İsimleri Nereden Geliyor? Palabıyık Mevkii

İsimleri Nereden Geliyor? Palabıyık Mevkii

Biliyor muydunuz?

İsimleri Nereden Geliyor? Palabıyık Mevkii
Ali Gündoğan

Hüseyin Gündoğan isimli bundan tam 13 yıl önce vefat eden balıkçılık ve süngercilik yapan bıyıkları ile meşhur bir balıkçı vardı. Didim’in ilk süngercilerinden ve balıkçılarından palabıyıkları ile meşhur Hüseyin Gündoğan. Bugün Çamlık Mahallesi Palabıyık Mevkii olarak bilinen bölge de o zamanlar 65’li yıllarda tütün tarlası. Adının bu bölgeye verileceğinden habersiz bu tütün tarlasındaki arsasına apartman yapalım teklifi ile geliyor müteahhit. Nam’ı Palabıyık her çocuğuna bir ev düşünce anlaşıyor ve Palabıyık Apartmanı’nı yapıyor müteahhit. Tütün tarlalarının arasında tek olan 13 hane ve 7 dükkândan oluşan yeni bir apartman yapılıyor. Didim’in ilk apartmanlarından Palabıyık Apt. Bugün hayatta olan ve 5 çocuğundan biri olan Ali Gündoğan’dan aldığımız bilgiye göre; Bıyıkları ile meşhur süngerci / balıkçı Hüseyin’in bu yeni apartmana Palabıyık Apartmanı adını verdiği günden bu yana bu mevkiinin adı Palabıyık mevkii.

İsimleri Nereden Geliyor? Palabıyık Mevkii
Hüseyin Gündoğan ve Oğlu Ali Gündoğan

Babası gibi uzun yıllar balıkçılık ve süngercilik yapan ve bıyıkları oldukça gür olan Ali Gündoğan babası ile karıştırılmamak adına bugün bıyıklarını düzenli olarak kesiyor.  ‘ beni babamla karıştırmasınlar diye özellikle kesiyorum. Rahmetli babam bu eve Palabıyık Apt. adını verdiği günden bu yana yıllardır bu mevkii Palabıyık Mevkii’ olarak bilinir. Emlak ilanlarında Palabıyık mevkii olarak geçer. Evimiz ufak tefek tamirler dışında ilk yapıldığı gün gibi duruyor. Babam Didim’in ilk süngercisidir, ilk balıkçısıdır. Keşke halkın diline çoktan yerleşmiş bu alanın adı resmi olarak da kayıtlarda böyle geçse’ diyor.

Did you know?

There was a fisherman  who was famous with his mustache and died 13 years ago. The first fisherman of Didim and known with his “Handlebar Style” mustache ( Palabıyık ), Hüseyin Gündoğan. Region known today as Camlık neighbourhood, Palabıyık area, was all covered by  tobacco fields then,  in 1965.  One day a building contructor came with an offer to Palabıyık to build an apartment block in to his field and he had no idea one day this area will be called as his nickname, Palabıyık. He agreed with the contructor for 7 of 13 apartments for his 7 children and built the apartment. Between the tobacco fields, they built the first apartment which had 13 apartments and 7 offices.  One of the first buildings of Didim, Palabıyık building, according to his son,  Ali Gündoğan, this local had been called as palabıyık since Hüseyin Gündoğan named the building after his own nickname, ‘’Palabıyık’’

Ali Gündoğan, like his father, is a former  fisherman and he has a mustache like his father, but for the reason he doesnt want to be confused with his father, he shaves it regularly. He points, ‘’ I shave my mustache because i dont want people to be confused me  with my father.” Since the day my father named our building after his own nickname, this area has been called the same, Palabıyık. Our apartment is almost the same as its first times. My father was the first fisherman of Didim. I wish this name which the public already use for this area would be officially the name of it.’’

Bu özel bilgiye ulaşmamızda ve siz değerli okuyucularımıza ulaştırmada emeği ve destekleri bulunan Ergün Emlak‘ a tüm okuyucularımız adına teşekkür ederiz.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.