Fark Yaratanlar ‘ Vedat Demirhan ’

Biz de çoğu Didimli gibi sizi iyi tanıyoruz Vedat Hocam ama siz bize kendinizi nasıl tanıtırsınız ?  

10.10. 1970 Rize doğumluyum. Çocukluk yaşlarımda müzikle tanıştım. Müzik ve halk oyunlarıyla yoğrulmuş tipik bir Karadeniz çocuğuyum. Tam 17 yıl halk oyunları oynadım, çok genç yaşta konsolosluğa bağlı bir dernekte halkoyunları eğitmenliği yaptım. Türk Halk Müziği yarışmasında Rize merkezde il birinciliğim var. O yıllarda çok sevilen ve bilinen Grup Mimoza ve grup Genç Anadolu müzik gruplarını kurdum ve solistliğini yaptım. Karadeniz Bölgesinde en genç jüri üyeliği sertifika sahibi oldum. Didim’e geldiğim günden bu yana ben de Didimli oldum. Ailemizde hep sanat oldu eşim resim öğretmenidir. Didim’e geldiğim ilk yıllarda hobi olarak arkadaş ortamlarında rakıya eşlik etmek için çaldım söyledim. Bulunduğumuz masa gittikçe kalabalıklaştı. Gün geldi halk konserlerinde ile gün geldi istek üzerine çaldım söyledim. Benim hayatımda hep müzik oldu hep de olacak. Tüm bunların yanında Didim Belediyesi Kültür sanat Atölyesi kurucularından olup bu özel atölyenin müzik eğitmenlerinden biriyim.

Bize Didim Belediyesi Kültür Sanat Atölyesinde yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Benim bir hayalim vardı. Didim’de konservatuar açmak. Hala bu hayali kurarım. Sanata eğilimli, müziğe yetenekli çocuklarımızın okullarımızda yeterince değerlendirilmediğini düşünüyorum. Çok yetenekli çocuklarımız var. Toplumumuzun ve Didim’in de daha çok sanata daha çok sanatçıya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu fikrimi ve projemi Belediye Başkanımız Sn A. Deniz Atabay ile ilk paylaştığımda kendisi ki göreve gelir gelmez yaptığı ilk işlerden birisidir, projeyi ve bu fikri hemen kabul ederek ekibine verdiği bir talimatla ve bence de Deniz Başkan’ın en önemli icraatlarından olan Didim Belediyesi Kültür Sanat Atölyesi’ni heyecanla kurduk. Küçük bir ekiptik ama büyük bir iş başararak 100 e yakın öğrenciye ücretsiz resim bağlama gitar ve saz ve heykel eğitimleri verildi. O atölyeye gitmek ve eğitim vermek bana ruhuma ne kadar iyi geldiyse öğrencilerimize de o kadar iyi geliyordu. Gitar Eğitmenimiz Erdal Duman, o günlerde Resim Eğitmenimiz Eşim Belgin ve Heykeltıraş arkadaşımız Ekim ile büyük bir özveri ve çaba ile Didim Belediyesinin de katkıları ile Didim Merkezde bulunan eski ve köhne bir binayı çok amaçlı bir Kültür Sanat Atölyesine dönüştürdük. Ellerimizle duvarlara rengarenk resimler yaptık. Çocuklar da eğitimlerinin ilk ve en zorlayıcı günlerinde sıkılmasınlar diye kendi kızım kendi oğlum gibi gördüğüm her öğrencime zaman zaman çikolatalarla ödüllendirdiğim, onlarla oyunlar oynadığım oldu. Şimdi hepsi sazına enstrümanına istediği sesi verir nota bilir hayat bakışları güzeldir.

Vedat hocam sanıyorum ki sadece Didim merkezle kalmadı Kültür Sanat Atölyeleri

Doğrudur. İlk yıl ücretsiz eğitimlerimiz sadece Didim’deydi ama zamanla Deniz başkanımızın da bize inanması sayesindedir ki Akbük Kültür Sanat Atölyesi daha sonra Akyeniköy Kültür Sanat Atölyesini açtık. Haftanın belirli günleri düzenli olarak öğrencilerimize eğitimler verdik.  Köylerde açtığımız ücretsiz müzik kurslarımıza katılan öğrencilerin enstrümanlarını sazlarını ve bağlamalarını bizzat başkanımız kendisi hediye ederek destek oldu. Köy hayatı içerisinde şehirlerde olduğu kadar fırsat ve aktivite bulamayan öğrencilerimizin mutluluğu ve ailelerinden gelen teşekkürler bize hep moral ve motivasyon kaynağı oldu.

Sadece bağlama ve gitar çalmayı öğretmedik.

Bilinenin aksine sanatla uğraşan resim yapan müzik yapan şarkı türkü söyleyen çocukların bu sayede tüm ders başarılarının da olumlu anlamda değiştiğini biliyoruz. Öğrencilerimin hepsini kendi evladım gibi sever sayarım. Her türlü problemlerinde onların yanında olmak için çırpınırım. İyi insan olmaları paylaşmaları ve kendilerini doğru ifade etmeleri için destek olduk. Umuyorum ki Didim’den de bir sezen Aksu yetiştirmiş olalım bilmeden belki de bir Neşet yetişiyor kendi kendine bağlama çalışıyordur tatilinde şimdi. Faydamız dokunduysa ne mutlu bize.

Çocuklarımız motive olsun kurslarımıza olan ilgi artsın gençlerimizi de kazanalım diye Didim Belediyesi Amatör Türk Halk Müziği Yarışması projesini sunduk Başkanımıza. Çok da başarılı iki yarışma geçirdik. Umuyorum ki devamı gelir ve bu organizasyon büyüyerek devam eder. Gençlerimizin türkü söylemesini kendi kültürlerine ait ezgileri hatırlamasını ve yöresel değerleri ön plana çıkarmayı hedefladik ve büyük ölçüde başardık. Mutluluk duyuyorum. Didim’de müzik adına sanat adına yapılan tüm işlere sonsuz destek olmak katkı sunmak isterim.  Yılda en az iki defa ücretsiz halk konseri yapmaya gayret ettim. Önceki yönetim de şuanki yönetim de hep destek olmuşturlar. Bu vesile ile destek verenlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Konserlerimin her birinin teması farklıydı. Bana karadeniz türküleri çok yakışır ama biz kimi zaman Pir Sultan Abdal’ı andık anlattık, kimi zaman Ahmet’in türkülerini hep bir ağızdan söyledik. Yeti geldi birlikte horon da teptik yeri geldi halay da çektik.

Didim tarihler boyu barış şehri olmuştur. Her etnik kökenden kardeşimiz arkadaşımız vardır ve de olacaktır bizim Didim’de. Biz bu şehirde bir arada huzur içinde yaşarız çünkü birlikte horon tepip birlikte halay çekenler daha da iyi bilir barışı kardeşliği huzuru. Ben aynı zamanda esnaflık da yaparım. Yaptığım hiçbir etkinlik ya da eğitimde gelir elde etme para kazanma kaygım olmadı benim. Ama bu işlerin kendi işlerimi engellediği çok olmuştur. Sıkıntı yok kaybolan para olsun. Bizde de böyle olsun. Yeter ki bir çocuk bana ben de bağlama öğrenmek istiyorum desin ben de çalıp söylemek istiyorum desin bu yeter benim tüm iş planımı değiştirmeme. Yeter ki köylü kentli çocukların ortak dili müzik olsun sanat olsun.

Vedat hocam bundan sonrası ya da bugünlerde üzerinde çalıştığınız bir proje ya da oluşum var mıdır ?

Ben sürekli çocuklarımız için daha da ne yapabiliriz diye düşünürüm. Ben de Didim’de iki çocuk yetiştiriyorum. Şu günlerde çocuk korosu fikrimizi ve projemizi paylaştık Belediye Başkanımızla. Yine ve her zaman olduğu gibi projemize destek olacağı sözü verdi. “ Didim Belediyesi Çocuk Korosu ” projesi beni oldukça heyecanlandırıyor. Olabildiğince en düşük maliyetlerle oluşturduğumuz böylesi projelere Belediyemizin desteği ve katkısı bizim için çok anlamlı ve önemli. Ben de sanata ve sanat eğitimine güzel projelere sağladıkları katkı ve destekleri için Didim Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.

Sanatçımız Vedat Demirhan’a bu güzel söyleşi için Didimli çocuklar için gösterdiği çabaya, emeğe ve sanat adına yaptığı tüm güzel işler için biz de kendisine çok teşekkür ediyoruz.

HABER / RÖPORTAJ: Umut Kaşan = ( Nüans Dergisinde yayınlanmıştır ) 08.06.2016 / Didim
FOTOĞRAF: Erdem Özden

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.