Fahiş Kira Artışında 1- 3 Yıl Arası Hapis Cezası Yolda

Kiracı ve ev sahiplerini ilgilendiren yeni dönem başlıyor. Hükümet kiracıları korumak adına kiracısından yasal oranın üzerinde kira artışı isteyen ev sahibini, tutuklu yargılanmak üzere hapis cezası getirmeye hazırlanıyor.

KİRA ARTIŞINDA YENİ DÜZENLEME
KİRA ARTIŞINDA YENİ DÜZENLEME

Geçtiğimiz yıl kira fiyatlarında yaşanan aşırı artışlar, kiracıları ve ev sahiplerini karşı karşıya getirmiş, bu durum kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Hızla artan kira bedelleri ev sahibi-kiracı ilişkilerinde büyük sorunlara yol açtı. Zam konusunda anlaşamayanlar, tahliye isteyenler mahkemenin yolunu tuttu. Yapılan düzenleme ile yasal kira artışına 25 zam sınırı getirilmişti. Gözler torba yasadan çıkacak yeni düzenlemede. Düzenleme henüz yasalaşmadığı için yeni uygulamalar dâhil yeni tarih ve zam oranı henüz netleşmedi. Torba yasa ile geçecek yeni düzenlemenin edinebildiğimiz detayları şöyle;

FAHİŞ KİRA ARTIŞINDA 1- 3 YIL ARASI HAPİS CEZASI YOLDA

Yeni kira düzenlemesi ile sadece zam oranı değil daha sert yaptırımlar da planlanıyor. Evini piyasa rayicinin üzerinde fahiş fiyata kiraya veren ev sahiplerinin 1-3 yıl hapisle yargılanması da bekleniyor. Yeni düzenleme ile özellikle kira geliri ile geçinen, ya da evini kiraya verip başka bir evde kiracı olanlar sınırlama nedeniyle yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için her iki tarafın da korunması gündemde.

KİRA ARTIŞINDA YENİ DÜZENLEME
KİRA ARTIŞINDA YENİ DÜZENLEME

ÇÖZÜMÜ ARABULUCULAR BULACAK

Ev sahipleri ile kiracılar arasında artık ölümlü kavgalar da yaşanıyor. Kiracı ve mülk sahipleri için arabuluculuk sistemi de torba yasa ile yakında devreye girecek. Ev sahibi kiracı davalarında yığılan taleplerle dava yükü artarken, sonuç için öngörülen süreler 3 yıla ulaştı. İşte bu sorunun da çözümü için yapılan arabuluculuk düzenlemesi 1 Eylül’de devreye girecek. Bu tarihten sonra bir mal sahibi veya kiracı, dava açmak istediğinde arabulucuya başvurmadan doğrudan dava açamayacak. Arabulucu ile tarafların anlaşamaması halinde dava yoluna gidilecek.

EV SAHİPLERİ İSE YASAL ZAM ORANI OLAN % 25’E İTİRAZ EDİYOR

KİRA ARTIŞINDA YENİ DÜZENLEME
KİRA ARTIŞINDA YENİ DÜZENLEME

Ev sahipleri de yasal kira artışı olan %25 e itiraz ederken  %25 kira artışı ev sahibine haksızlıktır! TEFE /TUFE oranında artış istiyoruz, enflasyonun cezasını ev sahiplerine yüklemeyin derken, ikinci bir yüzde 25 yaşanan mağduriyeti arttırır diyorlar.

28. yasama döneminde mecliste gündeme gelecek konular arasında bulunan kira artışında sınırlamaların yanı sıra emeklilik, maaş artışları, asgari ücret, ev kadınlarının emeklilik imkanı, gençlere yönelik düzenlemeler, memurlara kira yardımı gibi birçok önemli konu Hükümetin meclise getirilecek ilk düzenlemeler arasında yer alıyor.

Umut Kaşan / Ege idea Dergi  (Didim 2023)

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.