DİDİM’DE KONUT EMLAK VE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ HEP HAREKETLİ

DİDİM’DE KONUT EMLAK VE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ HEP HAREKETLİ 

Peşi sıra yaşanan küresel sağlık krizi ve ekonomik krizler, ülke genelinde konut fiyatlarının % 182 oranında artışına sebep olurken Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Türkiye Gayrimenkul Sektörü (2022) 1.Çeyrek Raporu ( Sayı:28 ) verilerine göre, küresel salgının etkisi hafiflese de özellikle üretim yapısı, arz olanakları ve lojistik anlamında sıkıntılar hala devam ediyor. Yayınlanan rapora göre “ Uygulanan genişletici para ve maliye politikalarının etkisi ile 2021 yılında küresek olarak büyüme güçlenmiş, hammadde ihtiyacı artmış bunlarla birlikte fiyatlar genel seviyesinde de gözlemlerimize göre gerçek yükselişler var” Umut Kaşan’la Vitrin’de Didim Realty World Kıyı Gayrimenkul Danışmanı Adil Mustafa Özulucan ile Konut Emlak ve Gayrimenkul Sektörünü konuştuk.

Ülkemizde inşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli göstergelerden birisi olan ‘konut satış’ rakamlarına baktığımızda ise durum konut satışlarında 2022 yılının ilk çeyreği baz alındığında, ilk üç ayda 320 bin adet konut el değiştirirmiş ki bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre % 21,7’lik bir artış göstergesini işaret ediyor. Satış türlerine göre ise en önemli artış 2021 yılının ilk çeyreğine göre, ipotekli satışlarda yaşanmış. 2022 yılının aynı döneminde ipotekli satışlar % 44,7’lik bir artış göstermiş.

ARTAN FİYATLAR ARTAN MALİYETLERLE DOĞRU ORANTILIDIR

İnşaat maliyet endeksi TÜİK verilerine göre yüzde 79,9 artmış gösterirken, malzeme fiyatlarının aynı dönemde yüzde 98, işçilik maliyetleri de yüzde 41 oranında yükselmiş. Enflasyonist ortamın getirdiği reel getiri arayışı başta konut olmak üzere tüm gayrimenkul çeşitlerinde talebini oldukça artırmıştır.

Türkiye’den gayrimenkul almayı tercih eden İlk 10 Ülke sıralamasında ilk üçte İran, Irak ve Rusta Federasyonu var. 4. Sıradaki ülke ise Almanya. Anlaşılan o ki 2021’i hareketli geçiren emlak sektörü 2022 senesinde de gözde sektör olmaya devam edecek.

Umut Kaşan’la Vitrin’de bu hafta Realty World Kıyı Gayrimenkul’de Gayrimenkul Danışmanlığı yapan Adil Mustafa Özulucan ile Konut Emlak ve Gayrimenkul sektörüne dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

PROFOSYONEL GAYRİMENKUL DANIŞMANI SİZE GERÇEKTEN KAZANDIRIR.

 • Öncelikle Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı ne demek?

Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı  sektörümüzle ilgili tüm güncel gelişmeleri eş zamanlı takip eder ve sahada sürekli aktif olur. Böylece müşterileri ( alıcı ve satıcı ) için doğru analiz ve raporlama yapar. Bu da beraberinde doğru fiyatlama, doğru bilgi ve doğru lokasyon seçimini getirir. Müşterilerini iyi dinler ve ne istediklerini doğru anlayarak verimli bir hizmet sağlar. Satış, alım veya kiralama aşamasına geçildiğinde hukuki geçerliliğe sahip sözleşmeyi hazırlar. Satış ve tapu devri aşamasında danışmanlığa devam eder. Sosyal medyayı, ilan paylaşım siteleri ve çeşitli reklam araçlarını aktif olarak kullanır.

 • Emlak ve Konut Sektöründe yaşandığı iddia edilen derin krizin sizce sebebi nedir? Elbette çözüm önerilerinizi de duymak isteriz?

Emlak ve Konut Sektöründe derin kriz yaşadığımız doğrudur. Bu krizin sebebini birkaç maddeyle anlatabilirim;

İnşaat aşamasında kullanılan hammaddelerinin fiyatlarının enflasyon ve döviz kurlarının artışı sebebiyle sürekli yükselmesi dolayısıyla maliyeti de çok arttırdı. Buna arsa fiyatlarındaki artışı da eklemeliyiz. Bu da sıfır konut fiyatlarında artışa sebep oldu. Sıfır konutların fiyatı arttıkça bunu baz alan ve ikinci el konut sahipleri de satış fiyatlarını attırdılar.

Bir diğer durum da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alımının konut üzerinden yapılması. Vatandaşlık almak isteyenlerin konut talebinin hızla artması fiyatların yükselmesinde çok etkili bir sebeptir. Vatandaşların alım gücünün düşmesi ve orta gelire hitap eden konut üretiminin talebi karşılayamaması ve de kentsel dönüşümün halen yeterli derecede uygulanmaması.

Bence çözüm; Kentsel dönüşüme ağırlık ve destek vermek ( extra vergi muafiyetleri, kredi gibi ) ve devletimizin vatandaşların konut alımın destekleyici politikalar üretmesinden geçiyor.  Konut alana vatandaşlık verilmesi kaldırılsın.

DİDİM GERÇEK BİR YATIRIM CENNETİ

 • Diğer yakın rakip bölgelerle kıyaslandığında Didim’in marka değeri sektörünüze nasıl yansıyor?

Didim, diğer rakip bölgelere göre mükemmel olan denizi ve havasıyla bir adım önde gidiyor. Konut fiyatlarının daha uygun olması, hızla gelişmesi ve yaşam koşullarının daha uygun olması da Didim’i en çok tercih edilen şehir olmasını sağlıyor ve bunlar da sektörümüze yansıyor.

 • Emlak sektöründe dengesiz fiyat oluşumları, fiyat artışları ve tarım arazilerinde kullanım amacına uygun olmayan alış-satışlar hakkında neler söylersiniz?

Özellikle Pandemi sürecinde tarım arazilerine talep oldukça fazlalaştı ve çok fazla satış oldu. Ancak  tarım arazilerine verilen imar izinleriyle inşa edilen yapıların sıkı denetim altına alınması gerektiğini ve belirli sürelerde çıkarılan imar affından faydalandırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Böylece tarım arazilerinin sadece amacına uygun kullanılması gerçekleşebilir.

 • Sektörde faaliyet gösterenlerin ve çalışanların yetki belgesi alması ve denetim mekanizması üzerine çok sayıda şikâyetler var. Herhangi bir sorunda tüketici için şikâyet noktasında en doğru hamle nedir?

Sektörümüzdeki denetim eksiklilerinin giderilmesini biz de  bekliyoruz. Tüketici herhangi bir sorunla karşılaştığında bir avukat aracılığıyla hareket etmesinin isabetli olacağını düşünüyorum. Didim’de  emlak sektörünün oldukça gelişmiş olması sebebiyle konusunda uzmanlaşmış birçok avukat var.

 • Türkiye’de en önemli yatırım araçlarının borsa, döviz, altın ve gayrimenkul olduğunu düşünürsek Didim Türkiye’de yatırımcı için nerededir? Bize bir yatırım tavsiyesi verseydiniz bu tavsiye ne olurdu?

Döviz,borsa ve altın gibi yatırım araçlarında değer kaybı ve artışı sürekli yaşanmaktadır. Yani tam netlik yoktur. Ancak gayrimenkul yatırımı böyle değil. Gayrimenkul yatırımlarında her zaman değer artışı olacaktır. Ayrıca gayrimenkul yatırımının neden her zaman en geçerli yatırım aracı olduğunu şöyle bir örnekle açıklayabilirim; Yatırım amaçlı satın aldığınız ve kiraya verdiğiniz bir konut hem her sene değer artışına hem de ekstra kira getirisine sahip olacaktır.

 • Ülkemizin her dönem lokomotif sektörü konumunda olan gayrimenkul sektörüne girmek hizmet vermek isteyen gayrimenkul danışmanlarına tavsiyelerde bulunursunuz?

Öncelikle planlı çalışmak. Daha önce görüşme sağlanan müşterilerin ( alıcı veya satıcı ) takibini iyi yapmak ve sürekli iletişimde olmak. Çünkü ilk görüşmeden sonuç alınamayabilir.

Sosyal medyanın aktif ve verimli kullanılması da çok önemli. Sosyal medya hesaplarında portföy paylaşımın yanı sıra bölgedeki aktiviteler, doğal güzellikler gibi unsurlar da paylaşılmalı. Şehrimizin tanıtımını yapmak bizim de görevimiz.

Sosyalleşmek yeni insanlarla tanışmak ve şehirdeki aktivitelere katılmak da oldukça çok önemli. Böylece daha fazla tanıyoruz ve bilinirliğimiz artıyor. Gayrimenkulle ilgili ihtiyaç doğması halinde akla gelen ilk isim olmak çok önemli. Müşteriyi iyi dinlemek ve doğru anlamak. Ve en önemlisi sabırlı olmak. Çünkü bizim sektörümüzde rakamlar yüksek ve insanlar satmak, almak veya kiralamak için hemen karar veremezler.

 • Konut ev arsa villa yada tarla alacaklara,özellikle vermek istediğiniz özel bir mesaj var mı?

Didim denizi tarihi doğası ve havası ile diğer bölgelerle kıyasladığımızda hem arsa konut alımları için çok daha uygun hem de günden güne gelişen büyüyen yapısı ile gerçek bir yatırım cennetidir. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe iddiası olan, bu alanda her bütçeye uygun fırsatlar sunan bir şehir. Kişilerin her türlü alım satım tercihlerinde profosyonel bir gayrimenkul danışmanı ile yol almalarını tavsiye edebilirim. Profosyonel gayrimenkul danışmanı her türlü talepleri için yardımcı olacaktır.

Umut Kaşan – Adil Mustafa Özulucan / Didim Realty World Kıyı Gayrimenkul Danışmanı Adil Mustafa Özulucan ile Konut Emlak ve Gayrimenkul Sektörüne bu özel haber #HürriyetEge #UmutKaşan’laVitrin ‘de yayınlanmıştır. Okumak İçin : www.hurriyet.com.tr

Röportajın tamamını Youtube’dan da izleyebilirsiniz.

 

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.