Dünya Didim’i Seviyor ‘The World Loves Didim’ Kültür Festivali

En sonunda söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim. Dünya zaten karışık, Dünya’yı hiç karıştırmamak en doğrusu ama şu iddiası büyük “Dünya Didim’i Seviyor Festivali” yerine bu etkinliğin adı “Didim Dünya’yı Seviyor” Festivali olsaydı belki daha etkili ve daha amacına uygun nitelikli bir iş olabilirdi. 

Biraz uzun bir yazı olacak sevgili okur ama yorulmadan sonuna kadar okumanızı çok isterim. Şimdi bana “Umut bunu da mı eleştiriyorsun?” diyecekler. Evet! Lütfen eleştirdiğim durumları, altını çizdiğim noktaları irdeleyip sizler de tekrar düşünün diye uzun uzun anlatıyorum. Çünkü ticaret yapmak için yapılan başkanlıklar, siyasetin gölgesinde kalan, karşılığı olmayan, için boşaltılan, yapılmış olsun diye yapılan şenlik etkinlik ve festivallerden çok sıkıldık.

Şimdi bu “Dünya Didim’i Seviyor Festivali” festivalin davetiyesine baktığımızda Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi ve Didim Kent Konseyi ana düzenleyici görülüyor ama bu üç kurumun logosunun altında da festivale katkı vermeyen etkili Oda, Dernek ve STK da yok gibi? Bakalım kimler destek vermiş?

Didim Kent Konseyi'nin Dünya Didim'i Seviyor Festival Davetiyesi ( 2023 )
Didim Kent Konseyi’nin Dünya Didim’i Seviyor Festival Davetiyesi ( 2023 )

Didim Halk Oyunları GSK. Derneği (DAHOT), Didim Genç İş Adamları Derneği, Didim Turizm Derneği, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB), Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Didim Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi, Didim Ziraat odası, Didim Şoförler Odası, Didim Ticaret Odası ve Aydın İl Göç İdaresi ve ADÜ Didim Meslek Yüksekokulu logolarını görüyoruz.

Didim Kent Konseyi‘nin festival duyurusuna ve davetine bakarsanız da ‘2.Dünya Didim’i Seviyor Kültür Festivalimiz yarın başlıyor. Saat 17.00’de eski adliye kavşağı önünden başlayacak kortej yürüyüşümüze bekliyoruz.’ Diyor. Yani destek veren ve katılımcı kurumlara bakıp sonra da festivale bakınca insan ister istemez bu işte bir terslik var diyor. Her logo’dan 10 kişi katılsa bile her logo kendi haberini yapsa Didim’i tanıtsa bile en az 12 ayrı kurum  var, yine de ortaya çıkan bu amatör tablo değişirdi.  Bu kadar kalabalıksınız onca Kurum STK Dernek var, bu mudur performansınız ve Didim Sevginiz? Diye sormak istiyorum. 

BENCE ÖNCELİKLE O DAVETİYEDE LOGOSU BULUNAN TÜM KURUMLAR BİLE DİDİM’İ HESAPSIZCA VE ÇIKARSIZCA SİYASİ BİR AMAÇ TAŞIMADAN SEVSİNLER “DİDİM” İÇİN O DA YETERLİ !

Gelin şimdi de bu “Dünya Didim’i Seviyor” Festivalinin içeriğini de detaylıca inceleyelim. Festival Planlayıcıları Eylül’ün ikinci haftası için planlanıyorlar festivali. Geçen yıl 9-10 Eylül’de bu yıl da 8 -9 Eylül’de yapıldı. Yani içi boşaltılan o kıymetli Didim Barış Şenliğinden bir hafta sonra kadar. Aynı zamanda son iki yıldır festival tarihlerine bakarsanız ortak tek bir gün var 9 Eylül ve yine bildiğiniz gibi 9 Eylül de Cumhuriyet Halk Partisi kuruluş yıldönümüdür. Güzel Didim de CHP’nin kalesi denilen o ilçelerdendir. Dünya’yı bilmem ama Cumhuriyet Halk Partililer Didim’i çok sever Didim Kent Konseyi de bunu iyi bilir Didim Kaymakamlığı da o davetiyede logosu bulunan tüm kişi kurum STK ve dernekler de.

Dünya Didim'i ne kadar seviyor bilemiyoruz ama Chp'li teyzeler amcalar Didim'i çok seviyor iyi biliyoruz.
Dünya Didim’i ne kadar seviyor bilemiyoruz ama Chp’li teyzeler amcalar Didim’i çok seviyor iyi biliyoruz.

DÜNYA DİDİM’İ SEVİYOR FESTİVALİ’NİN ADI GİBİ FESTİVAL TARİHİ DE YANLIŞTIR. 

Zaten bu festivalin ana yürütücüsü olan Didim Kent Konseyi başkanı Osman Ayyıldız da yaptığı açılış konuşmada “Bize bu günü hazırlamamıza öncü olan geçtiğimiz yıl bu işin kıvılcımını ateşleyen Aydın Valimize, Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğüne diye başlayan teşekkürler ederek Dünya Didim’i Seviyor Festivali’nin de aslında Aydın Valiliği ile birlikte yapılan Göç İdaresi Müdürlüğünce desteklenen bir festival olduğunun altını çizmiştir. Geçmiş dönemlerde ben de CHP’den belediye başkan adayıyım diyen Osman Ayyıldız’ın iki yıldır yapılan bu festival tarihinin CHP’nin doğum gününde kesişmesini ben çok manidar buluyorum.

Burada memleketin en köklü partilerinden 100. yaşını kutlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin “aynı gün” alternatif güçlü bir kutlama yaratamaması, doğum gününü kendi içerisinde küçük bir kutlama ile geçiştirmesi de üzücüdür bana göre çünkü bu güzel festivalin adı gibi tarihi de yanlıştır. Organizsasyon ve katılımcı kapasitemiz de ortadadır.

Son derece etkin ve anlamlı olan Didim Barış şenlikleri anlamından uzaklaşmasaydı, içi boşaltılmasaydı, Belediye goygoyuna, CHP konvoyuna başkan şakşakçılığa dönüşmeseydi, Didim’li katılımcılarla “1 Eylül Dünya Barış Günü” günün anlam ve önemi ile yapılsaydı, Uluslararası festivallerden olan Didim Barış Şenlikleri doğru planlansaydı, ne iki ayrı tarihte iki ayrı organizasyonla barış mesajı verilirdi, ne de Didim CHP doğum günü kutlamasından olurdu ve de biz de bu kadar çok barış isteyen, barışa kültürel farklılıklara vurgu yapan Didim Kaymakamlığına neden Didim Barış şenlikleri yürüyüşünde kaymakamlık yoktu? diye sorabilirdik.

İşte bunlar hep ucuz siyaset ve beceriksizlik. İlçemizdeki kurumlar arası yeterli diyalog ve kolektif çalışma olmaması sebebi ile ne Didim Dünya Barış Günü Şenlikleri ne de Dünya Didim’i Seviyor Festivali beklentileri karşılamamıştır. Değerli yöneticiler o çok kıymetli  ‘Barış’ kafada başlar, belki tabakta bölüşülür.

Didim Dünya Barış Günü Şenlikleri "Didim Barış Şenliği 2023" Didim Belediyesi etkinlik duyurusunda Barış Tabakta Başlar yazıyor.
Didim Dünya Barış Günü Şenlikleri “Didim Barış Şenliği 2023” Didim Belediyesi etkinlik duyurusunda Barış Tabakta Başlar yazıyor.

DÜNYA DİDİM’İ SEVİYOR DA KUŞADASI’NA BODRUM’A GICIK MI? 
Değerli konuklar değerli yabancı misafirlerimiz diye konuşmasına başlayan CHP’li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın da dediği gibi oysa yine işin aslında Didim Kent Konseyi de bu festivali Didimlilerden çok ilçemizde yaşayan yabancılar için ve hatta onlarla birlikte organize ediyor yani iletişim halinde olabildiği bir grup demeliyim. Çünkü bazı dostlarımızın haberi bile yok olan bitenden festivalden. Göç İdaresi Müdürlüğü’nün maskotu da ekipleri de görevli polislerimiz de festival alanındaydılar zaten.  Bu söylediğimi de kontrol etmesi de çok basit. Sosyal medyada İnstagram Facebook ya da Google’a  “World Loves Didim Festival” yazın arayın lütfen.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali Facebook Sayfası
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali Facebook Sayfası

DÜNYA DİDİM’İ SEVİYOR KAÇ DİLDE HABER OLDU? DÜNYA’DA DEĞİL TÜRKİYE’DE FESTİVAL HAKKINDA KAÇ AYRI HABER YA DA DİKKAT ÇEKİCİ PAYLAŞIM YAPILDI ?

Google'a Dünya Didim'i Seviyor yazıp haberler segmentini seçince çıkan 13 sonucu tek tek inceleyebilirsiniz. Umut Kaşan - Didim
Google’a Dünya Didim’i Seviyor yazıp haberler segmentini seçince çıkan 13 sonucu tek tek inceleyebilirsiniz.

PEKİ DÜNYA’NIN BUNDAN HABERİ VAR MI?  KAÇ KONSOLOSLUK BİZ DİDİM’İ SEVİYORUZ PAYLAŞIMI YAPTI?  KAÇ KONSOLOSLUK DAVET EDİLDİ?

Lütfen şunu da arayın Google’da bu festival Dünya’da kaç farklı bölgede kaç dilde haber olmuş, Dünya’dan kaç kişi duymuş, ilgi göstermiş ya da Didim’de yaşayan yabancı dostlarımız festival ile ilgili olarak neler paylaşmışlar ? Değil 75 ayrı millet, 75 ayrı kişi değil aynı kişiler de olabilir 75 farklı paylaşım bile bulun yine de özür dileyeceğim festival eleştirilerim için. Didim’in tanıtımına değil de karşılıksız yorgunluğa sebep olan,  sahne ve gösteri sanatlarına gerçek manada destek vermeden onları sahneden alkış almak, kalabalık toplamak için kullanan, karşılığı olmayan eksik kalan içi boşaltılan kültür ve sanat etkinliklerine Dünya’yı da karıştırmanızdan çok sıkıldık.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023- Apollon Tapınağı Didim

DANS GÖSTERİSİ YAPMAYI FESTİVAL YAPMAK BİLMİŞ HERKES! YA BU İLÇEDE “DAHOT (Didim Halk Oyunları GSK. Derneği) OLMASAYDI !!! 

Didim’de yerleşik olarak yaşayan 75 farklı ülkenin vatandaşı olduğunu biliyor muydunuz? diye  yapıldı bu festivalin tanıtım paylaşımları. Didim’de sizin her yaptığınızı alkışlamayan işin doğrusunu araştıranlar, doğrusunu söyleyenler olduğunu biliyor muydunuz diye de ben sormak istiyorum. Hadi şimdi de festivalin içeriğine de bakalım. Barış mesajları, DAHOT Halkoyunları Gösterisi, Zeytinyağlı Türk Yemekleri Yarışması, Kardeşlik Çorbası, Zeytinyağlı Sarma ve Gözleme, Zeytinyağı Tadım Eğitimi, Dans ve müzik gösterileri, İstiklal Marşı ve kapanış. Dans gösterisi yapmayı festival yapmak bilmiş herkes. DAHOT Uluslararası dansçıları Didim’e davet edip getirmese ne yapacaklardı festivallerde bilemiyorum.

Ayrıca belirtmek de isterim ki Dünya Didim’i seviyor festivalinde 5 kişilik bir yabancı ekip Zeybek mi? Harmandalı mı çok emin değilim ama bizim danslarımızı oynadılar. Kaç kişi eğitim aldınız diye sordum? öyle ya DAHOT kalabalık bir sınıfa eğitim vermiştir de belki sahne küçük diye beş kişi gösteri dansı yapmıştır diye düşündüm. Şaşırdım yıl boyu dans eğitimi alan da sadece aynı beş kişiymiş. Teşekkürler DAHOT katılımcı az, üç kişi beş kişi dememiş kursa devam etmişler.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023

Sorsan Dünya Didim’i Seviyor Festivali Kültürel ve Sanatsal bir etkinlik. Ama sorsan ilçe tanıtımına yapılmamış katkı sunuyorlar. Hani Didim’i Didim yapan Thales nerede? Hani Milet hani Didim’in diğer tarihi ve kültürel değerleri? Festival Apollon Tapınağı’nın dibinde yapılıyor ama işte gelen konuklara işte tapınak dibinizde bakın gezin öğrenin demişler. Apollon Tapınağı’na özel bilgilendirme de yoktu. Zeytinyağı ve Zeytin yağlılara gösterilen ilgiyi de son iki yıldır yapılamayan Zeytin Festivali’ne bağlıyorum. Ayrıca Didim’de balık da çok güzel yenir. Lütfen halkta hiç karşılık bulmayan Vegan Festivalinde yapın tüm o zeytinyağlıları. 

FESTİVALLER DE BİRBİRİNE KARIŞTI. HER KURUM KENDİ FESTİVALİNİ Mİ YAPACAK? 

Sorsan barış dolu bir neşeli eğlenceli yabancı dostlarımızı komşularımızı mutlu eden bir etkinlik oldu. Geçen hafta da Didim Barış Şenliği’nin içini boşattınız demiş eleştirmiştim. Bu hafta da o çok kıymetli Dünya Barış Günü’nün içinin neden ve nasıl boşaltıldığından, kurumlar arası iletişimsizlikten emin oldum.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali 2023 – Didim

Bilinçli ya da bilinçsiz, açık ya da örtük siyasi amaçlarınız tüm sanatsal faaliyetlerin kültürel etkinliklerin önüne geçiyor ya deliriyorum. Siyasetiniz batsın! Bizler bu ilçenin gelişmesi için sanata ve spora siyaset bulaşmamalı, yapmayın dedikçe tam tersini yaparsanız işte sonuç böyle hiç kimsenin tatmin olmadığı için boşaltılmış kültür ve sanat etkinlikleri olur.

İLÇEMİZDE YAŞAYAN YABANCI DOSTLARIMIZ İÇİN VERİLEN HİZMETLERİ SİZLER SAHİDEN YETERLİ Mİ GÖRÜYORSUNUZ?
Kültür ve sanatın ne denli güçlü ve sınırsız bir barış ve kardeşlik ağı yarattığını iyi de biliyoruz oysa.  Geçen hafta yapılan etkinliklerde neredeyse tüm Dünya’nın özgürlük eylemlerine destek verdiği İran’dan, savaş bölgesi Ukrayna’dan dans ekipleri misafir etmişti DAHOT. Gelen o misafirlerimiz en içten Barış mesajlarını veremezler miydi? Yasmin Eliseeva (Rusya)  Danat Safin (Kırgızistan) çocuklara istiklal marşımızı okutmak ve barış dileklerini dinlemekten ibaret midir barış? Keşke ülkesinde savaş yaşamış gelmiş dansçı konuklarımızın da söyleyeceklerini dinleseydik? Belki ülkesinden kaçmış Didim’e sığınmış bir Suriyelinin de söyleyecekleri önemliydi. Hep işin kolayına kaçıyoruz. Olmuş olsun diye yapıyoruz.

Bakın Didim’de Festival ya da Şenliklerde Eylül ayı ilk hafta ortaya çıkan tablo şöyle.

 • 1-6 Eylül tarihleri arasında DAHOT 12. Uluslararası Halk Dansları Festivali Yapıyor.
 • 1-3 Eylül tarihlerde Didim Belediyesi Dünya Barış Günü Şenlikleri yaptığını duyurdu. Pardon pardon 31 Ağustos’ta “Barış Tabakta Başlar” etkinliği ile Vegan Büfe’de Vegan Makarna ve Zumba Gösterisi yapılmış.
 • Aynı tarihlerde Didim Kaymakamlığının Program ve Ziyaretlerine bakacak olursanız da 1 Eylül Dünya Barış Gününde Dünya Barış Günü Şenlikleri yürüyüş kortejinde göremediğimiz ilçe kaymakamımız 1 Eylül Balık Av Sezonu açılışı için Taşburun Balıkçı Barınağına gitmişler. D- Marin’de Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirmişler. Didim Spor Kulübü ziyaretini kabul etmiş yine 1 Eylül’de İlçe Kaymakamımız.

Bu haber Didim İlçe Kaymakamlığının Facebook paylaşımında şöyle geçiyor “İlçe Kaymakamımız Sayın Can Kazım Kuruca, İlçe Emniyet Müdürü Sayın Yusuf Dinç, İlçe Jandarma Komutanı Sayın Kd. Yzb. Mustafa Gani Solak, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Yusuf Deveci, Sahil Güvenlik 21. Bot Kom. Sayın Halil Gezen, Kuşadası Liman Başkanı Sayın Özgür Korkmaz, D-Marin yetkilileri ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımlarıyla D-Marin Güvenlik Toplantısı gerçekleştirildi.” diye paylaşılırken;

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan1
Didim Kaymakamı 1 Eylül Dünya Barış Gününde Dünya Barış Günü Şenlikleri yürüyüş kortejinde yoktu.

Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü ise yapılan bu toplantıyı “Yabancı nufüsu 2.000’den fazla olan Efeler, Didim, Kuşadası ilçelerimizde İlçe Kaymakamları başkanlığında, ilgili kamu kurum ve kuruluş yetkililerinin katılımlarıyla İlçe Göç Koordinasyon Kurul Toplantılarının ikincisi gerçekleştirilmiştir. Toplantılarda ilçelerimizdeki yabancı göç profili, eğitim, sağlık, kamu güvenliği konularında görüşme gerçekleştirilmiştir.” Şeklinde paylaşılmıştır.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan2
Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü https://aydin.goc.gov.tr/ paylaşımı.

Hoş artık Belediyeler ve diğer Resmi kurumlar tüm resmi toplantı ve ziyaret programlarına artık gazetecileri ve basını davet etmeyip kurumlar kendi Facebook hesaplarından kendi paylaşımlarını haberlerini yaptığı için bir tek gazeteci de “Efendim Dünya Barış Günü Şenlikleri geleneksel yürüyüşüne katılacak mısınız? Ya da neden katılmadınız diye sorma fırsatı bulamamıştır.

Didim’de Dünya Barış Günü Şenliklerinin içi boşaltılmıştır derken sıfır şaka, Didim Belediye Başkanı CHP Didim İlçe örgütü ile mesafeli, Kaymakamlık Didim Belediyesi ile Didim Belediyesi halkı ile… Dünya Didim’i ne kadar çok seviyor? hatta seviyor mu emin değilim ama Didim’de CHP rozetli ceket girsin seçimlere Didim’de yine CHP seçilir şakası yapılır ya, bak işte o çok doğru CHP’li teyzeler amcalar çok seviyor Didim’i ondan çok eminim.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan2
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023

Yaz kış düzenli reklam çekimleri haber yardım organizasyonları ve vb. durumlar için ben de ilçemizde yaşayan pek çok yabancı dostumuz ile sıkı iletişim halindeyim. İlçemizde yaşayan İngiliz, Alman Rus komşularımız dostlarımız var. Hatta hiç unutmam ben o 15 Temmuz 2016 gecesini. İlçemizde yaşayan bana korku dolu panik telefonları açan, neler oluyor Umut diye soran dostlarımıza ülkemizdeki sevimsiz haller konusunda ve sokağa çıkma yasağı hakkında bilgilendirmemiş o iki gün resmen halkla ilişkiler servisi gibi çalışmıştım korkmasınlar ve bilgilensinler diye. Anlayan diğerine de anlatsın da kimse korkmasın panik yapmasın demiştik kendi içimizde. Yani geçmiş zaman ama ne Didim Belediyesi ne Didim Kent Konseyi ne de Didim Kaymakamlığı hiç kimse ilçemizde yaşayan dostlarımızı çok sevdiklerini ve düşündüklerini gösterememişlerdi kendi telaşlarından. Hoş hayatta kaç defa böylesi özel durumlar yaşanır bilemiyorum ama yaşadığımız her kriz durumunda büyük depremlerde ve sevimsiz hallerde ya da sevimli durumlarda da ilçemizde yaşayan yabancı dostlarımızla kurulan doğrudan bir bağ yoktur. Evet şimdi doğruya doğru ne Didim Belediyesi, ne de Didim Kent Konseyi ilçemizde yaşayan yabancı dostlarımız için aktif bir yardım masası oluşturmazken “Göç İdaresi Başkanlığı” da bu konuda çok başarılıdır.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023

Geçen yıl 9-10 Eylül tarihlerinde düzenlenen Dünya Didim’i Seviyor Kültür Festivaline katılan ülke temsilcilerine ve katkı sunan kişi ve kurumlara Kent Konseyi Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde teşekkür belgeleri verildi. Bakın lütfen kimler ödül almış, kimlere ödül verilmiş. Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız yaptığı konuşmada ise festivale katılan 65 ülke temsilcilerine teşekkür ederek ‘Bu festivalle Dünyaya örnek olduk. Dünyaya şunu haykırdık; bütün milletler sorunsuz bir şekilde barış ve kardeşlik içinde yaşayabilir. Dünyanın kaynakları hepimize yetecek kadar var. Savaşmaya gerek yok. Bu festivalin ardından sizlerle bir kardeşlik ormanı oluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili gerekli başvuruları yapıp sizlere bilgi vereceğiz. Bize verdiğiniz destek için ayrı ayrı teşekkür ederim” diyor. 451 takipçili ve 387 kişinin beğendiği Dünya Didim’i Seviyor The World Loves Didim Facebook sayfasından sizler de görebilirsiniz.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023

Didim’de Barış festivali mi yapılıyor? Gerçekten içerinde “Barış” olsun, kardeşlik olsun asla yan yana gelmeyen kişi ya da kurumlar bile bu festival için yan yana bir araya gelsinler.

Didim’de yerleşik yaşayan yabancı dostlarımız için mi bir festival yapılıyor. Mesela adı da “Didim’de sizleri seviyor” olsun, izmir’de “Birlikte Yaşam Festivali” demişler adına ama yine de siz bilirsiniz. İlçemizde yaşayan yabancıların kendi kültürlerini ortaya koyabildikleri, kültürel kıyafetlerini giyip halk oyunlarını oynadıkları ya da kendi dillerinde ve kültürlerinde konserler verdikleri, Didim’de “Expat” kabul edilen tüm kültürlere ait kişilerin birbirleri ile iletişim kurabildikleri bir festival ortamı geliştirilsin. Yılda iki festivalimiz iki konserimiz olsun ama içi dolu olsun, tüm yıl o iki festival için hazırlanalım. Bu ilçede yaşayan Suriye’li de Alman da Rus da İngiliz de İranlı’da artık Didimlidir denilsin Didim’in tarihi kültürel ve Turistik değerleri tanıtılsın karşılıklı tanışalım, festival tarihi konusunda da gereken özen gösterilirse Didim gerçekten Dünya’nın örnek aldığı barış ve kardeşlik şehri olur.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023

Şu hali ile herkes kendi festivalinde kendi plaketini veriyor, kendi yankı odasında kendi alkışını alıyor, herkes oynaması gereken kendi rolünü oynarken, bilindik repliklerle beylik laflar ederken sahiden Didim’i seven birisi de çıkıp demiyor ki ‘Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı kesin korunacak hassas alan statüsünden çıkartılıyor!’ Tüm Dünya’dan turist alan bölgedir. Buralar sadece bizim değil kurdun, kuşun, 28 çeşit memeli, 42 çeşit sürüngenin de evidir. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı da Didim de Dünya mirasıdır. Gereken hassas korumayı biz yapalım, bunun için çaba gösterelim demiyor.

Dünya Didim'i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_UmutKasan
Dünya Didim’i Seviyor “The World Loves Didim” Kültür Festivali_2023

Oldukça uzun bir yorum yazısı oldu ama bu eleştirel yazımın tamamını okuyanlar

 • Dünya Didim’i Seviyor Festivali için neden “Peki iyi de Dünya’nın bundan haberi var mı? diye neden sorduğumu anlayacaklar. Benim neden ısrarla Didim Barış Şenliği’nin içini boşaltmayın dediğimi de anlayacaklar.
 • Dünya Didim’i Seviyor Festivalinin adı da yapılış tarihi de yanlıştır deme sebebimi de  açıkladığımı düşünüyorum.
 • Dünya Didim’i seviyor ama Kuşadası’na Bodrum ya da Marmaris’e gıcık mı? sorusunun da cevabını bulacaklar.
 •  İlçemizde yaşayan yabancılar için yapılan değil ücretsiz şenlik etkinlik basit bir söz hakkının bile onları nasıl mutlu ettiğini görecekler.
 • İlçemizde yaşayan yabancılar da festivale katılanlar da yabancı dostlarımızın sorunları da göründüğünden de daha fazladır gerçeğini görecekler.
 •  Didim Belediyesi ile Didim Belediyesine başkanlık koltuğu veren Didim Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütü organize çalışmayınca nasıl sonuçlar ortaya çıkıyor görebilecekler
 • Didim’i düşünerek kolektif bir çalışma gerçekleştiremeyen Kim hangi kurum Dernek STK varsa “Dünya Didim’i Seviyor Festivali”  gibi büyük iddiası olan isimlerle festivaller yapıyoruz ama neden eleştiri alıyoruz? cevabını öğrenebilecekler.
 • Neden Didim tanıtımına katkı veren, Didim’de etkin etkili ve halkta karşılığı olan kültür sanat faaliyetleri yapamıyoruz sorusuna da cevap bulacaklardır diye düşünüyorum.

En sonunda da eklemek isterim ki elbette eleştirmek en kolayıdır. Bilmediğimiz pek çok farklı durum da olabilir elbette, her hali ile güzel Didim’in tanıtımı için, kültür ve sanat adına çabalayan her kim varsa, ilçemizde yaşayan yerli ve yabancı Didimliler için taş üzerine taş koyanlar çaba gösterenler var olsun ama bazı kavgaları yapmadan, bazı kalpleri kırmadan, bazılarını kaybetmeden en doğrusunu istediğimiz için bile olsa eleştirmek bizler için de çok zor.

Umut Kaşan / Ege İdea Dergi – Didim ( 2023)

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.