalitesi gereği fiyatta pahalı olan tüm ürünlerin bire bir taklitleri var piyasada? Bu ürünlerle mücadele etmek ya da kullanıcıların doğrudan yaptıkları internet alışverişleri sizleri zorluyor mu ?

Şöyle anlatayım. Örnekliyorum bizim 100 liraya sattığımız ürününün benzerini ve taklidini piyasada 50 liradan başlayan fiyatlarda bulmak mümkün. Ne insan sağlığını düşünürler ne kullanım ömrünü ne de satış sonrası hizmeti. Vatandaş ucuz diye aldığı duş hortumunu ve başlığını kanser yaptığını bile bile kullanır. Biliyorsunuz o su hortumdan geçerken kurşun kullanılmışsa sıcak su ile beraber vücuda ağır kurşun zikrediyor. Yılın ortasında da bu ürün arıza yapar. 10 yıl içinde en az 10 defa aynı üründen almak durumundasınız. Oysa kaliteli ürünü bir defa alırsınız 10 yıl kullanırsınız. 17 yıldır kullandığım bozulmayan ve arıza yapmayan batarya ilk aldığımda belki fiyatta daha yüksekti ama bu durumda ben daha kârlı alışveriş yapmış oluyorum. Sağlığımızı da rakı falan bozsun diyor gülümsüyor. Akıllı adam kaliteli ürün alır bir defa alır. Pazardan da eşofman almışlığım var. İlk yılın sonunda neresi kıçı neresi başı giyerken bakıyorum. Almışım bir kaliteli marka eşofman vakti zamanında acımasızca da kullanmışım diz bile çıkarmamış. Şöyle de bir şey de var kaliteli olsun ama pazardan olsun ona da kabulüm ama kaliteli olsun. Ben kaliteciyim. Emin olun önce ucuz ve taklit ürün kullanan herkes de zaten sonradan kaliteci oluyor. Kalitenin standardı vardır. Ben mesela bazı çok kaliteli ürünleri nasılsa alıcısı var satacağım diye istesem de daha pahalıya satamam. Marka diyor ki bu ürün bu fiyata satılacak. Sen de şu kadar kazanacaksın. Kendi kar payından gerekiyorsa indirimini yap, ama benim ürünümü ne bu fiyatın altında ne de üstünde satamazsın. İşte bu kaliteyi oluşturan fiyat politikaları ile aynı zamanda alışveriş de daha rahat. Biliyorsun ki kimse seni kazıklamıyor.

Kalite adına bize son olarak ne söylemek istersiniz Mustafa Bey?

Kaliteli ürünü ne olursa olsun nerede olursa olsun hemen tanırım. Kolay kolay da yanılmam. İdea dergi Didim’in basın hayatına kalite ve renk getirmiştir. İdea dergiyi severek okuyorum  ve ilgi ile takip ediyorum. Umarım bu kalitesini zamanla bozmaz ve yayın hayatına başarı ile devam eder.

Kalite üzerine sohbet ettiğimiz iş adamı Mustafa Bekar ‘ın uzun ve keyifli sohbetini toparlamak zaman aldı. Mustafa Bey’e ve sevgili eşi Pınar Hanım’a bu keyifli sohbet ve dostlukları için çok teşekkür ederim. Kaliteyi temsilen gittiğim firmanın gerçek bir İdea Dergi okuru olmasından çok da mutluluk duydum.

Ayrıca mağazada gördüğüm bazı ürünlere de gerçekten aşık oldum diyebilirim. Hayatımda daha önce bir klozete, banyo bataryasına ve duşa kabine daha önce böyle sevgi dolu baktığımı ve incelediğimi hiç hatırlamıyorum. Sohbet esnasında içimden Hüppe diye marka adı mı olur? Ne o öyle züppe der gibi diyerek hadsizce de bir yorumda bulunmuştum. Bu güçlü kalite temsilcisi Alman markasının duşa kabin sisteminde yaptıklarını görünce bir tasarımcı kimlik olarak da şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kalite kendini doğru ifade etmek, kalite hayal kurmak, kalite doğru reklam yapmak, kalite kaliteli olmak için yüksek çaba harcamak istiyor. Ürün kalaloglarında sadece tasarımı ve reklamı için baktığım ürünler oldu.

Haber Röportaj ve Fotoğraf : Umut Kaşan Karabacılı- Şubat 2017

Ege İdea Dergi’de Yayınlanmıştır – ( İşini Aşkla Yapanlar- Kalite Aşkına )

We are having a conversation with Mustafa Bekar about the ‘’quality’’ He points: ‘’ I had my own construction company. After the dealership of Winsa for 4-5 years,i became also a producer of winsa outputs. We have been doing it for almost 17 years. After winsa, we started to sell SKS shutter systems’ products. Albert Genau is the firm that produce vitreous balkonies that have the best quality and, we developed our business under favour of working with them. Quality is really important in construction business.Our purpose is working with high quality not only in Didyma but in the whole Turkey. We also work with HUEPPE (a shower screen brand) brand which won 2015-2016 designing award, Vitra,produces bath cabinets and toilet bowls, and Artema, who produces bathtub faucet. I try and examine every product by myself before I sell it. Quality is so important for me. I have worked really hard to meet Didymians with the Pioneer and innovator brands and i’ll continue to work for the same purpose..’’

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.