“BALIK ÇİFTLİKLERİ EKO SİSTEME ZARAR VERECEK”

Posacı’ya Cevap Geldi (!) “BALIK ÇİFTLİKLERİ EKOSİSTEME ZARAR VERECEK”
“BALIK ÇİFTLİKLERİ EKOSİSTEME ZARAR VERECEK”

“BALIK ÇİFTLİKLERİ EKOSİSTEME ZARAR VERECEK”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AKP Milletvekili Rıza Posacı’nın Didim’de kurulması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Bülbül yaptığı açıklamada ‘’Birçok tarihi ve kültürel miras değerlerine sahip, mavi bayraklı plaj ve koyların bulunduğu, milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan, ülke ekonomisine turizm gelirleri ile büyük oranda katkı sunan Didim’de balık çiftliği kurulmak istenmesindeki ısrarı anlamak mümkün değil. Sayın Posacı balık çiftliklerinin turizme ve çevreye hiçbir zararının olmadığını belirtmiş. Bu açıklama bilimsel verilerden uzak, mesnetsizdir. Daha önce de belirttiğim gibi balık çiftliklerinde Biogüvenlik Kanunu gereği GDO’lu hayvan yemlerinin serbest bırakılmasıyla deniz ekosistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) yaptığı bir araştırmaya göre 200 bin balık kapasiteli bir balık çiftliğinin oluşturacağı kirlilik yaklaşık 20 bin nüfuslu bir kentin oluşturacağı kirlilikle eşdeğerdir.

Ayrıca balık çiftliklerinden çıkan yağ ve köpüklerden oluşan kirlilik çiftliklerden uzak noktalara dahi taşınabiliyor. Bunun yanında çiftlikler nedeniyle pis bir koku da oluşacak ve bu koku sahilden iç kesimlere kadar ilerleyecek. Tıpkı JES nedeniyle yayılan çürük yumurta kokusu gibi. Siz böyle bir yerde hangi turizmden bahsedebilirsiniz. Uzun vadeli ve çok yönlü bilimsel raporlar hazırlanmadan sadece ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile proje üreten iktidar, JES’ler ile Aydın’ın kirlettiler. Balık çiftlikleri ile yeni bir çevre katliamının yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“AYDIN BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL”

CHP’li Bülbül, Aydın’ı yararına olacak hiçbir yatırının karşısında olmadıklarını belirterek, “Ancak bu yatırımlar Aydın’ın havasını, suyunu, toprağını zehirliyor ve tarım ile turizmini yok ediyorsa sonuna kadar karşısında duracağız. Aydın kimsenin babasının çiftliği değil. Canları istediği gibi at konuşturup bunu da ‘Yatırım yapıyoruz, Aydın’ı kalkındırıyoruz’ kılıfına sokmasınlar” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak Didim Gerçek Gazetesi / Erdem ÖZDEN

Posacı’ya Cevap Geldi (!) “BALIK ÇİFTLİKLERİ EKOSİSTEME ZARAR VERECEK”

 

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.