AYGAZ / BİR MARKAYI TAŞIMAK Didim Aygaz Bayisi Arıcı Ticaret / Erkan Arıcı

Didim Aygaz Bayisi Arıcı Ticaret / Erkan Arıcı

Gelin çeyizi ile verilen tüpten ya da gaz dendiğinde akla gelen ilk markadan bahsedeceğiz elbette AYGAZ.

Koç Topluluğuna bağlı olarak 1961 yılında kurulan Aygaz, LPG’nin temini, stoklanması, dolumu ve LPG’li cihaz üretimi ile satışını kapsayan süreçleri gerçekleştiren entegre bir LPG şirketidir. LPG sektöründe faaliyet gösteren ve halka açık ilk şirket olan Aygaz, 81 ilde 4 bine varan tüpgaz bayi ve otogaz istasyonuyla hizmet vermektedir. Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen LPG ürünlerini sunan Aygaz, her gün 60 binin üzerinde eve girmekte ve 1 milyona yakın araç Aygaz Otogaz ile yolculuk yapmaktadır.

Didim’de son beş yıldır Aygaz bayisi olarak Aygaz Tüp ve Pürsu ile hizmet veren ve bayiliği ile beraber kısa sürede keskin başarılar yakalayan Arıcı Ticaret temsilcisi 27 Aralık 1972 Söke doğumlu Erkan Arıcı ile güçlü bir markanın bayisi olmak, marka yönetimi, marka bağlılığı ve pazar payı üzerine İdea Dergi okurları için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Askeri Disiplin sonrası sivil hayatta ticaret yapmak ve üstelik güçlü bir marka ile yol almak yani asker kafa yapısından esnaf kafa yapısına geçmek sizi zorladı mı?

Herkes sizin gibi düşündü başlarda, asker kafası ile ticaret yapamaz diye düşünüyorlardı. Hatta yakın çevremin bile bu konuda endişeleri vardı ve bunu bana bile dillendiriyorlardı. Ben ise askeri düşünce yapısında ki planlı olmak, tedbirli olmak ve öğrenebilme ilkelerini işime yansıtmaya çalıştım. İşin aslı ufak yaşlardan itibaren esnaf bir aile içinde yetişmiş olmakla bu durumu birleştirince askerliğin bana katmış olduğu değerlerin yarattığı sinerji işimize de büyük bir ivme kattı.

6 yaşından itibaren eline tüp değmiş birisiyim.

Askeri okula gidene kadar her gün dükkânımıza giderdim. Askeri lisenin yaz tatillerinde bile geldiğimde babama yardım ederdim 1972’den 2007 yılına kadar ailem farklı bir tüp gaz firması ile çalıştı 2007’den sonra Aygaz ile çalışmaya başladık Aygaz’dan sonra Opet ile devam eden bir birlikteliğimiz var.

TSK dan sonra Koç Grubuyla Aygaz gibi çok kurumsal olan bir yapıya geçmek benim ticari hayata geçişimi kolaylaştırdı. Çünkü kurallar hedefler çok net. Takip kontrol ve kurumsal yapının gerektirdiği standartların yerine getirilmesi gibi konulardaki düşüncelerim Aygaz ile birebir örtüşüyor ve bu durum karşılıklı olarak birbirimizi daha iyi anlamamı sağlıyor.

Bölgedeki pazar payınız ve satışları artırmak için yaptığınız özel çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Didim’deki pazar payımız %50 seviyelerinde olup mevcutta 10.000’in üzerinde kayıtlı abonemiz var. Satışları arttırmak adına promosyon ve reklam çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyoruz. Yıllık gelirimizin %2’sini reklam ve promosyona ayırıyoruz. Aygaz’ın kurumsal reklamları ve bizim yaptığımız yerel reklam ve promosyon çalışmalarının satışlarımıza pozitif katkısı oluyor. Bunun yanında işimiz hizmet sektörü. Yani çok yoğun emek isteyen bir sektör. Bu yüzden çalışma arkadaşlarım benim için çok önemlidir. Her zaman söylerim  ‘Benim en büyük sermayem kaliteli güler yüzlü ve problem çözmeye odaklı personele sahip olmamdır ’. Doğru personel yapılanması, düzgün işleyen bir sistem ve Aygaz’ın marka bilinirliği ve insanlara verdiği güvenin satışlarımıza olumlu yansıması da kaçınılmaz olmaktadır. Aygaz camiasıyla tanışıp kurumsal yapısının gücünü görmek benim markaya olan inancımı ve aidiyet duygumu daha da artırdı. Aygaz’ın akla bilime insana ürün ve hizmet kalitesine değer vermesi bunları önemseyen insanlarla düzenli çalışmalar yapması da bizi sahada rakiplerimize karşı açık ara üstün kılmaktadır.

Aygaz markasının son derece kurumsal bir yapısının olduğunu biliyoruz. Aygaz bayisi Arıcı Ticarette kurumsal mı çalışır? Yani Erkan Bey de olmadan işler de yürüyor mu?

İlk başladığım zamanlarda kurumsallık adına çok eksiğimiz vardı. İşlerin hızla büyümesiyle omuzlarımın üzerindeki yükü arttığını hatta taşınamaz hale gelmeye başladığını gördükten sonra kurumsallaşmanın ne kadar önemli bir durum olduğunu değerlendirdim. O günlerde sabah saat 7de kalkıp saat 12’de eve girebiliyordum. Kurumsallaşma adına 45 yıllık aile firmamıza ve Aygaz’ın neler yaptığını inceleyerek ona uygun adımlar atmaya başladım. Bu adımları personel yöntemi, araç ve ekipman görselliği ve müşteri ile olan ilişkilerimiz diye sıralayabiliriz. Bu adımlar sayesinde Erkan Arıcı belli süre olmasa da Didim Aygaz bayisinde işler tıkır tıkır ilerler.

2015 yılı başında, bütün araç filomuzu yeniledik. Toplam 15 yeni araç aldık. Tüm araçlar Aygaz ve Pürsu olarak tek tip giydirilmesi yapıldı ve sadece o yıl Tüpgazda %25, suda %50 satış artışımız oldu. Yine 5.000 haneye Aygaz tarafından gerçekleştirilen kapı çalışması ile müşterilerimize kurumsallığımızı ve kalitemizi anlatabilme adına önemli mesafeler kat ettik.

Personel yönetiminde attığımız doğru adımlar ile mutlu bir aile ortamı yakaladığımızı değerlendiriyorum.  Personelin özlük haklarını sonuna kadar riayet edilen; izin hakkı, kıdem hakkı, maaşların zamanında ödenmesi (gerektiğinde zamanından önce)  sosyal güvenlikle ilgili tüm hususlara sonuna kadar riayet edilen bir firma haline getirmeye çalıştık. Mutlu insan, mutlu iş yapar. Yaptığı işten de keyif alır felsefesini yerleştirdikten sonra, arkadaşlarıma Şems-i Tebrizi ‘nin ‘Tebessüm bedavadır, vereni üzmez, alanı çok mutlu eder ’sözünü hatırlatırım.

Aygaz’ın Didim’deki tüplü gaz pazar payı yaklaşık %50’dir. Bu, Türkiye genelinde %43,5 seviyelerinde olmakla birlikte; biz Türkiye seviyesinin üzerinde bir pazar payına sahibiz. Bayiliği ilk devraldığımda toplam satışımız, 500 ton gaz iken; bu yılı 1000 ton gaz satışı ile tamamlayacağız görünüyor. Ekibimizle birlikte bunu başarmak istedik. Çok çalıştık ve birlikte başardık.

Su satışında rekor bir artış gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Bize bunu nasıl başardığınızı anlatır mısınız?

Burayı devraldığımızda üç farklı marka su satılıyordu. Yanlış bir şekilde de ucuz su pahalı su mantığı vardı. Gıda gibi hassas bir ürününde ucuz-pahalı diye kavram olmayacağını değerlendirerek, kaliteli ürünü müşteriye iyi hizmet ve uygun fiyata sunmanın daha iyi olacağını daha büyük etki yaratacağını düşündüm.  Aynı mantıkla yine Aygaz’ın kendi ürünü olan Pürsu’yu tek marka olarak satmaya karar verdik. Bununla ilgili olarak da Aygaz’ın bize sağladığı her türlü destekle (araç, fiyat kampanya, markaya olan güven) kısa sürede 70 bin olan yıllık satışımız 2013’te 120 bin, 2014’te 140 bin, 2015’te 210 bin, 2016’da 255 bin ve 2017’de de 330 ( tahmini) bine çıkarmayı başardık. Buradaki temel unsur, ürünün kalitesi ve kaliteli hizmetin bir arada verilmesidir. Pürsu dağıtım araçlarımızın hepsi kapalı araç olup tüpü ve suyu aynı araçta satmıyoruz.  Müşterilerimiz de bizim bu hassasiyetimizi ve çabamızı ödüllendirdi. Pürsu’nun Nazilli Fabrikası’nın ürettiği suyun %10’unu Didim Aygaz Bayi olarak biz satmaktayız. Müşterilerimizin bize ve ürünlerimize olan inancını, güvenini gördükçe bizim de Aygaz ve Pürsu’ya olan inancımız artıyor ve yeni yatırımlardan kaçınmadan kalitemizi arttırmaya işimizi geliştirmeye özen gösteriyoruz.

Didim’de Aygaz markasının başarılı temsilcisi olarak markanıza değer katıyorsunuz? Aygaz kurumsal  markası için bayii olarak Aygaz markası adına neler söylemek istersiniz?

Aygaz Türkiye’nin en büyük sanayii kuruluşlarından biridir. Ülkede %43,5 pazar payına sahip, güçlü, kurumsal, marka değeri yüksek, defalarca özel müşteri ödülleri almış saygın bir markadır. Bunları bildikten sonra bir Aygaz bayii Aygaz’ın mantığıyla, felsefesiyle çalışırsa emin olun bu birliktelikten muhteşem bir sonuç ortaya çıkar. Lakin sadece üretici ve bayiinin bu düşünce yapısında olmasının da yeterli olmayacağını değerlendiriyorum. Diğer önemli bir ayağımız da çalışanlarımızdır. Çalışanlar, asıl nihai tüketiciyle direkt temasta olan, memnuniyeti veya memnuniyetsizliği belirleyici unsur olan kişilerdir. Bu yüzden personel seçimi, personel eğitimi ve kaliteli personelle uzun soluklu çalışmak hem bayiye hem Aygaz markasına büyük değer katmaktadır. Yani biz müşterilerimizin evlerin içine giriyoruz. Yani müşterilerimiz mahremlerini bize açmaktadırlar. Bu büyük bir sorumluluktur. Çalışanların da bu bilinçle yetiştirilip, en iyi hizmeti vermelerini sağlamak çok önemli bir husustur. Hatta belirli bir süreden sonra evlerde “bizim çocuk geldi” havasının oluşması, doğru adımların atıldığının bir göstergesidir. Bünyemizdeki personel ile uzun soluklu çalışmak istek ve arzusunda hareket ederek çalışma arkadaşlarımın standartlarını hep yukarıya taşımak onların da işletmemize olan inanç ve güvenlerini artırmak temel hedeflerimizdendir.

Tüm bunların yanında Aygaz’ın da bizlerin işlerini kolaylaştırmak ve daha sistematik çalışma adına yaptığı teknolojik yatırımlar da çok önemlidir. Bir tüpün tesisten çıkıp son müşteriye kadar olan takibini sağlayan sistem hizmet kalitesini hızını ve müşteri memnuniyetini artırmaktadır.

Her yıl Aygaz düzenli olarak yapılan bayii toplantılarında, mevcut eksiklerin giderilmesi, müşteri memnuniyeti, bayilerin sahada karşılaştığı zorluklar titizlikle ele alınır ve sıkıntılarını çözmek adına gereken tüm adımlar atılır. Müşteri şikayetleri konusunda inanılmaz hassas bir firmadır. En küçük bir şikâyet ile değerlendirilir ve çözüme ulaştırılır. Tüm bunların ışığı altında her 10 Kasım’da “olmasaydın olmazdık”, “sana borçluyuz”, “fikirler ölmez” sloganlı reklamların yaratıcısı olan Koç Grubu ve Aygaz’ı gerçekten çok seviyorum. Başarmanın birinci kuralının sevmek olduğunu idrak edip şu sözlerle mesajımı iletmek istiyorum: “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak.” Sevginin olduğu yerde başarısızlık diye bir şey olacağına inanmıyorum.

Taşıyıcılık ve servis elemanı işi genellikle vasıfsız işçinin işi olarak algılanır. Çalışanlarımız neredeyse Didim’in yarısının evine veya işyerine giriyor düzenli olarak. Doğru personel iletişimi ve ekip ruhu oluşturmak başarılı olmak adına çok önemlidir. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Arıcı ticaret olarak kış aylarında 17 yaz aylarında 23-24 kişi ile çalışmaktayız. Bu rakamlar kış ayları için fazla, lakin arkadaşlarım yaz aylarında insanüstü bir performans gösterdiğini belirtmek isterim. Çünkü tüpgazda kış-yaz dengesi  1’e 3 , suda ise 1’e 6 gibi yönetilmesi  oldukça zor bir orantı ile gerçekleşir. Bu işin bu personelle yürütülebilmesi için fikir birliği yapmış, hedefleri olan, dürüst, ahlaklı, kişilik sahibi insanlarla çalışmak gerekiyor. Hatanın kabul edilemeyeceği bir işimiz var. Bu bağlamda tüm çalışanlarımız inanılmaz önemli ve çok zor bir işi icra etmektedirler. Aygaz verdiği eğitimlere tüm personelimiz iştirak eder. Kendi iç denetimimiz adına toplantılar düzenleyerek eksikliklerimizi ortaya koyup sorunlara getirdiğimiz çözüm önerilerine hep beraber karar veririz. Kısacası bu iş yerini tüm arkadaşlarımla beraber yönetiriz. Çalışma arkadaşlarımın özel günlerini de hep beraber kutlarız, sezon önü, sezon sonu  moral motivasyon geceleri düzenleriz. Yani biz kocaman Arıcı Ticaret ailesiyiz.

Kurumsallaşma sürecinde Aygaz markası sizlere nasıl destek oldu?

Aygaz markasının vizyonunu takip etmek bizi zaten kurumsallaşmaya doğru adım adım götürdü. Bizim için grubun tüm imkânlarını bize sundu. Araç alımı, malzeme alımı, teknolojik altyapı ve sahada bizi güçlü kılabilecek her türlü maddi ve manevi desteği sağladı. Sunduğumuz her projeyi desteklediler. Bizde tüm projelerden alnımızın akıyla çıkarak onların bu güvenine layık olmaya çalıştık. Ve sonunda tam ticari tabirle kazan-kazan tablosu ortaya çıktı.

Aygaz tüp ve Pürsu tüketicilerine son olarak ne söylemek istersiniz?

Tüpün çok tehlikeli bir ürün olduğunu belirterek böylesi riskli bir üründe müşterilerimizin güvenliği ön planda tutmaların, evlerine ehil olmayan kişileri sokmamaları, tüp bağlantılarını kendilerinin değil bizim ehil personelimize bırakmaları ve kullandıkları tüp ekipmanlarında daha uzuz olan yan sanayi ürünleri gibi bilmedikleri ürünü zinhar kullanmamalarını tavsiye ederim

Su ile ilgili ise, bu ürünün bir gıda ürünü olduğunu ve günlük hayatta en çok tükettiğimiz ürün olduğunu unutmadan, bu ürünün tüketiciye nasıl sunulduğuna çok dikkat etmelerini, güneş görmeden, tüpgaz ile birlikte servis edilmediğine dikkat etmelerini tavsiye ediyorum.

 

Bearing the name of a Brand. Aygaz Distributor in Didyma, Arıcı Ticaret / Erkan Arıcı

Now we will talk about bottled gas given as gifts in the bride’s dowry, or the first brand that comes to mind in gas industry: AYGAZ.

Founded as a subsidiary of Koç Group in 1961, Aygaz is an integrated LPG company, which carries out the processes that cover supply, storage, and filling of LPG, and production and sales of machinery that run on LPG. Operating in LPG industry, and being the first public company, Aygaz offers service with approximately 4.000 bottled gas distributors and auto-gas (LPG) stations in all 81 cities of Turkey. The LPG products offered by Aygaz are the most preferred LPG products by the consumers, and these products enter into more than 60.000 households, and Aygaz LPG is used in around 1 million vehicles every day.

We had an exclusive interview for the readers of Idea Magazine with the representative of Arıcı Ticaret, Erkan Arıcı, who was born in Söke in December 27, 1972, and who achieved a lot in a short period of time through distributorship of Aygaz Bottled Gas and Pür Su (Table Water) services as a distributor of Aygaz in Didyma for the past 5 years, about being a distributor of a strong company, brand management, brand loyalty, and market share.

The institutionalized company structure, and satisfaction-oriented, meticulous, disciplined, and friendly service insight that strengthens the company’s ties with its customers lie behind the quick success of Arıcı Ticaret as a distributor of Aygaz in Didyma.

 

Röportaj= Umut Kaşan/Didim/2017
Fotoğraf= Nurlan Tahirli

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.