MERAL KAFTANCI ( MAKE UP TRAİNER )

‘Makyaj nasıl yapılır?’ ya da “ Doğru makyaj nasıl yapılır?” sorusunun bin farklı cevabı vardır. Ama bin kişiye de sorsak “Sağlıklı ve doğal makyaj” daima tercih sebebidir.  Meral Kaftancı makyaj konusunda uzman ve de gerçek bir sanatçı. Onu tanıdığınıza ve sizlerle tanıştırdığımıza çok memnun olacaksınız.

İnternet ve sosyal medya mecralarında güzellik ve makyaj videoları izlenme rekorları kırıyor. Makyaj yapma ve kişisel bakım ürünlerini kullanma yaşı çok düşerken ürün çeşitliliği ise çok arttı. Artık hemen hemen her sokakta bir güzellik merkezine rastlamak ve bir uzmandan nasihat dinlemek mümkün. Günümüzde gerek iş hayatında gerek sosyal yaşam dengelerinde kişilerin kendilerine ve de kişisel bakımlarına çok daha özen göstermeleri gerekiyor. Güzellik ve makyaj sadece kadınlar için değil artık erkeklerin de çok daha bilgili ve ilgili oldukları bir alan.

Özellikle şov, sahne ve moda dünyasında modellere, oyunculara, sunuculara ve de tabii ki diğer konuklara yapılan özel çekimlerden önce gerekli makyajı yapan kişidir Make- Up Artist.

Ortaya çıkacak fotoğraflar kusursuz olmalıdır. Hem gerekli estetik durumu sağlamak, hem de görüntüdeki olası patlamaları engellemek için özel değişiklikler yapar.

Özgün bir hikâye yaratmanın ve bir duyguyu bir fotoğraf ya da bir sunumda iletebilmenin en iyi yolu, özenle seçilmiş birçok unsuru bir arada kullanarak görsel bir kompozisyon oluşturmaktır.

Yaratıcı bakış açısı, stil ve fotoğraf ilişkisiyle görsel bir hikâye yaratmanızı sağlayacak bu programda, dergilerden, televizyona, katalogdan, defilelere ise styling’in dokunduğu her alanda güçlü bir imaj yaratmasını sağlar. “Stying” denilen bu kavramda günümüzün olmazsa olmazı bu komposizyonu yaratmak gerçek bir imaj ortaya koymak tecrübe, vizyon, bakış açısı, durum tespiti ve de daha pek çok unsurun bir araya gelmesi ile oluşur.

Senden yeni ve estetik daha özel bambaşka bir sen yaratacak olan bir bir çift el ve bir çift göz eğer Meral Kaftancı’da olduğu gibi bir bedende ise de yani bu kişi Make- Up Artist ve Styling yapıyorsa da bu hizmet alan için her anlamda avantajdır.

 • Sevgili Meral Kaftancı seni çok kısaca tanımak istiyoruz.  1970 İzmir doğumluyum. Sanatın içinde büyümemekle birlikte, sanatı küçük yaştan itibaren içinde hissedip gençliğe adım attığı dönemlerde bu coşkun isteği bastıramayıp önce el sanatlarıyla, devamında da resimle ilgilenmeye başladım. Kara kalem çalışmalardan renklerle çalışmaya geçiş yaptıktan sonra tuvalini insan yüzü ve vücudu olarak seçtim. Bu seçimimle birlikte elbette çeşitli eğitimler almaya alanında yetkin ve uzman olmaya karar verdim. O günlerde bu eğitimleri Türkiye’de almak şimdiki kadar kolay da değildi haliyle yurt dışında da eğitimler aldım. Makeup, Body Painting, Effect Makeup branşlarında gerekli tüm eğitimleri tamamladım diyebilirim. Zaman içerisinde mesleğimde başarılı performanslar sergiledikçe, kişisel tecrübeler edindikçe ve elbette olgunlaştıkça, benim bilgi ve deyimlerimi paylaşmak, bu işi öğrenmek isteyen kişilerle de paylaştım ve de öğrenciler yetiştirmeye başladım. Aktif olarak makyaj sanatçılığı ve eğitmenlik yapmaya devam ediyorum.
 • Zor bir sektörde hizmet veriyorsun. Güzellik senin için ne ifade ediyor? Başarıya giden yolda sen neler görüyorsun?  Sevgili Umut kolay iş mi var? ( Gülüyor) Her sektörün, her işin kendince zorlukları güçlükleri ama bir o kadar da keyfi ve mutluluğu vardır. Haliyle bizim işimiz de hiç kolay değil. Ama hemen söylemeliyim ki işimi çok seviyorum ve severek yapıyorum. Başarıya ulaşmak için ne mi yapmak gerekir? Önce başarıyı hedeflemek bir hedef belirlemek, sonra planlama yapmak ve sabırla tükenmeden, bıkmadan yorulmadan çalışmak gerekir. Bu yolda sadece cildimiz kırışmıyor, o çizgiler o kaz ayakları gibi ruhumuzda da derin çatlaklar çizgiler oluşuyor. Başarıya giden yolda sen neler mi görüyorum? İşte tüm bunları yaparken, daha başarılı olmaya çabalarken kararlı, hoşgörülü ve paylaşımcı olmayı bilmek bizi başarıya daha çok yaklaştırır. Benim için de en önemli kriter, kişilerin sabırla didindiği, yıprandığı ve yorulduğu bu yolda, kendileri olmaları, hırslarına yenilmeden kendi olarak kalabilmeleridir.

Güzellik algısı da kişiden kişiye değişir. Sadece gözün gördüğü dış güzelliği değerlendirmek de güzelliğin kaynağı olan kişiyi es geçmektir. Mevlana’nın şu sözünü çok severim “İnsan gözdür, görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa, değeri o kadardır.”  Hayatta sadece görsel güzelliği hedeflerseniz aldığınız da sadece görüntü olur. Kısaca benim için güzellik görüntüde değildir. Güzellik görüştedir, güzellik bakıştadır, güzellik kalptedir.

 • Sence neden örnek ikonlar daha çok yurtdışından bize pazarlanıyor. Biz neden özgün işler ortaya koyamıyoruz?  Şimdi şaşırabilirsin ama ben aslında ikon kavramına da insanların ikonlaştırılmasına da karşıyım. Ama maalesef ki böyle bir kavram var.  İkonlardan hoşlanmasam da bizde bu tanımlamaya uyan, ikonlaşan birileri de var mı? Bilmiyorum. Zaten olsa da Türkiye’de hiç kimse o kişiyi takdir edip, ikon olmaya layık da görmez ( Gülüyor ) Çünkü bizim toplumumuzda Batı hayranlığı var.  Bu yüzden de zeminde yapılan işlerin batı etkisinde olması ya da taklit olması da çok normal.
 • Herkes senden imaj ve makyaj danışmanlığı hizmeti alabilir mi?  Artık imaj danışmanlığı yapmıyorum. Makyaj için herkese hizmet veriyorum.
 • Özellikle sosyal medyanın baskın gücü ile bazı kişilerin starlaşması ya da insanların, kişilerin kendini starlarlaştırması hakkında neler söylemek istersin?  Maalesef günümüzde sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası haliyle sosyal medya ve fenomenleri de inanılmaz yükselişteler. Hal böyleyken istemesek bile bir parçamız sosyal medyanın içinde. Ben bu konuda biraz daha kuralcıyım. İşimin bir parçası dahi olsa çok seçici olmaya çalışıyorum. Kişilerin de kendi seçimlerini yaparken, tanınmışlığına, popülaritesine değil de işinin kalitesine, kişinin yeteneğine, deneyimlerine, eğitimine bakarak kendi starlarını yaratmalarını tavsiye ederim.
 • Özellikle Ceo’lar, işveren statüsünde çalışan müdürler, iş adamları müteahhitler ya da sanatçılar hatta sıradan işleri yapan kişiler bile artık profosyonel fotoğraf çekimine ve tanıtım argümanlarına kendilerini şık ve doğru ifade etmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyorlar. İnşaat emlak ana teması yayını olduğu için özellikle sormak istiyorum. İş adamlarını şık buluyor musun? Kimleri şık buluyorsun?  Aslında işim gereği ben iş kadınları ile daha çok ilgileniyorum. Evet iş dünyasında şık bulduğum iş adamları da var tabii ki. Ali Koç, Cem Boyner, Sadettin Saran bence çok başarılı tercihler yapan iş adamlarından. Onları çeşitli farklı platformlarda ve durumlarda hep özenli bir şıklık içerisinde görüyorum, kibar ve sade bir şıklık içerisindeler. Takım elbise giymek iş dünyasında bir kural gibi görünse de bazı şeylerin aşılması ve değişmesi gerektiğini de düşünüyorum. Mesela bazı genç iş adamlarını daha yaşlarına uygun, daha spor giysiler içerisinde görmeyi arzu ederim.
 • Makyaj yapma yaşı da düştü. Genç kızlar ya da artık beyler bile makyaj yapıyorlar. Belki söyleyeceklerin onlar için yönlendirici de olur ama öncelikle kadınlar neden makyaj yapar ? Kadınlar neden mi makyaj yapar? Tabii ki güzelleşmek için. (Gülüyor) Çünkü makyaj kadının öz güveni arttıran gizli bir silahtır ama elbette kişiden kişiye değişen başka sebepleri de var.

Mesela karşı cins tarafından fark edilme isteği ya da hemcinslerine karşı daha güzel görünmek için yani rekabet isteği gibi çeşitli farklı sebepleri olsa da işin aslı kadınlar sadece ve sade kendini daha iyi hissetmek için, mutlu olmak için makyaj yaparlar. İnsanın kendini güzel görmesi inanın en çok kişinin kendisini mutlu eder.

Evet çok erken yaşta, çok genç yüzler maalesef ki renkli kozmetik ile iç içe. Makyaj yapmak benim mesleğim olmasına rağmen, ben olabildiğince doğal olmaya çalışıyorum.  Oysa gençlerin birçoğu böyle düşünmüyor. Benim de gençlere tavsiyem şudur ki, ciltlerine çok iyi baksınlar. Sağlıklı, ışıl ışıl bir cilt, gülen bir yüz, en güzel makyajdır.

Ama illa kozmetik desteği istiyorlarsa yani illa bir şeyler kullanmaları gerekiyorsa da BB krem, rimel ve allık onlar için son derece yeterli olacaktır.  Erkekler için de aynı şey geçerli. Kişisel temizliklerine dikkat edip, ciltlerine iyi bakmaları erkekler için de son derece yeterli olacaktır

 • Ege İdea Dergi okurları için bundan böyle dergimizin her sayısında size yer vermeyi moda ve güzellik estetik yönlendirici bilgilerinizi paylaşmayı çok arzu ederiz. Bu bir tekliftir Meral Hanım.

Çok teşekkür ederim Umut. Ben de bu teklifi keyifle kabul eder bundan böyle Ege İdea Dergi  okurlarıyla keyifle bilgi ve deneyimlerimi paylaşmayı çok isterim. Teşekkür ederim. Asıl bize zaman ayırdığın ve keyifli bu sohbet için biz sana çok teşekkür ederiz. Aramıza hoş geldin.

Röportaj / Umut Kaşan / Ege İdea Dergi ( Aralık 2019 / İzmir )
Fotoğraf : Stüdyo Quartet ( Hasan İskeçeli / Birgi Tekşal / Veli Sert / Ayşegül Altınparmak )

Bu haberi  sesli dergi formatında dinlemek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. ( Bu okumayı yapan @didim_jet_sosyete ‘ye çok teşekkür ederiz.)

 

Bu röportajı sesli dergi formatında dinlemek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. ( Bu okumayı yapan @didim_jet_sosyete ye çok teşekkür ederiz.)

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.