‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, Metin Altıok Şiir Ödülü’nün sahibi oldu.

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden yazar ve şair Metin Altıok’un anısına organize edilen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen ‘Metin Altıok Şiir Ödülü’nü Şeref Bilsel’in “Kâğıdın Ölümü” kitabı kazandı.

Bilsel, ödülünü Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile şair yazar Şükrü Erbaş’tan aldı. Metin Altıok Şiir Ödülü, İstiklal Caddesi’ndeki Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Organizasyona Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş katıldı. Ödül töreninin sunuculuğunu Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı üstlendi. ‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, ödülün sahibi oldu ve ödülünü Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile şair yazar Şükrü Erbaş’tan aldı.

Seçici Kurul yaptığı yazılı açıklamada “Şeref Bilsel, çağın ürkütücü labirentlerinde bir başına kalmış insan tekinin, evlerden, ölümlerden, gelecek rüyalarından ve bir şiddet sarmalından geçerek toplumsal hayata karışmış yalnızlığını ve huzursuzluğunu; toplumsal hayatın evlerimizi, hayatlarımızı geleceğimizi kuşatmış büyük yabancılaşmasını, sevgisizliğini ve yıkıcılığını; aralarındaki diyalektik ilişkiyi ustalıkla göstererek; insan olma erdemini yücelten bir etik yaklaşımla, şiirin derin, çağrışımı geniş, incelikli diliyle hepimizin yüreğine ısrarla sunan bir şiire varmıştır Kâğıdın Ölümü’nde. Bu nedenle 2024 Metin Altıok Şiir Ödülü’nün Şeref Bilsel’e verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.” İfadelerine yer verdi.

Şeref Bilsel Kimdir?
1972 yılında Rize’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli özel televizyon kanallarında program yapımcılığının yanında kültür sanat danışmanlığı yaptı. Şiir, deneme ve eleştirileriyle pek çok dergide yer aldı. Modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleri; Cumhuriyet-Kitap, Varlık, Patika, Başka, Mor Taka, Akatalpa, Şiir Oku, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Kaşgar, Budala gibi dergilerde yayımlandı. Bununla beraber Şeref Bilsel; “Sonra Edebiyat” dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. St. Petersburg’da yayınlanan ünlü şiir dergisi “Severnaya Avrora”, 30 Ocak 2014’te Ataol Behramoğlu ve Şeref Bilsel’in şiirlerini Rusça olarak yayımladı. Yayınlanmış 5 şiir kitabı vardır. Virüs adlı kültür-sanat ve edebiyat dergisinin editörleri arasındadır ve BirGün gazetesinde denemeler yazmaktadır. ”Yalnız Şiir” adlı deneme kitabıyla Melih Cevdet Anday Deneme Ödülü’ne değer görüldü. Şeref Bilsel’in Dünyanın Külü adlı kitabına 18. Altın Portakal Şiir Ödülü verildi. ‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, Metin Altıok Şiir Ödülü’nün sahibi oldu.

Umut Kaşan – Ege İdea Dergi – Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.