GÜLAY YILDIRIM “Didim’in Akademik Kahramanı”

Gülay Yıldırım

Didim’in Akademik Kahramanı

Yrd. Doç. Dr. Gülay Yıldırım /  Ağız- Diş -Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

08.12.1967 Erzurum doğumlu. 97 yılından bu yana Didim’li. Didim onu çok seviyor. İlk dişlerine baktığı süt dişlerini çektiği bebekler şimdi implant tedavisi için ona gidiyor. Adı en çok bilinen, sevilen Didim’in en başarılı hekimlerinden. İnternational Didim Dental Center kurucusu işletmecisi ve uzman hekimi. Ağız- Diş -Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı.

İlk, orta ve lise eğitimlerini birincilikle tamamlamış, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden de yine birincilikle mezun ve aynı Üniversitede Ağız- Diş – Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim dalında en kısa sürede Doktorasını yapan her hekime nasip olmayacak akademik yüksek bir başarı grafiğine sahip çalışkan ve başarılı kadınlardan.

Yardımcı Doçent olarak 2 yıllık görevi sonrası Sağlık Bakanlığına geçerek Didim’de 3 yıl İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, Didim Devlet Hastanesinde 8 yıl Başhekim Yardımcılığı ve Kalite Direktörlüğü yapmış, sürekli kendini geliştiren, gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında eğitim, kurs, sempozyum, kongre, fuar ve sertifika programlarını kaçırmayan, günden güne değişen yenilenen yüksek tıp teknolojisini gününde takip eden ve uygulayan, bilimsel dergilerde yayınlanmış ve sunusu yapılan, 30’a yakın yayını olan ve de galiba en önemlisi mesleğini emekliliği sonrası bile kendi özel kliniğinde severek yapan başarılı, güçlü bir kadın, hayran olunacak bir akademik başarı grafiği ile alanında Didim’in kahraman kadınlarından. Yrd. Doç. Dr. Gülay Yıldırım tüm zorlu tıp eğitiminin yanı sıra, Anadolu Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Kültürel Mirasımız ve Turizm İle yine aynı üniversitenin Halkla İlişkiler bölümlerini de bitirerek ön lisans düzeyinde tamamladığı  eğitimler ile kendini sürekli geliştiren aynı zamanda 2 çocuk annesi biri diş hekimi adayı ve diğeri de Elektrik Elektronik Mühendis adayı birbirinden başarılı oğulları ile gurur duyan da bir anne ama sadece 27 Yıllık Diş Hekimiyim diyecek kadar da mütevazi ,ve insan ilişkilerinde uzman ve o kendine has tavrı duruşu olan özel kadınlardan.

– Çok sevdiğiniz mesleğinizin detaylarını sizden dinlemeyi isterim. Nedir diş hekimliği sizin ve kliniğinizin hekimlik değerleriniz sizi farklı kılan şey nedir?

Meslek kişilerin kimliğini oluşturan en önemli unsurlardan birisi olup kişinin çevresinden saygı görmesine, başkaları ile ilişki kurmasına, toplumda belli bir yer edinip işe yaradığı duygusunu kazanmasına yardımcı olan, aslında kişinin yaşam biçimidir diyebileceğim önemli bir seçimidir. Mesleğimi çok severek yapıyorum. Diş hekimliği uzun ve zorlu bir eğitim sürecine tabii severek ve özveri ile yapılması gereken mesleklerdendir. Diş hekimliği her şeye rağmen farklılık yaratmaktır. Bir çok meslek grubuna göre göre üst düzeyde yetenek ister, özellikle el ve parmakları ustalıkla kullanabilmek gereklidir. Sadece tıp, fizik kimya, biyoloji bilmeniz yetmez. Başarılı olmanız için, insan ilişkilerinizin de çok iyi olması gerekir. Hoşgörülü, sabırlı, özverili, dikkatli olmak yanında çok iyi bir estetik anlayışınız da olmalıdır. Sadece tecrübeli olmak yetmez günlük değişen, güncel ve güvenilir yüksek teknolojiye hakim olmalı ve takip etmelisiniz. Mesleki etik değerlerin dışına çıkmamak benim mesleki değerlerimi oluşturan en önemli noktalardır. Ben kendimi hekim olarak akademik olarak geliştirmek dışında hastalarımla olan ilişkilerimi çok önemserim. Hasta haklarını da o denli önemsiyorum ki sanıyorum kalite denetmenliği görevimden kalma bir durum olsa gerek, Biz eşim Dr. Hilmi Yıldırım ile bu kliniği inşa ederken her detayı düşünerek, hasta ve hekimler için keyifli bir çalışma ortamı yaratma gayreti ile özel bir klinik olmasını istedik. Binamız öncelikle mevcut bir binadan modifiye edilmedi. Tamamen ağız ve diş sağlığı hizmeti vermeye yönelik, bu güne kadar çıkan tüm yönetmelik ve kalite kriterleri dikkate alınarak inşa edildi. Her detay düşünülerek yerli ve yabancı hastalarımızın, engelli hastalarımız da dahil olmak üzere hijyenik ve kalite standartlarına uygun bir hizmet binası olması hedeflendi. Kültürel Mirasımız ve Turizm İle Halkla İlişkiler bölümlerini de severek tamamladım ben.Sağlık Turizmi bugün bence Didim’in en iddialı çıkışlarından olması gereken, Didim’e her anlamda saygınlık ve başarı getirecek konulardan birisi. Bizim verdiğimiz hizmet kalitesini ve yüksek standardı Avrupalı çoktan fark etti… Kliniğimizdeki tüm hekimler de mesleğini severek yapan ve mesleğinde başarılı ve özel kişiler. Zaten başta eşim de ben de yöneticiliğin ve yaptığımız tüm işlerin uğraşların ötesinde hekimiz. Yaşadığımız çevreye saygılı, insan ilişkilerini önemseyen, mesleğini ve Didim’i çok seven kişileriz. Eğitim ve seminer programlarını yakından takip ettiğimiz için neredeyse gitmediğimiz ülke kalmadı sayılır ama Didim’i çok seviyoruz biz. Didim’li her alanda kaliteli hizmet almak için dışarıya çıkmamalı diye düşünüyoruz. Ama aslında yerli hastalarımız kadar yabancı hastalarımızınolduğunu düşünürsek biz bunu bir anlamda başardık sayılır.

Gülay Yıldırım

– Eşiniz Hilmi Bey de sizden hep aşkla bahsediyor. Aşk evliliği mi yaptınız?

Evet. Okul yıllarından başlayan yaklaşık 8 yıl süreyle devam eden Hilmi beyin sabırlı ve ısrarlı mücadelesi sonrası birbirimizin her anlamda tamamlayıcısı ve eşi olduk demeliyim.

– Siz iki çocuk yetiştirmiş, yoğun çalışma hayatına bir sürü akademik başarı sığdırmış, üstelik de her zaman eşinin yanı başında yer almış, ama eşinin gölgesinde kalmamış  kendini sürekli geliştiren ve yenileyen güçlü, tarzı ve duruşu olan kahraman kadınlardansınız? Hepsine nasıl zaman ayırdınız? Üstelik de her zaman şık ve bakımlı gördüm sizi, çalışan güç ve mevki sahibi kadınların zaman içinde erkleşmesi ve erkeksileşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kadınların severek yaptıkları her işte başarılı olacağını düşünüyorum. Sadece ev hanımlığı bile başlı başına zordur. Severek yaptığı her iş ve durum için kadın her zaman zaman yaratır. Benim eşime destek olduğum kadar onun da beni her koşulda ve durumda desteklediğini de söylemeliyim. Söylediğiniz gibi zamanla erkeksileşen kadınlar da var hiç kendini ortaya koyamamış diş tedavisi için bile olsa ekonomik özgürlüğü olmaması sebebi ile eşinin gözünün içine bakan kadınlar da var. İlk Didim’e geldiğim yıllarda Hilmi Yıldırım’ın eşiydim. Zamanla tanıdı sevdi bağrına bastı beni Didim. Ben modadan ziyade bana yakışanı giymeye özen gösteririm, uyardı uymazdı düşünmem ve evet bir tarzım olduğu söylenir. Şıkır şıkır giyinip takıp takıştırdığım günler de olur, oldukça sade sıradan günlerim de. Genelde çok makyaj yapmam, kendim için giyinirim ama ,başta hastalarıma ve çevreme duyduğum saygı bana kendime özen göstermemi gerektirir.

– Kadınlar için akademik başarı mı daha zor iş hayatında başarılı olmak mı?

Yapılan araştırmalar Üniversite sınavlarında ve akademik yeterlilikte kadınların erkeklerden daha başarılı olduklarını göstermiştir. Çünkü böyle sınavlarda adam kayırmaca, torpil, erkelerin kadının üzerine basması veya sindirmek ,korkutmak gibi bir ihtimal yok. İş hayatında kadın olarak mücadele vermek akademik mücadeleden daha zor bana göre. Kadınların iş hayatında bir yerlere gelebilmesinde bana göre şansa veya tesadüfe asla yer yoktur. İnanın kadınlar bir konum ya da mevkiye gelmişlerse kesinlikle erkeklerden daha çok çabalamış, çalışmış ve emek vermiştir. Kadınların imkan ve fırsat yaratılan her alanda başarılı olacaklarını düşünüyorum. Önce tabiki fırsat eşitliği.

– Siz kadın kahramanlardan da olsanız masallarda bile kahramanlık hep erkeklere yakıştırılır. Peki sizin bir kahramanınız var mıdır? kimdir? / kimlerdir?

Annem. Yani benim kahramanım da bir kadındır, annemdir.

– Daha çok kadınlarda mı erkeklerde mi diş problemi oluyor ? Uzman ve tecrübeli bir hekim olarak nasıl bir tablo yaratırdınız?

Dengesiz, sağlıksız beslenme, sigara, stres ve özellikle ihmal erkeklerde diş problemleri yaratırken; gebelik süreçleri, hormonal değişiklikler yine stres kadınların dişlerinde problemler yaratıyor diyebilirim. Ama erkekler genellikle diş hekimine daha az ve genellikle çok ağrılı durumda geliyorlar. Kadınlar ise sağlıklarına erkeklerden daha çok önem gösteriyorlar. Son yıllarda ağız hijyeni ve özellikle koruyucu diş hekimliği konuları herkes tarafından kabul gördü. Bu da bizim için çok memnun edici bir gelişme tabiki.

– Dergimiz hakkında ne düşündüğünüzü bilmek isterdik?

İdea her şeyden önce iddialı bir dergi. Her sayısında farklı bir tema seçmesi , farklılığını ortaya koyuyor. Dergi daha yayınlanmadan önce dizilerden önce yayınlanan küçük fragmanlar gibi sosyal medya üzerinde yayınlanan küçük anekdotlar okuyucu üzerinde merak uyandırıyor.

Tabii ki editörün işini çok sevmesi, büyük bir şevk ve heyecanla, profosyonel bir ekiple verdiği emeklerinin sonucu tanıtıcı, bilgilendirici, özendirici, hem okunan hem saklanan bir dergi oldu. Kısaca İdea Dergi Didim’de çıtayı yükseltiyor.

Bu özel ve keyifli sohbeti için biz de Gülay Yıldırım’a çok teşekkür eder, özel ve güzel haberlerinin devamını dileriz.

Röportaj : Umut Kaşan – 2018
Fotoğraf : Ege İdea Dergi

Röportaj Ege İdea Dergi’de Yayınlanmıştır. ( S:3 – Kadın Kahramanlar – Gülay Yıldırım )

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.