SELMA YALLIKURT

 

Didim onun pidesini, çorbasını çok seviyor. Bu kadın hem usta, hem garson, hem de patron.

1986 Aydın Çine doğumlu. Evlenince gelmiş yerleşmiş Didim’e. Görücü usulü evlenmiş ama çok seviyor eşini, hiç toz kondurmuyor eşine. Bir kız bir erkek 2 çocuk annesi, pide ustası, iletişim ustası, sosyal medya canavarı, lezzet ustası, en önemlisi de işinin ustası ama hala bir yandan da babasının kızı. ‘ Sağımda babamın, solumda eşimin gücünü ve duasını hep hissettim, kendime de çok güveniyorum, yapamayacağım iş yoktur benim, Allahın izni ile onlar varken bana hiçbir şey olmaz.’ Diyor. Ortaokul mezunu olduğunu söylerken ‘ İstesem de okuyamadım işte ancak bu kadar başarılıyım, okusaydım da kim bilir neler yapardım? ’ diyecek kadar da kendine güveniyor, yüksek özgüven sahibi, güçlü, becerikli, girişimci, cesur ve kafasına koyduğunu yapan kadınlardan Bahçıvan Pide Salonu sahibi, işletmecisi aynı zamanda Ustası ‘Selma Yallıkurt’

Eşine yardım etsin, ev bütçesine katkısı olsun diye başlamış ama son bir yıldır kendi iş yerini açan bir patron olmuş. ‘ Bahçıvan Pide Salonunda bölgemizin meşhur pide ve çeşitlerini yaparak müşterilerime hizmet vermeye çalışıyorum. Çok istiyorlar diye başta kelle paça ve diğer çorba çeşitlerini de yapıyorum. Aynı evimde olduğu gibi son derece titiz bir çalışmayla her türlü hijyenik kurallara uyarak hizmet vermeye çalışıyorum. Her kesimin damak tadına hitap edebilecek kadar da iddialıyım,” diyor işini çok severek yapan pideleri ve çorbaları ile fark yaratan kahramanımız Selma hanım.

 • Çalışma hayatına nasıl başladınız Selma hanım?

Bir işi yaparken iyi gözlem yapıyorum. Ne işi yaparsam yapayım. Yapan nasıl yapıyor soruyorum, öğreniyorum, sonra ben de yapmaya çalışıyorum. Evlenene kadar yufkacıda çalıştım ama çok şey öğrendim orada. Evlenince eşimin Mavişehir’de küçük bir işletmesi vardı. Başlarda ona yardım ediyordum. Sonra yüksek sezonda pide yaparken ustaya yardım etmeye başladım. Sonra düşük sezonda ustasız kendim pide yapmaya başladım, sadece yüksek sezonda usta desteği almaya başladık. Sezonda yetiştiremem yapamam endişesi taşıyordum. Ama bir sezon çalışacak usta bulamayınca iş başa düştü. Yani usta bulamayınca ustalık yapmaya başladım.

 • İşletmeniz Bahçıvan Pide Didim’in en bilinen en sevilen lezzetlerini yapan bilindik lezzet duraklarından birisi. Didim’de bildiğimiz kadarı ile başka kadın pideci de yok? Siz de aslında oldukça da popülersiniz, bunu nasıl sağladınız? Nasıl çalışıyorsunuz?

Biliyor musun hiç parayla reklam yapmadım ben. Sağ olsunlar, gazeteci arkadaşlar beni farketti, onlara da kadın pide ustası ilginç geldi galiba ki bir iki haber yaptılar tanıyanımız arttı. Ama ben Facebook’dan hiç durmadan kendimi kendim tanıttım, anlattım. ‘Kadın ustadan pide yediniz mi?’ hep öyle şeyler yazdım…  Şu da bir gerçek ki benim pidelerimi, çorbalarımı çok sevmeseler istediğin haberi yap yaptır, istediğini yaz. Didim benim pidemi de çorbamı da sevdi. Gelen her müşterimi ellerim hamurlu bile olsa kendim karşılıyorum. Yoldan geçenler oluyor uzaktan selam verenler, onları bile ihmal etmem.  Aktif olarak Facebook’u da çok kullanıyorum. Buradan ocağın başından ve mekandan hiç ayrılamadığım için de tüm sosyalleşmem de telefon üzerinden oluyor. Şu telefonumun haline bakın. ( un ve hamur parçaları var ekranda ) çünkü elimden düşmez. Bakıyorum, yazıyorum sürekli her fırsatta. Anlatıyorum telefondan derdimi, işimi niyetimi. Nasıl ucuz da olsa pazardan hiç ezik domates almıyorum, nasıl ki kullandığım et, kıyma, pide harcı malzemesini seçerken çok hassasım, nasıl ki benim yeşilliklerim bana özel gelir, nasıl ki hakiki tereyağı kullanıyorum, nasıl ki doğal kaliteli malzeme ile pide yapıyorum,  işte bunları yazıyorum ben.

Selma Yallıkurt

Kendi kendime öğrendim Facebook’u. Ama şimdi şöyle ki, memlekette üzücü bir durum olmuşsa, bakın pidelerime nasıl da güzel pişti, bakın ben işimi nasıl da özenerek, hakkını vererek yapıyorum diyemiyorum. İşte o zaman ayıbıma gidiyor yazmıyorum o zamanlar ben de çünkü ben siyaset paylaşımları falan yapmam, da beğenmem de. Herkes gelsin yemek yesin, herkesi doyurayım ben. Hepimiz abi kardeşiz işte bir arada… Ben ekmeğimin peşindeyim. Ben Facebook’ta sadece işimi anlatıyorum, müşterilerime teşekkür ediyorum. Ben yazdıkça sağ olsunlar Didim de ilgi gösterdi. Bak o zaman da seviniyorum hoşuma gidiyor. ‘ Çok güzel doyduk, çok lezzetliydi, ellerine sağlık usta’  yazıyorlar ya bazen, işte tüm yorgunluğum kayboluyor. Hemen de beğeniyorum öyle yazılınca ( gülümsüyor ) Ama öğrendim artık Facebook’da kendi hesabımdan yapmıyorum paylaşım  ‘Baçivan Pide Salonunun hesabını kullanıyorum. Doğrusu öyleymiş. Doğru olan neyse onu yapalım, duyuralım da onu … neden cevap vermiyorsun demesinler ayıp olmasın insanlara. Başlarda işi öğrenirken çok pide yaktım, çok olmadı. Ama dürüstçe söyledim hep. Asla kendi yemeyeceğimi müşterime de vermedim.

 • Eşler genellikle telefonla çok vakit geçirdiklerinde kıskanır kadınları, eşiniz size destek oluyor mu genelde? Çalışırken ya da evde?

Eşimden Allah razı olsun bana çok destek oluyor. Biz 24 saat beraberiz. Kıskanmıyor hem kötü bir şey yapmıyorum ki telefonda bile pidecilik yapıyorum. O da bir iş gibi. Sipariş geldiği bile oluyor bazen. Şimdi bazı erkek müşterilerimiz geliyor ‘ Hanım bugün yemek yapamadı, temizlik günüydü ya da çok işi vardı’ diyor. Anlayamıyorum ben onu. Evet çalışan kadın olmak zor, yapamamıştır haklıdır da işte bana da evde yemek yok denmesi çok tuaf geliyor. Ben günde burada kaç kişiyi doyuruyorum. Gerçi sağ olsunlar yemek yapamıyorlarsa da hiç dert etmesinler. ( Gülüyor ) Benim eşim de bilir gece gündüz demem ben yorulmadan çalışıyorum. Müşterim de kadındı erkekti diye ayırmam. Hepsiyle sohbet ederim. Hal hatır sorarım. Hep de yan yanayız zaten eşimle, o yoksa da babam var yanımda. Bana da çok güvenirler kıskançlık olmaz bizde.  Başka sosyal hayatım yok ki benim telefon galiba tek sosyalleşme aracım diyebilirim. Gün arkadaşlarım ve çocuklarım bile buraya geliyorlar ben çıkamıyorum diye.

 • Siz pide görmekten sıkılmadınız mı? Bir de çorbanız da çok meşhur galiba sizin?

Ben de bazen sulu ev yemeğini özlüyorum. Börülce taze fasulye pişirsem dediğim de oluyor. Severim pideyi de artık lezzetini alamıyorum.  Ama bakın kelle paçayı isteyen olmasa pişirmem. Abla çorbanı içmeye geliyoruz diyorlar. Müdavimleri var. İstiyorlar diye pişiriyorum. Kelle paça çorbamı çok seviyorlar neden? Çünkü odun fırınında pişiriyorum eski usul. Geceden atarım fırına sabaha lime lime olur.Çok işi var inanın, zor çorba ama istiyor işte seviyor müşterilerim seveni çok diye pişiriyorum onu da ama bana kalsa yapmam ( gülüyor ) Bana komşularım bile evden çıkarken anahtarlarını bırakacak kadar güvenirler. Kendi işim istesem kapatır çıkarım ama başka yerde mutlu da olamıyorum. Seviyorum işimi de iş yerimi de hiç sıkılmadım.

 • İşinizde çalışırken en hassas olduğunuz konu nedir ?

Sağlıklı olsun, temiz olsun yemeklerim bir de lezzetli olsun. Bu üçünde iddialıyım çok hassasım. Ben tüm yeşillikleri sirkeli sularda bekletirim. Evimde kendi mutfağımda nasılsam, burada da öyleyim. Biz de yiyoruz aynı şeyleri, çocuklarım da burada yiyor. Öyle kötü malzeme ucuz diye sağlıksız malzeme de kullanmam. Eşim de sağ olsun ne diyorsam ne istiyorsam bulur alır gelir. Allah herkesin de gönlüne göre versin rızkını. Bizim işimiz hassas iş. Kul hakkına girecek iş yapmam ben. Özel günlerinde sadece kendi arkadaşlarım değil, diğer hanımlar da bende toplanmaya başladılar. Çünkü burası gerçekten aile işletmesi, ben varım eşim var, babam var. Diğer yardımcılarımız garsonumuz da kadın. Ben de kadınlarla çalışayım onlar kazansın istiyorum. Şimdi paket serviste de bir kadın çalışan olsa ne güzel olur, ben isterim de yok. Benden alışveriş yapan, bana destek olan esnaftan da alışverişimi yaparım.

 • Eşinle 7/24 dip dibe çalışmak zor olmuyor mu? İlişkiye zarar vermiyor mu?

Kolaylığı da oluyor zorluğu da. Çok özeniyorum akşam işten gelse de hayatım günün nasıl geçti diye sorsam? ( Gülüyor ) ya da bana hanım bugün ne yaptın dese eşim? görücü usulü evlendik biz ama Allah eşimden razı olsun. O zor tarafları kötü tarafları görmüyoruz biz. Bana gün gelir evde bile sen çok yorgunsun der yardımcı olur. Evde de işte de yardımcı olur. Ben de öyleyimdir ama…

 • Kadınların toplumsal sorunları var. Güç ve mevkii sahibi kadınlar zamanla savunma mekanizması geliştirerek erkeksi tavırlar sergiliyorlar ekleşiyorlar. Bu konuna neler düşünüyorsun? Yaşadığın zorluklar neler?

Kadın kadın gibi olsun. Kadınım çünkü ben, anneyim. Ben yeri geliyor vakit oluyor, yapıyorum makyajımı geçiyorum fırının başına. Müşterilerime olan saygımdan, kıyafetlerim kirli olmasın isterim.  Kabalaşmaya, erkekleşmeye değişmeye hiç gerek yok. Kadın vallahi erkekten daha güçlüdür. Yeter ki istesin yeter ki cesaret bulsun, korkmasın, sindirilmesin. Zorlukları olmaz olur mu ama sağ olsun babam da eşim de beni zorluklarda hiç yalnız bırakmadılar. Sadece çocuklarıma istediğim kadar gönlümce vakit ayıramıyorum.

 • Bir kadını kahraman yapan detaylar durumlar nelerdir ve bir kadında asla tahammül edemediğiniz durum ya da durumlar?

Namusuyla işini yapan, üreten, çalışan, çabalayan pes etmeyen her kadını takdir ederim. Ne kadınlar var. Duyuyorum, okuyorum, görüyorum, gurur duyuyorum ben de onlarla. Ama böyle cesareti olmayan, kendine inanmayan, korkak pısırık yapamam edemem diyen kadınlara kızıyorum. Ben okuyamadım ama okusaydım neler yapardım kim bilir. Oğluma da kızıma da hep tembih ederim. Yapamam demesinler. Her işi öğrensinler. Yapmasalar da bilsinler.

 • Dergimizi fırsat bulup okuyabildiniz mi ? idea dergi için neler söylemek istersiniz?

Doğrusu önce Facebook paylaşımlarınızdan sizi gördüm tanıdım Umut hanımcığım. Derginizi de sonra okudum merak edip baktım. Bir başka kadın işletmeci olarak da size belki ilk hayırlı olsun yazanlardan birisi de benimdir. Siz de çok güzel yapıyorsunuz bu işi. Derginizi de düzenli getiriyor dağıtan arkadaş sağ olsun. Söylüyorum müşterilerime de pideyi  beklerken bu dergiye bakın okuyun diyorum, bakıp okuyan da alıp götüren de oluyor.  Elinize sağlık her haber var. Kadın da kadına destek olmalı öncelikle. Sizin de Allah emeklerinizin karşılığını versin. Kim işini hakkıyla yapıyorsa rabbim karşılığını verir. Yolunuz açık olsun.

Selma Hanım’ın Pidelerinin tadıma bakmak isterseniz;

Bahçıvan Pide Salonu: 0 256 811 27 27 – 0 544 811 27 28
Bu özel ve keyifli sohbeti için İdea Dergi okuru olduğunu iyi bildiğimiz bizi seven ve yürekten destekleyen Selma Yalıkurt’a biz de çok teşekkür ederiz.

Röportaj : Umut Kaşan
Fotoğraf : Ege İdea Dergi

Röportaj Ege İdea Dergi’de Yayınlanmıştır. ( Kadın Kahramanlar – Selma YalLıkurt – Pide Ustası  ) 

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.