PİRHA’YA GEREKÇESİZ ERİŞİM ENGELİ !

Alevi toplumunun, doğanın ve yaşamın sesi olarak yayın yaptığını ifade eden Pir Haber Ajansi’na ait haber sitesi pirha.net için, Hatay 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından gerekçesiz, hiçbir gerekçe sunulmadan erişim engeli getirildiğini öğrendim.

Elbette basına sansürün gerekçeli ve de gerekçesiz kabul edilebilir bir tarafı yoktur!

Öncelikle, sesini kısmak, görmek, duymak istemedikleri her kim varsa ben de gerekçesiz onların sesiyim. Aykırılıklarımızla, farklılıklarımızla bir arada ve güzeliz. Bir diğerini ötekileştirmek, yok saymak, benden değilsin diye dışlamak, güçsüzü hor görmek, gücünü nüfuzundan yana çıkar amaçlı kullanmak tüm dinlerde de günah kabul edilir.

Hatta şöyle ki, evet ben kişisel bir tavırla kendimce gerekçesiz, sebebini açıklama gereği duymadan böyle bir destek kararı verebilirim, bir başkası da gerekçesiz destek olmak istemez, yani izlemez, okumaz, desteklemez. Oysa bireysel tercihlerimizin bile bizlere göre bir sebebi, gerekçesi vardır.

Rus gazetelerine göre Ukrayna’lı askerler, Ukrayna basınına göre de Rus askerker pişman ve teslim oluyor. Mevcut durumu, gerçeği ise ancak bağımsız yayınlardan öğrenebiliyoruz. Tüm kültürlerde ve toplumlarda doğrusunu yazanın okuyanı çok, seveni destekleyeni az olur. Çünkü duyulması gerekeni herkes yazıp çizip alkış alırken, duyulmaması gerekeni ancak bağımsız yayınlardan duyup okuyabilirsiniz. Arz talep dengelerinin her zamankinden çok daha hassas terazide tartıldığı, tüm kişi ve kurumların kendinden iyi ve güzel haberler veren, alkışı ve övgüsü bol, yayınları desteklediği günümüz iletişim ve algı çağında, özgür basını da her zamankinden daha çok desteklemeliyiz.

Koskoca mahkemenin verdiği gerekçesiz erişim engeli ne demektir bu bölümü ben anlayamadım. Anlayan var mı?

Pirha editörü gazeteci Nilgün Mete “Pir Haber Ajansı, Alevi toplumunun hak arama mücadelesinde bir ses olmuştur. Asimilasyona karşı duran Alevilerin sesi oldu, olmaya devam edecek. #PirhaSusturulamaz ‘ yazmış.

Yayın politikasını, belirli bir hedef kitle için oluşturan ve biz Alevilerin sesiyiz, diyerek yayın yapan bir haber sitesini gerekçesiz kapatmanın, mutlaka bir gerekçesi, hatta geçerli bir gerekçesi olmalıdır.

Bu duruma dair sosyal medyada bazı okurlar yorumlarında oldukça açık gerekçeler sunmuş okurları, herkes kendince bir gerekçe aramış. Pirha’nın son dönem yayınlarında ısrarcı biçimde “Zorunlu din dersiyle Alevi çocukların asimilasyonuna hayır!” söylem ve haberlerine geniş yer vermesi resmen ifade edilmeyen, gerekçe olabilir mi acaba? Diyor bir okur. Bir başkası da Pirha için ‘Alevilerden çok Kürtlerin sesiydi, maksat Kürt Alevilerini susturmak olabilir’ şeklinde yorumlayan da var. ‘Alevilerden çok Apocuların sesiydiniz siz, size çok iyi oldu, al sana gerekçeni ben yazdım’ diyen de! ‘Bu karar kabul edilemez, zaten gerekçe bile bulamamışlar!’ yazan da!

İnsan evladına bile ” Biraz sus çocuğum” derken bir gerekçe ortaya koyuyor. Gerekçesiz hukuki karar, bir yaptırım olabilir mi? Bu durum ne kadar hukuki?

Tarihler boyu, bizler bu topraklarda bir arada yaşamayı başarmış, dini, dili ve kültür dokusu başka başka da olsa, birbirimizin inancına, ibadetine, örf ve geleneklerine saygı duymayı başarmış, birbirimizin özgürlüğünü kısıtlamadan, bir arada barış ve huzur içerisinde yaşama gayreti ile taleplerimizi şekillendirmişiz.

Yayın durdurma, erişim engeli getirme konusunda, bu olay özelinde bence kapatılmadan çok daha ağır bir durumdur ‘Gerekçesiz Kapatma’ ya da ‘Erişim Engeli’ getirme.

Gerekçesiz değil barış ve huzurumuzu korumak gerekçesi ile dün olduğu gibi, yarın da sesi kesilmek istenen canlarımızın, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan, hor görülen her kim varsa onun da yanındayım.

Umut Kaşan – Ege İdea Dergi / Didim

Konular

E- Bülten

    Sosyal IDEA

    Bizi takip edip yalnız bırakmayan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.