ADA KARAKAŞOĞLU

ADA KARAKAŞOĞLU

CAFE MANİA OYUN ÇOCUK VE PARTİ EVİ İŞLETMECİSİ

DİDİM KİTAP SEVERLER KULÜBÜ KURUCUSU

Kafasına koyduğunu yapan, üretken, çalışkan kariyer yapan bir İzmir kızı iken, bugün ilginç bir şekilde kariyer mi? Aşk mı? İkileminde aşkı seçip kariyer yapmış başarılı bir işletmeci. Önce çocuklarım diyen, evli ve iki çocuklu çalışan çalışkan bir anne.  Ada Karakaşoğlu, Cafe Mania Oyun Çocuk ve Parti Evi işletmecisi, kim bilir kaç çocuğun oyun arkadaşı, çocukların ada Ablası, hem çocuklara hem yetişkinlere kitaplar okutan gerçek bir kitapsever. Okulun karşısındayım, mekânda yeterince eğlenceli oyuncaklar var burası da oyun evi, ben de paramı kazanır gerisine bakmam dememiş! Ben işime, çocuklara kendimden ne katabilirim demiş ve başarıyı da böyle yakalamış güçlü bir kadın. Didim Kitapseverlerin buluşma noktası, çocukların en keyifli oyun mekânları, doğum günü parti kutlama ve özel günlerin unutulmaz kafesi, Cafe Mania’nın sahibi ve işletmecisi Ada Karakaşoğlu ‘ Kadın dokunduğunu güzelleştiren bir varlık. Yaratıcı ve güzel fikirler de genelde kadınlardan çıkar. Geçiştirmeleri sevmiyorum ben. Net olmak, ne istediğini bilmek ve istediğini yapmak lazım. Bir kadın gerçekten ne istediğini bilir ve bunun üzerine giderse kesinlikle de başarılı olur zaten.’ Diyor.

Ada Karakaşoğlu Röportaj Ege İdea Dergi

Ada hanım sizi tanıyabilir miyiz? Bu başarının sürecini bilmek isteriz. Didim’e gelişiniz iş hayatına atılmanız nasıl oldu?  

16 Kasım 1981 İzmir doğumluyum. Cafe Mania Oyun Çocuk ve Parti Evi İşletmecisiyim. 2 çocuk annesiyim. Eskiden tatillerde gelirdim ama evlenince Didim’li oldum.

İzmir’de gıda sektöründe başladım iş hayatıma İzmir yerel marketler zincirlerinde çalıştım. Ardından uzun bir süre kadrolu olarak Sabancı Grup / DİA-SA Marketler’inde çalıştım. Bölge Şefliği teklifi ile evlenme teklifini aynı dönemlerde aldım diyebilirim ( gülüyor ) Eşimle çikolata tadında ve kalitesinde bir ilişkimiz var bizim, markette tanıştık ya biz o beni şeker çikolatayla kandırdı. (gülüyor) İşte o iş teklifini alınca eşime artık haftada bir gün belki görüşebileceğiz sana vakit ayıramam dedim. Eşim de bana sen Didim’e gel ben sana ne olursa olsun bakarım demesi ile Aşk mı? Kariyer mi? İkileminde aşkı seçen kadın olarak Didim’e taşındım ve evlendim. Eşimde bu süreçte ortaklığı olduğu işini ayırdı ve biz Ege Emlak adında kendi ofisimizi kurduk. Çocuklar doğana kadar da birlikte çalıştık. Şimdi biri 8 diğeri 3 yaşında iki oğlumuz var.

Kendi işiniz olan Cafe Mania Oyun Çocuk ve Parti Evini kurmaya nasıl karar verdiniz ?

Ben çocuklarımla birlikte emlak ofisinde olmaktansa onlarla birlikte eğlenerek yapabileceğim, bir işim olsun istedim. Ben bankacı bir annenin çocuğuydum. Çocukluğum şube köşelerinde geçti. Bunun zorluğunu bildiğim için çocuklarım çalışan anne sendromu yaşasın istemedim. Bu düşünceler içerisindeydim ve bir gün oğlumu okula götürürken buldum bu yeri. Kafama koyduğumu anında yaparım. İşte CafeMania’da keskin bir kararla 15 günde açıldı. Ama çok biliyordum ki zaten Didim’in ihtiyacı vardı. Ben ve benim gibi annelerin böyle konseptlere ihtiyacı var, buralarda biz de çocuklarımız da rahat ediyor.

İlk oyun çocuk ve parti evini siz mi kurdunuz yoksa biz işinizde çok iyi olduğunuz için mi sizi biliyoruz?

İlginize ve övgünüze çok teşekkür ederim.  Aslında hayır. Didim’de bizden önce sadece İngiliz kökenli vatandaşlara hitap eden bir başka mekân vardı. Bizden sonra bu konsept tanınmaya ve yayılmaya başladı diyebilirim. Artık başka yapanlarda var. Açılan kapananlarda oldu. Şu an aktif olan 4 işletme var. Kapasitesi de belli neticede Didim’in. Benim aşk evliliği yapmış olmamda bu işletmenin ayakta kalmasını sağladı aslında. Her güçlü kadının arkasında bir destekçi erkek de yok değil. Eşimin büyük desteği vardır. Biz iyi bir çiftiz. Birbirimizi dinleyerek evliliğimizi, işlerimizi yönetiyor, çocuklarımızı da böyle büyütüyoruz.

Kadın dokunduğunu güzelleştiren bir varlık. Yaratıcı ve güzel fikirler de genelde kadınlardan çıkar. Bu durumda kadın, bir başka kadın tarafından desteklendiğinde daha bir güzel tabii ama kadınların ve erkeklerin birlikte başarması da çok güzel. Geçiştirmeleri sevmiyorum ben. Net olmak, istediğini yapmak lazım. Bir kadın gerçekten ne istediğini bilir ve bunun üzerine giderse kesinlikle de başarılı olur zaten.

CafeMania’da neler yapıyorsunuz? İşinizde sizi farklı kılan nedir?  

Bir anne olarak işimi aşkla yapıyorum ve çalışırken ruhumu ortaya koyuyorum. Burada önceliğimiz çocuklar. Sonrasında da önceliğim çocuklar. Çocuklarımı da çocukları da çok seviyorum. Bizimle aynı işi yapan konseptlerden farklı olarak anneler-babalar birlikte oturup keyif alsınlar, bir keyif kahvesi içsinler ama çocuklar da gönüllerince eğlensinler diyerek kurduk burayı. Cafe Mania kendini ispatlamış bir işletme. Tavrımız tarzımız bellidir. Öğrenciler için günlük çıkan yemeklerimiz  ve fix fast-food menülerimiz var, okul karşısındayız ya yer olarak da çocuklar aileler için de kolaylık. Belki de burayı ondan da çok tercih ediyorlar.

Çocuklarla aramda farklı da bir güven bağı var. Mesela anneleri geliyor rica ediyor bizden, kesinlikle ev yemeği yesin diye ama çocuklar Fast Food odaklı yemek kültürünü de çok seviyorlar. Bazen aramızda bu konuda küçük sırlar oluyor. Çocukları da ailelerini de üzmek istemiyorum. Çocuk sağlığına dikkat eden ve bir anne olarak ısrar ettikleri zaman çocukları da üzmeden 15 günde bir olmak üzere bu tarz toleranslar sağlıyoruz. Ama yine de ev yemekleri , anne yemekleri servisi olan bir yer olarak bu konuda ailelerin öncü tercihiyiz. Gıda sağlığı, hijyen ve güvenlik tabii ki çocukların mutlu olması gönüllerince eğlenmeleri de önceliğim. Çocukların sadece büyümelerine değil, yetişmelerine de katkıda bulunmak istiyorum. Nasıl ki çocuklarımız doğru beslensin organik beslensinler diye çırpınıyoruz, bilirim ki kitap da ruhun gıdasıdır. Bu konuda da öncü davranışlarda bulundum. Kitap okumayı çok severim. Kendi çocuklarım gibi gelen çocukların da doğru davranışlar kazanmalarını sağlamak, kitap okumaktan oyun parkı ve oyuncaklar kadar keyif almalarını sağlamak gibi hedeflerim var. Oyuncak ve oyun parkı dışında farklı aktivitelerimiz var. Okullar kapandığında çocuklar bir boşluk yaşıyorlar. Bunu biliyorum ve geçen yaz bu sebeple  yaz okulu açtık. Çocuklarla mutfak etkinliği, seramik çalışmaları, kokulu taşlar vs yaptık. Bu yaz yine devam edecek bu etkinliklere. Okul öncesi öğretmenimizle birlikte talebe göre 3-6 yaş 7-10 yaş etkinliklerimiz oluyor.

Ada Karakaşoğlu Röportaj Ege İdea Dergi

Cafe Mania sizin için bir hayal miydi? Hayalinizdeki işi mi yapıyorsunuz?

Cafe Mania benim çocuklarımla yaşamak istediğim hayatın hayaliydi. Bana diyorlar ki burayı açtın peki iyi kazanıyor musun? İyi de her şey de para değil ki. Buraya gelen arkadaşım içtiği çayın kahvenin parasını bile o an ödemek zorunda değil. Neden, çünkü o an dinlenmeye gelmiş. Biraz kafasını dinlesin, ruhunu tazelesin, çocukları ile bir arada ama herkesin kendince ayrı keyif aldığı bir zaman geçirsin. Para zaten en son iş. Zaten benim öyle para odaklı iş hedeflerim de yok. Kazandığım bana da Cafe Mania’da yetiyor. En büyük desteğim de eşim ve çocuklarım, onlarla birlikte olmak bile yeterli benim için. Tabi bu demek değil ki Cafe Mania olduğu yerde sayacak. Ama bir hayalim daha var ki doğumdan sonra bende belirli bir süre çalışmadım. Her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır diyoruz ya buradaki o kadın sadece çalışan kadın değildir. Ev hanımı da çalışkandır, çalışıyordur. Ev hanımlarının hayatı da en az çalışan kadınlar kadar zor ve yoğun. Ben Cafe Mania’yı bu sebeple sadece çalışan anneler gelsinler diye değil ev hanımları da gelip dinlensinler, çocuklarıyla sosyalleşsinler diye kurdum. Ev hanımları buyursunlar gelsinler. Sohbetler edelim. Okuduğumuz kitapları paylaşalım. Bir sosyalleşme aracı olayım istiyorum.

Yoğun çalışma temponuzda kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Yoğun çalışma temposuna ve hızlı yaşantıya alışkınım. Ne kadar yoğun olursam olayım Ama yine de bu benim saatim kendime vakit ayırıyorum deyip çocuklarımı eşime bırakıp sosyalleşmeye devam ettim.  Kadının dinlenmeye ihtiyacı var çünkü kadın dinlendiğinde daha güzel şeyler üretiyor.

Bir kadında asla tahammül edemediğiniz şey/ durum nedir ?

Kıskançlık. Kadınlar arasındaki kıskançlığa tahammül edemiyorum. Diyorum ya kadın ne istediğini biliyorsa bunu doğru ifade ediyorsa yapamayacağı şey yok. Kadınların birbirini kıskanması, hasetlik yapması çok yersiz. Bakın bu kıskançlık olayı erkekler arasında çok fazla yok. Kadınlar kıskançlığı hırsla karıştırabiliyorlar ve bu noktada hoş sahneler çıkmıyor ortaya. Evet, insanda hırs olmalı ama yapıcı bir hırs olmalı. Hırs çok göreceli bir kavram. Kime göre neye göre ve karşınızda ki etken ne? Ben de hırslı değil miyim? Evet, öyleyim. Ama bir başkasını baltalamam. Daha yapıcı hırslarım var. Mesela ben Cafe Mania daha ne kadar iyi olabilirim düşünüyorum ve bu yapıcı bir hırs ama işte filanca şöyle yapmış bende yapacağım yersiz bir kıskançlıktan doğma hırs.

Dergimiz hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Okuyan ve okumayı çok seven bir kadın olarak keyifle okuduğum ve okunduğunu bildiğim İdea Dergi’ye başarılar dilerim. Kadın girişimci Umut Hanım da kahramandır bence.

Didim Kitap Severler Kulübünden de bahseder misiniz? Çok da güzel etkili bir platform oluşturunuz? Neler Yapıyorsunuz? Didim Kitap Severler Kulübü olarak 20 kişiyiz. Kitapsever, okumayı, okuduğunu paylaşmayı seven kişileriz. Bazen ofis, kafe, annelik çocukların özel zamanları derken okuyacak çok vakit kalmıyor ama yine de kitap okumaya, bu konuda etkinlikler yapmaya özen gösteriyoruz. Ben ailemden ne gördüysem çocuklarıma ve etrafıma da onu yansıttım. Kitabı ceza olarak değil birlikte paylaşabileceğimiz bir etkinliğe dönüştürdüm. Cafe Mania da daha çok kitap okunan bir cafe olsun istiyorum. Kitabını kapan anne gelsin. Geçenlerde kendi çocuğumun sınıfında bir kitap okuma etkinliği yaptık. Çocuklar giderken bize sarıldılar. ”Ne olur bir daha yapalım, yine gelin” diye. Bir emekli öğretmen velimiz bana sarılıp ”Ada bunu bana yaşattığın için çok teşekkür ederim. Ben çok özlemişim çocukları.” Dedi.  Çocuklar saf sevgi kaynağı. Bir daha teklifi gelirse yine yapacağız.

 

Cafe Mania İletişim  : Efeler Mah. Ege Cad. No:216 Didim / Aydın  TEL : 0256 811 17 18

Bu özel ve keyifli sohbeti için biz de Ada Karakaşoğlu’n’a çok teşekkür eder, güzel haberlerinin devamını dileriz.

Röportaj : Umut Kaşan Kaşan
Fotoğraf : Ege İdea Dergi

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.