HEY GİDİ STİLİNİ SEVDİĞİM HEY!

‘Stil  sahibi  kadın’ı  bana  sorduklarında vereceğim  tek  cevap  Vogue  baş  editörü 69 yaşındaki Anna Wintour.Derginin ana teması kahraman kadınlar olunca stil sahibi kadınlara yer vermesek olmazdı.

Her  yıl  Oscar  töreninden  sonra  ertesi  gün  kırmızı  halının  şıkları-rüküşleri  konusunda  verir  veriştiririz, çok biliriz ya ondan. Kritikler hafta boyunca süre  dursun  stil  sahibi  olmak  öyle  bir şey değil. Her şeyden önce stil, bir şıklık yarışı  değil.  Pijamasının  altına  giydiği çorap,  yağmurlu  havada  seçtiği  şemsiye, denizden çıktıktan sonra üzerine ne geçirdiği,  markete  giderken  takılan  saç bandıdır mesela stil.Öyle kadınlar vardır ki, durup sadece bir gün sonralarını merak etmekle geçirirsiniz ömrünüzü. ‘Stil  sahibi  kadın’ı  bana  sorduklarında vereceğim  tek  cevap  Anna  Wintour.

PARIS, FRANCE – MARCH 03: Anna Wintour attends the Stella McCartney show as part of the Paris Fashion Week Womenswear Fall/Winter 2014-2015 on March 3, 2014 in Paris, France. (Photo by Marc Piasecki/WireImage)

29 yıldır  Birleşik  Devletler  Vogue’un  baş editörü olan Wintour’u stil sahibi yapan şey ise öncelikle elindeki güç. Onun ağzından çıkan tek sözle tasarımcılar  koleksiyonlarını  kimseye  göstermeden çöpe de atabilir. Bu da Wintour’u nasıl  ilham  kaynağı  yapmasın?  Dünyanın  en  büyük  ülkesindeki  modanın kutsal kitabı bu kadının ellerinde. “Kraliçelerin  kraliçesi”  şeklinde  seslenilen Anna  Wintour  tercihlerini  hep  klasik yaptığı için belki de eskimiyor. Buz gibi soğuk  tavrından  ve  kürkten  vazgeçemiyor. Alametifarikası ise delici bakışlarını sakladığı  büyük  güneş  gözlükleri  ve  hiç değiştirmediği Bob stili saçları. Trendleri  yaratıyor,  bazılarını  önceden  tahmin ediyor. Defilelerin gün ve saati onun gelişine göre ayarlanıyor. Ülkemizde ‘Şeytan  Marka  Giyer’  olarak  vizyona  giren Devil  Wears  Prada  filmine  ve  kitabına konu olmuş bu akrep kadını filmin galasına Prada giyip gidecek kadar da serin. Kraliyet mensuplarının dahi saygıda kusur etmediği 69 yaşındaki Anna Wintour hakkında ben susayım da stili konuşsun.

Taylan Efe Çeki – Ege İdea Dergi

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.