TURİZM VE EMLAK BİRBİRİNİN TAMAMLAYICISIDIR ” İZZET DÖNMEZ”

İzzet Dönmez- Ege İdea Dergi Umut Kaşan

1987 yılından beri Didim- Altınkum’da faaliyet gösteren Oracle& Turizm İnşaat A.Ş  Firması Didimlilerin çok da iyi bildiği gibi Didim’in turizm altyapısını oluşturan en  köklü,ve güçlü markalardan birisidir. İzzet Dönmez ve ekibi sektöre başladığı ilk günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalışmış,  günceli yakalamış, profosyonel kadrolarla iş yapmış ve o yıllarda oldukça hareketli olan turizm sektöründe günden güne sektörün rekabet yaratan, kendini ispatlamış söz sahibi bir firma olmustur. Oracle Travel Seyahat acentası olarak incoming servisleri , Havaalanı Transferleri, Otel Rezervasyonları, Araba Kiralama ve Günlük Geziler gibi turizm sektörünün tüm ana ve alt başlıklarında sağladıkları hizmetler sonrası sektörde  yakaladıkları bu başarı ve motivasyon ile yiyecek içecek,eğlence sektörlerinde faliyet göstermiş bir işletmedir. 1995 li  yıllarda Didim’de yeni başlayan inşaat  sektörüne girerek  Turizm ve İnşaat  sektörünü birbirinin tamamlayıcısı kabul ederek başarı ile yol almışlardır.

İzzet Dönmez- Ege İdea Dergi Umut Kaşan

Bu güne kadar Oracle Firması tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş 17 Proje ile 1700 adetin üzerinde konut vardır. İzzet Dönmez    Turizm ve Emlak sektörlerinin birbirlerinin tamamlayıcısı olarak başarı ile hizmet vermesini sağlamış, kurumsal yapısını günden güne güçlendirerek bugün Didim ve Akbukde sürdürülen inşaatlarının Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde pazarlamasını devam ettirerek her iki sektörde de başarılı faaliyet göstermektedir. Beldemize kazandırdıkları Zeynep-Mehmet Donmez Turizm meslek Lisesi ile Her yıl 250 civarında Turizm sektoründe görev alan mezun veren okulun haklı gururunu yaşayan, Oracle Firmasının kurucusu ve başarılı yöneticisi İzzet Dönmez ile Didim’de Turizm ve İnşaat sektörü üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

 

İzzet Bey Didim’de turizm ve İnşaat sektörlerinde başarılı hizmetleriniz ile sanıyorum ki sizi Didim’de tanımayan yoktur.Dergimiz Didim dışından da pek okura sahip.Sizi tanımayanlar için kısaca kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Merhaba Umut Hanım öncelikle size çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.  9 Eylül Üniversitesi İzmir Turizm ve Otelcilik Bölümünün 1984 yılı ilk mezunlarındanim.Ege ve Akdeniz bölgelerine dağılan arkadaşlarımızla beraber Turizm hayatımız aynı yılda başladı. İlk deneyimlerimiz Daha büyük Turizm merkezleri olan Marmaris ve Bodrum oldu.Daha sonra İzmir’e yakınlığı dolayısıyla Didim’le tanışmamız İngiliz Tur operatörlerinin Türkiye’yi keşfettiği yıl olan 1986 oldu.

Didim’in inanılmaz güzel ve bakir olduğu yılları yaşadık.Didim’de 32 yılımızı tamamlayıp bu günlere geldik.

İzzet Dönmez- Ege İdea Dergi Umut Kaşan

Oracle bir aile şirketi olmasına karşın kurumsal bir yapı geliştirebilmiş  Didim’in dışında da hizmet veren başarılı firmalarından. Oracle’ın da hikâyesini kısaca sizden dinlemek isteriz.

1987 yılında İspanya Turizminde tecrübesi olan İngiliz arkadaşım Donald Bruce’la tecrübelerimizi birleştirerek başaracağımıza inandığımız ORACLE TRAVEL Seyahat acentamızı kurduk.Bir yıllık beraberlikten sonra ayrıldık.Kendisi o dönemde tatilci olarak gelen çoğu İngiliz vatandaşı gibi Didim’e dönüp Akbük’de villasında, mutlu bir şekilde eşiyle sürekli olarak Didim’de yaşamaktadır.  Oracle daha sonraki yıllarda  anne ve babamızın desteği ile Aile şirketi olarak yoluna devam etti.

Bülent Dönmez ( yaz,kış Didim’de yaşayarak)  işlerimizi sürdüren daha sonra diğer kardeşim  Hukukçu  Sevgi Samuray Dönmezin katılmasıyla Ülke Turizmin de o dönemlerdeki  hızlı büyümesinden de faydalanarak Şirket faaliyetlerimizi ve ürün yelpazemizi sürekli arttırdık. Benim de  aile bağlarım dolayısıyla kış aylarında İngiltere’de yaşayarak ve işlerimizin satış ve pazarlama kısmını oradan yürüttüğümüz 30 yıla yakın bir İngiltere

Hayatım var bu tabiki şirketimizin gerek Turizm gerekse İnşaat alanında  özellikle İngiltere pazarında güçlü olmasını sağlamıştır. Halen İngiliz Türk Ticaret odasının üyesiyiz ve İngiltere ile olan Ticaretimizin özellikle Brexit sonrası daha da güçleneceğini inanıyorum ve bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

Doğru yerde , doğru zamanda olmanın şansı ve düzgün ,prensiplerine bağlı  çalışıp, sürekli büyüyerek işlerimize devam ettik.1995 yılında yabancılara mülk satışının serbest bırakılmasından sonra İnşaat sektöründe başarılı projeler yürüterek satışının % 90 ını yabancılara yaptığımız sitelerde  1700 civarında konut üretip sattık.

Halen arazisi kendimize ait olan 5 yıldızlı otel projemizin hazırlıkları devam etmektedir,ayrıca inşaat alanında arazileri şirketimize ait projelerimiz devam etmekte olup iş ve normal hayatımızın kalan kısmında Didim’de yaşamaya devam etmek istiyoruz.

İzzet Dönmez- Ege İdea Dergi Umut Kaşan

Didim’in turizm potansiyeli ile bir durum analizi yapsaydınız size göre bugün Didim’in turizmde sahip olduğu tüm argümanları yeterince kullanabiliyor mu?

Didim’in diğer Turizm Bölgelerine göre olan avantajlarını yıllardır konuşuruz,havamız çok güzel, plajlarımız inanılmaz güzel,tarihi yerlerimiz çok güzel. Ben her zaman Didim’in avantajlarının ve potansiyeline inandım her zaman iş planlarımızı ve yatırımlarımızı Didim’e yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Didim’e olan talebin sürekli artması da bunun en büyük kanıtıdır.Didim artık büyük önemli bir Turizm merkezi olma yolundadır. En önemli avantajlarımız konusuna gelince;

 1. Didim hem İzmir Adnan Menderes havalananından hem de Bodrum Milas Havalananından müşterileri rahatsız etmeden çok kısa transfer mesafeleri ile ulaşılabilen bir Turizm merkezidir.
 2. Didim Turizmin gelişmesi için en önemli olan kullanılabilir yüz ölçümüne sahip arazi açısından en şanslı bölgedir. Didim kesinlikle sadece bir kesimin kendi arasında tatil yapacağı bir Alaçatı, Çeşme olmayacaktır ama doğru planlamalarla içinde hem Alaçatı hem Fethiye hem Bodrum’un hemde Antalya’nın olabileceği bir Turizm Merkezi olma kapasitesine sahiptir.
 3. Maalesef her konuda rekabetin arttığı ,dünyada ticaret savaşlarının yaşandığı bir dönemde büyümek, büyük yatırımlarla gerçekleşmektedir. Didim’inde bu büyük yatırımlara destek vererek aynı zamanda mevcut kalitesini arttırarak başarılı olacağına inanıyorum. Bunun örneklerini son dönemde görmekteyiz ve yakın zamanda bu tür yatırımların artacağına inanıyorum.Artık Didim’de bir iş yeri kiralayıp ama elinde sadece iş yeri kirasının yarısı olan son şansını Didim’de denemek isteyen ama kendini yatırımcı sayıp başarısız olan insanların barınabileceği bir yer olmaktan uzaklaşmıştır.
 4. Önce kazanalım sonra iş yerlerimizi geliştiririz para harcarız mantıklı işletmelerin ömrü dolmuştur. Rekabetin inanılmaz arttığı bir dünyada yaşamak zorundayız gerek yerli gerek yabancı misafirlerimiz artık daha zor para kazanmaktadır.Dolayısıyla paralarını harcarken çok daha dikkatli davranıyorlar. En iyi hizmeti almak ama aynı zamanda çok para harcamamak artık yenidünyamızın ticaret kurallarının başında geliyor.
 5. 1986 ve sonraki bir kaç yılda Didim’e gelen ziyaretçilerin beklentileri farklıydı şimdi Didim’e gelenlerin beklentileri çok farklı. Bundan sonra biraz daha zengin ikinci kuşağın Didim’e gelmesi veya yerleşmesini istiyorsak,yada yerleşen ticari anlamda Didime katkısı olan insanları kaybetmememiz için donanımlı hastanelerimiz olmak zorunda, özel ve devlet olarak kaliteli eğitim kurumlarımızın olması şart, eğlence ve alışveriş için aynı standartlarda iş yerlerimizin olması gerekiyor, Her alanda spor yapılabilecek tesislerimizin olması gerekiyor.

Didim’de turizm sektöründe başladığınız ilk günler ile sektörün bu günü hakkında bir değerlendirme yapsaydınız Didim’de değişen ve değişmeyen durumlar neler olurdu.Ve de elbette değişmesini arzu ettiğiniz durumlar?

Didim Turizminin ilk günleri çok güzeldi bakirdi 32 yıl öncesinden konuşuyoruz ama o zamanlarda sayısı altıyı geçmeyen ve toplam oda kapasitesi 300-400 civarında olan otellerimiz vardı.Otellerin reklamlar da ‘’24 saat sıcak su, odalarımız banyolu ve tuvaletlidir’’ olurdu daha sonrada klimalı ve havuzlu olarak ilerledi.

O dönemlerde oda kahvaltı sistemi vardı oteller sadece uyumak için kullanılırdı,  o yüzden Didim’in diğer sektörlerinde hizmet veren iş yerleri de çok başarılıydı ve memnundu. Bankamız yoktu, ilk süpermarket açıldığında insanlar mutluluktan uçuyordu.

Bugün geldiğimiz durum ise çok farklı gerek Dünya Turizminde olan gerekse Genel Ticaretteki değişmeler/gelişmeler kişilerin küçük işletmelerin hayatını çok zorlaştırdı.

Bu geçen dönemde Didim’in gelişmesinde yapılan hatalar hepimiz tarafından biliniyor maalesef bunlar geri dönüşü olmayan yanlışlar gerek İnşaat sektöründe gerek Turizm sektöründe sürdürülebilirlik çok önemlidir.

Bence artık önümüzdeki dönemlere hazırlanmamız gerekiyor, Turizm hizmetle büyür ve sevgi ile gelişir bu çevre sevgisi, insansevgisi, bulunduğumuz yeri sevmekle ve güzelleştirmekle gerçekleşecektir.

Yeni imar planları çok önemli Didim’in yeni gelişecek bölgelerinin nasıl planlanacağı sadece ikinci konutlara yönelik değil, Didim’e daha çok ekonomik faydası olacak kaliteli Turist, kaliteli ikinci konut alan veya alacak olan kişilerin isteklerine yönelik ticari, sportif ,sağlık ve eğlence alanlarının olması çok önemlidir.Bu konuda yetkili karar sahibi kişilerin bakış açısı çok önemlidir.Buda Devlet politikalarına, Şehirlerin, kasabaların planlanmasında söz sahibi olan kişilerin görevidir, boynunun borcudur, kısa dönem çıkarlarıyla hareket etmeyip yaşadıkları yeri ne kadar sevdiklerine ve onların verdiği ya da verebileceği kararlara bağlıdır.

Didim’in merkezinde inşaat alanlarının tükenmesiyle Didim ve Akbük’de , alt yapı çalışmaları ve  plajlarında, ana yollarda düzenlenen parklar ve bahçelerde yeşil alanların korunması açısından hepimizin çok beğendiği hem gelen yabancı misafirlerimizin hemde Didim’de yaşayan bizlerin takdir ettiği değişim yaşanmaktadır.

İzzet Bey bu soru çok tartışılıyor…Didim dinlence şehri midir eğlence şehri midir?
Ben her zaman böyle sabit fikirlerin karşısında oldum, Didim Herkesi memnun edebilecek kapasiteye sahiptir.Hem dinlence hem eğlence hem spor, hem sağlık,hem tarih vb şehri olmalıdır. Didim’de son dönemlerde organize edilen başarılı festivaller gerek Türkiye’de gerekse Yurtdışında Didim’in Bir Turizm merkezi olması ve tanıtımına çok önemli katkıda bulunmaktadır.

Size göre ilçemiz Didim hakkında ( ilçemizde yaşamayan ve gelmesi muhtemel potansiyel turist kişiler ) yani Didim şehri dendiğinde insanların aklına gelen ilk beş kelime nelerdir?

Maalesef Benim sıralamam şöyle olacaktır.

 1. Çok Güzel ve hala ucuz konut alınabilen bir yer,
 2. Denizinin ve havasının çok güzel olması, ama herkesin tatile geldiği yoğun dönemde çok kalabalık ve rahat tatil yapılamayan hatta yaşanması zor olan bir yer.
 3. En önemli yeri olan sahilindeki işletmelerin düzensizliği son dönemde bunun değiştiğini başarılı olan işletmelerin yanında yeni işletmelerin açıldığını memnuniyetle görüyoruz.
 4. Aynı zamanda Didim’e yıllardır gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin Didimi çok beğendiği ve sürekli geri döndüğü.
 5. Yerel pazarların güzelliği , sağlıklı yerel ürünlerin bolluğu ve ucuzluğu.

Didim’in en beğendiğiniz ve bir turiste tavsiye edeceğiniz 5 turistik işletmesi?
Bunu 5 le kısıtlamak yanlış olur  yiyecek içecek sektöründe, eğlence sektöründe,Seyahat hizmetleri konusunda çok başarılı işletmelerimiz var ama büyük işletme olarak ;

 • D.Marin
 • Aquasis Otel
 • Venosa Otel
 • Aurum Oteller
 • Medusa House Butik Otel

Didim’de turizm dendiğinde akla gelen ilk 5 turizmci kimdir?
Bu konuda isim yazmak doğru olmaz ama Turizmin son yıllarda yaşadığı olumsuzlukları göz önünde bulundurursak yaptığı işte başarılı olan ayakta kalabilen küçük büyük her Turizmci ve işletmeci bu listeye girmelidir.

Didim’in gerek yurt içinde ve gerek yurt dışında yeterince tanıtımı yapılıyor mu?
Hiç bir zaman yeterince tanıtım yapamazsınız, işlerimiz iyi gidiyor diyerek tanıtımı durdurmamak gerekir.Bu konuda yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor, Ticaret odasında görev almam sebebiyle yapmaya çalıştığımız, Belediyemizin ve kuruluşlarınayrı, ayrı kollardan birşeyler yapmasından ziyade güçlerin birleştirerek,( bu aynı zamanda bütçelerin birleşmesi olacaktır ) daha profesyonel tek bir Didim tanıtımı yapmak en iyisi olacaktır. Bu yapılan çalışmanında Didimde Ticaret yapan herkesin gururla kullanması ve kendi ürünlerinin pazarlamalarını yaparkende faydalanabilmeleri imkanını sağlamamız gerekiyor.

Size göre ilçemizdeki büyük güçlü turizm firmaları ilçemiz tanıtımına katkı sağlıyor mu?
Benim en çok önem verdiğim konu satış ve pazarlamadır, Dünyanın en değerli turizm şirketleri arasında bir tek oteli olmayan şirketler var, booking.com örneği sürekli reklamlarını gördüğümüz Trivago var sanırım 860 Milyar USD ye Expedia tarafından satın alındı, bir Uber gerçeği, bir yemek sepeti gerçeği var tanıtım ve pazarlamadaki online gücünü kabul etmemiz ve geleceğimizi buna göre planlamamız gerekiyor.Büyük ve güçlü firmalar zaten yatırımlarını büyük masraflar yaparak gerçekleştir,sanmayınki 30-50 Milyon Euroluk yatırımı olan bir işletme bu ürününü pazarlamak için tanıtım yapmasın bu kuruluşların ciddi tanıtım bütçeleri vardır ve bunu harcarlar. Önemli olan bizim kendimizi Didim olarak bir ürün olarak kabul etmemiz ve benzer ürünlerin arasında hem kalite hemde fiyat olarak öne çıkabilmemizdir.

Sizce ilçemizde yer alan D-Marin ilçemiz tanıtımına ve turizmine katkı sağlıyor mu?
Bence Didim için yapılan en önemli yatırımdır ve tabiki aynı ölçüde katkı sağlamıştır ve sağlamaya devam ediyor.Hep istediğimiz kaliteli turistin Didim’e gelmesini sağlayan bir kuruluştur. Maalesef geçtiğimiz yıllara kadar dışarıya çıkan misafirler aynı kaliteyi ve düzeni dışarıda bulamamıştır. 3.koyda yapılan düzenlemeler aynı şekilde 1.koy olarak bildiğimiz ana plaja kadar tamamlanabilirse bu uyum sağlanacaktır.  Bürokratik engeller ve kurumlar arası karışıklıklar yüzünden bu işlem çok yavaş ilerlemektedir hatta bu yüzden çalışma yapan Belediye Başkanımız halen o konuda yargılanmaktadır. Umarım en kısa zamanda yetkili makamlar gereken düzenlemeleri yapar ve Didim’le D-Marin arasındaki bu sahil bandı yürüme yolları ve plaj düzenlemeleri tamamlanır daha sonra aynı düzenleme D Marin- Manastır Koyu ve Mavişehir tarafına uzatılır ve Hepimizin gurur duyacağı inanılmaz güzel bir sahil bandımız olur. Aynı işlem Akbük tarafından başlamıştır dolayısıyla Akbük ve Didim’in Plaj ve sahil bandı olarak Birleşmesiyle değil Türkiye’nin Akdenizin en güzel ve uzun sahil ve plaj bandı oluşacaktır.

Didim’de bu güne kadar sizi çok etkileyen en önemli turizm hamlesi ne oldu?
D-Marin’in inşası ve daha sonra sırasıyla yapılan Venosa-Palm Vings –Aurum otelleri ve en son da Aquasis Oteli.

Didim’de hatırladığınız en iyi turizm sezonu?
1987 yılından başlayarak 2013 yılına kadar olan dönem sürekli iyi olmuştur iş hacmi ve Didim’e talep sürekli artmıştır.Sezonun iyi geçmesi tabi başarılı işletmeler için geçerli oluyor, En iyi sezonlarda bile yanlış yatırımlar ve iyi yönetilmeyen işletmeler mutsuz olabiliyor.Suriye Savaşının başlamasından sonraki dönemler durgunlaşmıştır umarım bu döneminde sonuna geliriz ve en büyük pazarlarımız olan Avrupa ile ilişkilerimiz hızlı bir şekilde normale döndürürürz. Türk Lirasının Euro ve GBP karşisında değer kaybetmesi de Avrupa pazarlarının canlanmasına sebep olmuştur.

Size göre ilçemizdeki yerel yönetim ilçemiz turizmini ve turizmcisini destekliyor mu?
Turizmci olarak bence evet, yollarımız yapılıyor, park ve bahçelerimiz düzenlendi eskiden yaşadığımız çöp ve kirlilik sorunu artık yaşanmıyor yüksek sezonda aşırı nüfus artışı ve maalesef insanlarımızdaki çöp benim arabamdan ve evimden gitsin nereye gitsin mantığı ile yapılan hareketler azalsa daha temiz bir çevre sahibi olacağız. Şimdiye kadar gerçekleşmemiş festivaller ve spor organizasyonları yapılıyor Didimin bilinirliği hem Türkiye’de hemde Avrupa’da sürekli artmaktadır.

Bizim diğer kolumuz olan inşaat sektörünün problemleri olduğunu biliyoruz işlemlerin çok yavaş yürüdüğünden yana şikayetler var ama düzensiz ve aşırı üretim ve bunların ucuz olarak satılması Didimde herkesin şikayet ettiği para harcamayan ucuz kalabalık yaratıyor.

Bütün iş adamlarımızın farkına varmaları gereken bir gerçek varki  İnşaat sektörü tamamen bitmemekle beraber sürekli yavaşlamaya mecburdur bu yüzden Didim’de alternatif yatırımlara yönelmek zorundayız.

Didim’in Turizm’de en önemli en acil çözüm bekleyen sorunu / sorunları nelerdir?
Yurtdışından Yukarıda bahsettiğim Akbük’denMavişehir’e olan sahil bandının tamamlanması Dünyaca ünlü altınkumlu plajlarımıza ulaşımın kolayca sağlanabilmesi sadece ana plajda değil bütün plajlarımızda en basit ihtiyaçların karşılanabileceği restoranların, tuvaletlerinplaj yatak ve şemsiyelerinin sunulabilmesi. Yüksek sezonda artık Didim merkezin taşıyamadığı kalabalığın Didim’in diğer plajlarına ulaşımının kolaylaştırılması, tatile gelen insanların rahatça yürüyebilmesi için araç trafik ve park yeri problemlerinin ana arterlerden azaltılması yürüyüş ve bisiklet yollarının bütün Didim’i sarması.

Bodrum Havaalanı’ndan Akbük’e inen transfer zamanını indirecek yolun tamamlanması.

Turizmci olarak Didim’in turizmde rakip şehirleri kimlerdir?
Rakip şehir olarak aramak yanlış olur çünkü her beldenin değişik özellikleri var dolayısıyla değişik müşteri portföyü var, Mass/toplu Turizme gelince Didim’in şu anda doluluk oranları olarak rakibi yok nitelikli yatak sunabilen tesisler dolu ama bunun sebebi bu tür tesislerimizin azlığı, yakında bu tür tesislerin ve yatırımların artacağını gözleyeceğiz.

Didim’e gelen turistler daha çok ucuz olduğu için mi? Gezip görmek için mi yoksa daha çok ev almak için mi geliyorlar?
Didim’in ikliminin yaz kış çok güzel olması yazın sıcak dönemlerinde bile havanın nemli olmaması, denizi ve plajlarının çok güzel olması doğal olarak düz bir yerleşim alanında olması nedeniyle yaşamın kolay olması, yerel yaşamın pazarlarımızın doğal ürünlerimizin bolluğu Ege Bölgesinin bütün özelliklerini taşıyan yaşam tarzı ve bu ürünlerin ucuzluğu tercih sebeplerinin başında geliyor.

Didim’de ciddi bir şekilde ev alarak yerleşen gerek yabancı gerekse Türk vatandaşımız olarak ikinci hayatını yaşamak isteyen bir kesim var tabi bu konuda çok yanlış politikalar uygulandı ve çok ucuza konutlar satıldı dolayısıyla para harcayamayan ciddi bir kalabalıkda  var.

Didim’in ana ekonomisi oluşturan iki ayrı sektör olan turizm ve emlak sektöründe faaliyet gösteren iş adamı olarak emlakçı ve turizmcilerin Didim’in marka değerini arttırmak adına birbirleri ile daha uyumlu çalışabilmesi için atılması gereken en önemli hamle nedir?
Elimizdeki Ürün Didim,  Didim’i ne kadar güzelleştirebilirsek yaşaması rahat bir belde haline getirebilirsek marka haline gelecektir, tabi markadan markaya da fark var Fiat , Kia  bir marka Mercedes, BMW de bir marka ama iki markada hayatından memnun bizim ne olduğumuz ya da ne olabileceğimiz önemli.

Eklemek istediğiniz özel bir durum ya da konu var ise lütfen belirtiniz :
Daha güzel beğenilen bir Didim için hep beraber çalışmaya devam diyorum ve İdea dergisinede ve size Didim’in tanıtımı için yaptığınız katkılar için teşekkür ediyorum.

Röportaj : Umut Kaşan

Fotoğraf : Nurlan Tahirli – 2018 – Didim

Konular

E- Bülten

  Sosyal IDEA

  Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.