EMİTT TURİZM FUARI – 2017

 

Emitt-2017- Ege İdea Dergi- Umut Kaşan

26-29 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan, Türkiye ve dünya turizm sektörünü aynı platformda bir araya getiren ve sektörün en önemli uluslararası buluşma noktası Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı olan EMITT Turizm Fuarı 22 yıldır turizm sektörüne yeni işbirliği ve fırsatlar sunan turizm zirvesidir.

EMİTT fuar kataloğunda Didim Turizm Altyapı Hizmet birliği olarak yerini alan Türkiye’nin en önemli ve en güzel turistik bölgelerinden olan ilçemiz Didim ‘EN GÜZEL GÖKYÜZÜ ALTINDAKİ EN GÜZEL YERYÜZÜ’ sloganı ile kendi Didim standında tanıtıldı.

EMİTTE KİMLER VARDI ve HANGİ ÜLKELER KENDİNİ TANITTI?
Yerli ve yabancı turizm sektörünün önde gelen firmaları ve kuruluşları, bölgesel ve ulusal turizm kuruluşları, konaklama tesisleri, oteller, seyahat acenteleri, tur operatörleri, Hava yolları ve ulaştırma firmaları, kiralama sistemleri, ödeme sistemleri, yazılım firmaları, sigorta firmaları vs.  EMITT süresince katılımcı firmalar tarafından hazırlanan çeşitli sahne gösterileri ve stant etkinlikleri ilgiyle izlendi, çekiliş ve kura ile verilen hediyeler ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi.

12 ayrı salonda, 5.000 kurum ve kuruluşun yer aldığı Emitt 2017’de 80 ülke 685 firma katılımcı olarak yer aldı.

Japonya, Kırgızistan, Nepal, Kosova ve Mauritius’un ilk kez katıldığı Emitt’te  Almanya, Azerbaycan, B.A.E, Bahreyn, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık, Bosna – Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Etiyopya, Filipinler, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, İran, İsrail, İtalya, Kuzey Kıbrıs, Kırgızistan, Kosova, Küba, Lübnan, Makedonya, Maldivler, Malta, Mauritius, Meksika, Mısır, Moğalistan, Moldova, Nepal, Özbekistan, Peru, Rusya, Seyşeller, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan,  Tanzanya, Tayland, Tunus, Ürdün, Vietnam, Yunanistan’ın birbirinden renkli ve ilginç tanıtım standları vardı.

EMİTT’TE YEREL YÖNETİMLERDEN KİMLER KONUŞMACI OLARAK KENDİNİ ANLATTI?

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT; fuar boyunca devam eden “Turizmde Yeni Hedefler ve Stratejiler”, ”Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler “ başlıklı panellerle turizm sektörüne bilgi akışı sağladı.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT2017’de fuar kapsamında düzenlenen ilk panel “Turizmde Yeni Hedefler ve Stratejiler” başlığıyla gerçekleşti TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi ve fahri hemşehrimiz Hüseyin Baraner, DRV Başkanı Norbert Fiebig ve HOTREC Başkanı Susanne Kraus Winkler ağırlandı.

 • Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler panelinde  konuşmacı olarak yer aldılar.
 • Ziyaretçilerin %74’i genel olarak fuardan memnun ayrıldıklarını belirtti.
 • Ziyaretçilerin %94’ü seneye fuarı ziyaret edeceklerini belirtti.
 • EMITT 46.670 ziyaretçiyi ağırladı.
 • 55 ülkeden 450 tur operatörü ağırlandı
 • Ziyaretçiler Türkiye’nin 81 ilinden 200’ün üzerindeki tatil noktalarını inceleme fırsatı da buldu

2016 TURİZM İSTATİSTİKLERİ  NASILDI?

En çok ziyaretçi alan ülkeler (Milyon)

MOST VISITED COUNTRIES IN THE WORLD (MILLION)

SIRA Rank ÜLKE
Destination
ZIYARETÇI SAYISI
International Tourist Arrivals
1 1 FRANSA France 84.5
2 2 ABD USA 77.5
3 3 İSPANYA Spain 68.2
4 4 ÇIN China 56.9
5 5 İTALYA Italy 50.7
6 6 TÜRKIYE Turkey 41,6
7 7 ALMANYA Germany 35.0
8 8 İNGILTERE United Kingdom 34.4
9 9 MEKSIKA Mexico 32.1
10 10 RUSYA Russia 31.3

TABLO 2

Turizm geliri en yüksek 10 ülke (MİLYAR $)
TOP 10 COUNTRIES IN INTERNATIONAL TOURISM RECEIPTS (BILLION $)
SIRA Rank ÜLKE
Destination
TURİZM GELİRİ

International tourism receipts

1 ABD USA 204.5
2 ÇIN China 114.1
3 İSPANYA Spain 56.5
4 FRANSA France 45.9
5 İNGILTERE United Kingdom 45.5
6 TAYLAND Thailand 44.6
7 İTALYA Italy 39.4
8 ALMANYA Germany 36.9
9  HONG KONG Hong Kong 36.2
10 MAKAO Macau 31.3
11  AVUSTURALYA Australia 29.4
12 TÜRKIYE Turkey 26.6

 

 • Türkiye Turizm harcaması en yüksek 10 ülke arasında yok.
 • Türkiye Turizm Bakanlığınca yayınlanan istatistiki tahminlere göre 2020’de en çok turist çekecek ilk tahmini 10 ülke arasında yok. ( Bu ülkeler sırası ile ÇIN CHINA- ABD USA-  HONG KONG HONG KONG -İTALYA ITALY – RUSYA RUSSIA – FRANSA FRANCE -İSPANYA SPAIN – İNGILTERE UNITED KINGDOM – MEKSIKA MEXICO – ÇEK CUMHURIYETI CZECH REPUBLIC )

Tablo4

TÜRKİYE’YE GELEN YABANCI ZİYARETÇİ SAYILARI
NUMBERS OF FOREIGN VISITORSCOMING TO TURKEY
TÜRKİYE’NİN TURİZM GELİRİ
TURKEY TOURISM INCOMES
2010 27.466 Bin Kişi / Thousand 2010 27.466 Bin Dolar / Thousand Dollar
2011 30.261 Bin Kişi / Thousand 2011 30.261 Bin Dolar / Thousand Dollar
2012 31.782 Bin Kişi / Thousand 2012 31.782 Bin Dolar / Thousand Dollar
2013 34.913 Bin Kişi / Thousand 2013 34.913 Bin Dolar / Thousand Dollar
2014 35.291 Bin Kişi / Thousand 2014 35.291 Bin Dolar / Thousand Dollar
2015 34.779 Bin Kişi / Thousand 2015 34.779 Bin Dolar / Thousand Dollar
2016 24.050 Bin Kişi / Thousand 2016 24.050 Bin Dolar / Thousand Dollar

 

 • Türkiye Dünya Seyahat ve Turizm Rekabet gücü en yüksek 10 Ülke arasında yok.-( WORLD TRAVEL AND TOURISM COMPETITIVENESS HIG HEST FIR ST 10 COUNTRIES)
 • Türkiye’den yurtdışına çıkanların en çok gittiği ilk beş ülke GÜRCISTAN Georgia – YUNANISTAN Greece – BULGARISTAN Bulgaria – ALMANYA Germany – İTALYA Italy
  ( COUNTRIES, W HICH A RE MOSTLY PREFERED BY VISITOR S GOING TO FROM TURKEY )

 

EMİTT’TE DİDİM BAŞKA GÜZEL / DİDİM IS BEAUTIFUL AT EMITT

 1. Emitt2017 Didim tanıtım fuar sloganı “En Güzel Gökyüzünün Altındanki En Güzel Yeryüzü Didim” oldu. Didim standı her zaman olduğu gibi en çok Didim’lileri, Didim’i özleyenleri, ve Didim’i merak edenleri ağırladı.
 2. Emitt2017 ‘de katılım bir önceki yıla göre oldukça düşüktü. Bazı büyük turizm firmalarının da geçmiş yıllara göre daha küçük tanıtım alanları kullanmaları dikkatlerden kaçmadı.
 3. Didim tanıtım Standı Didim Ticaret Odası, Didim Belediyesi, DİTAB’ın ortak organizasyonuyla hazırlandı. Zaman zaman konukların yoğun ilgisine maruz kalan Didim standında desk sahibi turizm firma sahipleri görüşmelerini yapabilmek için yer bulamazken Didim standı karşısında konumlanan ve oldukça sakin olan ve çeşme standı bol bol Didim’li konukları ağırladı.
 4. Didim Ticaret Odası – Didim TURSAB – CTS Turizm – Didim Beach Resort Aqua & Elegance Thalasso Otel – Didim Tuntaş Otel – Didim Aquasis De Luxe Resort&SPA – Didim Venosa ve Palm Wings Otel – Didim Temple Group &Hotels – Garden OF Akbük & Garden Of Sun Hotel Didim tanıtım Standında desk sahibiydiler./ Didim Chamber of Commerce, Didim TURSAB, CTS Turizm, Didim Beach Resort Aqua & Elegance Thalasso Hotel, Didim Tuntaş Hotel, Didim Aquasis Deluxe Resort & SPA, Didim Venosa and Palm Wings Hotel, Didim Temple Group & Hotels, Garden of Akbük and Garden of Sun Hotel had a place in Didim promotion stand.
 5. Didim Ticaret Odası Didim’den Fuar günleri için İstanbul’a gelen ve tanıtım faaliyetlerinde bulunan basın mensupları ve konuklarına başarılı bir konaklama ve ulaşım organizasyonu hizmeti sağladı.
 6. Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan KUBALİÇ ve de Didim Esnaf Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Emitt2017 fuar günleri için basın görevlileri dahil yaklaşık 30 kişiyi bulan Didim’den gelen misafir konuklara sırayla akşam yemeği  jestinde bulundular.
 7. EMITT Fuarı’nın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla yapıldı. Fuarın açılışına Didim’i temsilen İlçe Kaymakamımız İskender Yönden, Belediye Başkanımız A. Deniz Atabay, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım, Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş, TÜRSAB Didim Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Aylin Bal, Ticaret Odası Meclisi üyeleri ve Didim’li Turizmciler katıldı./
 8. İlçe Kaymakamımız İskender Yönden, Belediye Başkanımız A. Deniz Atabay Didim Standına ziyarete gelen tüm konuk ve misafirler ile yakından ilgilendiler. Fuarın 2. günü düzenlenen Didim tanıtım kokteyline ve Didim standına ilgi yüksekti.
 9. Fuarda Didim Ticaret Odasının tanıtım çalışmaları için hazırladığı ve kısa bir süre önce sosyal medya hesaplarından paylaştığı 235 bin kişiye ulaşarak büyük bir ilgi gören tanıtım filmi beğeni toplarken, Didim’i tanıtan ve anlatan özel Türkçe-İngilizce bir tanıtım kitapçığı ihtiyacı hissedildi.
 10. Didim Belediyesi Seramik atölyesi tarafından üretilen ve hazırlanan Didim’i tanıtan özel çalışmalar takdir ve beğeni aldı.
 11. Fuar süresince Yer işgal edilerek hazırlanan tek sayfa Emitt Bülteni Özel sayılarının amacı anlaşılamadığı için, Didim Belediyesi tarafından teknik malzeme ve donanımı kullanmak hazırlanan ve Belediye görevlilerince kullanılan masa standın yoğunluk gösterdiği kalabalık olduğu ve misafirler için yetersiz geldiği durumlarda eleştiri aldı.
 12. Didim Ticaret Odası Yönetimi ve Meclis Üyeleri büyük ölçüde EMİTT İstanbul Turizm Fuarına katılım gösterirken Didim Belediyesi meclis üyelerinden daha az katılım olduğu gözlendi.
 13. Tanıtım görsellerinde Didim alternatif turizmi için oldukça önem taşıyan batığa yer verilmezken, Didim’e ait temsili yerel ürünler ve Didim’in tarihi ve turistik önem taşıyan sembolleri görsellerde bu yıl daha az kullanılmıştı. Didim’le özdeşleşen Medusa figürü ve Efe figürü tanıtım çalışmalarında oldukça ilgi çeken cansız heykel etkinliği ile kullanıldı.
 14. DİTAB Emitt2017 fuarı öncesi “Didim Sağlık Turizmine aday bir bölge olarak tanıtım faaliyetlerini, tüm kurum ve kuruluşların katkı ve desteği ile yürütecektir” açıklamasında bulunurken fuar sonuç bildirgesi ve yapılan resmi ve gayri resmi çalışmalar ile ilgili bizlere ulaşan bilgi paylaşımında bulunmadı.
 15. Normalinde ilk iki gün turizm profesyonelleri, turizm işletmeleri ile tur operatörleri- acenteciler bir araya gelip, karşılıklı görüşme, pazarlama-satış yapma olanağı sağlaması için halka kapalı olan fuar bu yıl ikinci gün halka kapılarını açtı. Firmaların tanıtım amaçlı hazırladığı promosyon ürünler fuarın 3. gününde çoktan tükenmişti. Fuarın son günü ise oldukça hareketsizdi.
 16. Protokol ziyaretlerinin oldukça yoğun olduğu ilk gün kapıdan giren konukları bereli özel kuvvetlerin karşılaması dikkatlerden kaçmazken, fuar yönetimince alınan güvenlik önlemlerinde ilerleyen günlerde aynı hassasiyetin gösterilmediği gözlendi.
 17. Fuar günlerinde istanbul’da başlayan kar yağışı Didim heyetince sevinç ve mutlulukla karşılandı.
 18. Fuar günlerinde istanbul’da bulunan tüm Didim ekibi özlenen birlik, beraberlik ve dayanışmayı oluşturarak, canla başla oldukça başarılı Didim tanıtımı sağladılar.
 19. Ekin Grubu Araştırma birimi tarafından EMITT Fuarı için hazırlanan İstatistik verilerinde de çok net görüldüğü ve tüm turizmcinin çok da iyi bildiği gibi turizm sektörünün oldukça sıkıntılı olduğu bu dönemde, tarihi ve doğal güzellikleri ve var olan doğal değerleri ile sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı önemli turistik destinasyonları arasında yer alan, havası şifa, toprağı bereket, denizi huzur, tarihi önemli değer değer taşıyan güzel ilçemiz Didim’in tanıtımı için Emitt2017 süresi boyunca yürekten çaba gösteren, emek harcayan tüm Didim turizm camiası başta olmak üzere, özlenen birlik ve dayanışma içerisinde tanıtım standımızı hazırlayan Didim Belediyesi , Didim Ticaret Odası, ve DİTAB’a emek ve katkıları için bir kez daha teşekkür ederiz.
 20. Bu arada dergimizin ilk sayısının İstanbul Emitt’te de yerli ve yabancı katılımcılar, konuklar ve ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi çektiğini ve beğeni topladığını da söylemekten mutluluk duyuyoruz.

Haber / Fotoğraf : Umut Kaşan Karabacılı ( Emitt / İstanbul -Ocak 2017 – Ege İdea Dergi )

EMİTT TURİZM FUARI / DİDİM AŞKINA  

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.