Şeker Otu / Stevia Didim’i sevdi… Didim’li de onu sevecek mi ?

Şeker Otu Didim’i sevdi. Didim’li de onu sevecek mi ? 

Şeker Otu Didim’i sevdi. Didim’li de onu sevecek mi ? 
Didim’in girişimci kadınlarından Ayşe Karapınar ana vatanı Güney Amerika olan Şeker otunu Didim’de yetiştirdi.
Şeker Otu Didim’i sevdi. Didim’li de onu sevecek mi ? 
Şeker Otu Didim’i sevdi. Didim’li de onu sevecek mi ? 

Şeker Otu Bitkisi ya da bizdeki bilinen adı ile Stevia aslen Paraguay ve Brezilya‘da yetişen yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle yapraklarını kurutarak kullanılan Japonya‘da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak tercih edilen bir bitkidir. Yapılan araştırmalar bu bikrinin özellikle diyabet hastaları için bir umut olduğunu ortaya çıkardı. Tüm dünya’da 5 milyar dolarlık bir pazara sahip olan bu tatlandırıcı bitki görünen o ki daha da artışa geçecek. Asrın bitkisi olarak tanımlanan bu bitki bir takım işlemlerden geçtikten sonra şekerle kıyaslandığında yaklaşık 400 kat daha fazla tatlandırıcı özellik taşıyabiliyor.

Didim’in girişimci kadınlarından Ayşe Karapınar ana vatanı Güney Amerika olan Şeker otunu Didim’de kendi çiftliğinde 500 mt2 lik alanda 600 fide ekerek pilot uygulama ile deneme ürünleri yetiştirmek için geçtiğimiz Mayıs ayında harekete geçmişti. Bilinen şekerden 30 kat daha tatlı doğal bir bitki olan ‘Stevia‘ bitkisi özellikle pastanelerin imalathanelerinde tatlandırıcı olarak da kullanılabiliyor.

Didim’de pilot uygulama ile kendi çiftliğinde tohumdan fideleştirdiği şeker otu bitkisinin ilk hasadını toplayan Ayşe Karapınar ile konuştuk. Kanser savaşçısı ve girişimci Ayşe Karapınar Stevia bitkisinin Didim’i sevdiğini ve Didim’de rahatlıkla yetiştiğini söylüyor. ‘ Sağlıklı ürün olması pilot üretim için beni cezbetti. Özellikle kanser hastalığı ile mücadele edenler için bu bitki çok kıymetlidir. Çünkü doktorlar kanser hastalarının işlem görmüş şeker kullanmaları tavsiye edilmiyor oysa Stevia’yı tamamen doğal olarak kullanmaları halinde şekerin bilinen zararlarından etkilenmeyeceklerdir. Dileyen bizden fide alsın saksıda evinin balkonunda yetiştirsin. Nane gibi budadıkça ürün veriyor.  Bir yılda en az 4 defa ürün almak mümkün. 1 fidandan 100 gr yakın ürün alınıyor. Güneş görmeyen bir yerde kurutup toz haline getirip kaynatıp şurup yaparak tatlılar ve pastalarda tatlandırıcı olarak rahatlıkla tüketilebiliyor. Benim maksadım bu ürünün ticaretini yapmak değil. Didim’de yetişebildiğini ortaya koymak belki de bir üreticiyi teşvik etmek. Bu ürün Stevia gerçekten Didim’de insanlara kazanç kapısı olabilir ama benim bir kazanç beklentim yok. Dilerim ki herkes bu sağlıklı bitkiyi tanısın ve kullansın. Ben de girişimci olarak üzerime düşeni yapmaya hazırım.’ diyen Ayşe Karapınar 100 gr şeker otunun piyasada 22 TL ile 30 TL arası satışının yapıldığını da sözlerine ekledi.  Stevia bitkisini denemek ve edinmek isteyenler  [email protected] a mail yolu ile bize ulaşabilirler.

Şeker Otunun ( Stevia ) bilenen faydaları

 • Şeker otu cildi besler, sıkılaştırır ve kırışıklıkları düzeltir.Cilt bakımı için bir maske olarak da kullanılabilir.
 • Dermatit etkisi sayesinde sivilcelere iyi gelir ve sivilceleri azaltmak için kullanılabilir.
 • Şeker hastalığı(diyabet) tedavisinde yardımcı rol oynar.
 • Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı iyi etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Bağırsak ve mide florasını korur.
 • Asit alkali dengesini sağlar ve korur.
 • Bilinen ve rastlanılan herhangi bir yan etkisi yoktur.

Haber / Fotoğraf : Umut Kaşan / ideadergi-2017

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.