ZEREN’İ UNUTMAYALIM! UNUTTURMAYALIM!

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı (KYK) Aydın Güzelhisar (Işıklı Köyü) Kız Öğrenci Yurdunda öğrenciler tarafından arızalı olarak defalarca şikâyete konu olan asansör içinde öğrenciler varken zemine çakılarak can aldı. Zemine çakılan arızalı asansör ile duvar arasında sıkışarak olay yerinde, ihmal sonucu hayatını kaybeden Zeren Ertaş Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencisiydi.

Öğrenciler "İhmal Değil Cinayet" ( F: İlker Eray/ Photojournalist - İstanbul )
Öğrenciler “İhmal Değil Cinayet” F: İlker Eray/ Photojournalist – İstanbul

Olaydan hemen sonra, yerinde incelemelerde bulunan Aydın Valisi Yakup Canbolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurttaki 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiğini, asansörün, birinci kattayken henüz kapı kapanmadan kaymaya başladığını belirterek, bu sırada asansördeki öğrencilerden birinin panik halinde dışarı çıkmak isterken arada sıkışarak vefat ettiğini, asansörden çıkarılan diğer öğrencilerin durumlarının iyi olduğunu açıkladı.  Ayrıca Vali Canbolat “Tüm ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül’de bakımı yapılmış. Ama biz her halükarda Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari çalışma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz” dedi.

Olay sonrası yurdun önünde toplanan kalabalık öğrenci grubu olaya isyan ettiler. Günlerdir asansörlerin tehlikeli olduğu konusunda yurt yönetimini uyardıklarını ancak dikkate alınmadığını söyleyen acılı ve öfkeli öğrenciler ise olayın ardından “Yönetim İstifa” ve “Katil KYK” sloganlarıyla eylem yaptılar. Zeren Ertaş’ın geçen 9 Temmuz tarihinde bir sosyal medya hesabında paylaştığı asansör fotoğrafını paylaşan öğrenciler Ertaş’ın, yayımladığı asansör fotoğrafının üzerindeki ‘Sadece ölüler görür’ ifadesine dikkatleri çekerek,

KYK Yurdunda zemine çakılan arızalı asansör yüzünden, ihmal sonucu hayatını kaybeden ‘Zeren Ertaş’ için üniversite öğrencileri yurdun dört bir yanında eylem ve protestolar gerçekleştirdiler.

Öğrenciler "Katil KYK" ( F: İlker Eray/ Photojournalist - İstanbul)
Öğrenciler ‘Katil KYK’ F: İlker Eray/ Photojournalist – İstanbul

Öğrencilerin acılarını öfkelerini ve isyanlarını sosyal medya hesaplarından paylaştıkları videolarda, asansörün bakımsız olduğu ve ihmal nedeniyle düştüğünü iddia ettiler. Öğrenciler her yerde “Katil KYK” sloganları attılar. Yaşanan asansör kazası kısa sürede sadece öğrencilerin değil tüm ülkenin gündemine oturdu.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri de sabahın erken saatlerinden itibaren Aydın Kent Meydanında olayı ve sorumluları protesto etmek amaçlı bir araya geldiler.

Öğrenciler "Katiller yargılanana kadar mücadeleyi bırakmayacağız”( F: Baran Çelik )
Öğrenciler ‘Katiller yargılanana kadar mücadeleyi bırakmayacağız’ F: Baran Çelik

Öğle saatlerinde basın açıklaması yapan öğrenciler “KATİL KYK” sloganlarıyla üniversiteye doğru yürümek istediler. Polisin kurduğu barikatları aşamayan öğrenciler meydanda bulunan Atatürk heykelinin önünde oturma eylemi yaparak polis barikatını ve güvenlik güçlerince yapılan engellemeleri de protesto ettiler. Valiliğe gönderilen öğrenci komitesinin dilekçe verdiğini ve bu dilekçenin cevabına göre hareket edeceklerini söyleyen öğrenciler “Katiller yargılanana kadar mücadeleyi bırakmayacağız” dediler ve sloganlar atarak polis barikatını aşmaya çalıştılar. Yürüyüşe izin vermeyen Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda öğrencileri tomalar bekledi ve yaşanan arbedede emniyet güçleri, müdahalenin ardından 2 öğrenciyi gözaltına aldı. Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin’in güvenlik güçleri ve öğrenciler arasında diyalog sağlamaya çalıştı. Kalabalık ve öfkeli öğrenci grubuna yaşanan faciada sorumluların ortaya çıkması ve cezalandırılmaları konusunda Aydın Barosu  olarak konunun takipçisi olacaklarını ve sorumluların cezalandırılması konusunda gereken tüm hassasiyeti göstereceklerini söyleyen Avukat Anıl Yetişkin’in öğrencilere “Benim de üniversitede çocuklarım var.  Ben de öğrenci babasıyım bu konunun peşini bırakmayacağım” ifadelerini kullandığı dikkatlerden kaçmadı.

Kızlarının cenazesini teslim almak üzere Aydın’a gelen acılı Ertaş ailesi Aydın Valisi Yakup Canbolat ile görüştü. Baba Akın Ertaş, “ Çocuğumu ilk defa devlete emanet ettim ama devlet benim çocuğuma 20-25 gün bakamadı” diyerek tepki gösterdi. Acılı baba Akın Ertaş  “Ben kızıma saygılı olmayı öğrettim. Karıncayı dahi incitmezdi. Yüzümü yere eğmedi hiç. Çocuğumu devlete emanet ettim ama devlet benim çocuğuma bakamadı. İhmal sonucu olduğu için çok yaralıyız. Benim çocuğum yandı, biz yandık, başka çocuklar yanmasın. Ancak bu, dilek ve temenniyle olmuyor. Ben devlete inancımı kaybettim” dedi. Kızlarının cenazesini teslim almak üzere Aydın’a gelen acılı anne Serpil Ertaş da rahatsızlanca Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ise olay ile ilgili incelemelerin sürdüğünü duyurdu. Bakanlığın sosyal medyadan paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Yaşanan süreçle ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir. Bakanlığımız tarafından yurt müdürü açığa alınmış olup, olayla ilgili müfettiş görevlendirilerek gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemeler neticesinde varsa ihmali tespit edilen sorumlular hakkında gereği yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Öğrenciler "Zeren Ertaş'ın Katilleri Yargılansın" ( F: İlker Eray/ Photojournalist - İstanbul)
Öğrenciler ‘Zeren Ertaş’ın Katilleri Yargılansın’  F: İlker Eray/ Photojournalist – İstanbul

İhmal sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Zeren Ertaş için Aydın’da başlayan öğrenci protestoları kısa sürede yurt geneline yayıldı. Yurt genelindeki KYK yurtlarında öğrenciler “Katil KYK” pankart ve sloganlarıyla kalabalık protestolar yaptılar.

Fotoğraflar için :  Adü Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Baran Çelik’e ve Photojournalist İlker Eray’a teşekkür ederiz.
Umut Kaşan – Ege idea Dergi – Didim ( 2023)

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.