Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Aklı da fikri de olan EV!

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Dekor
Hann Yapı / Dekor

Didim Home Designer markası adına tasarımı ve dekorasyonu ile bambaşka keyifli olmuş bir eve doğru yoldayım. Yine birbirinden şık dekoratif ürünler ile tasarlanmış keyifli bir eve gideceğimden öyle çok eminim ki ama bir taraftan da aklım kendi evimd … bir türlü bitmek bilmeyen telefon görüşmelerinden birini yapıyorken ve öyle aceleyle çıktım ki evden, ya pencereyi kapatmadıysam!  Anahtarla kapıyı kilitlediğimden eminim ama anahtarı almadım galiba çünkü anahtarı da bulamıyorum! Yok yok komşularım benim bu yoğun tempo ile anahtarı kapıda bırakıp çıkmalarıma alışkın. Daha önce de başıma geldi anahtarı alırlar da( umuyorum komşum fark etsin bu durumu ) pencereleri kontrol etmezler, unuttuğum anahtar bile umurumda değil pencere açık kaldıysa her yer toz içinde kalacak. Salon havalansın diye pencereleri açmıştım ve kapayıp kapamadığımdan hiç emin de değilim. Evden böylesi aceleyle çıkarken elektrik düğmesini açık unutup eve geri döndüğümde evin yanan ışıklarını görüp eyvah demek hırsız beyle karşılaşacağım ne yapacağım ben şimdi eve girsem mi girmesem mi? paniği yaşadığım da çok olmuştur. Kışın klimayı açık unutup soğukta sıcacık eve girişim de çok keyifliydi taa ki elektrik faturası gelene kadar. Enerji çok kıymetli işte tüm bunları çözecek enerjim kalmayınca sabaha kadar açık tv, ışıklar ve gereksiz kullanımımla tek başıma 5 kişilik aileye gelen elektrik faturasını ödediğim de oluyor. Allahım geri de dönemeyiz ki bakıp kontrol etsem belki de kapattım boşuna endişeleniyorum, keşke evimi görebilme imkanım olsaydı telefonumda diye düşünüyorum içimden. Komşumu aramalıyım.

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Hayal kuruyorum ben de yol boyu… Ben odada olmadığımda ışığı ve klimayı kapayan ev yapsalar ya, ya da ben yokken de düzenli olarak havalanabilse ev ben unutsam da ev unutmasa, panjurlar kapılar kendiliğinden açılıp kapansa . Akıllı telefonumdan isteyince evde neler oluyor görebilsem.  Eve gelmeden önce evim ısınsa ya da serinlese. Bana sen çok yoruldun kahven hazır dese. Kapıyı ben yokken çalan komşularıma ‘şimdi yokum ama ben evdeyken yine gelin’ diye sürpriz video yollasam. Tabii ki durduk yere kurmuyorum bu hayali Didim Home Designer markasının temsilcisi Barış Aktaş Bey bana dekorasyon ve tasarımı ile başkalaşan gittiğimiz evin aklıllı bir ev olduğundan bahsediyor. Beni neyin beklediğinden gerçekten haberim yok. Aklım gerçekten kendi evimde…  İnsanın aklı evde kalınca işteki performansı da yarı yarıya düşüyormuş çünkü çevremdeki tüm detayları kaçırdım. Yemyeşil bir bahçesi olan, çiçekleri renk renk açmış bahçeli bir evin önünde duruyoruz.  Galiba Mavişehirdeyiz. Bizi Erdal Aktaş Bey’in misafir edeceğini öğreniyorum. Bu güne kadar Home Designer vasıtası ile misafir olduğumuz her evde Barış Aktaş ve Home Designer markası o kadar aileden birisi oluyor ki uzaktan akrabalık bağı olup olmadığını bile merak ediyor insan? Mutlaka soruyorum bunu Barış Beye. Her seferinde de tüm dostluğun dekorasyon ve tasarım fikirleri ile geliştiğini öğrenince de şaşırıyorum. Ama galiba bu kez yakın bir akrabasının evinde olmalıyız. Tabi benim aklım kendi evimdeydi ya dinleyemedim aradaki detayları kaçırdım muhtemelen şimdi sorsam da dinlemediğim anlaşılacak diye de sormuyorum. İnsan evden çıkınca aklının evde kalmaması lazım çok eminim.

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Ev sahibi olarak Erdal Aktaş bey karşılıyor bizi. Didim Home Designer’ın bu eve geldiği nasıl da belli. Masmavi havuzun kenarındaki, bahçe mobilya grubu gel otur haydi boş ver işi gücü, der gibi nasıl da yakışmış bahçeye. Kesin akraba hassasiyeti gözetmiş barış bey, bahçe böylesi şık olmuşsa evin için nasıldır acaba diyorum?  Evin içini görmek için sabırsızlanıyorum.

Son derece sade ve şık bir salon. Tüm o mobilyalar, orta sehpa, salonda yer kaplamamış da yer açmış gibi. Sadece bir şıklığı var evin. Orta sehpada zamanı durduran detayı çok seviyorum. İnsan evinde keyif alsın zaman dursun istiyor. Akıllı bir ev nasıl olur bilmiyorum emin değilim ama bu evin akıllıca dekore edildiğinden hiç şüphem yok. Bu arada öğreniyorum ki Barış bey’in akrabalık bağı da yokmuş Erdal bey ile olay soyadı benzerliğiymiş. Akraba torpili de değilmiş işte işlerini çok özenerek ve kendi evleriymiş gibi yapıyorlar,tüm gittiğimiz evlerde bu durumu yaşıyorum ,olay Home Designer müşteri ilişkisi yönetimi.

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Henüz bir sahibi yokmuş evin ama kim görse bu evi almak ister. Ev sahibi ben olsam ben de kolay kolay satamam. Aklı da var fikri de var bu evin.  Ahşap ne de güzel ayrı bir hava katıyor eve. Evin tüm teknolojik detaylarını gizlemiş öyle bir doğallaştırmış ve samimi bir hava katmış ki ahşap Home Designer bu konuda gerçekten çok başarılı. Renkler, tablolar tüm dekoratif objeler insana huzur veriyor. Bence kaliteli ürünler bile başlı başına evi güzelleştiriyor. Öğreniyorum ki ev sahiden akıllı. Didim’in sayılı akıllı evlerinden birindeyim. Eve gelmeden ortamı ısıtıp soğutabiliyormuş ortamı. Telefonun yanındaysa evin de yanında demekmiş.  Ev sahipliği yapan Erdal Bey ve Deniz Bey’den müsaade isteyip evi keşfetmeye çıkıyorum. Ortada elektrik süpürgesi hortumu var ama süpürgenin kendisi yok.  Unutkanlıkta beni de geçenler var hortumlar burada ama süpürgesini unutmuşlar derken ev sahibimiz Erdal bey bana izzah ediyor merkezi süpürge sistemini.

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Diğer akıllı evlerde de olduğu gibi merkezi elektrikli süpürge sistemi ile taşınabilir elektrikli süpürgeler olmadan her katta bulunan stratejik olarak konumlandırılan basit bir soket ile temizlik yapılıyormuş bu akıllı evde. Yani elektrikli süpürgenin güç ünitesini ve toz haznesini yanınızda taşımak önce evi sonra da makinayı temizlemek gibi derdinizin olmadığı gibi dibinizde o uğultuyu çekmek zorunda değilsiniz. Dolayısıyla, taşınabilir elektrikli süpürgenin yaydığı gürültüden ve toz haznesinden sızan toz zerrelerinden de korunmuş olup, sağlığınızı da düşünüyormuş bu ev. Şimdi duvarlardan birinde sst işareti yapan ve ihtiyaç anında fırlayıp gelip tansiyon ölçen hemşire tablosu da göreceğim diye bekliyorum. Kim elektrik süpürgesi hortumunu mikrofon yapmadı ki ama böylesi akıllı bir evdeyseniz içinizden şarkılar söylemek geliyor.

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Dekorasyonun incelikli keyif veren detayları bile akıllı evde bir başka. Öğreniyorum ki Bir evin akıllı sıfatını alabilmesi için, birbiri ile haberleşebilen ve uyum içinde çalışabilen aydınlatmalar, perdeler – panjurlar, televizyonlar, klimalar, müzik sistemleri, vb. gibi tüm elektirikli aletlerin tek bir kumanda ve-veya internet üzerinden kontrol edebilen sisteme sahip olması gerekiyormuş.

Banyo ve lavaboda açık unuttuğunuz musluklarınızı sizin yerinize su taşkını önleyici sensörler  kapatıyor, sabah şu saatte çayım ya da kahvem  hazır olsun diyorsun oluyor, beni güneşin ilk ışıkları uyandırsın şu saatte perdelerim açılsın diyorsun istediğinde açıyor istediğinde kapıyor ev sizi güne güzel hazırlıyor en kötü günü bile güzel ve keyifli kapatıyorsa o ev aklıllıymış.

 • Siz evde yokken oluşabilecek herhangi bir güvenlik uyarısını haber verir ve sisteminize uzaktan bağlanıp evde bulunan kameralarla evinizi canlı olarak izlemenize olanak sağlar,
 • Evinizi siz yokken havalandırabilir,
 • Tek bir noktadan evdeki tüm ışıkları (dışarıdaki ışık seviyesine de bağlı olarak) kontrol edebilir,
 • Hava kararınca perdeleri çekebilir,
 • Oda da olmadığınızda ışığı ve klimayı kapatabilir,
 • Topraktaki nem durumuna göre gerekirse bahçenizi bile sulayabilir,
 • Unutttuğunuz takdirde ütünün bağlı olduğu prizin elektriğini kesebilir,
 • Güvenlik amaçlı olarak, programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir, ya da TV’yi açıp kanalları değiştirip, geri kapatabilir.
 • Bu sistem ile daha bir çok senaryo programlayabilir, aynı zamanda da kontrol etmek istediğiniz klima, otomatik perdeler, vanalar, ses ve görüntü sistemlerini, sistemin dokunmatik kontrol paneli ile kişiselleştirebilirmişsiniz.

 

Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!
Hann Yapı / Bu Evin Aklı da Var Fikri de Var!

Böylesine akıllı evlerde yaşamak keyifli ve konforlu olduğu kadar, benim gibi evden çıktığında aklı evde kalanların endişesini telaşını ve acaba diyen soru işaretlerini tek bir çırpıda siliyor.

Tüm bu sorunları çözen bu evde insan ister istemezde tasarruf yapıyor ve bir o kadarda çevreci oluyor.

 

Düşündüm de aslında hayatı kolaylaştıran, çevreci ve tasarruflu bu akıllı evler insana zaman da kazandırıyor. Şimdi ben hiç zaman kaybetmeden tekrar komşumu aramalıyım diye geçiriyorum içimden. Umuyorum ki evde her şey yolundadır.

Tüm bu otomatik sistemler bir eve akıl verse de kalite sadelik ve şıklığın hakim olduğu, keyifle dekore edilmiş bu akıllı eve de Home Designer ruh katmış. Tüm o ince detaylar, tablolar, renklerin uyumu, dekoratif objelerin sağladığı sıcaklık, insanda sen özelsin hissi yaratıyor. Sizi sizin kadar çok seven biriyle, sizi sizden daha çok seven bir evde keyifle oturmak da akılı insanların işi olsa gerek.

Aklı teknolojiden fikri Home Designer’dan olan bu evleri sizlerin de yakından keşfetmeniz dileğiyle…

Haber / Umut Kaşan Karabacılı / Mayıs – Didim
Fotoğraf : Nurlan Tahirli

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.