#Turizm Haftası Kutlama Etkinlikleri Kapsamında #Didim Panelinde Turizmciler Öğrencilere Hizmetlerini Anlattılar

AYDIN İL KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ TURİZM HAFTASI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ DİDİM PANELİ

15-22 Nisan Turizm Haftası dolayısıyla Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Umut Tuncer’in ve Didim Turizm Danışma Birimi Sorumlusu Nilüfer Yazar’ın organinasyonunda Didim’de panel düzenlendi. Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele Didim Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Şener, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. M. Umut Tuncer, Didim İlçe Jandarma Komutanı M. Gani Solak, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş, Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Milet Müze Müdürü Baran Aydın, bazı kurum müdürleri, ADÜ’lü öğretim görevlileri, Didim Zeynep-Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencileri ve çeşitli turistik hizmet veren turizm temsilcileri katıldı.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Umut Tuncer yaptığı konuşmada “2020 ve 2021 yılının pandemi yılı olduğunu ve pandeminin en fazla turizm sektörünü etkilediğini söyledi. 2019 yılında Türkiye’nin turizm potansiyeli ile Dünya’da 6. ülke olduğunu hatırlatan Tuncer, 2022 yılının iyi başladığını ve sezondan umutlu olduklarını belirtti. Aydın’ın 2019 yılında 1,6 milyon turist ağırladığını ifade eden Tuncer, 2021 ise 1,7 milyon turistin geldiğini açıkladı.

Didim’in bakir koyları, havası, denizi ve düz alanlarıyla gelecekte turizmde çok iyi yerlere gelebilecek bir yapısı olduğunu ifade eden Tuncer, “Bu anlamda Aydın’a gelen turist sayısının 3 ya da 4 milyona çıkması için otel ve turizm yatırımları gerekli; bu anlamda 2022 yılı itibariyle özellikle Didim İngiliz turistleri ağırlamaya başladı. Bu noktada sayının daha da artması anlamında tesislere ihtiyaç var. Tesisler artınca da bu sektör için personel gerekli; personelin artması istihdama katkı sağlayacaktır.Aydının ören yerleri noktasında çok önemli bir konumda olduğunu kaydeden Tuncer’e öğrencilerden gelen ‘Maaşınız ne kadar? sorusuna ‘ Önceliğiniz para kazanmak değil sevdiğiniz işi yapmayı hedeflemek olamalı cevabı geldi. Panele katılan öğrencileri Priene Antik Kenti gezisi ile su parkına götürülme sözü verdi.

Turizm panelinde Konuşan Didim Zeynep-Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü İsmail Seçkin Üstün ise okul olarak 2 bölümde 230 öğrenciyi turizm sektörüne hazırladıklarını ve protokol okul olduklarını, ülke genelinde birinci okul olmak için çalıştıklarını ifade ederek, okul olarak uygulama oteline ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Protokolün erken ayrıldığı panelde, ADÜ Didim MYO Aşçılık Bölümü Öğr. Gör. Mehmet Taş, ADÜ Didim MYO Öğr. Gör. Buse Arasıler, Didim #Yelken Kulübünden Hülya Zayan, #YamaçParaşütü temsilcisi Mehmet Kılıç, Su Altı Dalış temsilcileri #ScubaDiving İnstruractor Sinan Karabacılı ve Ömer Çağrı Karsak ile Gezi Tekneleri Temsilcisi Ali Erdem, kendi hizmetleri ve sektörlerinin turizme olan etkileri konusunda öğrencileri bilgilendirdiler, soruları cevapladılar.

Didim’de Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetler listesinde ;

• 3 Ad. ATV safari
• 2 Ad.Buggy Safari
• 1 Ad. Yamaç Paraşütü
• 2 Ad. Jeep Safari
• 1 Ad. At Safari
• 15 Ad. Su üstü sporları parkuru
• 2 Ad. Yelken Kulübü
• 29 Ad. Gezi Teknesi
• 11 Ad. Ticari Yat
• 3 Ad. Su Altı Dalış Parkuru mevcut.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.