Ahmet Özcan’ın bu iddiaları çok sert ve ispata muhtaç!

İzmir Şanlıurfalılar Federasyonuna bağlı 2021 yılında kurulan Didim Şanlıurfalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Kurucusu, Dernek Başkanı, Didim’de iş dünyasının da yakından tanıdığı, hatta kimilerini göre de “Mafya” diye anılan, Zaza Ahmet olarak bilinen Ahmet Özcan’ın son günlerde kişisel Youtube hesabından yayınladığı videolarda anlattıkları ve yaptığı suçlamalar oldukça dikkat çekici.
Sedat Peker’in yayınladığı ve tüm ülkenin dikkatini çeken videoları sonrasında, gerek iş dünyası gerekse de kişiler aynı benzer yöntemlerle ifşa adı altında kişisel husumetlerini bir Youtube hesabı, açıp kamerayı açıp anlatmaya başladılar.

Didim’in yakından tanıdığı Ahmet Özcan da kişisel Youtube hesabından videolar yayınlayarak çeşitli önemli iddialarda bulunan o kişilerden birisi. Herkese açık https://www.youtube.com/@GOLANI-lm2xx/videos  hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlardan da anlaşılacağı üzerine yurtdışında yaşadığı öğrenilen ve de hatta konuşmalarında Didim’i özlediğini ifade eden Ahmet Özcan’ın son günlerde Youtube üzerinden yaptığı yayınlarda siyaset, devlet, iş dünyası üçgeninde yolsuzluk, usulsüzlük, organize çıkar yapılanmaları, rüşvet, komplo ve de çeşitli konularda ortaya attığı, ispatta muhtaç iddialar, yaptığı suçlamalar ve anlattığı olaylar oldukça dikkat çekici, ispata ve sorgulamaya muhtaç.

Emniyet- Siyaset- Ticaret ağı etrafında kişisel hikayelere dayanarak anlatılan bilgilerin doğruluğunu sorgulamak, bu bilgileri haberleştirerek tarafsız bir biçimde kamuoyunun dikkatine sunmak ise elimizde ispat edilebilir bilgi belge olmaması sebebi ile neredeyse imkansız.

Haberi paylaşan https://www.aydinsafak.com ‘un bu özel haberi üzerine ( https://www.aydinsafak.com/didim-i-sarsan-ifsaatlar-serisi-suruyor-h7095.htm ) dikkat çeken iddiaların sahibi olan Ahmet Özcan yaptığı açıklamalarının odağında devlet, siyaset, iş dünyası üçgeninde yolsuzluk, usulsüzlük, organize çıkar yapılanmaları gibi iddialar yanında AK Parti, MHP, CHP Genel Merkezlerine yönelik de çağrılar yapıyor.

NE OLMUŞTU?
AHMET ÖZCAN KİMDİR?
“Kabadayıysak ekmeğimizin kabadayısı olduk” diye beyanları bulunan iş insanı Ahmet Özcan ve ailesinin Didim hikayesi 1991’de Turgut Özal dönemindeki GAP projesi kapsamında kendi arazileri su altında kaldığı için zorunlu göç yaparak Ege’ye yerleşmeleri ile başlıyor. Özcan ailesi, su altında kalan yerlerine karşılık verilen arazilerde elverişsiz ve değersiz olduğu için tarım işçiliği ya da çiftçilik yapamayıp bu arazilerini inşaat ve turizm sektöründe değerlendirenlerden.

Şanlıurfa, Siverek doğumlu, 12 Eylül olaylarında işkence, gözaltı, baskıya maruz kaldıklarını söyleyen kalabalık aileden olan,  Ali Golani’nin oğlu olan Ahmet Özcan’ın baba tarafı Şanlıurfa -Siverek, anne tarafı ise Adıyaman-Gerger’li.  Ahmet Özcan’ı Didim daha çok “Zaza Ahmet” olarak biliyor. Yurt içinde eğlence, otel, kafe, restoran, inşaat, turizm, akaryakıt, telekomünikasyon, otopark işletmeciliği, medya ve yapım sektörlerindeki faaliyetleri yanı sıra Belçika, Almanya ve Makedonya’da İsviçre’de çeşitli sektörlerde başarılı işletmeleri ve yatırımları olduğunu bilinen A. Özcan evli ve 3 çocuk babası.

Didim Altınkum’da yirmi yıllık işletmesi olan Kral Cafe’den tahliye edilmesi ( Aralık 2022) ve kafenin yıkılarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi sonrasında, o günlerde birbirinden sert açıklamalarda bulunan Ahmet Özcan ‘ın sert ifade ve söylemleri sonrasında da yurtdışına çıktığı biliniyor.

NE OLMUŞTU? Basına düşen haberlere göre olayların kronolojik sıralaması şöyle ilerliyor. BASINDA YER ALAN HALİ VE YAZILAN İDDİLARA GÖRE ;
Mart 2020’de Fetö’den ihraç edildikten sonra tutuklanan eski Savcı Zafer Kılınç’ın talimatıyla Didim’de faaliyet gösteren, “Zazalar” örgütüne yönelik 2013 yılında Aydın Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonda “Didim’de ihalelere fesat karıştıran, sahte belge düzenleyen ve suç işlemek için silahlı örgüt kurdukları iddia edilen çete lideri Ahmet Özcan, kardeşi Kenan Özcan ile 20 adamına yönelik operasyon düzenledi.” Yapılan operasyonda çete lideri Ahmet Özcan ve kardeşi Kenan Özcan ile birlikte toplam 20 kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. O günlerde çeşitli basın organlarında yer alan bu haberi linke tıklayarak okuyabilirsiniz. ( https://www.gundemotuzbes.com/200-yilla-yargilaniyordu/85857/)

Savcı, 5 ayrı “yağma, yaralama, tehdit, hakaret, ruhsatsız silah bulundurma, silahlı suç örgütü kurma” suçundan sanıklar için 200 yıl hapis cezası istedi. Özel yetkili mahkemelerin kapatılması üzerine Söke Ağır Ceza’da görülen davada Mahkeme heyeti, 200 yıl hapis istenen çete lideri ile kardeşini tutuklama tarihinden bir yıl sonra, gasp ile ilgili iddiaların yetersiz olduğunu belirtip, 200 yılla yargılanan çete lideri Ahmet Özcan ile kardeşi Kenan Özcan’a tehdit suçundan 2 yıl 1’er ay hapis cezası, adamları da 3 ila 8 yıl arasında değişen ceza aldı aldılar. Karardan sonra açıklama yapan Avukat Ufuk Mansuroğlu, “Müvekkillerimin üzerinde olmayan suçlara ve suçlamalara yönelik isnatlar vardı. Dayanağı olmayan suçlar ve müştekiler üretilerek konunun çerçevesi genişletilerek haksız şekilde iddialarla karşı karşıya kalınmıştı. Mahkeme bu dosyanın dayanaksız ve haksız taraflarını isabetle tespit etti ve sadeleştirerek bir neticeye vardı. Gasp gibi silahlı çete gibi eylemlerin ve suçların bulunmadığı hususunu ortaya çıkardı. Bu sebeple kararın dosya kapsamına uygun olduğu kanaatindeyiz’ demişti.

O günlerde çeşitli basın organlarında yer alan bu haberlere “Google Search” yaparak ulaşabilirsiniz.

Aralık 2022’de uzun yıllardır Ahmet Özcan’ın işletmeci olduğu Altınkum Yalı Caddesinde faaliyet gösteren Kral Cafe’nin kira sözleşmesinin sona ermesi sonrası Aydın Valiliği Yatırım ve Koordinasyon İzleme Başkanlığına ait yer için Aydın Valiliği tarafından önce işletmeye boşaltma tebligatı gönderildi.

İlgili yasal sürecinin sona ermesi sonrasında, Emniyet yetkililerinin yüksek güvenlik tedbiri aldığı, boşaltma ve tahliye işlemleri sırasında Ahmet Özcan ve yakınları bu tahliye gerekçesine tepki göstererek yaptıkları basın açıklamasında; son 20 yıldır işletmeciliğini yaptığı Didim Altınkum Kral Cafe’nin işletme bedeli 510 bin TL iken Pandemi dönemi sonrasında Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İdari Ve Mali İşler Müdürlüğünce ilgili kiranın 670 bin TL’ye çıkarıp, akabinde pandemi döneminde işletmenin de kapalı olduğu zamanlarda bile kira bedeli 1.200 bin TL olduğuna tepki göstererek, yaptığı yazılı ve sözlü basın açıklamasında yapılan tahliye işlemine gerekçe olarak sunulan tüm suçlamaları reddederken, ilgili süreçte yetkili mercilerden randevu alamadığını ifade ederek siyasilere de tepki göstermiş ve her fırsatta AKP’li olduüunu ifade eden Ahmet Özcan’ın yıkım günü kameralara ” Ben Karadenizli olsam burası yıkılmazdı. Ben uluslararası uyuşturucu kaçakçısıymışım. Ben uyuşturucu kaçakçısı mıyım? Ben mafyaymışım ben adam öldürtüyor muşum! Sen devletimizin, istihbaratımızın üstünde misin Yunus müdür?” sözleri ile tepkisini dile getirmişti.

Yurtdışında yaşadığı öğrenilen ve de hatta konuşmalarında Didim’i özlediğini ifade eden Ahmet Özcan’ın son günlerde Youtube üzerinden yaptığı yayınlarda siyaset, devlet, iş dünyası üçgeninde yolsuzluk, usulsüzlük, organize çıkar yapılanmaları, rüşvet, komplo ve de çeşitli konularda ortaya attığı, teyide muhtaç iddialar, yaptığı suçlamalar ve anlattığı olaylar oldukça dikkat çekici, ispata ve sorgulamaya muhtaç.

Haber : Ege  İdea Dergi – Umut Kaşan / Didim (2024)

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.