Biliyormuydunuz? Didim’de El Yapımı Ayakkabı

BİLİNMEYEN MESLEK

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Didim’de el yapımı Ayakkabı / Sandalet yapan bir onlar kaldı. Onlar son usta.

 • Aslen Denizli’li olan ‘Yurdakan Göğmen’ bugün 74 yaşında 16 yaşında dükkan açtı 16 yıldır Didim’de el yapımı ayakkabı yapıyor her sabah 7:30’da dükkanı açıyor Yurdakan Göğmen ve   hala oğluyla beraber çalışıyor.
 • ‘Eskiden dükkanda işi öğrenmek isteyen ustalık yaptığım en az beş çırağım olurdu. Şimdi çırak olmak isteyen de yok çırağımız da yok diyor’ Yurdakan Göğmen.
 • Okan Göğmen babasının yanında çırak olarak işe başladı, bugün hala aynı dükkanda babasıyla çalışarak baba mesleğini sürdürüyor.
 • El yapımı sandalet ve ayakkabıların yapımında tabakhanede meşe palamudu ile tabaklanmış ( yumuşak ) dana derisi kullanıyorlar.
 • Modeli hazır bir sandaleti yapabilmek için en az 3 saat emek veriyorlar.
 • Yerli kadar yabancı müşterileri var.
 • Sandaletlerini Amerika’dan bile isteyenler var.
 • Sosyal medya hesapları online satışları yok. Müşterileri dükkanlarına gidiyor.
 • ‘Ayakkabıda fabrikasyon çoğaldı, kalite azaldı. Zaten böyle giderse gelecek günlerde gerçek deri ayakkabı giyen parmakla gösterilecek kadar azalır. Bizim yaptığımız bir çizme en az 10 yıl giyilirdi. Artık ısmarlama ayakkabı ve çizme yapmıyoruz ama ayakkabı tamiri yapıyoruz. ’ diyor Okan Göğmen.
 • Hediyelik minyatür sandalet anahtarlıkların da satıldığı dükkanlarında her ayağa ve her yaşa göre sandalet bulmak mümkün. Yıllardır müşterilerinin yeni doğmuş bebeklerinin ilk yazlık sandaletlerini de hediye ediyorlar.
 • Hintli bir turiste sandaletin dana derisinden yapıldığını söylediğinde müşterisinin sandaleti elinden atarak uzaklaşmasını gülerek anlatıyor. Aynı turistin ertesi gün yine arkadaşları ile gelerek sandaleti almasını da gururla anlatıyor.
 • Didim Sandaletçilik ( Okan Kundura ) dikimevi ve sandalet imalathanesi Okan Göğmen ve babası Yurdakan Göğmen yıllardır Didim Merkez camii yanındaki aynı küçük dükkanlarında üretim ve satış yapıyorlar. Onlar unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğin son ustaları.
 • ‘ Sandalet Derisi Yumuşaktır, dayanıklı ve bozulmazdır Nefes alabildiği için ayağı serin tutar. Çabuk yırtılma ve kopma yapmaz. Nemi emdiği için ayakta koku oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Az da olsa esneyebildiği için ayağın şeklini alır. Doğal olduğu için sağlıklıdır’ diyor Okan Göğmen
 • Kendi istediğiniz sandalet modelini çizmeniz ya da anlatmanız durumunda aynı gün üretimini yapabiliyorlar.

 

 

 

The Unknown Occupation

Did you know?

They are the last masters who make handmade shoes in Didyma.

Yurdakan Göğmen is now 74 years old and he is from Denizli/Turkey. He opened his shop when he was 16. He has been doing it since then. Today,he opens his shop every morning at 7:30 and still working with his son.

He points, ‘’ I used to have at least five pupils to educate but now, nobody wants to be a pupil so we dont have any.

His son, Okan Göğmen, had started as a pupil and since then, he has been working with his dad in their shop.

They use calf leather got tanned with acorn at tanyard for making handmade shoes and flip flops

They work at least three hours to make a ready-model flip-flop.

They have foreign national customers beside turkish ones.

They have customers even from United States.

They dont have online sale or social media accounts. The customers have to go to their shop.

Okan Göğmen points;’’ manifacturing increased for shoe sector and the quailty decreased. In this situation,there will be no one who wears real leather shoes in the future. A boot we made could be worn for at least 10 years. But we dont take shoe or boot orders now,we just  make repair.

They sell also miniature sandals suitable for a present and you can find suitable sandals for any one at any age. They have been gifting customers’ first baby’s first summer sandals for years.

He is laughing when tells us a story of an Indian customer throwing out the sandals when he said they are made from calf leather. He is also proud to tell that the other day the same customer’s coming back with his friends and buy shoes.

Didyma Sandals ( Okan Shoemaking) has been serving at the same small shop (beside to

Didim Central Mosque) for years. They are the last masters of a nearly forgotten occupation.

Okan Göğmen points;’’ Leathers, used for sandals are  soft, and also durable. It can breathe so it keeps the feet cool. It cant be ripped easily. It prevents to smell cause it absorbs the moisture, Its healty because its natural.

You can draw or tell the model you want and they produce it in the same day.

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.