DİDİM’E AKADEMİK BİR DOKUNUŞ DAHA! Dr. ARZU TOKER DİDİM KENT KİMLİĞİNİ ARAŞTIRIYOR

DİDİM’E AKADEMİK BİR DOKUNUŞ DAHA ! Dr. ARZU TOKER DİDİM KENT KİMLİĞİNİ ARAŞTIRIYOR

2012-2015 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak koordinatörlüğünde “Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi” adlı çalışmanın içinde yer alarak “İkinci Hayatların Kenti: Didim” başlıklı bir kitap bölümü de yazan Dr. Arzu TOKER,  bugünlerde Didim’in Kent ve Turizm Kimliği ile ilgili yürüttüğü yeni araştırmasına veri sağlamak için Didimlilere sorular soruyor.

Dr. Arzu Toker, Umut Kaşan ile daha öncesinde yaptığı özel röportajda “Ben şehir plancısı ya da mimar değilim ama Didim’de ranta dayalı büyümenin izlerini görmekte hiç zorlanmıyorum. Didim, bir kimliğe sahip olmalıydı. Ama elinde fırsatları varken, bir kimliğe sahip olamamış ya da bunu elinin tersiyle itmiş bir kent. Bir bölgeye, kimlik kazandırmazsanız orası zamanla gerçekten kimliksiz, kişiliksiz ve istenmeyen bir yer hâlini alır. Didim, bir kent kimliği oluşturmak için tarihsel, kültürel ve doğal birçok zenginliğe sahip. Ama işin, insan ve insanın ürettiği çevre boyutu, bu zenginliği gölgede bırakıyor. Çok basit bir örnek vereyim. Arama motorlarına “Didim” yazınca, karşıma ilk olarak bölgedeki satılık ev ilanları çıkıyor. Oysa Didim, bundan çok daha fazlasını hak ediyor.

Arzu Toker - Umut Kaşan
Arzu Toker – Umut Kaşan

Didim benim kalbimi buruyor. Belki biraz da bu sebeple Didim’i çalışmaya karar verdim. Ben akademisyenim. Elimden gelen, sadece okuyup yazmak ise ben de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Akademik yaşamımın en önemli dönüm noktasını Didim’le aşıyorum. Bu yüzden Didim’i iyi bir arkadaşım gibi, dert ortağım gibi hissediyorum. Gözlerimi kapayıp Didim’le konuşuyorum. Onu duymaya çalışıyorum. Size bendeki Didim’i şöyle anlatayım. Aslında çok yetenekli, çok becerikli, çok özel ve gelecek vaat eden bir çocuk düşünün. Ama mahallede kimsenin birlikte oynamak istemediği, itip kaktığı, hor gördüğü bir çocuk. Bir köşede otururken, gelenin geçenin bir şamar oğlanı gibi tokatladığı bir çocuk. Ve zamanla size diş bileyen. Güzelliğe sahip ama size göstermeyen… Ben Didim’deki bu yapılaşmayı, o çok güzel çocuğun yüzünde, insanların açtığı yaralara benzetiyorum. Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum ama uzaktan duyanların bile “Aaa gidip biz de bir tokat atalım” dediğini hayal ediyorum. Şimdi ise sanki ben bu tezi yazarak, o çocuğu koruyabilecekmişim ya da “Hey! Bakın burada bir çocuk tokatlıyorlar” diye haykırabilecekmişim gibi bir duyguya kapılıyorum. Sanırım, ben Didim’le duygusal bir bağ kurdum.” demişti.

H_Dr. Arzu TOKER DİDİM’İN KENT KİMLİĞİNİ ARAŞTIRIYOR

H_Dr. Arzu TOKER DİDİM’İN KENT KİMLİĞİNİ ARAŞTIRIYOR

Önceki yıllarda özellikle Didim’deki göç konusunu ele aldığı ulusal ve uluslararası önemli akademik çalışmalara imza atan Dr. Arzu Toker, şimdi ise Didim Kent Kimliği adına veri sağlayacak olan açık uçlu soruları Didimlilerin samimiyetle cevaplamalarını bekliyor. Toker, soru formuna aşağıdaki açıklamayı yapmış:

Sayın Katılımcı,

Didim’in Kent Kimliği ile ilgili düşüncelerinizi anlamak için oluşturulmuş bu soru formuna verdiğiniz yanıtlarla bilimsel bir çalışmada kullanılacak doğru verilere ulaşılmasına destek olacaksınız.
Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Arzu TOKER
Anadolu Üniversitesi
Turizm Fakültesi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Turizm fakültesi adına Didim’in Kent Kimliği üzerine Araştırma Yapan Dr. Arzu TOKER  in araştırmasına katkı sağlayarak sizler için cevaplaması çok zor olmayan, öyle çok vaktinizi almayacak, vereceğiniz gerçek cevaplarla #Didim adına ve Didim’in şehir kimliği adına çok önemli veriler sağlayarak bağımsız akademik bir araştırmaya destek vermiş olacaksınız.
İlçemiz Didim için birbirinden değerli akademik çalışmalar yapan, hazırlıkları devam eden, Didim tanıtım filmimizde de değerli görüş ve önerileri ile gece gündüz bizimle çalışan, Dr.  Arzu Toker’e  TEŞEKKÜR EDERİZ.
Umut Kaşan

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.