DİKKAT! Caretta Caretta çıkabilir!

YAVRULAMAK YUMURTA BIRAKMAK İÇİN GELDİ, KORKUP KAÇTI.

Bu hikaye önce üzüntülü başladı, mutlu sonla bitecek.

Geçen gece Didim Sağtur Plajı’na yeni bir annemiz Caretta Caretta ( Deniz Kaplumbağası) gelmişti. Maalesef plajda bulunan kişilerin bilinçsizce yavrulamak için gelen Caretta Carettanın video ve fotoğraflarıno çekmek için çok fazla ışık tutarak rahatsız ettikleri için, zavallı hayvancağız doğum yapamadan plajdan kaçmıştı. #carettacaretta

Yine gecenin bir vakti bana ulaşıp ağlamaklı bir ses ile ‘Umut hanım, ben de Didim dışındayım ama az önce bizim sağtur plajına yeni bir annemiz gelmiş. Bilememişler ışık tutmuşlar, zavallı hayvanı rahatsız edip kaçırdılar, doğum yapma geldi, nereye gitmiştir? Nerededir çok üzüldüm, onu bulmak istiyorum ve korumaya almak istiyorum’ diye ağlamaklı bir sesle beni arayan gerçek bir doğa aşığı ve hayvansever Meryem Karaaslan.

ÇOK UZAKLAŞAMAMIŞ, DİDİMLİ BALIKÇILAR CARETTA CARETTA’YI BULUP KORUMAYA ALMIŞLAR.

Az önce yeni bir haber geldi Meryem Karaaslan’dan. Bizim korkup kaçan kaplumbağamızı Didimli balıkçılar Balıkçı Mehmet Katılmış bulup korumaya almış Caretta Caretta’yı.

Didimli balıkçılar Demir Katılmış , Ahmet Koruc, Erkan Sel, Yaşar Arslan sayesinde bugün yumurtaları güvende.

Süreci nasıl yönetmesi gerektiğini öğrenen ve ilgili kurumlara ulaşarak durumu bildiren Meryem Hanım da yumurtalar zarar görmesin diye yine başlarında nöbet tutuyor.🫶🙏

Meryem Hanım’a ve Didim’li Balıkçılara ne kadar teşekkür etsek azdır.

📣 Lütfen plajda ve sahilde süpriz bir Caretta Caretta gördüğünüzde zavallı hayvana çok yaklaşarak rahatsız onu etmeyin korkutmayın. Fotoğraf ve video çekebilmek için ışık tutarak doğum yapmasına engel olmayın.

📍Keşke her plajda bir Meryem Hanım olsa 🤗

#umutkasan | #umutkaşanlavitrin | #hürriyetege | #didimdergi | #egeideadergi | #didim | #didyma

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.