Röportaj Bahri Aşık

TELEVİZYON / MUHABİR

BAHRİ AŞIK

1990 da Didim TV yi kurdu ardından Didim FM radyo istasyonunu kurdu, izletti, dinletti Didim’in hayatını renklendirdi. Didim’in öncülerinden. Yaptığı özverili çalışmalar özel çekimler sebebi ile Aydın Valiliği, Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi’nden ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarından aldığı 30’dan fazla plaketi ve ödülü var.

20.03.1946 doğumlu ve Selanik göçmenlerinden. İlkokulu Didim’de orta okulu da Söke’de okuyan Didim’in yaşayan tarihi Bahri Aşık ya da tüm Didimlinin bildiği adı ile Muhtar, çünkü o 1983 yılından bu yana Didim Hisar Mahallesinin de muhtarıdır.

Eski terzilerdendir, ama aynı zamanda iyi bir kameramandır, montaj yapar, muhabirdir, gazetecidir, fotoğraf çeker, haber yazar, Didim’in ilk radyo ve televizyon yayınlarını da yapmış vakti zamanında ve radyo ve televizyon tamircisidir. Sayfalara sığmayacak anıların sahibi, bugün bile eski radyoların doktoru, mahallenin muhtarı, sizin anlayacağınız o son frekans bükücüdür.

Masmavi cin gibi bakan gözleri, kendine özgü şivesi, manidar sözleri, bugün bile jönleri kıskandıracak kadar da yakışıklı muhtarımız Bahri Aşık hala çok enerjik, haberden habere koşuyor, mahallesinin ve mahallelinin derdine derman arıyor.

Her yıl, 23 Nisan’da çocuklara ücretsiz uçurtma dağıtmasından anlıyoruz ki o çocukları çok sever. Emekli maaşından arttırdığı para ile pit pazarından aldığı ölü radyoları canlandırıp sevdiklerine radyo hediye etmesi ile de anlıyoruz ki, o eski radyolara can vermeyi ve can verdiği radyoları da satmak yerine hediye etmeyi seviyor. Didim’in yakın tarihine dair oluşturduğu ve kayıt altına aldığı arşivi ve özverili çalışmaları ile iyi biliriz ki Didim’i çok sever bizim Muhtar. O Didim’i çok seviyor Didimli de onu…

30 yıldan fazla muhtarlık yaptığı mahallesinde kendisine özel, eski radyoların, plakların, haberlerin ve tarihin yaşadığı özel bir muhtarlık binası var Apollon tapınağı manzaralı.Didim’i Didim’in tarihini gerçekten tanımak ve bilmek istiyorsanız bizim muhtarın bir çayını içmeden ve de onunla sohbet etmeden Didim’i tanıdım dememelisiniz.

    Didim Rotary Klübü 1999- 2000 dönemi meslek hizmet ödülü sahibi, Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den aldığı üstün başarı ve onur belgesi bile var ama bizim muhtar ödül değil gönül adamı. Son iki yıldır Ege İdea Dergi Yılın Enleri anketimizde açık ara fark ile ‘Yılın Gazetecisi’ seçiliyor.

Belki bu güne kadar binden fazla kişiye hediye ettiği radyolardan gelen her Didim haberinde, bizim muhtarın kulaklarını çınlatıyordur eski radyoların yeni sahipleri. Didim’in Muhtarı olmayı, en büyük hayallerinden biri olan aktris olmaya tercih etmiş Bahri Aşık. Nerdeyse Didim’e gelen her ünlü ve popüler isim ile bir anısı, bir fotoğrafı, bir yaşanmışlığı ve onun anlatacak çok şeyi var.

1990 da Didim TV yi kurdu ardından Didim FM radyo istasyonu kurdu, izletti, dinletti Didim’in hayatını renklendirdi. Didim’in öncülerinden. Yaptığı özverili çalışmalar özel çekimler sebebi ile Aydın Valiliği, Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi’nden ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarından aldığı 30’dan fazla plaketi ve ödülü var.

 

20.03.1946 doğumlu ve Selanik göçmenlerinden. İlkokulu Didim’de orta okulu da Söke’de okuyan Didim’in yaşayan tarihi Bahri Aşık ya da tüm Didimlinin bildiği adı ile Muhtar, çünkü o 1983 yılından bu yana Didim Hisar Mahallesinin de muhtarıdır.

 

Eski terzilerdendir, ama aynı zamanda iyi bir kameramandır, montaj yapar, muhabiridir, gazetecidir, fotoğraf çeker, haber yazar, Didim’in ilk radyo ve televizyon yayınlarını da yapmış vakti zamanında ve radyo ve televizyon tamircisidir. Sayfalara sığmayacak anıların sahibi, bugün bile eski radyoların doktoru, mahallenin muhtarı, sizin anlayacağınız o son frekans bükücüdür.

 

Masmavi cin gibi bakan gözleri, kendine özgü şivesi, manidar sözleri, bugün bile jönleri kıskandıracak kadar da yakışıklı muhtarımız Bahri Aşık hala çok enerjik, haberden habere koşuyor, mahallesinin ve mahallelinin derdine derman arıyor.

 

Her yıl, 23 Nisan’da çocuklara ücretsiz uçurtma dağıtmasından anlıyoruz ki o çocukları çok sever. Emekli maaşından arttırdığı para ile pit pazarından aldığı ölü radyoları canlandırıp sevdiklerine hediye etmesi ile anlıyoruz ki, o eski radyolara can vermeyi ve can verdiği radyoları hediye etmeyi, Didim’in yakın tarihine dair oluşturduğu ve kayıt altına aldığı arşivi ve özverili çalışmaları ile iyi biliriz ki Didim’i çok sever bizim Muhtar. O Didim’i çok seviyor Didimli de onu…

 

30 yıldan fazla muhtarlık yaptığı mahallesinde kendisine özel, eski radyoların, plakların, haberlerin ve tarihin yaşadığı özel bir muhtarlık binası var Apollon tapınağı manzaralı.Didim’i Didim’in tarihini gerçekten tanımak ve bilmek istiyorsanız bizim muhtarın bir çayını içmeden ve de onunla sohbet etmeden Didim’i tanıdım dememelisiniz.

Gün o gün bu gündür en tamir olmaz denilen radyoları tamir edip, hayat vermiş olanlara, kiminin parası kiminin duası demiş iyileştirip vermiş radyoları. Kazancının pek çoğunu da devre, entegre gibi mercimek kadar elektronik şeylere yatırmış kendi tabiri ile.

Evlenmiş de tabii zaman içerisinde. Bir gün arkadaşları seçimler öncesinde demişler ki ” Gel Muhtar ol Bahri”. Başlarda  itiraz etse de , kabul etmiş tamam demiş. Propaganda yöntemi olarak da hiç yapılmamış bir şey düşünmüş kafasından ve evine ses, kamera sistemi kurmuş. Sadece Hisar Mahallesine yayın yapacak kadar televizyon vericisinden görüntü düzeneği oluşturan Bahri Muhar yayın öncesi sürpriz olsun diye de eşini komşuya yollamış. Basmış düğmeye ve başlamış propaganda yapmaya “ Sevgili Yoranlılar ben muhtar adayınız Bahri Aşık şu anda beni canlı canlı izliyorsunuz, sizleri temsil etmek istiyorum, projelerimde şunlar şunlar” demiş anlatmış. Dönemin ilk canlı yayında kendi propagandasını yapan yayıncısı olarak Didim tarihinde önemli bir kırılma noktasını da başlatmış Bahri Aşık. Öyle etkili olmuş ki yaptığı canlı yayın propagandası mahalleli de 1983 yılında muhtar yapmış onu. Yıl 2018 Bahri Aşık hala muhtar.  Başka seçimler de olmuş ama rakibi bile olmamış çünkü  Bahri Aşık artık bugün Didim’in Muhtarı.

 

Böylece televizyonla kendi propagandasını yapan ilk muhtar adayı olma ünvanını da almış bizim muhtar. Deprem olmuş bir çok Yoranlı’nın evi büyük hasar görmüş 280 tane yeni ev yapılmış Yoran’ın adı da değişmiş Yenihisar olmuş. Fanatik de Galatasaraylı olan Bahri Aşık Muhtar bu kez televizyonculuğu kafaya takmış. Galatasaray’ın maç günü maçı kahveden canlı vermiş mahalleliye. Dolmuş taşmış kahve hatta yan dükkanlara bile sığmamış Didimliler

Bahri Muhtar maçları yağmuru var yaşı var, soğuğu var kışı var diye düşünmüş ve bir gün Yoranlılara demiş “Size söz ! Eğer ben de sizin muhtarınızsam size bu yayınları rahatça izlettireceğim. Söz vermek bu başka şeye benzemez ki, bizde laf bir kez çıkar ağızdan’ diyor Muhtar televizyon yayıncılığına başlangıcını anlatırken. Söz verdi diye, İzmir’de o adresten o adrese koşturmuş TV vericisi almak için ama Muhtar ne kadar Watt  istiyorsun diye soranlara ‘- ben bilmem vat mat işte şu kadar kilometreye ulaşın yeter’ demiş. Bakmış ki firma yetkilileri bizim muhtarla anlaşamıyor kalkıp gelmişler Didim’e. O günlerde Didim Belediye Başkanlığını yapan Ünal Boztürk’e anlatmışlar TV projesini ve Ünal Başkan önce olur demiş, sonra da vericinin bedelinin 20 milyon olduğunu duyunca da ‘Olmaz!Bahri bu para çok belediye olarak biz karşılayamayız demiş’

Yapacak bir şeyi ve verici alacak parası olmayan Bahri Aşık tabii ki vazgeçmiş yine de… Misafirlerini öyle güzel ağırlamış, öyle güzel bir çilingir sofrası kurmuş ki o yemekte yemekte ’- yahu hiç olmazsa şu mahalleye yetecek kadar bir şey yapın ucuz yollu olsun’

‘Muhtar bak bugün bir sürü yer ziyaret ettik, o kadar Yenihisarın zenginleriyle tanıştık, bir tanesi bile bir bardak su bile ısmarlamadılar, sen belli ki gani gönüllü bir adamsın yapalım sana bir şeyler, masrafı alacağız sadece biz bitince sana haber veririz.’ kısa bir süre sonra Bahri Baba vericin hazır, ama 7 milyon tuttu demişler ama bizim Muhtarda da o para yok, firma da veresiyeyi kabul etmiyor,kendi anlatımı ile ‘ Düşündüm kara kara, sıyırdım karıcığımın kolundaki bilezikleri, aldım boynundaki sarı liraları gittim İzmir’e…aldım geldim vericiyi.’ diyor Muhtar. Vericiyi Didim’e getirip su deposunun üstüne kurarak kendi TV yayıncılığına başlayan Muhtar TV nin hikayesi de böyle başlamış. UHF 32. kanala ayarlayın kanallarınızı diye de hemen bir anons geçmiş Didimliye. Magic Box, HBC, Star Tv’nin yayınlarını vermiş evlere. Yayını duyan alan herkes duacı,herkes Muhtardan memnun. Muhtara para lazım hemen duyuru yapmış ‘Galatasaray’ın Dünya kupası finalinin olduğu gün yayın yapcam kahveye gelin’ diye… o da ne maç saatinde kavehanede 3-5 kişi ya var ya yok. Muhtar anlamış ki herkes kendi evinde seyrediyor maçı, bu sebepten hiç kimse babasının kahvesine gitmemiş. Yayınları izlendikçe bu sefer başlamış filmiler yayınlamaya, araya zaman zaman Yunan adalarındaki televizyonlardaki porno filmler karışsa da kesmemiş muhtar yayınını güzel de  reklam almaya başlamış haberler ve haber programları yapmış istekler almış düğünleri yayınlamış, çok izlenmiş çok sevilmiş.

Seçim zamanları para kazansa da politikacı-lardan siyasilerden destek de görememiş. Osman Ayyıldız’ın desteği ile bir de stüdyo da hazırlamışlar Muhtara. Didim’de en çok çalışan ve iş yapan başkandı diye bahsettiği dönemin Belediye Başkanı Mehmet Soysalan’ın seçimi kazanmasında yaptığı yayınlar epey etkili olmuş.

Politikayı da hiç sevmemiş aslında Muhtar. Menderes  döneminde  haberleri radyodan takip ederken Yassıada Mahkemeleri  kararını duymuş ve sormuş babasına “idam ne demek”, “asacaklar bu mazlumları ” demiş babası,  o gün bu gündür o da sevmemiş politikayı.Kahve işletirken her gün bir  Cumhuriyet, bir Tercüman bir de Sabah gazetesi alıp koyarmış  masaların üzerine. Siyasetin her türlüsüne saygı duyuyor  ama kendisi parti tutmuyormuş bizim muhtar.

Zamanla Didim ve Apollon tapınağı keşfedilmeye başlayınca gelen turistleri Cavit Aydoğan karşılar rehberlik yaparmış. Almanca ve ingilizceyi çok iyi konuşan,Yeni Asır ve Hürriyet Gazetesinin de muhabirliğini yapan Cavit Aydoğan daha sonra İzmir’e taşınınca bizim muhtar haberciliğe ve gazeteciliğe meraklanmış.

Bugün bile koruduğu çok değerli bir VHS arşivi var. O zamanların Didim’ini, o zamanları anlatan çektiği havadan görüntüler bile var. Dron da nesi çıkmış çekmiş uçaktan muhtar. Almanya’da çok izlenen Didim Belgeselleri yapılmış onun görüntüleri ve çektikleriyle. Ancak hiç gereken önemin verilmediğini düşünüyor Apollon Mabedine. Definecilerin çok zarar verdiğini de üzülerek anlatıyor. “Çok para harcadım çok, bugün muhtar maaşıyla zar zor geçiniyorum artık ama gazetecilik ve radyoculuk yapmayı da çok seviyorum. Bu uğruda harcadığım parayı biriktirseydim İzmir gibi bir yerde bile 3-4 daire dükkan sahibi olurdum” diyor. 35 yıldır muhtar olmasına rağmen hiç mühür parası da almamış mesela, hatta cebinden para verip evrak da alıyormuş vatandaşa hizmet olsun diye.

Şimdi torunlarına aşık ama mahallenin çocuklarının da muhtar dedesi, “ Milli piyangodan para çıksa hepsine bisiklet alırım vallaha” diyor çok seviyor çocukları.  İzmir’de para verip eski radyo getirip tamir edip ses verip hediye ediyor “ tamir ettiğim hiçbir radyoyu ben parayla satmadım satmam da” diyor.  Çünkü o radyolara can verip hediye etmeyi seviyor. Kendi anlatımı ile Cırt cırt  banka kartı da kullanmıyormuş  bir gün internetten alacağı bir malzemeyi sipariş vermek için illa cırt cırt kart ( banka kart ) lazım gelmiş. Çok kızmış yazmış hemen Facesinden “  cırtcırt kartı olan var mı ? bişey alacam “ 3-4 kişi gelmiş hemen buyur muhtar buradan cırtcırtla diye, adama vermiş parasını peşin demiş “geldin buraya kadar vereyim benzin paranı da” almamış gelen adam  “Ama bu iyiliği yakınlarımdan görmezdim muhtemelen” diye de vefasızlığa ve zamana biraz sitemkar.

Yaklaşık 19 yıldır AA muhabiri . Şimdi bazıları diyormuş ki ona “Sen artık kimin ajansında çalıştığını biliyor musun? ” kızıyor onlara “Atatürk’ün kurduğu ajansta çalışıyorum, devletin ajansı  ben onu bilirim” diyor. Atatürk’ü çok sever Bahri muhtar bir o kadar da Cumhuriyet Aşığı, Didim’de yapılan meydana kent meydanı diyenlere de kızıyor. “Oranın adı Cumhuriyet Meydanı bre cahiller” diyor. Hala her gün düzenli gazete alıp okuyor, kitap okuyor , haber dinliyor. Didim pek çok haberi ilk onun sayesinde öğreniyor.

Bahri Aşık yaptığı her işi severek yapıyor, vatandaşa hizmet etmeyi seviyor. Bugün bile hala haber atlatıyor, haberden habere koşuyor Bahri Muhtar. Artık kaydırmalı telefonu da var ve Sosyal Medyayı da gayet etkili kullanıyor. Didim’in yakın tarihi için çok kıymetli korunmasını arzu ettiği bir arşive sahip olan Bahri Aşık neredeyse tüm Didim’in çok yakından tanıdığı sevdiği tek haberci.

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.